Domů     Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
Parodontitida vás může připravit nejen o zuby
19.9.2019

Oteklé, zanícené dásně, choboty, viklavé zuby – parodontitida, lidově paradentóza, není nic příjemného. Může skončit ztrátou zubů, často jinak zdravých, a ještě navíc zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak a proč vzniká, jaké má příznaky a rizika?

K základním pravidlům péče o chrup patří čistit si zuby alespoň dvakrát denně, používat zubní nit a mezizubní kartáčky a chodit k zubaři nejméně dvakrát ročně. Kdo to nedělá, koleduje si o zubní kazy a zánět dásní, který, když se neléčí, vede až k paradentóze.

V hlavní roli plak

Parodontitida neboli paradentóza či parodontóza je zánětlivé chronické onemocnění tkáně, která obklopuje zub, fixuje ho v jeho pozici a slouží jako hráz, jež brání vstupu bakterií a nečistot.

Vzniká špatnou hygienou ústní dutiny, kvůli níž se na zubech a dásních usazuje měkký povlak, tzv. plak, v němž mikroorganismy sídlí. Bohužel i když si čistíte zuby, plak se nejpozději za 6–12 hodin obnoví.

Proto je nutné čistit si zuby alespoň ráno a večer, nejlépe však půl hodiny po každém jídle.

Příliš mnoho sladkostí

Příčinou paradentózy je kromě zmíněné špatné ústní hygieny také nadměrná konzumace sladkostí a sycených sladkých nápojů, které ulpívají na zubech a dásních, kde vytvářejí vhodné prostředí pro množení škodlivých bakterií.

Další příčinou je zubní kámen, což není nic jiného než mineralizací ztvrdlý plak, takže už nejde odstranit zubním kartáčkem.

Na vzniku paradentózy se rovněž podílí kouření a nadměrné požívání alkoholu, stres a úzkostné stavy, které negativně působí na imunitní systém, nebo poruchy zažívání či látkové výměny.

První příznaky

Paradentózu předchází zánět dásní – zarudnou, otečou a začnou krvácet. Krvácení se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání potravy.

Už v tomto počátečním stadiu je dobré nechat si chrup zkontrolovat a ošetřit lékařem, protože zánět dásní je možné zcela vyléčit. Můžete také zajít k dentální hygienistce na profesionální čištění. Hygienistka vám také ukáže správnou techniku odstraňování plaku.

Profesionální čištění bystě měli absolvovat alespoň jednou za půl roku, v případě rozvinutého onemocnění i častěji, a jednou za čtvrt roku si u stomatologa nechat odstranit zubní kámen.

Symptomem jsou choboty

S rozvojem neléčeného zánětu se začnou obnažovat krčky zubů, jež mohou být zvýšeně citlivé.

Objevuje se zápach z úst a občasné nepříjemné pocity brnění, napětí a tlaku v dásních nebo i bolestivost v důsledku nahromadění hnisu v některém z parodontálních chobotů. A právě choboty jsou hlavním příznakem parodontitidy.

Jedná se o jakési kapsy či štěrbiny, které vznikají mezi dásní a zubem v důsledku činnosti bakterií žijících v zubním plaku. V chobotech totiž existuje ideální prostředí pro jejich množení.

Bakterie produkují jedy, které dráždí tkáně kolem zubů a způsobují jejich zánět. Pokud se tento stav neléčí, začínají se dosud těsně u sebe stojící zuby viklat a rozestupovat. V konečné fázi paradentózy nakonec vypadnou.

Rizika

Nebezpečí paradentózy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Když se neléčí, může zhoršovat některé nemoci. Např. aterosklerózu (kornatění tepen), onemocnění srdce, při němž hrozí infarkt, cukrovku nebo chronickou obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Vyšší je i riziko vzniku mozkové mrtvice, u žen pak potratu či porodu dítěte s nízkou porodní hmotností. Důsledný boj se zubním plakem a bakteriemi jako hlavní příčinou nemoci má tedy doslova životní význam.

Paradentóza versus diabetes

Zajímavý je vztah těchto dvou nemocí. Paradentóza může vzniknout jako důsledek diabetu, ale zároveň diabetes zapříčinit.

Diabetikům se hůře a pomaleji hojí ranky vznikající v souvislosti se zánětem dásní, a tak u nich často dochází k rozvoji paradentózy – podle statistiky 3–4 krát častěji než u zdravých lidí.

Ti, kteří cukrovku nemají, ale mají paradentózu, zase trpí tím, že se z jejich parodontálních chobotů dostávají do krve škodlivé bakterie, které tam mohou (po určitých medicínských procesech) způsobit třeba diabetes.

Prevence

Velmi důležité je správné čištění zubů. Zubní plak musíte odstraňovat i v mezizubních prostorech pomocí dentální nitě nebo mezizubního kartáčku. Také jazyk a dásně je třeba čistit, protože na nich rovněž ulpívají bakterie.

Na jazyk existují speciální kartáčky, v případě nouze lze jako škrabku použít kávovou lžičku. Důležité je používat správnou techniku čištění. Kartáček na zuby, který by měl být měkký, byste měli vyměnit vždy jednou za 4–8 týdnů. I volba zubní pasty je důležitá.

Na trhu je k dostání spousta kvalitních a speciálních zubních past. Po čištění zubů, ale i několikrát během dne je vhodné vypláchnout si ústa antibakteriální ústní vodou. Doporučuje se také žvýkat po jídle žvýkačku bez cukru.

Žvýkání zvyšuje produkci slin a pomáhá tak zbavovat zuby zbytků potravy a zubního plaku.

Jak si správně čistit zuby

Přiložte kartáček tak, aby jeho vlákna směřovala asi pod úhlem 45 stupňů od korunky ke krčkům zubů a drobnými vibračními pohyby a mírně stoupajícím tlakem se snažte vlákna kartáčku vtlačit do ústí mezizubních prostor a po krčku zubu i do dásňového žlábku.

Celý postup je třeba opakovat vždy na jednom místě několikrát (nejlépe pětkrát). Kartáček by měl mít menší hlavici, abyste se dobře dostali i k zadním zubům – ty často trpí nedostatečným čištěním. Lepší je používat měkký kartáček, protože tvrdý zbytečně dráždí dásně.

Léčba

Pokud jste se o svůj chrup dobře nestarali a paradentóza už začala, nevěště hlavu, stále ještě není pozdě. Postup onemocnění lze zpomalit nebo zakonzervovat několika způsoby.

*První je samozřejmě pečlivé čištění zubů správnou technikou spolu s pravidelným odstraňováním zubního kamene.

* Čištění zubů lze doplnit použitím irigátoru – ústní sprchy. Tlak proudu vody čistí zuby, můstky i korunky, a to i na obtížně dosažitelných místech.

*Základem vyzkoušené péče jsou masáže dásní opakované mnohokrát za den. Nepotřebujete ani žádnou mechanickou pomůcku, stačí prsty. Mírným tlakem přejíždějte od dásně k zubu a přitlačujte tak sliznici k čelistní kosti a k zubu.

*Bakterie můžete ničit pomocí dezinfekčních výplachů antibakteriální ústní vodou. Některé jsou speciálně vyvinuté pro podpůrnou léčbu paradentózy, mají stahující účinek a zabraňují krvácení z dásní.

*V případech těžké paradentózy vám lékař nasadí antibiotika.

*Jestliže pečlivá hygiena při odstraňování zubního plaku a kamene nevyhojí parodontální choboty, je v záloze léčba chirurgická.

Při ní vám stomatolog v místním znecitlivění odklopí s pomocí skalpelu dásně a vyčistí povrch kořene od zubního kamene, plaku a zánětlivých granulací a odstraní zanícené části dásně ve vnitřní stěně chobotu.

