Rozvod je po smrti blízkého druhou nejvíce stresovou životní událostí. A co teprve rozluka manželství trvajícího pětadvacet, třicet i čtyřicet let…
Zatímco dříve byl rozvod po padesátce spíše výjimkou, dnes se před rozvodovým soudem objevují i lidé starší 65 let. Co je vede k tomu, aby „zahodili“ desítky let společného soužití?
Podle odborníků u starších lidí dochází k psychickým změnám a nemají již tolik trpělivosti s partnerem. Věří, že se jim bude žít lépe, když se ho zbaví. Ti lidé se omrzeli. Tak dlouho si lezli na nervy, až se jeden z nich, někdy i oba, rozhodli svazek utnout.
Děti vylétly z hnízda
Spousta manželů spolu zůstává jen kvůli dětem. Padesátka je v tomto případě docela zlomové období, půlstoletí života máme za sebou, ale ještě nás toho hodně čeká. A děti už většinou vylétly z rodinného hnízda, takže se na ně nemusíme ohlížet. Jsou dospělé a žijí „svůj“ život bez nás.
Chyba v komunikaci
Je ještě jeden důvod, který podle psychologů dovádí muže k tak zásadnímu rozhodnutí. Často se stává, že žena svou nespokojenost ve vztahu dává najevo svým „ženským“ způsobem, kterému muž nerozumí. Jednoho dne mu dojdou síly a odejde.
Problém v tomto případě je v nepochopení, ve špatné komunikaci. Muži a ženy jsou v tomto směru odlišní a jedná se o smutné nedorozumění.
Muž jen prostě nepochopil, že to, co mu žena říká, je jen povrch problému, ale ona ve skutečnosti strádá úplně jinak a co je pro ni zásadní, je úplně jinde. Jenže on se na to neumí zeptat…
Mluvte spolu
Předejít tomuto nedorozumění lze pouze tak, že si partneři budou otevřeně povídat. Právě teď je nejvyšší čas zastavit a začít spolu mluvit. A vyříkat si vše narovinu. Bez přetvářky a přímo. Neexistuje přímá úměra mezi zralostí člověka a zralostí vztahu.
Mnoho lidí tím, jak zraje osobnostně, přenáší svou zralost i do svého manželství. Existují však i partneři, kteří nedozrají nikdy. Ti pak často obviňují toho druhého, že jim chtěl ublížit. Ale vše je jen následek nedorozumění, které si mezi sebou pár nikdy nevyjasnil.
Kdy se pálí mosty?
Žena je od přírody zaměřena na proces, takže pokud se rozhodne z manželství odejít, projde sama v sobě tímto procesem, vyhodnotí si ho ze všech stran, a pokud shledá, že je pro ni svazek mrtvý, opustí ho a nemá už tendence se vracet.
U mužů je tomu jinak. Muži po padesátce bilancují a někteří zatouží po změně. Mohou to pak řešit výměnou partnerky za mladší. Nechají se oslepit tím, že má o ně zájem atraktivní žena. Dělá jim to dobře.
Ale často se stává, že se chtějí do původního svazku vrátit (a nezřídka se jim to i podaří).
Emoce na obou stranách
Když je člověk opouštěn, prožívá bolest a frustraci. Čím déle byl v manželství, tím citlivější může na jeho rozpad být.
A navíc nepříjemné emoce, které jsou s rozpadem svazku úzce spojeny, hluboce zasáhnou nejen partnera, který je opouštěn, ale také toho, který o rozvod zažádal. Pro oba je odluka velmi bolestnou záležitostí.
Co s tím?
Najděte si koníčky, které vám pomohou zahnat samotu a potěší vaše ztrápené srdce. Třeba se zapište do nějakého kurzu (vaření, keramika, počítače, jóga, pillates, malování…).
Určitě tam najdete spoustu nových přátel, a možná i někoho, kdo se stane vaší spřízněnou duší.
Zkuste být užiteční. Když se poohlédnete, určitě najdete to správné místo, kde vás bude potřeba a kde můžete nezištně pomoci.
Můžete se stát třeba dobrovolníkem (dobrovolník se obvykle věnuje jedné nebo několika pravidelným činnostem, většinou jednou týdně 1-2 hodiny). Vhodnou organizaci najdete třeba na internetu.
Udělejte si radost. Kupte si něco na sebe, nebo parfém, květinu do vázy… Nechte se opečovávat v lázních, zajděte si na masáž, do bazénu… Kdy jste naposledy byli v divadle?
Začněte nový život. Berte rozvod jako výzvu pro osobnostní rozvoj a seberealizaci. Pamatujte, že každý konec znamená zároveň i začátek a je jen na vás, jak toho využijete. Máte šanci se znovu nadechnout, osvobodit se od nefunkčního vztahu a pracovat na sobě. Meditujte, čtěte, odpočívejte (nejlépe aktivně)…
Oprašte staré, zapomenuté kontakty. Sejděte se s přáteli, na které jste přes všechny starosti neměli čas. Ale pozor! Přineste s sebou dobrou náladu a úsměv, své trápení nechte doma. Sebelítost, stesk a stížnosti vám nepomohou.
Nebraňte se slzám, když vás doma, o samotě přepadne lítost. Pláč osvobozuje. Slzy obsahují endorfin tišící bolest a stres.
Nezůstávejte sami. Vyhledejte pomoc psychologa, zvlášť pokud manželství trvalo delší dobu. Pocit vnitřní ztráty je tak veliký, že může hrozit i rozvoj depresivní poruchy, který zabrzdí často jen odborník.
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL