Domů     Osm kroků pro (staro)nový balkon
Osm kroků pro (staro)nový balkon
18.9.2019
Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.

Než začnete chystat balkon pro letní posezení, zauvažujte, jestli by se vám nelíbil více s novou dlažbou. Ukážeme vám, že její pokládání zvládne i žena. Podstatné je dodržovat správný postup.

Pomoc budete potřebovat s předchozí etapou, kterou musí být příprava povrchu. To znamená fyzicky namáhavé odstraňování staré dlažby a často i spádového betonu pod ní, této činnosti by se měl ujmout odborník nebo alespoň šikovný a zdatný kutil.

Pokládat novou dlažbu na současný povrch je sice možné, ale příliš se to nedoporučuje. Pod povrchem staré dlažby mohou být trhliny a jiná poškození.

Zpevnit a vyrovnat se to dá speciální vrstvou, na niž se pak nová dlažba pokládá, ale tento postup vyžaduje větší zkušenosti. Takže nejvhodnější metodou je odstranění starého povrchu balkonu a pak pokládka nové dlažby.

Dlažba musí něco vydržet

Bude vystavena slunci, ale také dešti a mrazu. Aby byla natolik odolná, že vás za pár let nečeká další kompletní rekonstrukce, vyplatí se nejen zvolit správný postup pokládky, ale také vhodnou skladbu materiálů, které jsou vzájemně kompatibilní.

Proto si nejdříve přesně změřte balkon a pak se vypravte poradit s odborníky do prodejny.

Než se pustíte do práce

Základním problémem venkovních dlažeb je stálé vystavení vodě a vlhkosti, v zimě ledu a mrazu. Jakmile se do štěrbin dostane vlhkost, začne narušovat celistvost povrchu a poškozuje strukturu použitých stavebních materiálů.

Tomu je třeba zabránit pečlivě provedenou vodotěsnou hydroizolací, návod najdete v následujícím postupu. Izolace má také zabránit vlhkosti, aby pronikala zdí do interiéru.

Kromě vlhkosti musíme zeď chránit před poškozením, k němuž může dojít při roztahování nebo smršťování dlažby vlivem extrémního počasí a také ledu. Do spojující linie proto musíme zabudovat dilatační prvky.

Jsou to pružné materiály, které tlumí následky pohybu v materiálech. U balkonů větších než 4 m2 je musíme zabudovat i do dlažby. Podrobněji se k tomu vrátíme v postupu.

Jdeme na to:

1.Úprava podkladu

Povrch musíme zbavit starých nátěrů, mastnoty a dalších nečistot a pak připravit na budoucí zátěž. To znamená sjednotit vlastnosti, omezit savost a zlepšit přilnavost stavebních materiálů, které budeme používat.

K těmto účelům použijeme penetrační nátěr na balkonové podklady v doporučeném ředění. Nanáší se velmi snadno válečkem.

2. Dilatační spáry

Na ochranu před následky tepelné roztažnosti materiálů a stavebních hmot zabudujeme podél zdi po celé délce podlahy pružný dilatační tmel. Pod něj nejprve natáhneme tzv.

separační provazec, materiál, který zamezí nežádoucímu přilnutí tmelu ke dnu spáry a zajistí její přesnou tloušťku.

Pokud je rozloha balkonu větší než cca 4 m2, pak je třeba zabudovat dilatační spáry i do dlažby. Pro umístění dilatačních prvků bychom si plochu balkonové podlahy měli rozdělit do částí 3x3m, u menších balkonů po 1,5násobku šířky.

3. Správný spád

Jakmile máme připravenou dilataci, naneseme první vrstvu cementového materiálu, tzv. vyrovnávacího potěru. Oč jde: Aby se na balkoně nedržela voda, musíme vytvořit nepatrně svažitý sklon plochy. To právě tímto materiálem dokážeme, nestéká a drží tvar.

Spád by měl činit minimálně 2 %, aby voda z povrchu dobře odtékala. Konkrétně to znamená snížit na šířku 1 m sklon o 2 cm.

Použijte např. 1m laťku, kterou u stěny vypodložíte 2cm záložkou, na druhém konci se bude dotýkat podkladu, případně si spád přepočítejte na skutečně délku podlahy.

Vyrovnávací potěr zasychá pomalu, vstoupit se na něj dá až po 3 dnech, dlažbu lze položit nejdříve za 14 dní.

4. Ochrana proti vodě

Po spádu postoupíme k dalšímu kroku v ochraně proti vlhkosti a na podlahu včetně čelních stran naneseme hydroizolační materiál. Musí být určený pro trvalé zatížení vodou. Nanášíme ho ve dvou vrstvách v odstupu nejméně 4 hodin.

Pokud by byla vrstva jen jedna, mohlo by se stát, že její vlastnosti naruší bublina nebo kamínek. Důležité je izolovat rovněž čela balkonu, aby nedocházelo k vlhnutí podhledu.

5. Těsnicí páska

Mezi obě hydroizolační vrstvy je třeba přilepit na namáhaná místa, kde se stýká podlaha se stěnou, bandážní a těsnicí pásku. Měla by mít minimální šířku 10 cm.

Hydroizolaci nesmíme nanášet za plného slunce. Po dokončení musíme podlahu chránit před deštěm a nechat izolační vrstvu vyzrát, k čemuž je třeba 1 až 3 dny.

6. Lepidlo

Na připravený podklad pak můžeme pokládat dlaždice. Doporučuje se flexibilní lepicí tmel třídy C2TES1, jde o lepidla s vysokou účinností. Nanáší se širokou ozubenou stěrkou, zvanou „hřeben“.

Potřebovat budete ještě spárovací křížky, které se vkládají na každý spoj dlaždic a udržují jednotnou šířku spáry. Ta by u balkonů vystavených povětrnostním vlivům měla být aspoň 5 mm. Důležité je nepokládat dlažbu za slunného dne.

Přímé oslunění vede k přeschnutí povrchu lepidla, takže dlažba nemusí dobře přilnout k podkladu.

7. Balkónové tvarovky

Kromě keramické dlažby využijte na jejím okraji i keramické balkónové tvarovky. Mohou mít stejný či podobný odstín jako dlažba, často se využívá také kontrastních odstínů, což působí zajímavě.

8. Spárování

Až vytvrdne lepidlo (doba je uvedena na obale), můžeme se pustit do vyplňování spár mezi dlaždicemi a tvarovkami vodoodpudivou a vodotěsnou hmotu pro venkovní použití.

Vhodná je například superflexibilní rychleschnoucí spárovací hmota třídy CG2WAS1 s příměsí skelných vláken. Hmotu připravíme podle návodu a roztíráme gumovou stěrkou vždy šikmými tahy přes spáry. Překryjeme s ní i spárovací křížky.

Když začne hmota zasychat, smyjeme šmouhy vlhkou houbou. Pozor ale, aby nebyla ještě tekutá, pak se vymývala i ze spár, čímž by utrpěla nepropustnost.

9. Dokončení a úklid

Po úklid hotové dlažby si pořiďte k tomu určené profesionální prostředky pro důkladné čištění obkladů a dlažeb. Ušetříte si dřinu, snadno si poradí s cementovými zbytky, ale i s cementovými závoji a minerálními usazeninami.

Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.
Pro pokládku na balkonech se hodí světlé odstíny dlažeb, které jsou oproti tmavým barvám méně tepelně namáhány. Toto tepelné namáhání vytváří pnutí mezi keramikou a podkladem a může vést ke vzniku poruch v konstrukci.

Foto: Rako, Shutterstock

Související články
12.6.2025
Dýchat čerstvý a zdravý vzduch chceme venku i doma. A tam hlavně, vždyť v budovách trávíme většinu života. Reálně ovšem doma míváme až pětkrát horší vzduch než je venku. Jak si doma zajistit stále čerstvý vzduch, aby se dobře dýchalo a nečíhaly na nás zákeřné viry a bakterie? Možností je celá řada, ideálního výsledku dosáhneme jejich kombinováním. Pomůže příroda i technika a my se tak zbavíme tře
30.5.2025
Ručníky používáme mnohokrát denně. Na tom, jak působí při kontaktu s naší pletí a pokožkou celého těla, i jejich funkčnosti proto hodně záleží. Chcete pohlazení nebo se škrábavou drátěnku? K tomu, abychom si příjemné chvíle při relaxační koupeli, rychlé očistné sprše nebo každodenní péči o pleť obličeje mohli protáhnout i na momenty poté, stačí dodržovat určité postupy a pravidla při nákupu ručn
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
11.5.2025
Správně vybraná komoda je poklad. Zútulní domov, schováme do ní spoustu různých věcí od oblečení po knihy, může se stát okrasnou dominantou místnosti i celého domu. Už před staletími je používali naše několikrát pra babičky na venkově, lidé v měšťanských domech i šlechtické rodiny na zámcích. Z těch historických se některé skvosty dochovaly dodnes. O tom, jak moc jsou praktické, svědčí i fakt, že
5.5.2025
Takových lidí je spousta, takže zoufat nemusíte. Z malého prostoru sice velký nevykouzlíte, ale je spousta věcí, které můžete udělat, aby tak působil. A na to existuje nespočet ověřených triků. Vymalujte světlými barvami V malých místnostech používejte světlé, chladné tóny, jako je bílá nebo tlumená béžová. Díky nim bude místnost vypadat větší. Můžete také namalovat strop o něco světlejší než st
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá