Domů     Psychologie: Jaké jsou vaše tajné programy?
Psychologie: Jaké jsou vaše tajné programy?
8.12.2021

Nikdy jste o nich neslyšeli? A přitom je máme všichni. Nazývat je můžeme také emoční vzorce. Utvářejí se v nás v dětství a ovlivňují nás po celý život.

Můžete si je představit jako jakési filtry prožívání. Jsou nahrané v našem mozku a spouští se v určitých situacích. A proč tajné programy? Protože jsou zapsány v nevědomí, hlavně v podobě pocitů. Vy o nich vlastně nevíte a přitom do značné míry ovlivňují váš život.

Kdy se vytvářejí?

Přibližně v prvních pěti až šesti letech života hlavně ve vztazích s nejbližšími, což jsou většinou rodiče. Rodičovská poselství, ať už jsou dobrá, nebo špatná, na nás působí jako jakési tajné naprogramování. Proč právě v tomto krátkém období?

Protože jako dítě ještě nemáte rozum. Nedokážete si rozumně vysvětlit různé události a situace, a tak si je zapisujete do mozku ve formě pocitů do hluboké paměti.

Příklad

Rodiče se hádají a řeknou vám, že kdybyste tolik nezlobili, tak se hádat nebudou. Vy jako dítě ještě nevíte, že to není pravda, nedokážete rozumově zhodnotit, že by se hádali stejně, a tak si zapíšete pocit viny.

A když se taková situace opakuje často, budete mít ve všech konfliktních situacích pocit, že jste je zavinili vy, a raději ustoupíte.

Základní programy

To jsou takové, které má v sobě tak trochu každý z nás. Přitom příčin a jejich kombinací je mnoho. A okolnosti jejich vzniku mohou být také různé.

Vše, co nám rodiče předali v prvních letech života, přispělo k výkladu a cítění situací a událostí, které prožíváme.

Nejsem dost dobrý – Skoro všichni rodiče svoje děti srovnávají s druhými. A může jít o jakoukoliv situaci. Třeba když jste si ještě neuměli zavázat tkaničky, řekla maminka, že Pepíček od sousedů to umí už dávno.

Pokud se srovnávání a podobné věty opakují často, ať už doma, nebo ve škole, snadno se ve vás vytvoří program „nejsem dost dobrý“.

V dospělosti

Neustále se srovnáváte s ostatními. Máte strach, že nejste dost dobří. Jste vnitřně nejistí. Snadno se necháte znejistět.

Jsem nežádoucí – Může se také stát, že se dítě nemá nijak viditelně špatně. Dostane najíst, chodí pěkně oblečené a nic se mu neděje, pokud neotravuje. Rodiče jsou buď zaneprázdnění, nebo citově chladní. Dítě získá snadno pocit, že nikoho nezajímá.

V dospělosti

Každého otravuji. Hlavně nechci obtěžovat. Nepatřím sem. Takové myšlenky provázejí smutek a deprese i nadměrná snaha zalíbit se ostatním.

Mám pořád málo – Tento pocit obvykle pramení z rivality, kterou dítě pociťuje vůči kamarádům nebo sourozencům. Také vás někdy napadlo, že bratra mají všichni raději nebo že váš kamarád jezdí k moři častěji než vy?

Tento osten závisti se schová hodně hluboko. Dítě má pocit, že je ošidili, nedostalo dost lásky a vzniká díra, kterou lze přirovnat k jakési vnitřní prázdnotě.

V dospělosti

Pocity, že ostatní mají vždy to lepší, závist, žárlivost.

Chci být nejlepší, ale nedokážu to – Možnou příčinou mohou být vysoké nároky rodičů. Rodiče si také mohou kompenzovat vlastní neúspěch. Dětmi se chtějí chlubit, předvést je svému okolí, jako dokonalé a talentované bytosti.

V dospělosti

Vztek, bezmoc, perfekcionismus, závislost na pochvale, závist, úzkost, vnitřní nejistota.

Za všechno můžu já – Vytváření pocitu viny se často používá jako výchovný prostředek, aby se dítě přizpůsobilo společenským normám. Když to neuděláš, budeme smutní.

V dospělosti

Deprese, přehnaný perfekcionismus, strach z autorit.

Musím vždy poslouchat – Velmi přísná výchova se spoustou pravidel, kdy děti mohou získat lásku jedině za poslušnost a přizpůsobivost.

V dospělosti

Dostavují se pocity nedostatečnosti, neschopnosti. Strach z autorit, závislost na hodnocení druhých. Ale někdy i vzdor, opozice za každou cenu.

To byla jen ukázka některých programů. Existuje jich celá řada.

Mám být někým jiným – když se narodila holčička a ne chlapec.

Jsem pořád nemocný – časté pobyty v nemocnici nebo přehnaná snaha dítě ochránit. Často se programy prolínají nebo jeden vyrůstá z druhého. Společné mají to, že vyvolávají negativní emoce. A když proti nim bojujeme, jejich působení sílí.

Proč?

Volíme nevhodné prostředky. Podáváme maximální pracovní výkony, přeháníme to se sportováním nebo sexem, nakupováním, alkoholem, drogami. Někdo dělá neviditelného a vyhýbá se konfliktům, někdo zneužívá moc, je arogantní, ostatní ponižuje.

Bohužel tajné programy se jen tak lehce vymazat nebo přepsat nedají. Na to jsou příliš zakořeněné. Ale zkusit to můžeme.

Jak na to?

Především si musíte připustit, že něco jako tajný program máte, a přijmout ho. Je součástí vaší osobnosti a musíte se naučit s ním zacházet. A počítejte s tím, že smířit se se svými chybami, slabostmi a vášněmi je práce na celý život.

Když tohle všechno zvládnete, začnou se programy měnit samy. A jak to bude vypadat?

Staré Nové

Nejsem dost dobrý.

Jsem v pořádku takový, jaký jsem, i když nejsem dokonalý a dělám chyby.

Jsem nežádoucí.

Jsem vítaný a mám zde své místo.

Mám pořád málo.

Mám vše, co potřebuji. Všechno najdu v sobě.

Chci být nejlepší, ale nedokážu to.

Jsem v pořádku a dobrý takový, jaký jsem.

Za všechno můžu já.

Nenesu odpovědnost za chyby a životy ostatních.

Musím vždy poslouchat.

Mám právo na svůj názor a své pocity.

Důležité je pokračovat krůček po krůčku. A aby vám to šlo lépe, napište si, jak by měly vypadat vaše nové programy. Vylaďte je tak, aby se vám líbily. A pokud jim ještě tak docela nevěříte, zkuste si položit otázku, jaké by to bylo kdybych…

Pokud se chcete naučit zacházet se svými emocemi tak, aby vám pomáhaly a ne škodily, přečtěte si knihu Radky Loja Emoce pod kontrolou – 5 kroků ke zvládání emocí, kterou vydalo nakladatelství GRADA.

Zdroj: Podle knihy Radky Loja Emoce pod kontrolou nakladatelství Grada připravila Eva Hořánková

Foto: PX FUEL

Štítky:
reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!