Domů     Římský hrnec není vykopávka
Římský hrnec není vykopávka
28.1.2022

Nádobí, ve kterém se dá péct i dusit bez tuku, v němž maso není vysušené a těsto se nepřipaluje? Žádná utopie, jen speciální hrnec z terakoty.

V římském hrnci můžete připravovat jakýkoli druh masa, polévky, zeleninu, ryby, moučníky i chleba.

Mezi keramickým nádobím je tzv. římský hrnec unikátem tím, že nemá glazuru. Proto při namočení ihned ztmavne, jak nasakuje vodu. A právě vlhkost mu dodává skvělé vlastnosti, díky nimž je jídlo šťavnaté, velmi jemné, chutné a zároveň zdravé.

Na pultech ho nepřehlédnete. Prozradí ho nápadná barva a plastické zdobení po obvodu pekáče i na velké poklici.

Proč právě terakota?

Terakota je dokonalým materiálem pro vaření mnoha jídel a od nepaměti je spojována se středomořskou kuchyní. Jídlo má originální jedinečnou chuť, uchovává si své aroma a neztrácí vitaminy a minerály.

Používání hliněného hrnce je zejména vhodné pro zdravá jídla bez tuků, ale hodí se i pro tradiční recepty.

Při každodenním vaření mohou časem uvnitř hrnce vznikat mikroskopické trhlinky, které prostupují duší nádoby. Nebojte se jich. Působí podobně, jako letitý sud, v němž se uchovává víno. Dodávají pokrmům specifický tón a osobitou chuť.

Než začneme péct

Hlína je porézní, křehký materiál, o to více, je-li neglazovaná. Někteří výrobci proto doporučují, aby se hrnec před prvním použitím alespoň na dobu 24 hodin ponořil do studené vody, a poté nechal dalších 5 – 7 hodin stát.

Při každém vaření je pak vždy nutné znovu hrnec ponořit do vody alespoň na 20 minut. Díky své poréznosti do sebe vodu nasákne a ta se pak v troubě pomalu odpařuje. To způsobí, že se pokrm uvnitř zároveň dusí a peče ve vlastní šťávě. Nemůže se tak stát, že se připálí.

Tip Paní domu: Poctivý římský hrnec je bez glazury. Vzniká tak vždy dostatečné množství páry. Hůře se však čistí a po několikanásobném použití na vnitřních stranách zůstávají skvrny. Proto jsou na trhu i hrnce s vnitřní stranou glazurovanou.

Nekupujte si ale celo-glazované hrnce, které nemají s římskými nic společného. Glazura omezuje uvolňování páry z hliněných pórů a hrnec tak ztrácí svoji funkčnost.

Další výhody

Při vaření (pečení) v římském hrnci je pokrm nejen zdravý. Do jednoho hrnce můžete vložit jak maso, tak i přílohu. Brambory, zeleninu, maso… Vše najednou. Chutě a vůně se pod pokličkou krásně spojí. Ušetříte čas, energii, práci s mytím nádobí i nádobí samotné.

Protože vypadá opravdu zajímavě a hezky, jídlo v hrnci můžete i servírovat. V hliněné nádobě přikryté pokličkou vydrží pokrm dlouho teplý.

Pečení má svá pravidla

* Do hrnce vkládejte maso vcelku, celé kuře či kachnu, brambory či jinou zeleninu. Okořeňte a osolte. Nic víc. Ani voda ani tuk nejsou potřeba. Vše se peče ve vlastní šťávě a pomocnicí je pára, která se uvolňuje z předem namočené keramiky.

* Římský hrnec vkládejte pouze do plynové nebo elektrické trouby, případně do mikrovlnky. Nikdy ho nestavte na sporák. Troubu nepředehřívejte, nechte ji studenou. Teplotu nastavte u elektrické trouby na 200 °C, u plynové trouby asi na 4–5 stupni.

* Nádobu vždy přikryjte a není-li to nutné během pečení ji neodkrývejte. Jestli budete chtít pokrm v průběhu pečení podlít vodou (většinou to ale není potřeba), pak přilévejte pouze horkou vodu, protože hrnec je již příliš rozpálený a mohl by prasknout. Stejně tak, když je nádoba studená, nedávejte do ní horkou vodu.

* Po dopečení postavte horký hrnec na dřevěnou (nebo korkovou) podložku.

Jak hrnec čistit?

Přírodní hliněný povrch nádoby je velmi porézní a díky tomu pohlcuje vše, co do hrnce vložíme. Proto výrobci nedoporučují používat k čištění žádné saponáty ani jiné chemické přípravky.

Umyjte hrnec pouze pod čistou teplou tekoucí vodou, jestli to nestačí, použijte jemný kartáč na nádobí. Drsná houbička, natož drátěnka, nedělají hrnci dobře. Pro odstranění případných pachů – například z ryb – sáhněte po citronu.

Rozkrojte ho na poloviny a rozkrojenou částí lehce přejíždějte po vnitřku nádoby. Můžete použít i octový roztok nebo sůl. Někdy najdete v návodech na použití i možnost mýt hrnec v myčce nádobí puštěné na jemný program. Většina výrobců to ale nedoporučuje.

Kam s ním po vaření?

Jeho jedinečný design přímo vybízí, abyste římský hrnec nedávali do kuchyňské skříňky, ale nechali ho stát na pracovní desce. Pokud se přece jen rozhodnete ho schovat, pamatujte, že je mnohem křehčí, než ostatní hrnce.

Nevkládejte hrnce jeden do druhého, nebo je proložte listem kuchyňského papíru. Poklici pokládejte na hrnec obrácenou vrchem dovnitř. Neschovávejte hrnce, které jsou vlhké.

Recept: Upečte si novoroční chléb

Potřebujete: 1 hrnek vody, 1 lžíci droždí, 1 lžíci soli, 1 lžičku kmínu a 2 hrnky mouky

Postup

1. V míse smíchejte vodu se solí a kmínem, nechte odstát, přidejte mouku a zpracujte těsto. Přikryté nechte 3 – 6 hodin kynout při pokojové teplotě.

2. Před vložením do římského hrnce těsto posypte moukou a vytvarujte. Horní stranu lehce nařízněte a pak chléb vložte do římského hrnce.

3. Římský hrnec přikrytý víkem vložte do trouby. Pečte při teplotě asi 200 – 230 °C 20-30 minut s poklicí a pak dalších 5-10 min dozlatova bez poklice. Krájejte až po vychladnutí.

Připravila: Dana Pešková, Zdroj: Zdeněk Pelc – Vaříme a pečeme v římském hrnci… (nakladatelství GEN), rimskyhrnec.cz, Foto: Shutterstock, www.klingel.cz

reklama
Související články
27.2.2024
Tahle barevná dobrota nejen skvěle chutná, ale i krásně vypadá. Potřebujete 1 listové těsto 1 avokádo 1 stroužek česneku 50 g lučiny 1 lžičku citronové šťávy 1 lžíci olivového oleje 50 g uzeného lososa sůl, pepř pažitku Postup Listové těsto rozválejte na pomoučeném vále na tenkou placku, tu nařežte na čtverce a vtlačte je do plechových formiček na košíčky o průměru asi 3 cm. De
22.2.2024
V módě jsou zeleninové saláty a rozmixované nápoje smoothies. Mají prospívat zdraví, to ale platí jen v případě, že nesáhnete vedle. Mýtus je představa, že se můžeme s chutí a bez kuchyňské úpravy pustit do všeho, co na zeleninovém záhonu vyroste. U některých druhů totiž za syrova hrozí zažívací potíže, někdy i mírná otrava, u jiné zase brání vstřebávání živin při trávení. Na co si dát pozor?
15.2.2024
Vybrat správnou dózu na uskladnění potravin není vůbec jednoduché. Věděli jste, že ta správná prodlouží životnost i čerstvost potravin? A ještě to s ní ve spíži vypadá skvěle. Mouka, cukr, luštěniny… Jak je máte doma uskladněné? Ponecháte je po otevření v původním obalu, nebo je přesypete jinam? A co brambory a čerstvá zelenina? Na trhu je obrovské množství různých krabiček, dóz, přepravek a boxů
13.2.2024
Rajčata kam se podíváš Pokud je milujete a máte zahrádku, asi si je sami pěstujete. Ale někdy nezbývá, než je koupit. A na trhu objevíte tolik odrůd, že rázem nevíte, která vybrat. Tady už nevystačíte s dělením na koktejlová cherry rajčátka, která se jedí i tepelně upravují v celku, a takzvaná salátová. Paradoxem je, že se sice salátová jmenují, ale přitom jsou vhodná i k tepelné úpravě. Nav
11.2.2024
To ví každý, kdo vlastní zahradu a potřebuje uchovat úrodu. Využívají ho i chovatelé domácích zvířat nebo třeba myslivci a rybáři. Mrazák se ale může hodit i nám ostatním. Kolikrát už jste měli možnost koupit výborné levné maso nebo vám sousedé nabízeli přebytky ze zahrady a vy jste odmítli s tím, že to prostě nemáte kam dát, protože i když máte velkou lednici s mrazákem, už se vám tam nic víc ne
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské