Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře.
Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani nic dalšího hlídat. Technika vše vyřeší za vás.
Obsluha je přitom velmi jednoduchá: pomocí odměrky umístíte příslušné množství rýže a vody do nádoby, přístroj zapnete a ten se sám o vše postará.
A protože pracuje na principu vaření v páře, tím pádem si připravované potraviny zachovají i velké množství cenných vitamínů a minerálů.
Jaký koupit?
Vybrat si ten nejlepší a také cenově dostupný hrnec není zase tak jednoduché. Ty nejlevnější rýžovary už pořídíte od 500 korun, ty nejdražší, které bývají zpravidla multifunkční, stojí i tři a půl tisíce Kč.
Co na rýžovaru oceníte:
* Že nemusíte hlídat vaření
* Že můžete vařit různé druhy rýže jednoduše
* Že si vaření můžete naplánovat
* Že rýži udržíte dlouho teplou
* Že se rýže dá dobře tvarovat
Většina rýžovarů hravě zvládne uvařit různé typy rýže, včetně krátkozrnných jako arborio nebo sushi rýži, dražší typy dokonce bez potíží připraví dušené maso, zeleninu nebo polévku.
Na úplném začátku vašeho rozhodování o případné koupi hrnce by měly stát tři otázky:
1) Jak často rýži vaříte?
Dopřáváte-li si rýži jen jednou za čas, postačí vám standardní model. Pokud jsou u vás pokrmy s rýží na denním pořádku, zvažte komplikovanější model s vedlejšími funkcemi, jako je vaření pro různé druhy rýže.
2) Pro kolik lidí rýži vaříte?
U rýžovarů základní velikosti vyhledávejte objem od 0,5 l do 1,8 l, které obvykle zvládnou uvařit čtyři porce. Vaříte-li pro pětičlennou rodinu, zvolte zařízení o objemu mezi 2 a 3 litry.
Pokud ve vaší rodině žijí tři generace pod jednou střechou, tak vám nezbývá než prozkoumat nabídky těch nejobjemnějších modelů od 4 do 20 l. Ty jsou určené i pro restaurace.
Chcete-li se radši držet kilogramů, pak počítejte s tím, že do nejmenších modelů nasypete méně než 0,75 kg rýže, pro střední třídu platí hodnoty od 0,75 do 1,2 kg a nejvíce nasypete do těch typů hrnců, jež pojmou 1,3 kila, a někdy i více.
3) Jaká bude spotřeba energie?
Tady platí rovnice, že čím větší objem, tím větší je příkon a spotřeba energie.
Menší přístroje s příkonem kolem 350 W jsou zpravidla úspornější, středně velké rýžovary pro početnější rodinu vyžadují příkon 400–800 W, a u rozměrnějších modelů už příkon sahá až k 2000 W.
Jak správně rýži uvařit:
* Před vhozením do rýžovaru rýži omyjte, abyste ji zbavili nečistot a usazenin.
* Při prvním vaření sledujte, jestli se rýže nelepí ke dnu. Tímto neduhem trpí levnější modely.
* Hlídejte správný poměr rýže a vody – na 1 díl rýže většinou připadne 1,5 dílu vody.
* Pohlídejte si, zda máte dobře zvolené programy.
* Po vypnutí nechte rýži ještě cca 10 minut „dojít“ a teprve poté servírujte.
Další důležité funkce hrnců:
Programy na různé druhy rýže
Zpravidla mají hrnce přednastavené programy pro rýži basmati, jasmínovou, parboiled, indiánskou nebo sushi. Přístroj sám pozná, kdy je rýže hotová. Vy jen stisknete jedno tlačítko a necháte ho pracovat.
Multifunkční vaření
Pokročilejší, tedy multifunční modely mají tzv. funkci 2v1 (rýžovar i parní hrnec dohromady), které zvládnou napařování zeleniny, vaření polévek a ovesných vloček. Hrnec umí uvařit i vejce natvrdo, brambory, dušené maso a mnoho dalšího. Vždy si ale zkontrolujte, čemu je váš model nakloněn.
Časovač
Zajímavá je jistě i funkce odloženého startu, díky němuž si můžete nastavit čas vaření na jakoukoliv dobu, která vám vyhovuje. Konkrétní program je často možné odložit až o 24 hodin.
Funkce udržování teploty
Dá se říci, že právě tato funkce je nepostradatelnou výhodou. Právě vám váš manžel zavolal, že přijde z práce déle, než je obvyklé? Rýži, kterou nyní vaříte, tak díky této funkci už nemusíte později přihřívat.
Jakmile vaření skončí, přístroj sám udrží rýži teplou po dobu dvou až dvanácti hodin. Pozor, délka se významně liší model od modelu!
Ovládání přes mobilní aplikaci
U pokročilejších modelů můžete dokonce svůj rýžovar ovládat přes aplikaci v mobilu. Nastavíte si v ní jak program vaření, tak i čas spuštění, nebo můžete spravovat všechny funkce.
Bezpečnostní prvky
K dispozici máte ochranu proti vyvaření vody nebo proti přehřátí. Některé modely mají i tepluvzdornou rukojeť, takže si nespálíte ruku. Výhodou je i otvor pro únik páry ve víku, proto si při otevírání neopaříte obličej.
Údržba rýžovaru
Většina modelů má vyjímatelné části, které je možné omýt v myčce – o této možnosti se raději vždy přesvědčte v návodu. Nerez i teflon jsou sice snadno čistitelné povrchy, ovšem riziko poškrábání přesto i tady hrozí, zvláště pokud jde o nekvalitní teflon.
Uvařte si s námi:
Meruňkový rýžový nákyp z rýžovaru
1 hrnek rýže (ideálně arborio), 2 hrnky mléka, 1 lžíce skořice, 2 lžíce másla, 2 lžíce cukru, 3 vejce, 4 ks hřebíčku, 2 lžíce vanilkového cukru, 1 citron (kůra), 10 ks meruněk (čerstvé, kompotované nebo mražené)
1) Do rýžovaru dejte vařit rýži v mléce se lžičkou skořice a hřebíčkem. Přisypte oba cukry, přidejte máslo, kůru z jednoho citronu a promíchejte. Po uvaření nechte rýži částečně vychladnout. Oddělte žloutky od bílků a přimíchejte je do vychladlé rýže. Z bílků ušlehejte sníh a také ho vmíchejte do rýže.
2) Troubu si předehřejte na 180 °C a zapékací mísu vymažte máslem. Na dno naneste polovinu rýže a rovnoměrně ji rozprostřete. Poté na ni naskládejte půlky meruněk. Na tuto vrstvu naklaďte zbytek rýže. Pečte 45 až 50 minut, dokud nebude povrch zlatavý.
Upečený nákyp můžete polít šťávou z meruněk nebo posypat moučkovým cukrem či kakaem.
Parmezánové rizoto z rýžovaru
2 lžíce másla, ¼ hrníčku nakrájené cibule, ½ lžíce mletého česneku, 1 hrníček rýže arborio, sůl a pepř, 3 lžíce čerstvě strouhaného parmezánu.
Do rýžovaru vložte 2 lžíce másla, cibuli a česnek. Zapněte rýžovar. Jakmile je máslo roztavené, přidejte rýži a nechte 10 minut vařit. Poté přidejte sůl, pepř, zamíchejte a nechte dovařit.
Po dokončení dejte odležet alespoň 10 minut a smíchejte s 1 lžící másla a parmezánu.