Domů     Půst nebolí a prospěje
Půst nebolí a prospěje
7.3.2024

Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody.

Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik:

– Oproti jaru jsme v mnohem lepší psychické kondici, takže snáze překonáme nepříjemná omezování během půstu. Je to díky zvýšenému množství slunečního svitu, který v mozku vyvolává příliv látek dobré nálady.

Delší doba denního světla totiž vede k vyšší produkci serototinu, takzvaného hormonu dobré nálady. Antidepresivně současně působí i vitamin D, který se v osluněné kůži tvoří.

– Teplé počasí láká k mnoha rozmanitým aktivitám venku, na zahradě, u vody i v přírodě, které dávají zapomenout na pocity hladu nebo chuť k jídlu snižují. Činorodost ostatně podporuje také už zmíněný serotonin.

– Za tropických teplot přirozeně klesá chuť k jídlu, navíc tíhneme spíš k lehčím jídlům s převahou zeleniny a ovoce, která osvěží.

– Pokud se pro půst rozhodnete, brzy zjistíte, že odlehčení jídelníčku usnadňuje snášení letních veder. Je to tím, že tělo nemusí vynakládat na trávení a využití živin tolik energie jako při běžné stravě, jinak řečeno, o něco méně se tím zahřívá.

Půst má více podob

Momentálně velmi populární je přerušovaný půst, a i ten má vícero variant. Ale pojďme se nejdříve podívat na méně známé postní metody. Každá má své výhody a slabiny.

Jaký si vybrat?

BUCHINGERŮV

Vyhovovat bude milovníkům smoothies a čerstvých ovocných šťáv. Jde o uznávanou metodu, kterou vytvořil někdy před sto lety německý lékař Otto Buchinger, a to především pro úlevu od revmatických potíží.

Jak na to: Půst trvá 5 až 7 dní, během nichž je povolena jen tekutá strava. Tu by měly tvořit bylinné čaje, minerálky s nízkým obsahem sodíku, zeleninový vývar (může být s kašovitou zeleninou) a ovocné šťávy.

Po ukončení postu se pak jen pomalu, během několika dnů, přidávají pevné potraviny. Přechod k běžnému jídelníčku v žádném případě nesmí být rázný.

Výhody: Úbytek váhy může být zajímavý, tělo přitom neztrácí vodu a nechybí mu ani minerály a vitaminy. Půst se dá dobře držet i na dovolené.

Slabiny: Je to skutečně hladový půst.

Ale pozor: Ani při tomto půstu není radno překračovat rozumné množství denní konzumace ovocných šťáv a smoothies. Mohli byste pocítit nepříjemné následky účinků ovocného cukru. Nejde jen o kalorie, ale především jeho stravitelnost.

Pro tělo je obtížněji využitelný než sacharóza čili řepný cukr, a tak se ho při větším množstvím zbavuje tím, že vyvolá žízeň a pak ovocný cukr „vyplavuje“ střevem.

Jinými slovy, nastane stejný efekt, jako když se přejíte třešněmi, rovněž bohatými na ovocný cukr.

MAYRŮV

Je opakem Buchingerova půstu, jeho základem je konzumace suchého pečiva. Vymyslel ho rovněž v minulém století karlovarský lékař Franz Xaver Mayr.

Jak na to: K jídlu si můžete dát pouze suché tvrdé housky a zapíjet je budete vodou nebo minerálkou, Mayr samozřejmě dával karlovarskou vodu. Benevolentnější alternativa povoluje mléko místo vody.

Důležité je pečivo důkladně rozžvýkat pro lepší trávení. Počet housek není určen, ale porce by měly být malé a několikrát denně.

Výhody: Pečivo přináší jistý pocit sytosti, který u pitné kúry Buchingera chybí. Omezení tuků a bílkovin příznivě působí na stav jater a slinivky i při potížích se střevem. Mayrův půst se využívá také jako detoxikační metoda.

Slabiny: Dieta v původní podobě bez mléka postrádá jakékoli živiny kromě sacharidů pro akutní doplnění energie. Ovšem ani s mlékem zdaleka nepokrývá nároky těla, takže je třeba ji omezit maximálně na týden.

PŘERUŠOVANÝ

Má několik variant, což je jeho výhodou, protože si lze vybrat způsob půstu, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Pro všechny obecně pak platí, že podporují odbourávání uložených tukových zásob, přispívají ke snížení cholesterolu a cukru v krvi, a tím i rizika diabetu.

Přerušovaný půst nijak neomezuje výběr potravin, a tak se dá na rozdíl od redukčních diet držet dlouhodobě, protože při rozumné skladbě jídelníčku nemusí docházet k žádnému nedostatku živin.

Varianty na výběr:

* Metoda 16/8

Je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější. Má také benevolentnější verzi 14/10, naopak mnohem přísnější je varianta 20/4, která se pro dlouhodobé dodržování nehodí.

Jak na to: Princip je jednoduchý – z 24 hodin dne je povoleno jíst jen v intervalu 8 hodin, tedy například od 10 ranní do 18 večerní. U benevolentní verze je to 10 hodin, zatímco u přísné jen 4 hodiny.

