Domů     Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
26.8.2020

Jste pořád unavení? Kdo by nebyl, že. Přibýváte bez důvodu na váze? A kdo nepřibývá, že? Dva banální problémy, které má každý druhý. Jenže u nejméně u půl milionů lidí u nás za ně může porucha štítné žlázy. A potíže, které působí, tím nekončí.

Ačkoli je onemocnění štítné žlázy v naší zemi poměrně časté, jen zlomek postižených donutí k návštěvě lékaře. Je to dáno i tím, že porucha produkce hormonů, ať už je nadměrná, nebo naopak snížená, nepůsobí místní, ale celkové potíže.

Někdy si tak ani neuvědomujeme, že spolu souvisejí. Zamyslet by se nad tím měly zvláště ženy, výskyt těchto o nemocnění je totiž u nich 8x vyšší než u mužů. Navíc polovina postižených o své diagnóze neví.

Jde o energii i o srdce

Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních. S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

Když se hormonů nedostává

To je častější typ onemocnění, u nás jím trpí asi půl milionů lidí, převážně žen. Výskyt stoupá s věkem. Nejčastějším důvodem, proč štítná žláza neprodukuje optimální množství hormonů, je chronický zánět.

Může ho způsobit chybná imunitní reakce, kdy imunitní buňky útočí na tkáň štítné žlázy a ničí ji. Obdobný efekt má zánět štítné žlázy vyvolaný virovou infekcí. Jak se snížená produkce hormonů – čili hypotereóza – projevuje?

V celém těle vázne využívání živin a energie a tělesné pochody se zpomalují. To vede k řadě rozmanitých potíží. Ženy si nejspíš všimnou, že jim řídnou vlasy. Příčinou je rovněž zpomalení, v tomto případě růstu nových vlasů.

Zpomaluje se i růst chloupů na těle a u mužů vousů. Řídnout a vypadávat může i obočí, které se pak zkracuje z vnějších stran. Totéž se děje s nehty, rostou mnohem pomaleji, přitom jsou nevzhlednější, silnější a štěpivější.

Další obvyklé potíže

trvalá únava a denní ospalost

zimomřivost, také kůže je chladná

svalová slabost a nevýkonnost

nižší duševní výkonnost, zhoršuje se především paměť

zpomalený pohyb střev, někdy chronická zácpa

suchá kůže se šupinkami

otoky, hlavně na obličeji, nohou a rukou

Zlobí i cyklus

Běžným důsledkem poruchy je následná rozladěnost ženských hormonů a poruchy menstruačního cyklu, který se prodlužuje, někdy menstruace úplně vymizí.

U žen, které doufají v potomka, je nedostatek hormonů štítné žlázy jedním z důvodů marného čekání a neplodnosti. Porucha ovšem ohrožuje i ty, které otěhotní, protože vede k potratům a poruchám při vývoji plodu, především u mozku dítěte.

Propojenost hormonálního rozladění je vzájemná, takže zpětně může porucha ženských hormonů působit i na štítnou žlázu.

Proto jsou ženy nejnáchylnější k propuknutí onemocnění štítné žlázy v období kolem první menstruace, v těhotenství, po porodu a pak v klimakteriu.

Potíže se srdcem

To je asi nejvážnější následek poruchy štítné žlázy. Když klesne produkce hormonů, srdeční tep se zpomaluje a ztrácí pravidelnost, dochází k tzv. chvění srdce kvůli chybějícím tepům nebo úderům navíc.

Arytmie pak vede ke zhoršenému zásobování tkání živinami a kyslíkem, při velkém výpadku srdečního pak může dojít k zástavě.

Jak se hypotyreóza léčí?

Porucha se celkem snadno vyrovnává podáváním chybějících hormonů, obtěžující a nebezpečné příznaky hypotyreózy tím ustoupí a nemoc nezanechá následky. Právě snadná léčba by měla přesvědčit ty, kdo s vyšetřením uvedených příznaků zatím váhají.

Zvláště doporučované je vyšetření pro cukrovkáře a lidi, kteří někdy prošli léčbou ozařováním nebo mají rodový sklon k poruše štítné žlázy.

Stejné rizikové faktory ovšem mohou vést i k opačné poruše zvané hypertyreóza, kdy v krvi koluje nadměrné množství hormonů štítné žlázy.

Když je hormonů nadbytek

V tomto případě bývá nemoc viditelná, protože se často na krku rýsuje znatelné zvětšení štítné žlázy čili struma. Příčinou nejčastěji, tedy asi v 95 % případů, Basedowova nemoc, což je vlastně útočná akce imunitního systému.

Imunita pak začne produkovat protilátky, která nutí štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Oproti snížení funkci štítné žlázy je toto onemocnění méně časté, trpí jím zhruba 100 tisíc lidí v ČR, opět převážně žen.

Pozor: O hyperfunkci štítné žlázy vždy informujte lékaře před vyšetřením na rentgenologickém pracovišti. Kontrastní látky obsahující jód potíže dramaticky zhorší. Naproti tomu konzumace mořských ryb vliv nemá.

Zrychlený metabolismus

V obecném povědomí je toto onemocnění spojeno s hubnutím. To je obvykle pravda, nadprodukce hormonů urychluje děje v těle včetně spotřeby energie. Daň za tuto štíhlost je ovšem vysoká.

Rychlejší spotřeba energie neznamená, že postižený má více sil, právě naopak. Porucha narušuje spánek a to vede k únavě.

Únavu ještě podtrhuje svalová slabost a bolestivost, zejména ve stehnech a lýtkách, takže může být problémem rychle se zvednout nebo stoupat po schodech. Ve svalech rukou se objevuje třes.

K tomu se přidávají velmi rychlé změny nálad od nadšení k plačtivosti nebo úzkosti, neklid a špatná schopnost se soustředit. Ženy trápí také potíže s nadměrným růstem chloupků, naproti tomu vlasy zvýšeně vypadávají, jsou jemnější než dřív a lámou se.

Bušení srdce

I nadprodukce hormonů ovlivňuje činnost srdce, zrychluje tep a způsobuje nepříjemné pocity bušení. V extrémních případech může docházet až k poruchám srdečního rytmu ohrožujících život.

Kromě srdeční akce má hypertyreóza nepříznivý vliv na krevní tlak který zvyšuje do nežádoucích hodnot.

Další obvyklé potíže:

nadměrné pocení

nesnášenlivost tepla

pochmury cyklu a neplodnost

průjem v důsledku zrychlených pohybů střev

Trápení s očima

Ty jsou pro Basedowovu nemoc příslovečným projevem, pro postiženého velmi nepříjemným. Oči bývají vypouklé a bolestivé, často s pocitem tlaku nebo cizího tělesa v oku. Současně se objevuje nadměrné slzení a pálení, spojivky jsou zarudlé, víčka oteklá.

Tyto potíže mohou doprovázet i poruchy zraku, nejčastěji do bývá dvojité vidění. Proto je součástí léčby i ošetření očí. Úlevu přináší celoroční nošení slunečních brýlí a kapky s umělými slzami. Při akutních zánětech se předepisují kortikoidové přípravky.

Pokud oteklá tkáň příliš tlačí na zrakový nerv, přináší úlevu operativní zákrok.

Léčba hypertyreózy

Řešit nadprodukci hormonů je pochopitelně obtížnější než léčba opačné poruchy, kdy stačí podávat umělé hormony. Nadbytek se snižuje léky, které mají tlumit aktivitu štítné žlázy, a nutné jsou i přípravky zklidňující srdeční činnost.

Někdy se skutečně tak podaří dosáhnout dlouhodobého zmírnění aktivity štítné žlázy, jen s občasným vzplanutím akutních potíží. V horším případě se léky nepodaří problém vyřešit, pak je obvykle nutné štítnou žlázu operativně zčásti nebo zcela odstranit.

Zatím okrajovou možností je podávání radioaktivního jódu, který cíleně ničí buňky způsobující nadprodukci hormonů. Léčba sama je pro nemocného bezpečná, ale pro podávání radioaktivních látek chybí dostatek specializovaných a patřičně vybavených zařízení.

Trocha prevence

Co můžeme pro zdraví své štítné žlázy udělat? Například si dát jednou nebo dvakrát týdně mořskou rybu jako přirozený zdroj jódu, ale také bílkovin, nezbytných pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Tím omezíte riziko růstu strumy Největší je u žen kolem padesátky.

Struma je pak jedním z faktorů, které mohou vést k rozvoji autoimunitní reakce ve štítné žláze. Vznik strumy také podporuje kouření.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století