Domů     Samostatný mrazák se hodí
Samostatný mrazák se hodí
11.2.2024

To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři.

Mrazák se ale může hodit i nám ostatním.

Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc nevejde. Možná je čas uvažovat o změně.

Jak vybírat?

Asi prvním kritériem je množství potravin, které hodláte mrazit, a počet členů rodiny. Nad tím se vyplatí zamyslet. Pokud koupíte příliš malý, za chvíli vám nebude stačit. Velký, na jehož dně se bude krčit pár krabiček, se vám ale také nevyplatí.

Měl by být tak akorát pro vaše potřeby. I když samozřejmě jeho velikost souvisí i s prostorem, kam ho umístíte. Jiný vyberete do sklepa nebo technické místnosti rodinného domu, jiný do bytu.

Typy jsou dva

Pultový, také se mu říká truhlicový, který má nahoře víko, a skříňový, tedy šuplíkový. Ten se otevírá klasicky zepředu jako lednice. Obojí mají své pro a proti.

Pultový

Plní se seshora a většinou bývá dost velký. To už samo o sobě může být problém, pokud byste chtěli mrazák mít přímo v kuchyni. Navíc v bytě budou mít členové rodiny tendenci na něj pokládat různé věci, které budete muset vždycky před otevřením odstranit.

Takže je vhodný spíš do méně využívaných prostor, jako je garáž, sklep, technická místnost, kde vám nebude překážet.

Výhody a nevýhody

+ Vejde se do něj hodně potravin a vkládat můžete i větší kusy masa, se kterými byste měli u šuplíkových mrazáků problémy. Takže je ideální pro rodiny s hospodářstvím či myslivce nebo rybáře.

+ Sice nemají plastové šuplíky, ale disponují většinou drátěnými koši, ve kterých můžete skladovat menší kousky.

+ Mívají nižší spotřebu i cenu.

– Problémem je přehlednost. Se zmrazenými surovinami se jednak hůře manipuluje, jednak je musíte opravdu dobře označit, protože jinak ztratíte přehled.

Šuplíkové

Připomínají klasickou chladničku. Uvnitř mají několik polic, které vypadají jako průhledné plastové boxy a mohou být různě veliké. Takže do některých uložíte i větší kusy. Většinou jsou dvojího typu. Který vyberete, závisí na tom, kam ho chcete umístit.

Volně stojící – mohou stát vedle chladničky nebo kdekoliv máte vhodné místo.

Vestavěné – jsou součástí kuchyňské linky, takže se hodí všude tam, kde plánujete novou kuchyň a můžete s nimi již dopředu počítat.

Výhody a nevýhody

+ Vysouvací boxy umožňují přehledné uskladnění potravin a snadný přístup.

– Nevýhodou je obvykle vyšší cena.

– Oproti pultovým se do nich vejde méně.

Klimatická třída

Je to údaj, který vám řekne, v jakém prostředí, tedy hlavně v jaké teplotě, může být mrazák umístěn, aby fungoval správně. Uvedeme je všechny, i když v našich podmínkách asi některou nevyužijete. Navíc dnes už existují i mrazáky, které pokryjí více tříd najednou.

Třídy rozsah okolních teplot

SN 10–32 °C

N 16–32 °C

Třída ST 18–38 °C

Třída T 18–43 °C

Ve většině případů se při výběru řídíte průměrnou teplotou v místnosti. Pravidlo je prosté, čím chladnější, tím ekonomičtější provoz. Ale platí to jen do určité míry. Příliš nízké teploty by mohly přístroji spíše škodit.

Je jasné, že by neměl také stát u topení, nebo tam, kde na něj bude v létě pražit slunce. A pozor si dejte i na to, aby nebyl příliš u zdi, protože kolem něj musí proudit vzduch. I když i v tom výrobci pokročili, a některé mrazáky jsou odvětrávány zepředu.

Mrazicí výkon

Podle něj zjistíte, kolik potravin dokáže přístroj zmrazit za jeden den. Bývá udáván v kilogramech za 24 hodin. Výkon u malých mrazáků začíná na 3 kg za den. Ty běžně používané mají výkon daleko větší, nejčastěji kolem 20 kilogramů.

Mrazáky také bývají označeny hvězdičkami a platí, že čím je jich více, tím větší výkon.

Akumulační doba

Je důležitá hlavně tam, kde dochází čas od času k výpadkům elektrické energie. O co jde? Je to doba, za kterou se potraviny v mrazáku rozmrazí, když k výpadku dojde. A ta může být opravdu různá, od několika hodin do několika dní. Většinou to bývá asi 15 hodin.

Energetický štítek

obr. 4 (vymažeme značku a doplníme popisek)

Vypadá jako u ostatních elektrických přístrojů a přečtete na něm tyto parametry:

Energetickou třídu

Dnes už se většina mrazáků vyrábí v A s několika křížky. I když ale máte přístroj například A+++, roční spotřeba se může u jednotlivých modelů lišit, protože ta závisí také na kapacitě.

Hlučnost

Veledůležitý ukazatel. Tedy hlavně tehdy, pokud chcete mít mrazák v kuchyni a ne někde mimo byt v garáži nebo ve sklepě. Dobré je pamatovat si, že průměrná hlučnost je 42 dB.

Užitný objem

Tento údaj je bez objemu šuplíků či košíků. Od něj byste tedy měli odečíst 20 %, abyste věděli, kolik se vám do mrazáku opravdu vejde.

Funkce, které pomohou

Pokud si uděláte základní výběr možných kandidátů, možná právě některé funkce navíc mohou rozhodnout. Podívejte se, jaké existují.

NoFrost, nebo také Frost Free – Jde o systém zabraňující tvorbě námrazy.

AllFrost – Všechny potraviny jsou zmrazené na stejnou teplotu.

SuperFrost, Frostmatic – Rychlé zamrazování. Jakmile jsou potraviny zmrazeny, funkce se vypne.

FrostSafe – Zabrání rozmrazování při otevření dvířek.

Alarm – Spustí, když dveře nebo víko zůstanou déle otevřené nebo se uvnitř teplota zvýší.

Výrobník ledu – Mají ho mrazáky vyšších tříd a bývá umístěn ve dveřích, takže je nemusíte otevírat.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
13.6.2024
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g višní bez pecek, 100 ml sladkého červeného vína, mletý pepř, sůl, olivový ol
Trochu připomíná bramborovou kaši, ale chuť je úplně jiná. Servírovat ji můžete opravdu jako dip s topinkami, ale hodí se i jako příloha k rybám či pečené zelenině. Recept se vám hodí, i když jste uvařili víc brambor než sníte. Budete potřebovat 6 brambor, 6–8 stroužků česneku, ½ šálku olivového oleje, 2 lžíce červeného vinného octa, ½ šálku vody z brambor, sůl, pepř Postup 1) Uvařte brambory
Kdo má rád lehké pomazánky, v nichž je alespoň trochu masa, jistě ocení tuto variantu s tuňákem. Potřebujete 1 konzervu cizrny 1 konzervu tuňáka 2 lžíce sezamové pasty Tahini 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky římského kmínu 1 stroužek česneku 1/2 citronu hrst čerstvého koriandru sůl, pepř čerstvou petrželku nebo list salátu 1 mrkev Postup Cizrnu slijte a nálev uchovejte. Tuňák
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –