Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí.
Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mikrobů, které mohou za zápach.
1. Koupele z bylinek
Do každodenní koupele nohou přidávejte kamenec, hypermanganový roztok nebo ocet a nohy myjte antibakteriálním mýdlem. Vyzkoušet můžete i dubovou kůru, vylouhovaný černý čaj nebo různé koupele z bylinek, například z rozmarýnu, máty či šalvěje.
Působí antibakteriálně. Rozmarýn navíc povzbuzuje krevní oběh, což přinese úlevu v případě, že vám těžknou a otékají nohy.
Rozmarýnová koupel
Svařte dvě lžíce rozmarýnové nati v 500 ml vody a nechejte stát 10 minut. Do kbelíku napusťte teplou vodu – nejlépe 37 °C – přidejte do něj scezený rozmarýn a nohy koupejte asi 15 minut.
Nakonec si nohy dobře osušte, především mezi prsty, a lehněte si na půl hodiny, aby se mohl plně rozvinout účinek byliny.
2. Přípravky s antibakteriálními účinky
Antiperspiranty a deodoranty
Koupit si je můžete hlavně ve formě sprejů, které podobně jako u podpaží blokují potní kanálky. Nejčastěji obsahují hlinité soli anebo chlorohydrát hliníku.
Tím omezují nadměrnou produkci potu a následného pachu – stačí je ráno a večer lehce a rovnoměrně nastříkat na chodidla, ideální je udělat to hned po koupeli.
Tip:
* Spreje na nohy často obsahují i látky s osvěžujícím efektem (mentol, tea tree aj.), což oceníte zejména při pocitu unavených a těžkých nohou po celodenním stání.
Pudry a zásypy
Podobají se obyčejnému dětskému pudru a některé z nich jsou určeny jak k ošetření nohou, tak i obuvi. V botách dokáží absorbovat vlhkost, na nohách vám zklidní pokožku podrážděnou potem.
Existují ale také pudry s přídavkem antibakteriálních a dezinfekčních látek. Pro dobrou účinnost je musíte nanášet na zcela suchá chodidla, jinak by se vám mohlo na noze vytvořit „blátíčko“.
3. Pomůcky pro prevenci
Punčochy ve spreji
Po nastříkání na nohu vám vznikne na pokožce film připomínající opravdovou punčochu. Tím se zlepší tření v botě při chůzi, čímž se sníží riziko, že se vám na zvlhlé patě, malíčku či jiné části chodidla vytvoří odřeniny a mozoly.
Podle výrobců také film zabraňuje pocení nohou. Některé výrobky dokonce obsahují UV filtr, a jsou i voděodolné.
Spreje se stříbrem
Chrání vaši nožku nejen proti vlhku, ale i proti případnému vzniku plísní. Spreje totiž obsahují koloidní stříbro, které likvidují bakterie a mikroskopické plísně. Některé jsou navíc doplněné přírodním mentolem, jenž je také antiseptický, navíc svěže voní.
Aby byl přípravek účinný, musíte jej nanášet přímo do bot, nejlépe nových nebo zánovních. Dezinfekci v botě nechte několik hodin působit.
Ponožky nanosilver
Možná jste už o nich slyšeli. Používají je převážně sportovci. Nanočástice stříbra v ponožkách jim pomáhají v tom, aby zapařené prsty a chodidla nepodlehly vleklým plísním. Ponožky navíc odvádějí z nohou nepříjemný pot a usnadňují cirkulaci vzduchu k prstům. K dostání jsou například na webu anebo v lékárnách a stojí přes 200 Kč.
Víte, že proti nadměrnému pocení stačí dát do boty něco stříbrného – řetízek, či minci? U kovů jako je stříbro, měď a zinek jsou totiž již dlouho známy jejich antibakteriální účinky.
4. Kombinované pomůcky
Silné antiperspiranty
Někdy je ale nutné sáhnout po přípravcích, které vhodně kombinují několik účinných složek anebo jejich působení výrazně zesilují. To dokáží například specializované antiperspiranty pro nadměrné pocení, které účinkují několik dnů až jeden týden.
Nanášejí se pouze na noc, aby se v klidu mohla na povrchu chodidel vytvořit neviditelná vrstva, která chrání před pocením.
Zabírat mají i v případech, kdy univerzální přípravky selhávají, a navíc jsou obohacené o látky pečující o pokožku, jako je regenerační allantoin nebo osvěžující kafr.
Gelové vložky s aktivním uhlím
Jsou vhodné pro lidi, kteří denně tráví dlouhé hodiny v uzavřené obuvi. Vložky mají speciálně utvářenou strukturu, díky níž se k chodidlům dostává vzduch.
Latexová pěna s aktivním uhlím se stará o neutralizaci pachů a zároveň tlumí náraz chodidla na tvrdý podklad, takže se vám s nimi bude pohodlně chodit.
5. Lékařské zákroky
Jednou z možností je dlouhodobé blokování pocení injekcemi botulotoxinu. Látka, kterou lékař aplikuje do kůže nohou tenkými jehličkami, paralyzuje potní žlázu. Pak se omezí nebo úplně zastaví tvorba potu.
Ošetření je bezbolestné, protože se provádí v místní anestezii nebo analgosedaci. Zhruba po roce je zpravidla nutné ho opakovat, neboť účinek botulotoxinu vyprchá.
Můžete se také rozhodnout pro zákrok laserem. Laserové odstranění nadměrného pocení zničí potní žlázy trvale, při jejich množství bývá však nutné zákrok zopakovat.
Tip na závěr:
Vložte na noc do bot plátěný pytlík naplněný jedlou sodou. Ta pohltí vlhkost a do rána budou vaše boty jako nové a prstíky pěkně v suchu.
Pamatujte na:
* střídání obuvi, aby mohla vyschnout
* správnou volbu ponožek (zejména bavlněných)
* častou výměnu ponožek
* pravidelné čištění obuvi.