Domů     Samostatný mrazák se hodí
Samostatný mrazák se hodí
11.2.2024

To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři.

Mrazák se ale může hodit i nám ostatním.

Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc nevejde. Možná je čas uvažovat o změně.

Jak vybírat?

Asi prvním kritériem je množství potravin, které hodláte mrazit, a počet členů rodiny. Nad tím se vyplatí zamyslet. Pokud koupíte příliš malý, za chvíli vám nebude stačit. Velký, na jehož dně se bude krčit pár krabiček, se vám ale také nevyplatí.

Měl by být tak akorát pro vaše potřeby. I když samozřejmě jeho velikost souvisí i s prostorem, kam ho umístíte. Jiný vyberete do sklepa nebo technické místnosti rodinného domu, jiný do bytu.

Typy jsou dva

Pultový, také se mu říká truhlicový, který má nahoře víko, a skříňový, tedy šuplíkový. Ten se otevírá klasicky zepředu jako lednice. Obojí mají své pro a proti.

Pultový

Plní se seshora a většinou bývá dost velký. To už samo o sobě může být problém, pokud byste chtěli mrazák mít přímo v kuchyni. Navíc v bytě budou mít členové rodiny tendenci na něj pokládat různé věci, které budete muset vždycky před otevřením odstranit.

Takže je vhodný spíš do méně využívaných prostor, jako je garáž, sklep, technická místnost, kde vám nebude překážet.

Výhody a nevýhody

+ Vejde se do něj hodně potravin a vkládat můžete i větší kusy masa, se kterými byste měli u šuplíkových mrazáků problémy. Takže je ideální pro rodiny s hospodářstvím či myslivce nebo rybáře.

+ Sice nemají plastové šuplíky, ale disponují většinou drátěnými koši, ve kterých můžete skladovat menší kousky.

+ Mívají nižší spotřebu i cenu.

– Problémem je přehlednost. Se zmrazenými surovinami se jednak hůře manipuluje, jednak je musíte opravdu dobře označit, protože jinak ztratíte přehled.

Šuplíkové

Připomínají klasickou chladničku. Uvnitř mají několik polic, které vypadají jako průhledné plastové boxy a mohou být různě veliké. Takže do některých uložíte i větší kusy. Většinou jsou dvojího typu. Který vyberete, závisí na tom, kam ho chcete umístit.

Volně stojící – mohou stát vedle chladničky nebo kdekoliv máte vhodné místo.

Vestavěné – jsou součástí kuchyňské linky, takže se hodí všude tam, kde plánujete novou kuchyň a můžete s nimi již dopředu počítat.

Výhody a nevýhody

+ Vysouvací boxy umožňují přehledné uskladnění potravin a snadný přístup.

– Nevýhodou je obvykle vyšší cena.

– Oproti pultovým se do nich vejde méně.

Klimatická třída

Je to údaj, který vám řekne, v jakém prostředí, tedy hlavně v jaké teplotě, může být mrazák umístěn, aby fungoval správně. Uvedeme je všechny, i když v našich podmínkách asi některou nevyužijete. Navíc dnes už existují i mrazáky, které pokryjí více tříd najednou.

Třídy rozsah okolních teplot

SN 10–32 °C

N 16–32 °C

Třída ST 18–38 °C

Třída T 18–43 °C

Ve většině případů se při výběru řídíte průměrnou teplotou v místnosti. Pravidlo je prosté, čím chladnější, tím ekonomičtější provoz. Ale platí to jen do určité míry. Příliš nízké teploty by mohly přístroji spíše škodit.

Je jasné, že by neměl také stát u topení, nebo tam, kde na něj bude v létě pražit slunce. A pozor si dejte i na to, aby nebyl příliš u zdi, protože kolem něj musí proudit vzduch. I když i v tom výrobci pokročili, a některé mrazáky jsou odvětrávány zepředu.

Mrazicí výkon

Podle něj zjistíte, kolik potravin dokáže přístroj zmrazit za jeden den. Bývá udáván v kilogramech za 24 hodin. Výkon u malých mrazáků začíná na 3 kg za den. Ty běžně používané mají výkon daleko větší, nejčastěji kolem 20 kilogramů.

Mrazáky také bývají označeny hvězdičkami a platí, že čím je jich více, tím větší výkon.

Akumulační doba

Je důležitá hlavně tam, kde dochází čas od času k výpadkům elektrické energie. O co jde? Je to doba, za kterou se potraviny v mrazáku rozmrazí, když k výpadku dojde. A ta může být opravdu různá, od několika hodin do několika dní. Většinou to bývá asi 15 hodin.

Energetický štítek

obr. 4 (vymažeme značku a doplníme popisek)

Vypadá jako u ostatních elektrických přístrojů a přečtete na něm tyto parametry:

Energetickou třídu

Dnes už se většina mrazáků vyrábí v A s několika křížky. I když ale máte přístroj například A+++, roční spotřeba se může u jednotlivých modelů lišit, protože ta závisí také na kapacitě.

Hlučnost

Veledůležitý ukazatel. Tedy hlavně tehdy, pokud chcete mít mrazák v kuchyni a ne někde mimo byt v garáži nebo ve sklepě. Dobré je pamatovat si, že průměrná hlučnost je 42 dB.

Užitný objem

Tento údaj je bez objemu šuplíků či košíků. Od něj byste tedy měli odečíst 20 %, abyste věděli, kolik se vám do mrazáku opravdu vejde.

Funkce, které pomohou

Pokud si uděláte základní výběr možných kandidátů, možná právě některé funkce navíc mohou rozhodnout. Podívejte se, jaké existují.

NoFrost, nebo také Frost Free – Jde o systém zabraňující tvorbě námrazy.

AllFrost – Všechny potraviny jsou zmrazené na stejnou teplotu.

SuperFrost, Frostmatic – Rychlé zamrazování. Jakmile jsou potraviny zmrazeny, funkce se vypne.

FrostSafe – Zabrání rozmrazování při otevření dvířek.

Alarm – Spustí, když dveře nebo víko zůstanou déle otevřené nebo se uvnitř teplota zvýší.

Výrobník ledu – Mají ho mrazáky vyšších tříd a bývá umístěn ve dveřích, takže je nemusíte otevírat.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
8.2.2024
Když se řekne pelmeně, většina z nás si vybaví ruskou kuchyni. Rusové je totiž považují za své národní jídlo. Taštičky z nudlového těsta s masovou náplní ale mají i jiné národy. Najdeme je na Ukrajině, v Litvě, své taštičky mají i Italové, dělají se hodně i v Asii. Rozdíl není výrazný, mění se jen tvary a velikost. Typické ruské pelmeně bývaly měsíčkovitého tvaru a v průměru měly 2–3 cm, ale an
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
enigmaplus.cz
Tajemný grimoár Johna Dee: Obsahuje seznam andělů a poselství Adamovi?
Anglický učenec a okultista John Dee se může chlubit mnoha záhadnými artefakty. Obsidiánovým zrcadlem počínaje a křišťálovou koulí, jíž je prý možné nahlížet do budoucnosti, konče. Údajně také vla
Heraldika: Erb jako podpis
epochaplus.cz
Heraldika: Erb jako podpis
Erby různých šlechtických rodů nás dodnes fascinují svými barvami i motivy. Ale není to jen pastva pro oči, skrývá se za nimi mnohem hlubší význam. A jejich tvorba má svá jasně daná pravidla, která se dodržují už v minulých staletích. Původně přitom slouží jako druh podpisu i prostředek k identifikaci. Napadá vás, co mohou mít
Kuřecí hranolky s dipem
tisicereceptu.cz
Kuřecí hranolky s dipem
Pokud chcete připravit variantu bez masa, vyzkoušejte nakrájenou cuketu nebo kedlubnu. Obalte stejně jako maso a podávejte s dipy různých příchutí. Ingredience 500 g kuřecích prsních řízků hlad
Co je to Business Intelligence?
epochalnisvet.cz
Co je to Business Intelligence?
Prozkoumejte klíčové aspekty a nástroje Business Intelligence, které manažerům a analytikům umožňují nejen optimalizovat výdaje a identifikovat nové obchodní příležitosti, ale také lépe porozumět tržn
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
nasehvezdy.cz
Kufr si sbalil sám, nebo mu pomohla?
Už delší dobu se spekuluje o tom, že herečka Linda Rybová (48) ze seriálu Ulice a David Prachař (65) řeší manželské problémy. Očividně to ale nikam nevede. Důvodem má být prý Prachařova žárlivost a s
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
21stoleti.cz
Robotické milenky a virtuální realita: Jak umělá inteligence a robotika mění erotický průmysl?
Už jsme zažili několik sexuálních revolucí, ta nadcházející a přicházející ale poprvé bude mít nádech tak trochu „umělého sexu“. Podle expertů se během 15–20 let stanou běžnou součástí sexuálního živo
Neobyčejná schopnost se dědí
skutecnepribehy.cz
Neobyčejná schopnost se dědí
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
epochanacestach.cz
Den v růžovém na zámku Doudleby nad Orlicí 22.6.2024
Premiéra na zámku Doudleby nad Orlicí – skvělá růžová vína a frizzante, historie, zámecká kuchyně i zahrada… Vstupné již od 250 Kč. E-katalog on-line aplikace pro vaše chytré telefony obsahující katalog vín… Během odpoledne Vás čeká pultová degustace rosé a frizzante. Těšit se můžete výhradně na špičková růžová a perlivá vína z Moravy a Čech.
Svatba je za dveřmi?
nasehvezdy.cz
Svatba je za dveřmi?
Zamilovaná herečka ze seriálu ZOO do toho možná znovu praští. O svém partnerovi Josefu Holomáčovi (63) sice ještě nedávno mluvila jako o dobrém kamarádovi, teď to ale vypadá, že se ledy konečně hnuly
Jarní úklid pleti
iluxus.cz
Jarní úklid pleti
Česká značka Maat se specializuje na ruční výrobu aromaterapeutické kosmetiky v malých objemech, což je zárukou, že se k zákaznikovi dostane vždy čerstvý a živý produkt. Nejlepší vzpruhu pro pleť unav
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g