Náměsíčnost není žádná legrace

Náměsíčníci a jejich noční příhody jsou vděčným námětem rodinných historek. Realita této zvláštní poruchy ale moc veselá není.

Pokud jste se s náměsíčností setkali, pak to s největší pravděpodobností bylo u dítěte. Vyvíjející se dětský mozek takové epizody mohou postihnout a časem zase vymizí, aniž by se později v dospělosti opakovaly. Nejčastěji se náměsíčnost objevuje ve věku mezi pátým a sedmým rokem, po dvanáctém roce už případů výrazně ubývá.

V dospělosti se náměsíčnost vyskytuje vzácně, postihuje údajně jen asi 4 % populace.

Co to vlastně je?

Jinými slovy: Jak vlastně dojde k tomu, že se při epizodě náměsíčnosti spáč zvedne a začne pohybovat po místnosti, někdy se oblékat nebo jíst? Má otevřené oči, přitom nerozeznává obličeje, nedokáže vnímat sklo ani hloubku pod oknem. Můžete na něj mluvit, ale nebude reagovat. Co se to v mozku děje?

Jednoduše řečeno, uvízl mezi dvěma absolutně odlišnými programy – část mozku se nachází v hlubokém spánku, část je bdělá.

Komunikace mezi nimi přitom zjevně vázne.

Ve svitu měsíce

I když se dostal do názvu této poruchy, s její příčinou nemá měsíc nic společného. Až na podružný detail, že za měsíčných nocí je více světla a náměsíčníci se tak mohou lépe a jistěji pohybovat. Příčiny této spánkové poruchy ale hledají lékaři jinde. Jednou z hlavních je stres.

Zřejmě proto není náhodou, že lidé trpící nočním putováním po bytě mívají častěji také noční můry.

Může za to i dědičnost

Sklon k náměsíčnosti může postihnout více rodinných příslušníků a předávat se z generace na generaci. Předpokládá se, že roli při tom hraje zvýšená citlivost na stres i možné odchylky ve fungování mozku ve spánku.

Jak často?

Někdy je náměsíčnost jen nahodilou noční příhodou, která už se nebude opakovat. Častější je ale opačný případ, zejména u dospělých. Asi polovina postižených se z postele bez kontroly bdělého vědomí zvedá zhruba jednou týdně, a čtvrtina dokonce každou noc.

Epizody zpravidla trvají sice jen několik minut, přesto představují pro náměsíčného spáče značné riziko, že zraní sebe, případně další osobu, především partnera. S drobnými i závažnějšími úrazy má proto zkušenost asi polovina náměsíčných. Z tohoto důvodu se vřele doporučuje neotálet a vydat se na vyšetření nejpozději po druhé epizodě náměsíčnosti.

Nejlepší adresou, kam se lze obrátit, jsou spánkové laboratoře.

Je třeba snížit stres

Nejčastějším spouštěčem náměsíčnosti bývá stres, takže právě ten je třeba snížit. Velice příjemným prostředkem pro zmírnění psychického napětí je meduňka, nejlépe se hodí k popíjení jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku. K mání jsou také směsi, kromě zmíněných bylin obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Zklidňující bylinky příznivě působí nejen na psychické podráždění, ale také zlepšují spánek a snižují pravděpodobnost epizody náměsíčnosti.

Roli hraje i jídelníček

Prospěšné jsou hlavně potraviny bohaté na hořčík, prvek nezbytný pro nervovou soustavu. Vydatným zdrojem jsou hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

Kromě hořčíku potřebuje tělo také zvýšené dávky vitaminu B, nejlépe formou pangaminu. Užitečné jsou i zdravé tuky z mořských ryb, vlašských ořechů, řepkového nebo sójového oleje.

5 užitečných tipů

* Důležité je na noc zabezpečit okna. Existují různé bezpečnostní zámky a pojistky určené v první řadě k ochraně malých dětí, ale dobře poslouží i v těchto případech.

* Nebezpečné může pro náměsíčníka být, když opustí ložnici a začne dál bloudit bytem. Pomoci může zvoneček nebo rolnička na dveřích, které ho zvukem probudí. Na dveře lze přimontovat háček a na noc na něj zvoneček zavěsit.

* Epizody náměsíčnosti pomáhá omezit pravidelný spánkový rytmus, to znamená neponocovat zbytečně a chodit spát přibližně ve stejnou dobu.

* Spouštěčem bývá alkohol. Lidé trpící náměsíčností by si ho měli odepřít, a to zvláště na noc.

* Pomocí pro rodiče, kteří mají obavy o dítě trpící náměsíčností, může být zařízení určené primárně pro ostrahu objektů – hlásič pohybu. Smysl má v případě, že se dítě v noci z postele zvedá často.

Foto: PX FUEL, Freepik

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jaké Gottovo tajemství chce Dominika ještě odhalit?
nasehvezdy.cz

Jaké Gottovo tajemství chce...

Tohle se nikdo neměl...
Vědci se pokusili vychýlit trasu asteroidu. Dokáží ochránit Zemi před možnou kolizí?
epochalnisvet.cz

Vědci se pokusili vychýlit trasu...

Ničivá srážka s asteroidem je oblíbeným...
Perrelet opět partnerem Globe Soccer Awards v Dubaji
iluxus.cz

Perrelet opět partnerem...

Švýcarská hodinářská značka Perrelet se stala již...
Anglická jízda smrti: Za britský debakl mohou rozhádaní příbuzní
epochaplus.cz

Anglická jízda smrti: Za britský...

Krymská válka (1853–1856) mezi Ruskem a...
Našla americká armáda na Krétě tajné minojské technologie?
enigmaplus.cz

Našla americká armáda na...

Na starověké Krétě prý bylo na sto minojských měst a...
Rigatoni se slaninou
tisicereceptu.cz

Rigatoni se slaninou

Těstoviny se špenátem a slaninou...
Neptun a jeho unikátní prostředí
epochaplus.cz

Neptun a jeho unikátní...

Z vyjádření vědců se nitra obřích planet na Zemi...
Nejúspěšnější české firmy v roce 2022
21stoleti.cz

Nejúspěšnější české firmy v...

Do žebříčku 50 nejrychleji rostoucích...
Oslovil mě cizí muž, budoucí tchán
skutecnepribehy.cz

Oslovil mě cizí muž, budoucí...

Byl pochmurný podzim...
Dveře MASTER – co kus to originál
rezidenceonline.cz

Dveře MASTER – co kus to...

Jsou synonymem pro nadčasový minimalistický design, tak...
Seychely, malý velký ráj
epochanacestach.cz

Seychely, malý velký ráj

Někdy je dobré se zasnít...
Bude se ještě někdy schopna zamilovat?
nasehvezdy.cz

Bude se ještě někdy schopna...

Když přišla ILONA...
0 shares