Nebo máte rádi jiné? Těstovin je tolik, že není snadné všechny vyjmenovat. Vždyť jich prý existuje víc než 300 druhů a ze všech se dají vykouzlit skvělá jídla.
Pryč jsou doby, kdy jste v obchodě viděli tak nanejvýš kolínka, nudle a špagety. Teď je výběr tak široký, že je někdy těžké si vybrat. Můžete se rozhodovat mezi vaječnými a bezvaječnými, semolinovými či celozrnnými, z pšenice, špaldy nebo žita.
Existují i bezlepkové. A také různě barevné. Z praktického hlediska je velmi důležitý jejich tvar. Právě ten rozhoduje o tom, k čemu se budou hodit. Tedy jestli k nim použijete omáčku, budete je zapékat či z nich uděláte salát. Podíváme se na ty nejčastěji používané.
Dlouhé
Sem patří samozřejmě špagety a makarony i bucatini. Hodí se na ně řidší omáčky, se kterými se i lépe promíchají, a čím jsou jednodušší, tím lépe. Často se servírují s omáčkou z olivového oleje a česneku s feferonkou, která se jmenuje aglio olleo e peperonico.
Tyto tři suroviny postačí k vykouzlení malého zázraku. Děti mají rády takzvané andělské vlasy, ke kterým můžete udělat řidší rajčatovou omáčku. Tenkým těstovinám sluší i mušle nebo ryby v olejové či rajčatové omáčce. Mimochodem:
Zajímavé je, že boloňské špagety, které jsou oblíbené u nás, Italové vůbec neznají, protože k této omáčce používají úplně jiné druhy těstovin.
Tenké a ploché
Vzhledem sice připomínají špagety, ale na rozdíl od nich jsou zploštělé. Takové jsou například linguine nebo trenette.
Obvykle jsou široké asi 4 milimetry a omáčky se k nim hodí stejné jako ke špagetám, tedy lehčí z rajčat a plodů moře, ale použít můžete i jakékoliv pesto.
Široké
U nás jim říkáme prostě nudle. Ale patří sem spousta druhů, jako tagliatelle, pappardelle, fetuccine a také mafaldine, které mají zvlněný okraj.
Všechny široké těstoviny jsou skvělé naopak s hustou omáčkou typu boloňské, hodí se k nim ale i houbové ragú či husté omáčky smetanové a sýrové.
Motýlci
Tak by se dal přeložit název těstovin farfalle. Mohou mít okraj rovný nebo vroubkovaný, pak se jmenují farfalle rigate. Vyrábějí se v různých velikostech, farfalle jsou prostřední, těm větším se říká farfallone, nejmenší jsou farfalline.
Jsou výborné zejména do studených i teplých salátů s dalšími ingrediencemi velikosti sousta. Hodí se k nim rajčatová či zeleninová omáčka, chutné jsou s tuňákem a olivami, s kuřetem nebo se sýrovou omáčkou. Farfalline můžete dát klidně do polévky.
Krátké
Nejznámější jsou penne a jejich menší varianta pennette a kolínka, která se prodávají pod názvem chifferini.
Hladké se nejlépe hodí k lehčím omáčkám z rajčat či zeleniny s bazalkou a kousky mozzarelly nebo jiného sýra, který se v horkém pokrmu rozteče, a těstoviny se tak slepí. Vroubkované se naopak podávají s hustou masitou omáčkou, stejně tak jako rigatoni.
Ty mají ještě větší průměr, takže se omáčka snadno dostane i dovnitř. Vroubkované těstoviny mají tu výhodu, že ve vroubcích se omáčka krásně drží.
Zkusit můžete třeba fusilli, které mají tvar vřetena, labužníci pak doporučují radiatori, které opravdu vypadají jako miniaturní radiátor, takže je omáčka krásně obalí. Všechny krátké tvary také můžete zapékat.
Cannelloni a lasagne
Obojí se dá připravit podobně. Rozdíl je v tom, že lasagne jsou plátky, které se skládají na sebe, prokládají omáčkou a pak zapékají, cannelloni jsou trubičky, které se plní. Mezi oblíbené náplně patří špenát a ricotta nebo mleté hovězí maso. Zapékají se v troubě s bešamelovou nebo rajčatovou omáčkou.
Plněné
Mohou mít různé tvary i náplně. Tortellini mají tvar prstýnku, ravioli jsou čtverečky a cappelletti mají tvar malých kloboučků. Náplň bývá často sýrová, ale mohou se plnit i masem, špenátem či ricottou nebo houbami.
K plněným těstovinám, které jsou ochucené samy o sobě, nepoužíváme nikdy výrazné omáčky, ale spíš jen olivový olej, případně je na závěr posypeme parmezánem.
Foto: Shutterstock