Domů     Půst nebolí a prospěje
Půst nebolí a prospěje
7.3.2024

Půst si sice spojujeme s jarem, ale nic vám nebrání naplánovat si ho na jakékoliv roční období. Má to totiž nepřehlédnutelné výhody.

Nehledě na tradici, která půst provázala s náboženskými svátky jara a zdravotní očistou těla po zimě, je léto dokonce lepší dobou pro půst, ať už zdravotní nebo redukční. Důvodů, proč se vám během prázdninových měsíců bude držet snáze, je hned několik:

– Oproti jaru jsme v mnohem lepší psychické kondici, takže snáze překonáme nepříjemná omezování během půstu. Je to díky zvýšenému množství slunečního svitu, který v mozku vyvolává příliv látek dobré nálady.

Delší doba denního světla totiž vede k vyšší produkci serototinu, takzvaného hormonu dobré nálady. Antidepresivně současně působí i vitamin D, který se v osluněné kůži tvoří.

– Teplé počasí láká k mnoha rozmanitým aktivitám venku, na zahradě, u vody i v přírodě, které dávají zapomenout na pocity hladu nebo chuť k jídlu snižují. Činorodost ostatně podporuje také už zmíněný serotonin.

– Za tropických teplot přirozeně klesá chuť k jídlu, navíc tíhneme spíš k lehčím jídlům s převahou zeleniny a ovoce, která osvěží.

– Pokud se pro půst rozhodnete, brzy zjistíte, že odlehčení jídelníčku usnadňuje snášení letních veder. Je to tím, že tělo nemusí vynakládat na trávení a využití živin tolik energie jako při běžné stravě, jinak řečeno, o něco méně se tím zahřívá.

Půst má více podob

Momentálně velmi populární je přerušovaný půst, a i ten má vícero variant. Ale pojďme se nejdříve podívat na méně známé postní metody. Každá má své výhody a slabiny.

Jaký si vybrat?

BUCHINGERŮV

Vyhovovat bude milovníkům smoothies a čerstvých ovocných šťáv. Jde o uznávanou metodu, kterou vytvořil někdy před sto lety německý lékař Otto Buchinger, a to především pro úlevu od revmatických potíží.

Jak na to: Půst trvá 5 až 7 dní, během nichž je povolena jen tekutá strava. Tu by měly tvořit bylinné čaje, minerálky s nízkým obsahem sodíku, zeleninový vývar (může být s kašovitou zeleninou) a ovocné šťávy.

Po ukončení postu se pak jen pomalu, během několika dnů, přidávají pevné potraviny. Přechod k běžnému jídelníčku v žádném případě nesmí být rázný.

Výhody: Úbytek váhy může být zajímavý, tělo přitom neztrácí vodu a nechybí mu ani minerály a vitaminy. Půst se dá dobře držet i na dovolené.

Slabiny: Je to skutečně hladový půst.

Ale pozor: Ani při tomto půstu není radno překračovat rozumné množství denní konzumace ovocných šťáv a smoothies. Mohli byste pocítit nepříjemné následky účinků ovocného cukru. Nejde jen o kalorie, ale především jeho stravitelnost.

Pro tělo je obtížněji využitelný než sacharóza čili řepný cukr, a tak se ho při větším množstvím zbavuje tím, že vyvolá žízeň a pak ovocný cukr „vyplavuje“ střevem.

Jinými slovy, nastane stejný efekt, jako když se přejíte třešněmi, rovněž bohatými na ovocný cukr.

MAYRŮV

Je opakem Buchingerova půstu, jeho základem je konzumace suchého pečiva. Vymyslel ho rovněž v minulém století karlovarský lékař Franz Xaver Mayr.

Jak na to: K jídlu si můžete dát pouze suché tvrdé housky a zapíjet je budete vodou nebo minerálkou, Mayr samozřejmě dával karlovarskou vodu. Benevolentnější alternativa povoluje mléko místo vody.

Důležité je pečivo důkladně rozžvýkat pro lepší trávení. Počet housek není určen, ale porce by měly být malé a několikrát denně.

Výhody: Pečivo přináší jistý pocit sytosti, který u pitné kúry Buchingera chybí. Omezení tuků a bílkovin příznivě působí na stav jater a slinivky i při potížích se střevem. Mayrův půst se využívá také jako detoxikační metoda.

Slabiny: Dieta v původní podobě bez mléka postrádá jakékoli živiny kromě sacharidů pro akutní doplnění energie. Ovšem ani s mlékem zdaleka nepokrývá nároky těla, takže je třeba ji omezit maximálně na týden.

PŘERUŠOVANÝ

Má několik variant, což je jeho výhodou, protože si lze vybrat způsob půstu, který bude nejlépe vyhovovat vašemu životnímu stylu.

Pro všechny obecně pak platí, že podporují odbourávání uložených tukových zásob, přispívají ke snížení cholesterolu a cukru v krvi, a tím i rizika diabetu.

Přerušovaný půst nijak neomezuje výběr potravin, a tak se dá na rozdíl od redukčních diet držet dlouhodobě, protože při rozumné skladbě jídelníčku nemusí docházet k žádnému nedostatku živin.

Varianty na výběr:

* Metoda 16/8

Je zřejmě nejznámější a nejoblíbenější. Má také benevolentnější verzi 14/10, naopak mnohem přísnější je varianta 20/4, která se pro dlouhodobé dodržování nehodí.

Jak na to: Princip je jednoduchý – z 24 hodin dne je povoleno jíst jen v intervalu 8 hodin, tedy například od 10 ranní do 18 večerní. U benevolentní verze je to 10 hodin, zatímco u přísné jen 4 hodiny.

Po zbylých 16 hodin (u dalších verzí 14 nebo 20 hodin) se postíte, nicméně velká část této doby připadne na spánek.

Během postní části je povoleno pouze pít nápoje, které neobsahují žádnou energii, tedy čistou vodu, slabě a středně mineralizované vody nebo neslazený čaj.

Výhody: Začátek a konec postního intervalu si můžete naplánovat podle svých potřeb, aby co nejméně bolel. Tato metoda je také velmi blízká lidem, kteří mají sklon jíst nárazově a dlouho přes den hladovět. Jejich stravovací styl se moc nezmění, jen dostane pevný rámec.

Slabiny: Metoda má 16/8 výsledky, týdenní úbytek na váze může být 1 až 2 kg, což ovšem může svádět ke hřešení při výběru potravin.

Lehce zjistíte, že ani mlsání sladkostí a dopřávání si tučných jídel nebo uzenin se na váze neprojeví, jenže neblahý vliv na zdraví nezůstane.

* Metoda 5:2

Zde se na čas pro jídlo a hladovění nedělí den, ale vyčleňují se dny týdne.

Jak na to: Během pěti po sobě jdoucích dnů můžete jíst, jak jste zvyklí.

Následují dva dny přísné diety, kdy denní energetický příjem nesmí přesáhnout 500 – 600 kcal, to je asi 2500 kJ. Pod tím si podle podle Lucie Růžičkové, vedoucí nutriční terapeutky ve VFN v Praze a odborné konzultantky AquaLife Institutu, můžete jako denní jídelníček představit malý kousek chleba s nízkotučným tvarohem a pažitkou, malou porci dušených krůtích prsou se zeleninovou rýží nebo pečená rajčata s cuketou a kouskem nízkotučného čerstvého sýra. Nápoje samozřejmě musí být bez cukru.

Výhody: Dva postní dny se při předem naplánované letní aktivitě dají obvykle zvládnout bez pocitu tíživého hladu.

Slabiny: Pětidenní interval mezi posty může svádět ke kompenzaci hladovění naopak přejídáním. Problematický může být také odhad kalorické vydatnosti jídla při postní fázi.

Uvedených 500–600 kcal mohou představovat i např. 3 rohlíky namazané máslem, což jsou vysoce energetické potraviny, po kterých bude pravděpodobně docházet k hladu a chutím, varuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

* Střídavý přerušovaný půst

Označuje se také 10 ve 2, což je jeho nejčastější verze, která znamená, že se půst dodržuje každý druhý den, ostatní dny se jí běžným způsobem.

Jak na to: Ve dnech půstu se zcela nehladoví (i když i tato varianta je možná), ale dodržuje přísná redukční dieta. Celková kalorická hodnota pokrmů a nápojů nemá přesáhnout 500 kcal/ cca 2100 kJ.

Výhody: Je to nejúčinnější metoda přerušovaného půstu, pokud je vaším cílem shazování kil. Týdenní úbytek může být až 2,5 kg.

Slabiny: Jde o metodu velmi náročnou, kterou organizmus nemusí dobře snášet. Dochází při ní k častému hladovění, a tím i k velmi nepravidelnému příjmu stravy.

Dlouhodobě se tento režim nedá dodržovat, upozorňuje nutriční specialistka Lucie Růžičková.

Jak dlouho půst držet?

Doporučuje se 1 až 4 týdny. Konkrétní doba záleží nejen na vašem odhodlání, ale také na zátěži, kterou bude představovat metoda, pro niž se rozhodnete. Půst by měl být šikovným spojením výhod hubnutí v letním období a odlehčeného jídelníčku.

Pokud povede ke zvýšenému psychickému napětí a podráždění, přestává být užitečný a bude lépe ho ukončit. Omezení nanejvýš na 4 týdny je na místě i v opačném případě, že vám postní režim nebude činit potíže.

Ani pak ale není vhodné hladovět celé léto, příliš dlouhý půst by mohl vést k vyčerpání, bolestem hlavy, potížím se spánkem či zhoršení stavu kůže.

Než začnete…

Ujistěte se, že na půst můžete zdravotně dovolit. Ačkoli přiměřený půst obvykle prospívá, neplatí to vždy. Hladovění a nepravidelnost v jídle může zhoršit určité zdravotní potíže.

Vyhnout by se mu měli diabetici, lidé trpící migrénami, nízkým krevním tlakem, srdečně-oběhovými problémy a vážně nemocní lidé.

Foto: Shutterstock

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty