Možná, že ano, ale třeba jste ještě ani neměli příležitost ji ochutnat. Chystáte-li se to napravit, nebo vás napadlo koupit ji jako dárek, přijměte pár rad.
Obvykle si lidé představují medovinu jako tmavě hnědý nápoj sladké chuti, který viděli někde v zimě na trzích nebo na jarmarku či v regálu supermarketu. A v tom je právě tak trochu problém.
Jak nenaletět?
Na českém trhu jsou totiž medoviny, které se tak sice nazývají, ale s pravou medovinou mají pramálo společného.
Velcí výrobci totiž často přidávají cukr a líh a často i umělá dochucovadla a aromata, zejména proto, že med a přírodní suroviny jsou drahé a takto mohou na úkor kvality snížit prodejní cenu. Proto kontrolujte složení, které musí každý výrobce na láhvi uvádět.
Jakmile tam najdete položky jako cukr, líh, barvivo či aroma, určitě takovou nekupujte.
Jak nakoupit dobře?
Pokud chcete kvalitu, volte určitě pouze z medovin vyráběných tradičním způsobem.
I tady samozřejmě najdeme rozdíly ve složení (zejména typ medu a použitých bylinek či koření) a ve způsobu výroby, které se pak projevují v obrovské rozmanitosti chutí, ze kterých můžeme vybírat.
Čím se liší?
Druh a množství použitého medu – jinak chutnají medoviny z květového a lesního medu, výrazné chutě pak mají medoviny z medů jednodruhových – například akátového, lipového či slunečnicového.
Přidané přísady – přírodní medovina se vyrábí pouze z medu a vody, někteří výrobci dělají medoviny bylinné a kořeněné, kde s využitím svých tajných receptů dodávají medovině další chutě.
Speciální druhy medovin pak mohou obsahovat i různé ovocné šťávy.
Způsob výroby – zatímco při standardním způsobu výroby se obvykle na začátku procesu směs vody a medu zahřívá, či dokonce krátce vaří, v Čechách se rozšiřuje počet výrobců, kteří umí vyrobit medovinu za studena, se zachováním všech aktivních látek v medu obsažených a bez použití konzervačních látek.
Stupeň alkoholu a sladkost – v každém případě se vyhýbejte medovinám s udávaným množstvím alkoholu přes 15 % – v tom případě s největší pravděpodobností alkohol nevznikl kvašením, ale byl do medoviny uměle přidán.
Také určitě neplatí, že medovina je pouze velice sladký nápoj. Podobně jako u vína, existují medoviny suché, polosuché, polosladké a sladké.
Doba a způsob zrání – zatímco i standardní medovina po skončení kvašení ještě dozrává mnoho měsíců, archivní medoviny zrají v dubových sudech i několik let.
Při zrání zároveň získávají svou charakteristickou chuť typickou pro druh dřeva, ze kterého je sud vyroben.
Kdy ji pít?
Možností je víc – jako aperitiv před jídlem, jako dezertní víno po jídle, jako skleničku při posezení s přáteli,… Jsou lidé, kteří nedají v chladných zimních dnech dopustit na medovinu ohřátou.
Jakou darovat?
Pokud člověka, kterého chcete obdarovat, dobře znáte, nebude to snad tak těžké.
Ideální je například vědět, zda dotyčnému chutnají spíše suchá či sladká vína, zda má rád med a případně jaký, zda preferuje spíš jemnější nebo výraznější chutě, případně zda ocení, když jsou v nápoji co nejvíce zachovány všechny přírodní látky.
Pokud nevíte, tak alespoň pár rad, které jsme načerpali v pražském Muzeu medoviny.
Pro tatínka či pro dědečka
Muži mívají často v oblibě sušší medoviny a nevadí jim ani silnější a výraznější chutě. Můžeme tak například volit přírodní medoviny z jednodruhového medu, případně sušší české bylinné medoviny (staročeská, knížecí, bylinná hořká), nebo i medovinu chmelovou.
Pro maminku či babičku
Samozřejmě to tak neplatí vždy, ale ženy mívají rády i sladší medoviny. Z kořeněných chutnají například medoviny skořicové či zázvorové nebo bylinné levandulové.
Chybu určitě neuděláte ani výbornou medovinou z akátového medu nebo nějakou sladší medovinou ovocnou (např. rybízovou).
Při návštěvě známých
Při těchto příležitostech často hraje významnou roli nejen chuť, ale i celková prezentace a první dojem z dárku. Doporučujeme proto vybírat ze speciálních a archivních medovin.
Pro mimořádné a sváteční události
Pokud chcete něco opravdu výjimečného, můžete koupit medovinu, která běžně není k dostání, třeba limitovanou edici. Může se jednat o omezené počty lahví z barikových sudů, ale i archivní lahve medovin, které se již třeba dlouhé roky nevyrábějí. Cena takových medovin je vyšší, ale odpovídá jejich hodnotě.
Náš tip: V minulosti se medovina dávala novým párům jako svatební dar a tolik, aby jim vystačila i na několik týdnů. Měla podpořit úspěšné zplození potomka a v takovém případě byl pak medovinař dodatečně bohatě odměněn.
Je to krásná tradice, ke které bychom se mohli navracet. V tomto případě volte opravdu prvotřídní medovinu, dozrávanou v dubových sudech a polosladkou.
Víte, že…
medovina je nejen nejstarší alkoholický nápoj světa, ale zároveň nápoj, který má svou hlubokou tradici právě u nás? České země patřily ve středověku k největším exportérům medoviny v Evropě a pili ji všichni naši předci od knížat až po poddané.
Medovina má svou hodnotu. Stejně jako u vína, existují kromě běžných medovin i medoviny speciální a archivní. Tyto medoviny jsou pak stáčeny do krásně vypadajících lahví a obdarovaný tak nemusí být expert, aby poznal, že dostává něco opravdu exkluzivního.
Text: Eva Hořánková
Foto: PX FUEL