Domů     Římský hrnec není vykopávka
Římský hrnec není vykopávka
28.1.2022

Nádobí, ve kterém se dá péct i dusit bez tuku, v němž maso není vysušené a těsto se nepřipaluje? Žádná utopie, jen speciální hrnec z terakoty.

V římském hrnci můžete připravovat jakýkoli druh masa, polévky, zeleninu, ryby, moučníky i chleba.

Mezi keramickým nádobím je tzv. římský hrnec unikátem tím, že nemá glazuru. Proto při namočení ihned ztmavne, jak nasakuje vodu. A právě vlhkost mu dodává skvělé vlastnosti, díky nimž je jídlo šťavnaté, velmi jemné, chutné a zároveň zdravé.

Na pultech ho nepřehlédnete. Prozradí ho nápadná barva a plastické zdobení po obvodu pekáče i na velké poklici.

Proč právě terakota?

Terakota je dokonalým materiálem pro vaření mnoha jídel a od nepaměti je spojována se středomořskou kuchyní. Jídlo má originální jedinečnou chuť, uchovává si své aroma a neztrácí vitaminy a minerály.

Používání hliněného hrnce je zejména vhodné pro zdravá jídla bez tuků, ale hodí se i pro tradiční recepty.

Při každodenním vaření mohou časem uvnitř hrnce vznikat mikroskopické trhlinky, které prostupují duší nádoby. Nebojte se jich. Působí podobně, jako letitý sud, v němž se uchovává víno. Dodávají pokrmům specifický tón a osobitou chuť.

Než začneme péct

Hlína je porézní, křehký materiál, o to více, je-li neglazovaná. Někteří výrobci proto doporučují, aby se hrnec před prvním použitím alespoň na dobu 24 hodin ponořil do studené vody, a poté nechal dalších 5 – 7 hodin stát.

Při každém vaření je pak vždy nutné znovu hrnec ponořit do vody alespoň na 20 minut. Díky své poréznosti do sebe vodu nasákne a ta se pak v troubě pomalu odpařuje. To způsobí, že se pokrm uvnitř zároveň dusí a peče ve vlastní šťávě. Nemůže se tak stát, že se připálí.

Tip Paní domu: Poctivý římský hrnec je bez glazury. Vzniká tak vždy dostatečné množství páry. Hůře se však čistí a po několikanásobném použití na vnitřních stranách zůstávají skvrny. Proto jsou na trhu i hrnce s vnitřní stranou glazurovanou.

Nekupujte si ale celo-glazované hrnce, které nemají s římskými nic společného. Glazura omezuje uvolňování páry z hliněných pórů a hrnec tak ztrácí svoji funkčnost.

Další výhody

Při vaření (pečení) v římském hrnci je pokrm nejen zdravý. Do jednoho hrnce můžete vložit jak maso, tak i přílohu. Brambory, zeleninu, maso… Vše najednou. Chutě a vůně se pod pokličkou krásně spojí. Ušetříte čas, energii, práci s mytím nádobí i nádobí samotné.

Protože vypadá opravdu zajímavě a hezky, jídlo v hrnci můžete i servírovat. V hliněné nádobě přikryté pokličkou vydrží pokrm dlouho teplý.

Pečení má svá pravidla

* Do hrnce vkládejte maso vcelku, celé kuře či kachnu, brambory či jinou zeleninu. Okořeňte a osolte. Nic víc. Ani voda ani tuk nejsou potřeba. Vše se peče ve vlastní šťávě a pomocnicí je pára, která se uvolňuje z předem namočené keramiky.

* Římský hrnec vkládejte pouze do plynové nebo elektrické trouby, případně do mikrovlnky. Nikdy ho nestavte na sporák. Troubu nepředehřívejte, nechte ji studenou. Teplotu nastavte u elektrické trouby na 200 °C, u plynové trouby asi na 4–5 stupni.

* Nádobu vždy přikryjte a není-li to nutné během pečení ji neodkrývejte. Jestli budete chtít pokrm v průběhu pečení podlít vodou (většinou to ale není potřeba), pak přilévejte pouze horkou vodu, protože hrnec je již příliš rozpálený a mohl by prasknout. Stejně tak, když je nádoba studená, nedávejte do ní horkou vodu.

* Po dopečení postavte horký hrnec na dřevěnou (nebo korkovou) podložku.

Jak hrnec čistit?

Přírodní hliněný povrch nádoby je velmi porézní a díky tomu pohlcuje vše, co do hrnce vložíme. Proto výrobci nedoporučují používat k čištění žádné saponáty ani jiné chemické přípravky.

Umyjte hrnec pouze pod čistou teplou tekoucí vodou, jestli to nestačí, použijte jemný kartáč na nádobí. Drsná houbička, natož drátěnka, nedělají hrnci dobře. Pro odstranění případných pachů – například z ryb – sáhněte po citronu.

Rozkrojte ho na poloviny a rozkrojenou částí lehce přejíždějte po vnitřku nádoby. Můžete použít i octový roztok nebo sůl. Někdy najdete v návodech na použití i možnost mýt hrnec v myčce nádobí puštěné na jemný program. Většina výrobců to ale nedoporučuje.

Kam s ním po vaření?

Jeho jedinečný design přímo vybízí, abyste římský hrnec nedávali do kuchyňské skříňky, ale nechali ho stát na pracovní desce. Pokud se přece jen rozhodnete ho schovat, pamatujte, že je mnohem křehčí, než ostatní hrnce.

Nevkládejte hrnce jeden do druhého, nebo je proložte listem kuchyňského papíru. Poklici pokládejte na hrnec obrácenou vrchem dovnitř. Neschovávejte hrnce, které jsou vlhké.

Recept: Upečte si novoroční chléb

Potřebujete: 1 hrnek vody, 1 lžíci droždí, 1 lžíci soli, 1 lžičku kmínu a 2 hrnky mouky

Postup

1. V míse smíchejte vodu se solí a kmínem, nechte odstát, přidejte mouku a zpracujte těsto. Přikryté nechte 3 – 6 hodin kynout při pokojové teplotě.

2. Před vložením do římského hrnce těsto posypte moukou a vytvarujte. Horní stranu lehce nařízněte a pak chléb vložte do římského hrnce.

3. Římský hrnec přikrytý víkem vložte do trouby. Pečte při teplotě asi 200 – 230 °C 20-30 minut s poklicí a pak dalších 5-10 min dozlatova bez poklice. Krájejte až po vychladnutí.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Zdeněk Pelc – Vaříme a pečeme v římském hrnci… (nakladatelství GEN), rimskyhrnec.cz, Foto: Shutterstock, www.klingel.cz

Související články
16.4.2025
Mazanec, vánočku, štolu a jakékoliv jiné tradiční pečivo si přece můžete udělat kdykoliv v roce! Suroviny 400 g polohrubé mouky 20 g droždí 70 g cukru krupice 1 vanilkový cukr 200 ml mléka 100 g másla 3 žloutky špetka soli 50 g rozinek rum na namočení rozinek vejce na potření 50 g mandlových lupínků Postup Z mouky, másla, soli, cukru, droždí, mléka, vanilkového cukru a žlout
14.4.2025
Receptů na velikonočního beránka je mnoho, ale tento je ten pravý babičkovský. Ostatně Velikonoce se nezadržitelně blíží, tak je na něj vhodný čas. Suroviny 5 vajec 200 g krupicového cukru 200 g hladké mouky 20 g másla 20 g másla na vymazání formy strouhanka na vysypání formy Postup Vejce a cukr vyšleháme nad párou do zhoustnutí, poté stáhneme z tepla a stále šleháme n
11.4.2025
Připravili jsme pro vás další inspiraci na velikonoční zdobení s předstihem. A doufáme, že se vám bude líbit, protože letošnímu stylu vládne minimalismus. Tradiční barvy nejsou jen cibulové slupky * Blankytně modrá: červené zelí Postup je poněkud pracnější, ale odměnou vám bude nádherný modrý odstín zdravotně neškodné barvy. Nakrájejte hlávku červeného zelí na drobno a dejte vařit do hrnce s
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.