I po této terapii je však důležité dbát na dokonalou hygienu ústní dutiny a využít při ní všechny způsoby likvidace nebezpečného plaku.

Chytrá houba

Pomoci s paradentózou vám může i revoluční objev českých vědců – Chytrá houba (Pythium oligandrum). Mikroskopická houba působí na nepřátelské buňky jako upír – čerpá z nich látky, které potřebuje pro výživu, a když svou úlohu splní, ztratí se.

V lékárně si můžete pořídit speciální výplachovou ústní vodu využívající účinků této houby, která příznivě působí na zmírnění zánětů dásní.

Je to jen podpůrný prostředek, pravidelnou hygienu dutiny ústní ale nenahrazuje.

Přírodní preparáty

V prevenci onemocnění dásní a paradentózy účinně pomáhá také příroda.

Tymián: V ¼ litru vody nechte projít varem lžičku tymiánu a pak louhujte dalších 15 minut. Nálev přeceďte a kloktejte (měl by mít pokojovou teplotu). Nakonec dásně promasírujte.

Hřebíček: Působí jako prevence paradentózy i zubního kazu. Pro léčebné účely je nejvhodnější tinktura složená z hřebíčku, skořice a 60% lihu. Ve skleněné nádobě (nechte ji na teplém místě) vše máčejte 14 dní a každý den dvakrát protřepte.

Pro potírání dásní je třeba tinkturu zředit – na dvě dcl destilované vody dávejte jednu polévkovou lžíci lihového výtažku.

Šalvěj: Jako kloktadlo pomáhá při zánětech dutiny ústní. Odvar připravíte tak, že jednu polévkovou lžíci drogy přelijete dvěma dcl vroucí vody a necháte dvacet minut louhovat. Poté přecedíte a vlažným odvarem pětkrát denně vyplachujete ústa. Odvar byste měli držet v ústech dvě až tři minuty.

Propolis: Tento včelí produkt je antiseptický, působí velmi hojivě a navíc obsahuje řadu účinných látek. Při zánětech dásní dobře účinkuje denní žvýkání drceného nebo práškového propolisu.

Zaplní mezery mezi zuby a odtud léčebně působí, zejména přes noc. Můžete použít i propolisovou tinkturu, kterou si budete třikrát denně potírat dásně. Používejte samozřejmě jen v případě, že nemáte alergii na včelí produkty.

Aloe vera: Velmi účinná je i čerstvá šťáva nebo listy z aloe vera, ale i jiných tučnolistých rostlin jako například aloe aborescens či netřesku skalního. Šťávou nebo řezem listu potíráme třikrát denně dásně.

Lžičník lékařský: Čerstvou šťávu z natě lžičníku naneste na nemocné dásně a měkkým kartáčkem nebo polštářky prstů provádějte jemnou masáž.

Zubní olej: Obsahuje éterické oleje, mj. z mateřídoušky, šalvěje, rozmarýnu a máty, a rostlinné oleje, např. sojový, z vlašských ořechů, mandlový, olivový. Jemně a důkladně čistí ústní dutinu.

Při pravidelném používání chrání před paradentózou, záněty dásní (odbourává zubní kaz), krvácením z dásní i vznikem zubního kazu.

Nová čelist

Paradentóza může postihnout jediný zub, několik zubů nebo všechny zuby. Když o ně přijdete, nahradí je zuby umělé, a to buď pevně ukotvené či snímací. Jenže chronický zánět způsobuje i úbytek kostní tkáně, v níž je zub ukotvený, a to už je veliký problém.

Moderní stomatologie si s tím naštěstí umí poradit. Stejně jako dokáže nahradit zub implantátem, umí nahradit i čelistní kost. Je to krajní řešení a velký zákrok, tak dělejte všechno pro to, abyste ho nemuseli absolvovat.

Text: Laura Skrčená

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč