Bolesti hlavy, migrény, epileptické záchvaty i méně nápadné projevy duševního vyčerpání jako zhoršená koncentrace, pokles duševní výkonnosti a potíže se spánkem: Za to všechno může pobyt ve městech, zvláště těch velkých.
Že výlet do přírody přináší pocit úlevy a relaxace, víme všichni, ale vědci až nyní zjistili, proč tomu tak vlastně je. Roli nehraje jen zeleň nebo čistota vzduchu.
Měření totiž ukázala, že ve velkoměstském prostředí spotřebovává část mozku odpovědná za zrakové vjemy mnohem více kyslíku než při pobytu v přírodě.
To znamená, že mnohem více pracuje, což vede k rychlé únavě. Co mozek ve městě tak namáhá? Vědci se domnívají, že je to nepřirozenost prvků městské architektury.
Lidský mozek je totiž po desetitisíciletí zvyklý zrakově zpracovávat pohled na přírodní krajinu složenou z prvků rozmanitých tvarů a velikostí.
Naproti tomu město s rozsáhlými strukturami geometricky koncipované zástavby představuje pro lidský mozek novou výzvu, s níž se ještě nevyrovnal.
Zvláště pro vnímavější mozky epileptiků a migreniků může sledování pravidelně se opakujících totožných detailů výškových budov znamenat takovou zátěž, že spustí záchvat.