Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat.
A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku.
Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, praskající paty nebo bolest při chůzi, jejíž původ nemusí být úplně jasný. Tehdy byste měli vyhledat podologa.
Proč podologie?
Pedikúra pomůže s péčí o nehty a pokožku nohou, ale na další problémy je krátká. Podologie se zabývá nohama komplexně. Tedy nejenom pedikúrou, ale i různými deformacemi a také, což je důležité, způsobem chůze.
To všechno totiž může stát za zdravotními problémy, které se projevují v jiných částech těla – třeba za bolestmi zad, hlavy nebo zubů.
Co vás čeká
Samozřejmě se nejprve podolog zeptá na problém, který vás přivádí. A vaše nohy prohlédne. Tedy především pokožku a nehty.
Zjistí, zda je třeba řešit například plísňové onemocnění, pak bude potřeba spolupráce s dermatologem, nebo zarůstání nehtů, které mohou vyřešit nehtové špony.
Součástí vyšetření je i prozkoumání nožní klenby a jejího zatížení i zatížení svalů, které se provádí jak ve stoje, tak v chůzi, naboso i v botách. Další problémy vyšetří na speciálním přístroji, který se jmenuje podoskop.
V čem spočívá?
Podoskop je přístroj, který pracuje s polarizovaným světlem. Postavíte se na něj a v jeho zrcadle se zobrazí otisky chodidel tak, že je hned vidět, jak nohu zatěžujete ve stoje. Pak následuje stoj na jedné noze, na špičkách a na patách.
Odhalí jak ploché nohy, tak různé odchylky od jejich správného postavení, třeba vbočené kotníky, ale i to, jaký vliv má zakřivení páteře. Na základě tohoto vyšetření podolog rozhodne o dalším postupu.
Může navrhnout různá cvičení, která budete provádět doma a která vás samozřejmě naučí, nebo tejpování kotníku, jímž se dosáhne lepšího postavení nohy. Většinou také doporučí speciální vložky do bot.
Vložky na míru
Samozřejmě že různé ortopedické vložky lze dnes koupit v obchodech s obuví i v lékárnách či drogeriích, ty ale obvykle řeší jen jednu konkrétní vadu, jako například ploché nohy.
Ale vložky vyrobené podle podologického vyšetření umí vyřešit problémy, které se týkají přímo vás. Nejsou jen pasivní oporou, ale měly by naučit nohu lépe pracovat a zlepšit zapojení svalů i postavení chodidla.
Umí i jiné věci
Při jejich výrobě se bere v úvahu také vaše běžná denní zátěž. Například podpoří nohu při celodenním stání, což se týká zaměstnání, jako jsou třeba kuchaři, číšníci, hostesky, ale i sezení, typicky práce v kanceláři.
Existují i vložky vyráběné do ne příliš vhodné společenské obuvi. A samozřejmě takové, které jsou určené pro různé druhy sportů. Bez speciálních vložek se neobejdou diabetici. Samozřejmostí by měla být průběžná kontrola toho, jak fungují, a případná úprava.
Vložky sice nejsou nejlevnější, ale při správné péči vydrží dlouho. A ještě něco. Měli byste se připravit na to, že si budete muset na chůzi s nimi zvyknout a zpočátku nemusí být příjemná.
A také na to, že se nemusejí vejít do vašich současných bot a budete si muset kupovat větší.
Za všechno mohou boty?
Podle odborníků většinou ano. Právě nevhodnou obuví si dokážeme během života chodidla poničit. A začíná to už v nejútlejším věku. Přitom problémům lze předejít správným výběrem. Na co se tedy soustředit při zkoušení?
Délka – bota by měla být vždy zhruba o jeden centimetr delší než vaše noha. Měřte ji od paty až po špičku nejdelšího prstu. Nejlepší je nohu obkreslit na papír a změřit obrázek.
Šířka – bota musí padnout v nejširším bodě nohy a prsty by se měly volně pohybovat. Nikdy by neměly být stlačené ve špičce. Lodičky se opravdu na dlouhé nošení nehodí.
Hloubka – nártní část boty by neměla tlačit na horní část nohy a na špičku. Musí být pružná, aby neomezovala pohyb.
Stélka – měla by podpírat nohu ve správných opěrných bodech. Pokud počítáte s vložením zdravotních vložek, musí být vyjímatelná.
Velikost – během života se mění a závisí také na tvaru bot a výrobci. Každá noha je také jinak veliká, takže vyzkoušejte obě boty. Při zkoušení si stoupněte a zkuste se projít. Rozhodně nespěchejte. A boty kupujte raději odpoledne, protože v té době je noha větší.
Podpatek – jeho výška má být maximálně 4 cm, u obuvi pro diabetiky 2,5 cm. Ideální nejsou na dlouhé nošení boty zcela bez podpatku jako například baleríny.
Foto: Shutterstock