Domů     Psychologie: Jaké jsou vaše tajné programy?
Psychologie: Jaké jsou vaše tajné programy?
8.12.2021

Nikdy jste o nich neslyšeli? A přitom je máme všichni. Nazývat je můžeme také emoční vzorce. Utvářejí se v nás v dětství a ovlivňují nás po celý život.

Můžete si je představit jako jakési filtry prožívání. Jsou nahrané v našem mozku a spouští se v určitých situacích. A proč tajné programy? Protože jsou zapsány v nevědomí, hlavně v podobě pocitů. Vy o nich vlastně nevíte a přitom do značné míry ovlivňují váš život.

Kdy se vytvářejí?

Přibližně v prvních pěti až šesti letech života hlavně ve vztazích s nejbližšími, což jsou většinou rodiče. Rodičovská poselství, ať už jsou dobrá, nebo špatná, na nás působí jako jakési tajné naprogramování. Proč právě v tomto krátkém období?

Protože jako dítě ještě nemáte rozum. Nedokážete si rozumně vysvětlit různé události a situace, a tak si je zapisujete do mozku ve formě pocitů do hluboké paměti.

Příklad

Rodiče se hádají a řeknou vám, že kdybyste tolik nezlobili, tak se hádat nebudou. Vy jako dítě ještě nevíte, že to není pravda, nedokážete rozumově zhodnotit, že by se hádali stejně, a tak si zapíšete pocit viny.

A když se taková situace opakuje často, budete mít ve všech konfliktních situacích pocit, že jste je zavinili vy, a raději ustoupíte.

Základní programy

To jsou takové, které má v sobě tak trochu každý z nás. Přitom příčin a jejich kombinací je mnoho. A okolnosti jejich vzniku mohou být také různé.

Vše, co nám rodiče předali v prvních letech života, přispělo k výkladu a cítění situací a událostí, které prožíváme.

Nejsem dost dobrý – Skoro všichni rodiče svoje děti srovnávají s druhými. A může jít o jakoukoliv situaci. Třeba když jste si ještě neuměli zavázat tkaničky, řekla maminka, že Pepíček od sousedů to umí už dávno.

Pokud se srovnávání a podobné věty opakují často, ať už doma, nebo ve škole, snadno se ve vás vytvoří program „nejsem dost dobrý“.

V dospělosti

Neustále se srovnáváte s ostatními. Máte strach, že nejste dost dobří. Jste vnitřně nejistí. Snadno se necháte znejistět.

Jsem nežádoucí – Může se také stát, že se dítě nemá nijak viditelně špatně. Dostane najíst, chodí pěkně oblečené a nic se mu neděje, pokud neotravuje. Rodiče jsou buď zaneprázdnění, nebo citově chladní. Dítě získá snadno pocit, že nikoho nezajímá.

V dospělosti

Každého otravuji. Hlavně nechci obtěžovat. Nepatřím sem. Takové myšlenky provázejí smutek a deprese i nadměrná snaha zalíbit se ostatním.

Mám pořád málo – Tento pocit obvykle pramení z rivality, kterou dítě pociťuje vůči kamarádům nebo sourozencům. Také vás někdy napadlo, že bratra mají všichni raději nebo že váš kamarád jezdí k moři častěji než vy?

Tento osten závisti se schová hodně hluboko. Dítě má pocit, že je ošidili, nedostalo dost lásky a vzniká díra, kterou lze přirovnat k jakési vnitřní prázdnotě.

V dospělosti

Pocity, že ostatní mají vždy to lepší, závist, žárlivost.

Chci být nejlepší, ale nedokážu to – Možnou příčinou mohou být vysoké nároky rodičů. Rodiče si také mohou kompenzovat vlastní neúspěch. Dětmi se chtějí chlubit, předvést je svému okolí, jako dokonalé a talentované bytosti.

V dospělosti

Vztek, bezmoc, perfekcionismus, závislost na pochvale, závist, úzkost, vnitřní nejistota.

Za všechno můžu já – Vytváření pocitu viny se často používá jako výchovný prostředek, aby se dítě přizpůsobilo společenským normám. Když to neuděláš, budeme smutní.

V dospělosti

Deprese, přehnaný perfekcionismus, strach z autorit.

Musím vždy poslouchat – Velmi přísná výchova se spoustou pravidel, kdy děti mohou získat lásku jedině za poslušnost a přizpůsobivost.

V dospělosti

Dostavují se pocity nedostatečnosti, neschopnosti. Strach z autorit, závislost na hodnocení druhých. Ale někdy i vzdor, opozice za každou cenu.

To byla jen ukázka některých programů. Existuje jich celá řada.

Mám být někým jiným – když se narodila holčička a ne chlapec.

Jsem pořád nemocný – časté pobyty v nemocnici nebo přehnaná snaha dítě ochránit. Často se programy prolínají nebo jeden vyrůstá z druhého. Společné mají to, že vyvolávají negativní emoce. A když proti nim bojujeme, jejich působení sílí.

Proč?

Volíme nevhodné prostředky. Podáváme maximální pracovní výkony, přeháníme to se sportováním nebo sexem, nakupováním, alkoholem, drogami. Někdo dělá neviditelného a vyhýbá se konfliktům, někdo zneužívá moc, je arogantní, ostatní ponižuje.

Bohužel tajné programy se jen tak lehce vymazat nebo přepsat nedají. Na to jsou příliš zakořeněné. Ale zkusit to můžeme.

Jak na to?

Především si musíte připustit, že něco jako tajný program máte, a přijmout ho. Je součástí vaší osobnosti a musíte se naučit s ním zacházet. A počítejte s tím, že smířit se se svými chybami, slabostmi a vášněmi je práce na celý život.

Když tohle všechno zvládnete, začnou se programy měnit samy. A jak to bude vypadat?

Staré Nové

Nejsem dost dobrý.

Jsem v pořádku takový, jaký jsem, i když nejsem dokonalý a dělám chyby.

Jsem nežádoucí.

Jsem vítaný a mám zde své místo.

Mám pořád málo.

Mám vše, co potřebuji. Všechno najdu v sobě.

Chci být nejlepší, ale nedokážu to.

Jsem v pořádku a dobrý takový, jaký jsem.

Za všechno můžu já.

Nenesu odpovědnost za chyby a životy ostatních.

Musím vždy poslouchat.

Mám právo na svůj názor a své pocity.

Důležité je pokračovat krůček po krůčku. A aby vám to šlo lépe, napište si, jak by měly vypadat vaše nové programy. Vylaďte je tak, aby se vám líbily. A pokud jim ještě tak docela nevěříte, zkuste si položit otázku, jaké by to bylo kdybych…

Pokud se chcete naučit zacházet se svými emocemi tak, aby vám pomáhaly a ne škodily, přečtěte si knihu Radky Loja Emoce pod kontrolou – 5 kroků ke zvládání emocí, kterou vydalo nakladatelství GRADA.

Zdroj: Podle knihy Radky Loja Emoce pod kontrolou nakladatelství Grada připravila Eva Hořánková

Foto: PX FUEL

Štítky:
Související články
16.7.2025
Játra působí v našem těle jako čistička a zvládají toho opravdu mnoho. Obměna toho, čím je denně krmíme, jim odlehčí a podpoří nebo znovu nastartuje jejich správné fungování. Například v ajurvédské a čínské medicíně se zdraví jater věnovali několik tisíciletí a tvrdí, že lékař, který ví, jak harmonizovat játra, umí vyléčit stovky nemocí. Protože jsou jediným orgánem v těle, který se dokáže sám re
14.7.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
7.7.2025
Za poslední desetiletí jsme si na tolik zvykli na heslo "pitný režim", že jsme se mnohdy naučili pít, i když nemáme žízeň. Tělu to ale nesvědčí. Totéž platí, když se žízeň ozývá a neustává. Nadměrné pití signalizuje zravotní problém. Velkou žízeň přirozeně dostaneme, když se zpotíme za velkého vedra nebo při námaze. Také hodně slané nebo sladké jídlo si vyžádá důkladné zapití. Jenže tím končí výč
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
reklama
Šikovné tipy
Vodní dráček, zvířátko jako z pohádky
Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček. Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící […]
Když chcete zabavit tvořivé ruce
Pak budete potřebovat tři věci: nápad, návod a materiál. Nic z toho se neshání snadno, proto jsme pro vás dali dohromady hrst užitečných tipů. KLUBÍČKA, JEHLICE A HÁČKY Pletení se v posledních letech stalo velkou módou, ale časy, kdy se znalosti pletařských technik předávaly z matky na dceru, jsou ty tam. A zajít si jen […]
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Grenadina z granátových jablek
nejsemsama.cz
Grenadina z granátových jablek
Grenadina je tradiční sirup vyráběný z granátových jablek, nikoli z třešní, jak se mnozí domnívají. Má sladkokyselou chuť a krásnou červenou barvu. Ingredience na 4 sklenice: ● 1 l čerstvé šťávy z granátových jablek ● 100 g cukru ● šťáva z citronu Postup: Do malého hrnce nalijte šťávu a přidejte cukr. Pomalu zahřívejte a míchejte, dokud se cukr zcela nerozpustí, ale nevařte. Přidejte citronovou šťávu, která zvýrazní chuť a prodlouží
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
enigmaplus.cz
Smrtelná tragédie v Le Mans: Zaúřadoval nezvratný osud?
Ochozy kolem závodního okruhu ve francouzském Le Mans, kde se jezdí známý 24 hodinový závod, jsou plné lidí. V kalendáři je psaný 11. červen roku 1955 a závod byl zhruba před dvěma hodinami odstartová
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
iluxus.cz
Nové hodinky Omega Seamaster Diver 300M: Oranžový symbol hloubek
Za posledních dvacet let se oranžová barva stala synonymem pro potápěčské hodinky značky Omega – nejen díky své vysoké viditelnosti pod vodou, ale i jako výrazný estetický prvek. Tato výrazná barva se
Vana – královna relaxačního prostoru
rezidenceonline.cz
Vana – královna relaxačního prostoru
Na následujících stránkách vám chceme představit tradiční koupelnu v netradičním pojetí. Zařizovací předměty se netísní v malé místnosti bez oken, ale jsou součástí relaxačního prostoru. Opravdovou královnou koupelny se stává vana, volně stojící uprostřed prostoru. Nejenom že je pohodlně přístupná ze všech stran, zároveň dokonale vyniknou její ladné linie. Hitem posledních let se staly tradiční tvary, různé
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
epochaplus.cz
Neznámá ze Seiny: Morbidní múza a ideál krásy
Má jednu z nejznámějších tváří přelomu 19. a 20. století. Básníci ji opěvují, spisovatelům je múzou, pro mnohé je ideálem krásy. A nikdo neví, kdo to vlastně je. Zavřené oči a lehký, téměř neznatelný náznak úsměvu. Tak zůstane navždy zapsána do historie. Tvář neznámé dívky, otištěná pravděpodobně do posmrtné masky, visí kolem roku 1900 jako
Tunisko a jeho exotická tvář
epochanacestach.cz
Tunisko a jeho exotická tvář
Tunis není jen pětihvězdičkový hotel a každodenní lenošení na pláži. Tato země nabízí mnohem víc. Většina Čechů jezdí hlavně na Djerbu, do Sousse, Hammametu nebo Nabeulu. Milovníci klidu a historických památek zamíří ale raději do Mahdie. Určitě se vyplatí nezůstávat celý týden jen u hotelu v opojení all inclusive, ale navštívit více různých míst. Mezi ně
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
nasehvezdy.cz
Chybí Peštové a Haberovi doma jiskření a vášeň?
Zatímco Daniela Peštová (54) chce problémy řešit a mluvit o nich, její partner Pavol Habera (63) veřejně přiznal, že ho to nezajímá. Podřezal si pod sebou větev a dočká se rozchodu? Následující týd
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
21stoleti.cz
Zachraňte koně! Příběh chovatelského klenotu pražské zoo pokračuje
Psalo se 28. září 1931. Den, který navždy změnil osud jednoho druhu. V pražské Troji se slavnostně otevřela nová zoologická zahrada. Pro mnohé jen další zábavné místo pro rodinné výlety. Kdo by si teh
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
epochalnisvet.cz
Záhada jediné vraždy na jižním pólu
Polární stanice Amundsen-Scott je umístěná 100 metrů od jižního pólu. Polárníci zde tráví čas už od roku 1956, kdy první budovy postaví osmnáctičlenná skupina amerického námořnictva.   Od té doby zde léto tráví přes 200 výzkumníků, v zimě je zde jen něco mezi 50 a 90 lidmi. Taky není o co stát, průměrná teplota je přes
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
historyplus.cz
Vlastnil Rudolf II. dýku s Caesarovou krví?
Do „třináctých“ komnat Rudolfa II. nahlédne jen málokdo. Augšpurský obchodník Hans Kraft je jedním z vyvolených. „Teď se můžete chlubit tím, že jste viděl, co mnoho jiných ne,“ usměje se na něj císař, když ho provází mezi policemi své kunstkomory. Kraftovi se doslova tají dech. Pravda, obdobných sbírek existuje v Evropě celá řada, jen namátkou vévodská
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
tisicereceptu.cz
Pečené kuřátko na citrónech a česneku
Možná jste dosud neobjevili kouzlo kuřecího masa ovoněného pečeným citronem. Teď máte ale příležitost. Ingredience 1 celé kuře 2 cibule 2 celé citrony 5 stroužků česneku hrst tymiánu nebo ro
Moudrá sova mi přináší štěstí
skutecnepribehy.cz
Moudrá sova mi přináší štěstí
Měla jsem krátce před maturitou a byla jsem nervózní. Sova v mém snu mi poradila, na jakou otázku se mám připravit. Ten sen se mi zdál ve škole před maturitou. Seděla jsem na břehu řeky, kam jsem chodívala s dědečkem na ryby. Seděla jsem tam sama, děda byl už po smrti, a mně se v tom snu po