Po zbylých 16 hodin (u dalších verzí 14 nebo 20 hodin) se postíte, nicméně velká část této doby připadne na spánek.

Během postní části je povoleno pouze pít nápoje, které neobsahují žádnou energii, tedy čistou vodu, slabě a středně mineralizované vody nebo neslazený čaj.

Výhody: Začátek a konec postního intervalu si můžete naplánovat podle svých potřeb, aby co nejméně bolel. Tato metoda je také velmi blízká lidem, kteří mají sklon jíst nárazově a dlouho přes den hladovět. Jejich stravovací styl se moc nezmění, jen dostane pevný rámec.

Slabiny: Metoda má 16/8 výsledky, týdenní úbytek na váze může být 1 až 2 kg, což ovšem může svádět ke hřešení při výběru potravin.

Lehce zjistíte, že ani mlsání sladkostí a dopřávání si tučných jídel nebo uzenin se na váze neprojeví, jenže neblahý vliv na zdraví nezůstane.

* Metoda 5:2

Zde se na čas pro jídlo a hladovění nedělí den, ale vyčleňují se dny týdne.

Jak na to: Během pěti po sobě jdoucích dnů můžete jíst, jak jste zvyklí.

Následují dva dny přísné diety, kdy denní energetický příjem nesmí přesáhnout 500 – 600 kcal, to je asi 2500 kJ. Pod tím si podle podle Lucie Růžičkové, vedoucí nutriční terapeutky ve VFN v Praze a odborné konzultantky AquaLife Institutu, můžete jako denní jídelníček představit malý kousek chleba s nízkotučným tvarohem a pažitkou, malou porci dušených krůtích prsou se zeleninovou rýží nebo pečená rajčata s cuketou a kouskem nízkotučného čerstvého sýra. Nápoje samozřejmě musí být bez cukru.

Výhody: Dva postní dny se při předem naplánované letní aktivitě dají obvykle zvládnout bez pocitu tíživého hladu.

Slabiny: Pětidenní interval mezi posty může svádět ke kompenzaci hladovění naopak přejídáním. Problematický může být také odhad kalorické vydatnosti jídla při postní fázi.

Uvedených 500–600 kcal mohou představovat i např. 3 rohlíky namazané máslem, což jsou vysoce energetické potraviny, po kterých bude pravděpodobně docházet k hladu a chutím, varuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

* Střídavý přerušovaný půst

Označuje se také 10 ve 2, což je jeho nejčastější verze, která znamená, že se půst dodržuje každý druhý den, ostatní dny se jí běžným způsobem.

Jak na to: Ve dnech půstu se zcela nehladoví (i když i tato varianta je možná), ale dodržuje přísná redukční dieta. Celková kalorická hodnota pokrmů a nápojů nemá přesáhnout 500 kcal/ cca 2100 kJ.

Výhody: Je to nejúčinnější metoda přerušovaného půstu, pokud je vaším cílem shazování kil. Týdenní úbytek může být až 2,5 kg.

Slabiny: Jde o metodu velmi náročnou, kterou organizmus nemusí dobře snášet. Dochází při ní k častému hladovění, a tím i k velmi nepravidelnému příjmu stravy.

Dlouhodobě se tento režim nedá dodržovat, upozorňuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

Jak dlouho půst držet?

Doporučuje se 1 až 4 týdny. Konkrétní doba záleží nejen na vašem odhodlání, ale také na zátěži, kterou bude představovat metoda, pro niž se rozhodnete. Půst by měl být šikovným spojením výhod hubnutí v letním období a odlehčeného jídelníčku.

Pokud povede ke zvýšenému psychickému napětí a podráždění, přestává být užitečný a bude lépe ho ukončit. Omezení nanejvýš na 4 týdny je na místě i v opačném případě, že vám postní režim nebude činit potíže.

Ani pak ale není vhodné hladovět celé léto, příliš dlouhý půst by mohl vést k vyčerpání, bolestem hlavy, potížím se spánkem či zhoršení stavu kůže.

Než začnete…

Ujistěte se, že na půst můžete zdravotně dovolit. Ačkoli přiměřený půst obvykle prospívá, neplatí to vždy. Hladovění a nepravidelnost v jídle může zhoršit určité zdravotní potíže.

Vyhnout by se mu měli diabetici, lidé trpící migrénami, nízkým krevním tlakem, srdečně-oběhovými problémy a vážně nemocní lidé.

Foto: Shutterstock

Související články
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
4.11.2024
S přibývajícím věkem se většině z nás nevyhnou zdravotní problémy - ty však nemusí nutně vést k chronické nemoci a už vůbec ne ke ztrátě soběstačnosti. S trochou štěstí stačí během života dodržovat několik zásad. Dobré rady hlavně v mládí pouštíme jedním uchem dovnitř a druhým ven a obvykle nad nimi mávneme rukou. Jedné zásady bychom se ale měli držet: Starej se o své zdraví průběžně během celéh
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří