Domů     Osm kroků pro (staro)nový balkon
Osm kroků pro (staro)nový balkon
18.9.2019
Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.

Než začnete chystat balkon pro letní posezení, zauvažujte, jestli by se vám nelíbil více s novou dlažbou. Ukážeme vám, že její pokládání zvládne i žena. Podstatné je dodržovat správný postup.

Pomoc budete potřebovat s předchozí etapou, kterou musí být příprava povrchu. To znamená fyzicky namáhavé odstraňování staré dlažby a často i spádového betonu pod ní, této činnosti by se měl ujmout odborník nebo alespoň šikovný a zdatný kutil.

Pokládat novou dlažbu na současný povrch je sice možné, ale příliš se to nedoporučuje. Pod povrchem staré dlažby mohou být trhliny a jiná poškození.

Zpevnit a vyrovnat se to dá speciální vrstvou, na niž se pak nová dlažba pokládá, ale tento postup vyžaduje větší zkušenosti. Takže nejvhodnější metodou je odstranění starého povrchu balkonu a pak pokládka nové dlažby.

Dlažba musí něco vydržet

Bude vystavena slunci, ale také dešti a mrazu. Aby byla natolik odolná, že vás za pár let nečeká další kompletní rekonstrukce, vyplatí se nejen zvolit správný postup pokládky, ale také vhodnou skladbu materiálů, které jsou vzájemně kompatibilní.

Proto si nejdříve přesně změřte balkon a pak se vypravte poradit s odborníky do prodejny.

Než se pustíte do práce

Základním problémem venkovních dlažeb je stálé vystavení vodě a vlhkosti, v zimě ledu a mrazu. Jakmile se do štěrbin dostane vlhkost, začne narušovat celistvost povrchu a poškozuje strukturu použitých stavebních materiálů.

Tomu je třeba zabránit pečlivě provedenou vodotěsnou hydroizolací, návod najdete v následujícím postupu. Izolace má také zabránit vlhkosti, aby pronikala zdí do interiéru.

Kromě vlhkosti musíme zeď chránit před poškozením, k němuž může dojít při roztahování nebo smršťování dlažby vlivem extrémního počasí a také ledu. Do spojující linie proto musíme zabudovat dilatační prvky.

Jsou to pružné materiály, které tlumí následky pohybu v materiálech. U balkonů větších než 4 m2 je musíme zabudovat i do dlažby. Podrobněji se k tomu vrátíme v postupu.

Jdeme na to:

1.Úprava podkladu

Povrch musíme zbavit starých nátěrů, mastnoty a dalších nečistot a pak připravit na budoucí zátěž. To znamená sjednotit vlastnosti, omezit savost a zlepšit přilnavost stavebních materiálů, které budeme používat.

K těmto účelům použijeme penetrační nátěr na balkonové podklady v doporučeném ředění. Nanáší se velmi snadno válečkem.

2. Dilatační spáry

Na ochranu před následky tepelné roztažnosti materiálů a stavebních hmot zabudujeme podél zdi po celé délce podlahy pružný dilatační tmel. Pod něj nejprve natáhneme tzv.

separační provazec, materiál, který zamezí nežádoucímu přilnutí tmelu ke dnu spáry a zajistí její přesnou tloušťku.

Pokud je rozloha balkonu větší než cca 4 m2, pak je třeba zabudovat dilatační spáry i do dlažby. Pro umístění dilatačních prvků bychom si plochu balkonové podlahy měli rozdělit do částí 3x3m, u menších balkonů po 1,5násobku šířky.

3. Správný spád

Jakmile máme připravenou dilataci, naneseme první vrstvu cementového materiálu, tzv. vyrovnávacího potěru. Oč jde: Aby se na balkoně nedržela voda, musíme vytvořit nepatrně svažitý sklon plochy. To právě tímto materiálem dokážeme, nestéká a drží tvar.

Spád by měl činit minimálně 2 %, aby voda z povrchu dobře odtékala. Konkrétně to znamená snížit na šířku 1 m sklon o 2 cm.

Použijte např. 1m laťku, kterou u stěny vypodložíte 2cm záložkou, na druhém konci se bude dotýkat podkladu, případně si spád přepočítejte na skutečně délku podlahy.

Vyrovnávací potěr zasychá pomalu, vstoupit se na něj dá až po 3 dnech, dlažbu lze položit nejdříve za 14 dní.

4. Ochrana proti vodě

Po spádu postoupíme k dalšímu kroku v ochraně proti vlhkosti a na podlahu včetně čelních stran naneseme hydroizolační materiál. Musí být určený pro trvalé zatížení vodou. Nanášíme ho ve dvou vrstvách v odstupu nejméně 4 hodin.

Pokud by byla vrstva jen jedna, mohlo by se stát, že její vlastnosti naruší bublina nebo kamínek. Důležité je izolovat rovněž čela balkonu, aby nedocházelo k vlhnutí podhledu.

5. Těsnicí páska

Mezi obě hydroizolační vrstvy je třeba přilepit na namáhaná místa, kde se stýká podlaha se stěnou, bandážní a těsnicí pásku. Měla by mít minimální šířku 10 cm.

Hydroizolaci nesmíme nanášet za plného slunce. Po dokončení musíme podlahu chránit před deštěm a nechat izolační vrstvu vyzrát, k čemuž je třeba 1 až 3 dny.

6. Lepidlo

Na připravený podklad pak můžeme pokládat dlaždice. Doporučuje se flexibilní lepicí tmel třídy C2TES1, jde o lepidla s vysokou účinností. Nanáší se širokou ozubenou stěrkou, zvanou „hřeben“.

Potřebovat budete ještě spárovací křížky, které se vkládají na každý spoj dlaždic a udržují jednotnou šířku spáry. Ta by u balkonů vystavených povětrnostním vlivům měla být aspoň 5 mm. Důležité je nepokládat dlažbu za slunného dne.

Přímé oslunění vede k přeschnutí povrchu lepidla, takže dlažba nemusí dobře přilnout k podkladu.

7. Balkónové tvarovky

Kromě keramické dlažby využijte na jejím okraji i keramické balkónové tvarovky. Mohou mít stejný či podobný odstín jako dlažba, často se využívá také kontrastních odstínů, což působí zajímavě.

8. Spárování

Až vytvrdne lepidlo (doba je uvedena na obale), můžeme se pustit do vyplňování spár mezi dlaždicemi a tvarovkami vodoodpudivou a vodotěsnou hmotu pro venkovní použití.

Vhodná je například superflexibilní rychleschnoucí spárovací hmota třídy CG2WAS1 s příměsí skelných vláken. Hmotu připravíme podle návodu a roztíráme gumovou stěrkou vždy šikmými tahy přes spáry. Překryjeme s ní i spárovací křížky.

Když začne hmota zasychat, smyjeme šmouhy vlhkou houbou. Pozor ale, aby nebyla ještě tekutá, pak se vymývala i ze spár, čímž by utrpěla nepropustnost.

9. Dokončení a úklid

Po úklid hotové dlažby si pořiďte k tomu určené profesionální prostředky pro důkladné čištění obkladů a dlažeb. Ušetříte si dřinu, snadno si poradí s cementovými zbytky, ale i s cementovými závoji a minerálními usazeninami.

Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.
Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.

Foto: Rako, Shutterstock

reklama
Související články
2.6.2023
Asi není mnoho lidí, kteří by řekli, že mytí oken je jejich vášeň. A většina stále hledá způsob, jak si tuhle protivnou činnost zjednodušit. Zkoušejí různé postupy, všelijaké mycí prostředky, které slibují lesk jako blesk, i hadříky, které zaručují lesk beze šmouh a také bez chemie. V poslední době se na trh dostal přístroj, který práci skutečně může usnadnit – vysavač na okna, který také bývá oz
31.5.2023
A také vám spraví náladu. Vnese totiž do vašeho příbytku slunce. Letos se navíc stala jednou z barev roku, doplněná neutrální šedou. Pusťte si ji do interiéru a uvidíte, co dokáže. Nejde jen o úpravu stěn, žlutý může být i nábytek, bytové doplňky a drobnosti. Při úvahách, jak žlutou využít, je důležité řídit se charakterem a velikostí bytu. Jinak se dá se žlutou pracovat v paneláku, jinak v histo
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
26.5.2023
Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky. Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad. V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce,
24.5.2023
Pára je skvělá nejen pro boj s bakteriemi, roztoči nebo skvrnami, ale dokáže zlepšit vlastnosti textilních vláken a pomoci i jinak. Jaké jsou rozdíly oproti klasickému praní? Možná jste o nich už slyšeli, ale jestli ne, pak vězte, že obliba parních praček neustále roste. Nabízejí totiž výhody, které se nedají jen tak přehlédnout. Nutno ale nejprve vysvětlit, že to není tak, že by tyto pračky vodu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
epochanacestach.cz
POHÁDKA O JEZERNÍ KRÁLOVNĚ A VODNÍKU TUTÍNKOVI.
Srdečně Vás zveme na veselou pohádku O Jezerní královně a vodníku Tutínkovi, která se odehraje v předsálí, zahradách v barokních Grottách ploskovického zámku. Barunka a princ Jan se mají tajně už dlouho rádi, ale Barunka je jen chudá schovanka. Pan král o jejich lásce neví a pozval na zámek bohatou, ale rozmazlenou nevěstu – princeznu Veronu.
Pověsti hradu Valečov
enigmaplus.cz
Pověsti hradu Valečov
Lidé na skalním hradě Valečov na pokraji Českého ráje využívali jak skalní prostory či pukliny hradu, tak kombinace zděné zástavby a dřevěných přístřešků. V pískovci byly vybudovány i sklepy, zásobárn
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
epochaplus.cz
Daně ve starověku: Prodražil se rozvod i pohřeb
Zvyšování daní, rostoucí inflace, zkrátka ekonomika je dnes ožehavé téma. Na přetřes ale přicházelo už od starověku – dokonce i ve 3. tisíciletí před naším letopočtem. Zřejmě k historicky první zaz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
tisicereceptu.cz
Fusilli s kuřecím prsíčkem
Zdravý a lehký těstovinový pokrm rozhodně existuje. Vyzkoušejte fusilli s orestovaným prsíčkem. Suroviny 2 kuřecí prsíčka 1/2 nadrcené sušené chilli papričky (lze vynechat) 2 stroužky česneku
Voda nad zlato i ve střední Evropě
21stoleti.cz
Voda nad zlato i ve střední Evropě
Bez vody by to nešlo, tedy, alespoň co se týče pozemského života. Vodní koloběh je přitom na naší planetě jemně vyladěn a jakýkoliv zásah do něj může způsobit problém. Jenže probíhající klimatické změ
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Ženský křik mě paralyzoval
skutecnepribehy.cz
Ženský křik mě paralyzoval
Během studií jsem bydlela s kamarádkou v pronájmu. Když jsem tam jednou zůstala sama, zažila jsem něco, na co bych ráda zapomněla. Společně s kamarádkou Mirkou jsem bydlela v pronajatém bytě. V poklidu jsme tam žily asi dva roky. Majitelem bytu byl starší pán, kterého bych v klidu nazvala podivínem. Za tu dobu, co nám byt pronajímal, s námi prohodil sotva pět
Po svatbě s ním Rolins netouží
nasehvezdy.cz
Po svatbě s ním Rolins netouží
Rok a půl je zpěvačka Dara Rolins (50) šťastná po boku fotbalisty Pavla Nedvěda (50), otázky na svatbu jí už ale nejspíš lezou krkem. Nedávno se totiž nechala slyšet, že po svatbě s fotbalovou lege
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
nasehvezdy.cz
Přijde Lucie Polišenská o chlapa?
Vdala se! Ale odmítá ukázat manžela. Lucie Polišenská (37) , o níž se ještě donedávna psalo, že je sama jako kůl v plotě, je pěkná tajnůstkářka. Hvězda seriálu ZOO se v tichosti provdala, a navíc
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kapr pečený v alobalu
tisicereceptu.cz
Kapr pečený v alobalu
Zkuste si rybu tentokrát upéct v alobalu. Příprava je sice trochu náročnější, ale výsledek vás potěší a na obal ze strouhanky si nejspíš ani nevzpomenete. Ingredience 4 porce kapra 100 g másla