Domů     Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
Poruchu štítné žlázy není radno přehlížet
26.8.2020

Jste pořád unavení? Kdo by nebyl, že. Přibýváte bez důvodu na váze? A kdo nepřibývá, že? Dva banální problémy, které má každý druhý. Jenže u nejméně u půl milionů lidí u nás za ně může porucha štítné žlázy. A potíže, které působí, tím nekončí.

Ačkoli je onemocnění štítné žlázy v naší zemi poměrně časté, jen zlomek postižených donutí k návštěvě lékaře. Je to dáno i tím, že porucha produkce hormonů, ať už je nadměrná, nebo naopak snížená, nepůsobí místní, ale celkové potíže.

Někdy si tak ani neuvědomujeme, že spolu souvisejí. Zamyslet by se nad tím měly zvláště ženy, výskyt těchto o nemocnění je totiž u nich 8x vyšší než u mužů. Navíc polovina postižených o své diagnóze neví.

Jde o energii i o srdce

Hormony štítné žlázy kontrolují v těle zpracovávání živin a využití energie v tkáních. S energií pracují i při udržování tělesné teploty, proto se rozvinuté poruchy projevují zimomřivostí nebo naopak horkokrevností a nesnášenlivostí tepla.

Tyto hormony ale také regulují rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy.

Když se hormonů nedostává

To je častější typ onemocnění, u nás jím trpí asi půl milionů lidí, převážně žen. Výskyt stoupá s věkem. Nejčastějším důvodem, proč štítná žláza neprodukuje optimální množství hormonů, je chronický zánět.

Může ho způsobit chybná imunitní reakce, kdy imunitní buňky útočí na tkáň štítné žlázy a ničí ji. Obdobný efekt má zánět štítné žlázy vyvolaný virovou infekcí. Jak se snížená produkce hormonů – čili hypotereóza – projevuje?

V celém těle vázne využívání živin a energie a tělesné pochody se zpomalují. To vede k řadě rozmanitých potíží. Ženy si nejspíš všimnou, že jim řídnou vlasy. Příčinou je rovněž zpomalení, v tomto případě růstu nových vlasů.

Zpomaluje se i růst chloupů na těle a u mužů vousů. Řídnout a vypadávat může i obočí, které se pak zkracuje z vnějších stran. Totéž se děje s nehty, rostou mnohem pomaleji, přitom jsou nevzhlednější, silnější a štěpivější.

Další obvyklé potíže

trvalá únava a denní ospalost

zimomřivost, také kůže je chladná

svalová slabost a nevýkonnost

nižší duševní výkonnost, zhoršuje se především paměť

zpomalený pohyb střev, někdy chronická zácpa

suchá kůže se šupinkami

otoky, hlavně na obličeji, nohou a rukou

Zlobí i cyklus

Běžným důsledkem poruchy je následná rozladěnost ženských hormonů a poruchy menstruačního cyklu, který se prodlužuje, někdy menstruace úplně vymizí.

U žen, které doufají v potomka, je nedostatek hormonů štítné žlázy jedním z důvodů marného čekání a neplodnosti. Porucha ovšem ohrožuje i ty, které otěhotní, protože vede k potratům a poruchám při vývoji plodu, především u mozku dítěte.

Propojenost hormonálního rozladění je vzájemná, takže zpětně může porucha ženských hormonů působit i na štítnou žlázu.

Proto jsou ženy nejnáchylnější k propuknutí onemocnění štítné žlázy v období kolem první menstruace, v těhotenství, po porodu a pak v klimakteriu.

Potíže se srdcem

To je asi nejvážnější následek poruchy štítné žlázy. Když klesne produkce hormonů, srdeční tep se zpomaluje a ztrácí pravidelnost, dochází k tzv. chvění srdce kvůli chybějícím tepům nebo úderům navíc.

Arytmie pak vede ke zhoršenému zásobování tkání živinami a kyslíkem, při velkém výpadku srdečního pak může dojít k zástavě.

Jak se hypotyreóza léčí?

Porucha se celkem snadno vyrovnává podáváním chybějících hormonů, obtěžující a nebezpečné příznaky hypotyreózy tím ustoupí a nemoc nezanechá následky. Právě snadná léčba by měla přesvědčit ty, kdo s vyšetřením uvedených příznaků zatím váhají.

Zvláště doporučované je vyšetření pro cukrovkáře a lidi, kteří někdy prošli léčbou ozařováním nebo mají rodový sklon k poruše štítné žlázy.

Stejné rizikové faktory ovšem mohou vést i k opačné poruše zvané hypertyreóza, kdy v krvi koluje nadměrné množství hormonů štítné žlázy.

Když je hormonů nadbytek

V tomto případě bývá nemoc viditelná, protože se často na krku rýsuje znatelné zvětšení štítné žlázy čili struma. Příčinou nejčastěji, tedy asi v 95 % případů, Basedowova nemoc, což je vlastně útočná akce imunitního systému.

Imunita pak začne produkovat protilátky, která nutí štítnou žlázu k vyšší produkci hormonů. Oproti snížení funkci štítné žlázy je toto onemocnění méně časté, trpí jím zhruba 100 tisíc lidí v ČR, opět převážně žen.

Pozor: O hyperfunkci štítné žlázy vždy informujte lékaře před vyšetřením na rentgenologickém pracovišti. Kontrastní látky obsahující jód potíže dramaticky zhorší. Naproti tomu konzumace mořských ryb vliv nemá.

Zrychlený metabolismus

V obecném povědomí je toto onemocnění spojeno s hubnutím. To je obvykle pravda, nadprodukce hormonů urychluje děje v těle včetně spotřeby energie. Daň za tuto štíhlost je ovšem vysoká.

Rychlejší spotřeba energie neznamená, že postižený má více sil, právě naopak. Porucha narušuje spánek a to vede k únavě.

Únavu ještě podtrhuje svalová slabost a bolestivost, zejména ve stehnech a lýtkách, takže může být problémem rychle se zvednout nebo stoupat po schodech. Ve svalech rukou se objevuje třes.

K tomu se přidávají velmi rychlé změny nálad od nadšení k plačtivosti nebo úzkosti, neklid a špatná schopnost se soustředit. Ženy trápí také potíže s nadměrným růstem chloupků, naproti tomu vlasy zvýšeně vypadávají, jsou jemnější než dřív a lámou se.

Bušení srdce

I nadprodukce hormonů ovlivňuje činnost srdce, zrychluje tep a způsobuje nepříjemné pocity bušení. V extrémních případech může docházet až k poruchám srdečního rytmu ohrožujících život.

Kromě srdeční akce má hypertyreóza nepříznivý vliv na krevní tlak který zvyšuje do nežádoucích hodnot.

Další obvyklé potíže:

nadměrné pocení

nesnášenlivost tepla

pochmury cyklu a neplodnost

průjem v důsledku zrychlených pohybů střev

Trápení s očima

Ty jsou pro Basedowovu nemoc příslovečným projevem, pro postiženého velmi nepříjemným. Oči bývají vypouklé a bolestivé, často s pocitem tlaku nebo cizího tělesa v oku. Současně se objevuje nadměrné slzení a pálení, spojivky jsou zarudlé, víčka oteklá.

Tyto potíže mohou doprovázet i poruchy zraku, nejčastěji do bývá dvojité vidění. Proto je součástí léčby i ošetření očí. Úlevu přináší celoroční nošení slunečních brýlí a kapky s umělými slzami. Při akutních zánětech se předepisují kortikoidové přípravky.

Pokud oteklá tkáň příliš tlačí na zrakový nerv, přináší úlevu operativní zákrok.

Léčba hypertyreózy

Řešit nadprodukci hormonů je pochopitelně obtížnější než léčba opačné poruchy, kdy stačí podávat umělé hormony. Nadbytek se snižuje léky, které mají tlumit aktivitu štítné žlázy, a nutné jsou i přípravky zklidňující srdeční činnost.

Někdy se skutečně tak podaří dosáhnout dlouhodobého zmírnění aktivity štítné žlázy, jen s občasným vzplanutím akutních potíží. V horším případě se léky nepodaří problém vyřešit, pak je obvykle nutné štítnou žlázu operativně zčásti nebo zcela odstranit.

Zatím okrajovou možností je podávání radioaktivního jódu, který cíleně ničí buňky způsobující nadprodukci hormonů. Léčba sama je pro nemocného bezpečná, ale pro podávání radioaktivních látek chybí dostatek specializovaných a patřičně vybavených zařízení.

Trocha prevence

Co můžeme pro zdraví své štítné žlázy udělat? Například si dát jednou nebo dvakrát týdně mořskou rybu jako přirozený zdroj jódu, ale také bílkovin, nezbytných pro tvorbu hormonů štítné žlázy. Tím omezíte riziko růstu strumy Největší je u žen kolem padesátky.

Struma je pak jedním z faktorů, které mohou vést k rozvoji autoimunitní reakce ve štítné žláze. Vznik strumy také podporuje kouření.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští