Hlavním důvodem bývá spěch. Nemáme na sebe čas, nevěnujeme se tomu, co jíme a kolik toho jíme. Za stres se odměňujeme jídlem a uniká nám, že to není jen občas.
Jako by kila přibývala zdánlivě ze vzduchu, že? Vždyť jíte stejně jako před pěti nebo deseti lety, tak co ta váha blázní! Jak to tedy zastavit? Abychom si věděli rady, nejdříve si musíme udělat přehled o tom, co reálně za den zkonzumujeme. Protože někde je skrytý háček!
Slazené nápoje
Že to o nich víte? Kdo by nevěděl. I džusy obsahují mnohem více cukru než původní ovoce. Ale víte přesně, kolik kalorií denně navíc mohou slazené nápoje obnášet? Jen se podívejte:
250 ml džusu = průměrně 430 kJ = 1 rohlík
2 šálky bílé kávy s cukrem = cca 420 kJ = další rohlík
A to ještě nejsou ty největší kalorické bomby mezi nápoji, jen to, co pijeme nejčastěji. Nijak nezasytí, přitom 1 litr džusu kaloricky už vydá za teplé jídlo. Samozřejmě navíc ke všemu ostatnímu co sníme.
Pár příkladů
jahodový koktejl – 200 ml/ 597kJ
káva latté – 350 ml/ 756 kJ
čerstvá jablečná šťáva – 200 ml/ 440 kJ
Kubík průměr – 200 ml/ 380 kJ
Top Topic- 200 ml/ 268 kJ
pivo tmavé 10° – 300 ml/ 633 kJ
víno červené slazené – 200 ml/ až 700 kJ
Pepsi Cola – 250 ml/ cca 455 kJ
Fanta – 250 ml/cca 303 kJ
Slabost pro lahůdky
Asi víte, jakou pověst má majonéza. Přesto jí nedokážeme odolat. Obdobně rizikové pro normální tělesnou váhu jsou salámy a uzenářské výrobky.
Zaskočit si jen tak nouzově pro něco k snědku do lahůdek je mnohem větší rána linii než chodit pravidelně na obědy, které si v zájmu štíhlosti paradoxně odpíráme.
Také máte rádi?
2 chlebíčky s pochoutkovým salátem – cca 1600 kJ
100 g métského salámu + 2 rohlíky – cca 2500 kJ
obložená bageta – od 2000 kJ, až k cca 3700 kJ
tlačenka s cibulí a s plátkem chleba – cca 3040 kJ
Že chlebíčky vypadají skoro nevinně? Když si přičtete slazenou kávu nebo džus, máte už kalorický objem teplého jídla.
Něco rychle na ulici
Fast foody jsou vydatné nejen kaloricky, ale na rozdíl od lahůdek i víc zasytí. Problémem se ale mohou stát, pokud hlad tímto způsobem řešíme častěji. Toho tuku je v nich prostě moc.
Pozor: zákeřně tučné!
smažený hermelín s pečivem – průměrně cca 3410 kJ
+ 100 g hranolků – cca 3950 kJ
kuřecí nuggety s hranolky – obnášejí cca 1680 kJ (Pokud si objednáte 9 ks kuřecích nuggetů a k tomu 1379 kJ na střední hranolky, dohromady tedy 3059 kJ. S velkými hranolky je to už 3570 kJ a to bez omáčky a bez nápoje!)
Odsouvané jídlo
Ráno nemáme chuť, dopoledne zase čas. Častý důvod, proč tloustneme, je právě tento – odkládáme jídlo na později, až je hodně pozdě. Tím dáváme tělu signál, že doba je zlá a že je lépe ukládat energii do zásoby, když už něco sníme.
Tip: Víte, v čem je úspěch krabičkových diet? Právě v tom, že jdou proti tomuto mechanismu ukládaní zbytečných kalorií do zásoby. A jen tím, že vás donutí jíst pravidelně. Přitom připravit si předem svačiny a oběd, to přece zvládne každý, že?
Odměna za stres
Když nás zaplaví stresové hormony, obvykle nemíváme vůbec chuť k jídlu. Zato jak opadnou, ozve se pocit obrovského deficitu energie a velkého hladu.
Signály těla ale dost přehánějí, protože reagují stejně na napjatý pracovní den v kanceláři jako na jako na vyčerpávající loveckou výpravu našich prapředků.
Během stresu a při jeho doznívání míváme navíc potíže jasně myslet. A čokoládový dortík je tak uklidňující! Takže volání organismu po doplnění energie nejen podlehneme, ale zpravidla to s jídlem ještě přeženeme. Jak tomu zabránit?
Leda tím, že si proberete, kdy vlastně jíte ze stresu a pak se na tyto situace připravíte, třeba nachystaným jídlem s sebou.
Text: Lenka Korandová
Foto: Shutterstock