Domů     Když se splaší měchýř
Když se splaší měchýř
25.8.2020

Máte v supermarketu zmapované všechny toalety a raději nechodíte do divadla ani do kina, abyste nerušili představení svými odchody směr WC? Pak zřejmě trpíte syndromem hyperaktivního močového měchýře.

V průběhu života jen u nás zažívají tyto obtíže až 2 miliony žen a mužů. Bohužel mnoho z nich se stydí vyhledat odbornou lékařskou pomoc a trápí se osamoceně doma. Často zcela zbytečně. Hyperaktivitu močového měchýře lze s úspěchem významně snížit či úplně vyléčit.

Neodbytné nucení

Zdravý člověk dokáže vyhodnotit pomocí nervových zakončení v močovém měchýři, kdy už je nutné si odskočit.

V případě hyperaktivního močového měchýře ale nervy nefungují správně a člověk pociťuje opakovaně silné neodkladné nucení na močení, které fakt nelze oddálit. To je hlavní příznak hyperaktivního močového měchýře (HMM).

Dalším příznakem je, když musíte na záchod osmkrát i vícekrát za den a ještě vás totéž pravidelně několikrát za noc vzbudí. Nejzávažnějším symptomem je pak nechtěný únik moči, kterému předchází silné neodbytné nucení.

Naštěstí nepostihuje každého, protože mít diagnózu hyperaktivní močový měchýř neznamená trpět zároveň inkontinencí. A naopak, pokud trpíte únikem moči, neznamená to, že máte hyperaktivní močový měchýř.

Přesto někdy kvůli neinformovanosti nebo studu jsou někteří lidé ochotni raději snášet omezení, která jim syndrom HMM přináší. Nepodceňujte to a jděte na vyšetření k lékaři.

Výše popsané příznaky by mohly znamenat i závažné onemocnění, například rakovinu močového měchýře.

Chce to víc tekutin

Opakované záněty močových cest, nesprávný pitný režim, špatný režim močení – to vše vede k rozvoji hyperaktivního močového měchýře. Mohlo by se zdát, že časté nutkání na záchod souvisí hlavně s nadměrnou spotřebou tekutin, ale paradoxně je tomu právě naopak.

Ti, kdo trpí syndromem HMM, téměř nepijí, protože si myslí, že jen tak se vyhnou častým návštěvám toalety. Jenže to je chyba. Močový měchýř si tak pouze zvykne udržet ještě menší množství moči, než zvládal dříve.

Navzdory velkému omezení tekutin pak běháme na toaletu každou chvíli. HMM mohou být postiženy také ženy po těžkém porodu, kdy dojde k utlačení nervů v okolí svalů močového měchýře.

Následky

Lidé trpící tímto onemocněním mu opravdu často podřizují osobní i profesní život, omezí cestování i koníčky a plánují své činnosti pouze s ohledem na možnost dojít si na záchod.

Někteří mají rodinné problémy, opustí zaměstnání, ženy mívají často potíže v sexuálním životě nebo s hledáním partnera. Většinou si myslí, že jim není možné pomoci, a tak se časem naučí s tímto onemocněním žít.

Na nákup jdou jen tou cestou, která je „lemovaná“ toaletami, pro jistotu nechodí do divadla, kina ani na koncerty, místo autobusu volí vlak, protože tam je WC. U starších osob se přidává ještě jedno riziko:

hyperaktivní močový měchýř je nutí k velkému spěchu na toaletu, a tak při běhu snadno upadnou a zlomí si třeba krček stehenní kosti.

Na koho se obrátit Pokud je hodně textu, lze tento odstavec vynechat!!!!!!!

S popsanými potížemi se můžete obrátit na praktického lékaře, urologa, ženy také na gynekologa. Lékař musí v prvé řadě stanovit správnou diagnózu.

Položí vám několik otázek týkajících se kontroly močení – kdy k potížím dochází, jak často, máte-li i jiné zdravotní obtíže a podobně. Součástí vyšetření je často odběr moči k vyloučení močové infekce, cukrovky nebo přítomnosti nádorových buněk.

U mužů lékař vyšetřuje také prostatu, u žen se provádí gynekologické vyšetření. Lékař vás může také vyzvat k vedení tzv. „mikčního deníku“, do nějž si několik dní budete zapisovat vše, co se týká vašich potíží.

Bez koření, kávy i čaje

Pokud je vaše diagnoza hyperaktivní močový měchýř, prvním léčebným krokem HMM je nejčastěji cvičení na posílení svalů pánevního dna. To jsou svaly obklopující močový měchýř, které umožňují a kontrolují vyprazdňování.

Jejich posílení pomůže močovému měchýři udržet větší objem tekutiny. Známé jsou tzv.

Kegelovy cviky nebo rehabilitační metoda Infinity, která umožňuje cvičení v takzvaném mikro pohybu, tedy sotva znatelném pohybu, s jehož pomocí lze účinně aktivovat právě svaly pánevního dna. Metoda je vhodná i jako prevence.

Existují však i jiné léčebné kroky, třeba omezení močopudných nápojů jako káva nebo čaj, zákaz kořeněných jídel, citrusových plodů a alkoholu.

Nemocný by měl vypít alespoň dva litry tekutin během dne, ale omezit pití po 18. hodině a nepít tři hodiny před usnutím.

Léky

Máte-li smůlu a trpíte syndromem hyperaktivního močového měchýře kvůli anatomickým změnám,

operaci se nevyhnete. Většina pacientů však kromě cvičení potřebuje i léky, tzv. anticholinergika, která ovlivňují nervové systémy, jež kontrolují svaly močového měchýře.

Zredukují křeče a uvolní svaly močového měchýře a tím výrazně sníží počet nucení močení během dne nebo v noci.

Cílem léčby však není jen snížit nadměrnou aktivitu svaloviny močového měchýře, ale hlavně zvýšit jeho celkový objem. K dispozici jsou rovněž léky se spasmolytickým účinkem. Ty uvolňují močový měchýř při jeho plnění, čímž zvyšují jeho kapacitu.

Pocit nucení na močení se pak objevuje v delších časových intervalech.

Jestli jste před užíváním léku potřebovali deset vteřin na to, abyste se od začátku pocitu nucení dostali na toaletu, brzy je tento interval už tři minuty a po delší medikaci kombinované s cvičením se hyperaktivní močový měchýř zklidní docela.

Štítky:
reklama
Související články
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
17.6.2024
Máme jen sedět a čekat, až se štěstí na nás usměje, anebo je nutné se o něj přičinit? Známý americký spisovatel Nathaniel Hawthorne kdysi prohlásil, že štěstí je jako motýl: „Čím víc ho pronásledujeme, tím víc nám bude unikat. Pokud však upřeme pozornost jinam, přilétne a tiše se posadí na naše rameno.“ Tím je vlastně řečeno vše a téma bychom zde mohli uzavřít. Jenže ono to se štěstím není až tak
12.6.2024
Nevěříte? Je to nemoc kloubů, která dokonale využívá náš životní styl. Proto už dnes není spojována se stářím, ale se středním věkem. Artróza je degenerativní  onemocnění, které může trápit všechny klouby v těle. Projevuje se ztenčením či proděravěním kloubní chrupavky, což způsobuje tření nechráněných kostí a z toho vyplývající citelné bolesti. Postihuje až 17 % lidí do 45 let a 60 % lidí star
6.6.2024
To je zásadní otázka, protože potíže mohou být k nerozeznání podobné. S rychlým rozlišením obou stavů mohou mít problém také zdravotníci. A protože infarkt přímo ohrožuje život, dostává přednost léčebný postup pro záchrannu srdce. To ovšem člověku v záchvatu paniky nepomůže a naopak pacienta zbytečně zatíží. Pokud vás ani jeden z těchto velice nepříjemných stavů nepostihl, podívejte, čím se moho
4.6.2024
Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok. Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní. Začněte od koupele, předtím si p
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
nejsemsama.cz
Zářivá perla Jadranu – Chorvatsko
Mnoho českých turistů každoročně vybírá pro letní dovolenou Chorvatsko. Která místa tu jsou ta nejlepší, a vyplatí se proto o nich přemýšlet? Dalmácie Naprostou většinu pláží v Dalmácii pokrývají drobné kamínky a pláže poměrně rychle klesají pod vodní hladinu. Příjemné okamžiky určitě strávíte na pláži Zlatni rat, která se nachází v Brači. Pozoruhodné je, že
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
historyplus.cz
Jogaila: Otevřel mu křest bránu k moci?
Mladý litevský kníže se žení, aby posílil vztahy své země se sousedním mocným Polskem. Až bude o půl století později ležet na smrtelné posteli, bude jméno jeho rodu znát celá Evropa. Litevské velkoknížectví existuje už osm desítek let, když se vlády ujímá dynastie Gediminovců, odvozující svůj původ od knížete Gediminase (asi 1275–1341). Ten položí základy
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
epochalnisvet.cz
Mnoho druhů českých rostlin z přírody mizí, ale šíří se teplomilné a nepůvodní druhy
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Poznala Baroňová toho pravého?
nasehvezdy.cz
Poznala Baroňová toho pravého?
V nekonečné Ulici má po svém boku milujícího manžela a tři potomky. Ve skutečnosti ale představitelka Ivy Klímové takové štěstí v osobním životě nemá. Hana Baroňová (39) oslaví v listopadu jubileum
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
iluxus.cz
Fiesta Gin z Garage22 se zařadil mezi nejlepší na světě
Pražská palírna Garage22 funguje teprve čtvrtým rokem, přesto se na nápojovou scénu už stihla zapsat výrazným písmem. A to nejen na tu českou. Letošní novinka z produkce holešovické destilerie je již
Libanonský tabbouleh
tisicereceptu.cz
Libanonský tabbouleh
Můžete si připravit i netradiční variantu, kdy místo bulguru použijete kuskus nebo quinou. Suroviny 150 g bulguru 4 rajčata 1 okurka 1 červená cibule 2 jarní cibulky 1 a ½ svazku hladkolist
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
enigmaplus.cz
Děsivý Bullebak: Mohl existovat fantom amsterdamských kanálů?
Délka vodních kanálů v nizozemském Amsterdamu přesahuje sto kilometrů. Většina z nich je navíc splavná lodí. Klene se nad nimi přes jeden tisíc mostů. Když se z nich zadíváte na temnou vodu kanálů-gra
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
21stoleti.cz
Pokrok v léčbě rakoviny plic na obzoru
V České republice je každoročně diagnostikováno více než 6 000 pacientů s rakovinou plic, více než 5 000 jich na zhoubný karcinom plic každý rok zemře. Tento typ rakoviny má relativně nízkou úspěšnost
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
epochanacestach.cz
Tajuplná Šumava: Hrůzu nahánějící umrlčí prkna
Úcta k zemřelým se projevuje v každém koutě světa i naší republiky trochu jinak. Šumavští si osvojili velmi svérázný zvyk – stavění umrlčích prken, ze kterých se stalo podivné memento smrti a prostředek, jakým mrtvé uctívat a často i s nimi promlouvat. Mohla v sobě lože nebožtíků soustřeďovat negativní energii zemřelých a prostupovat i do
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
epochaplus.cz
Zázračné helium: Proč nám mění hlas?
Zatmění Slunce roku 1868. Událost, kterou si nemůže žádný hvězdář nechat ujít. Francouzský astronom Pierre Janssen (1824–1907) není výjimkou. Jako první si všimne žluté spektrální linie. Neznámý prvek dostane jméno po bohu Slunce, Héliovi. Potrvá ještě 27 let, než skotský chemik William Ramsay (1852–1916) izoluje plynné helium na Zemi. Dost by se podivil, jak se
Poslední cinkání dědových klíčů
skutecnepribehy.cz
Poslední cinkání dědových klíčů
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda na
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –