Domů     Pánev vybírejte podle účelu
Pánev vybírejte podle účelu
4.5.2023

Na co se zaměřit při koupi pánve? Důležitý je materiál, velikost, samozřejmě i cena, ale jedním z hlavních ukazatelů je typ pánve, tedy to, k čemu ji budete při přípravě jídla nejvíce používat.

Bez pánve to v kuchyni moc nejde. Slouží ke smažení, dušení, vaření, grilování, ale i zapékání. Ty základní, klasické pánve, jsou univerzální.

Můžete je použít prakticky na cokoliv – k restování masa, smažení řízků, přípravě omáček, na lívance a palačinky i míchaná vajíčka ke snídani. Jestli je ale kulinářské umění vaším koníčkem, jen s jednou univerzální pánví si určitě nevystačíte.

Pojďme se podívat, jaké další trh nabízí. Možná si jich nakonec pořídíte i víc.

Tip Paní domu: Vyplatí se vám pořídit si sadu pánví. Jednak vyjde levněji a také máte po ruce vždy takovou velikost, kterou právě k přípravě jídla potřebujete.

Grilovací

Poznáte je snadno, protože jejich specifikem je vroubkovaný povrch. Ten, který se krásně otiskne na plátek masa a nadělá na něm typické žebrování. Jeho účelem je zajistit, aby se maso (ale i zelenina) nepřichytlo ke dnu.

Grilovací pánve mohou mít vedle tradičního kulatého tvaru také čtvercový, který má mít menší sklon k deformitám dna po dlouhodobém používání.

Grilovací pánve bývají těžší, masivní, často jsou z kvalitní oceli nebo ze železa, aby vydržely vysoké teploty, dlouho udržely teplo a rovnoměrně ho rozvedly po celé ploše dna.

Znáte je možná pod názvem pánve na steaky a vedle plátků masa jsou vhodné i na grilovanou zeleninu, křupavý sýr a další lahůdky.

Speciální wok pánev

Své místo u vás najde, jestliže máte rádi asijskou kuchyni. Ale nejen ji. I když se jí často přezdívá „čínská pánev“, mistři kuchaři ji používají k přípravě specialit z celého světa. Má hluboké, tzv.

kotlíkové dno, které slouží k dokonalému promíchání připravovaného jídla. Výsledkem je pak jeho výraznější, autentická chuť. Ovšem smyslem wok pánve je zahřívat nejen dno, ale i stěny.

Oblíbené jsou pánve wok s odnímatelnou rukojetí, v nichž můžete naservírovat přímo na prostřený stůl.

Na palačinky

Vyznačují se nízkým okrajem a plochým dnem. Je to tak proto, aby se palačinky na nich daly pohodlně obracet. Vhodné jsou i na lívance, omelety, placky a bramboráky. Bývají lehounké a nutností je nepřilnavý povrch.

Elektrické

Specifickým typem jsou elektrické pánve. Nepotřebujete sporák ani troubu, nahradí i klasickou remosku. Snadno se udržují a jsou určené pro všechny typy tepelných úprav pokrmů, tedy na klasické smažení, grilování, dušení, vaření, zapékání i pečení.

Výběr materiálu nepodceňujte

V současnosti existuje celá řada nejrůznějších materiálů a sloučenin. Každý má výhody, ale i nevýhody.  Pojďme se podívat alespoň na základny druhy:

Keramika + Vhodná pro přípravu zdravých jídel při nižších teplotách, nižší pořizovací cena – Možnost poškození kuchyňskými předměty, rychlé opotřebení při mytí v myčce

Litina + Nepřilnavý povrch, rovnoměrné rozložení tepla, nízká cena

– Vysoká hmotnost, obtížná údržba, ohřívání dna

*Hliník + Nízká hmotnost, malá cena, dobrá tepelná vodivost

– Náchylnost k poškození, vlnění vlivem vysokých teplot, zdravotní závadnost

Nerez + Odolnost, možnost mytí v myčce, nízká cena, univerzální použití

– Horší vodivost tepla

Titan + Vysoká odolnost, pevnost, nepřilnavost, snadné čištění, dobrá vodivost

– Výrazná cena

Měď + Dobrá vodivost, rovnoměrné rozložení tepla, elegantní vzhled

– Vyšší cena, obtížnější údržba

Ocel + Perfektní vedení tepla, neomezená životnost

– Postupné černání

* Hliník má ještě jednu negativní vlastnost. Neměli byste ho vystavovat vysokým teplotám. Při dlouhodobém používání má tendenci se začít nepříjemně prohýbat. Určitě takto znehodnocenou pánev nepoužívejte, může uvolňovat škodlivé látky.

Za zmínku ještě stojí oblíbený teflon, který se řadí k nepřilnavým materiálům. Jeho výrazným nedostatkem je, že při překročení teploty 250 °C se mohou do jídla uvolňovat nežádoucí látky.

Další praktické tipy

Rukojeť

… je důležitá. Vyplatí se vybírat takovou, aby měla ergonomické držení. Z materiálů se pro rukojeť hodí plast v kombinaci se silikonem, dřevo nebo kov v protiskluzovém provedení.

Velikost

… by měla odpovídat obvyklému počtu porcí, které připravujete. Pro čtyřčlennou rodinu vybírejte pánev o průměru 26, 28 nebo 30 cm. Menší pánve (20, 22 a 24 cm) jsou vhodné pro začátečníky a singl osoby. Pánve s průměrem 32, 36 a 40 cm jsou určeny zkušeným kuchařům.

Zdroj ohřevu

… než si konkrétní typ pánve koupíte, informujte se, zda je vhodný na váš sporák.

Na indukční desku vybírejte tu, která má speciální elektromagnetické indukční dno (často mívá grafický symbol s označením cívky s několika vlnovkami nad sebou). Ostatní si poradí s každým materiálem.

Další vlastnosti

Pánve mohou mít indikátor teploty, který po rozpálení zčervená, takže poznáte, že jsou už optimálně rozehřáté. Když si vyberete typ vhodný do trouby, můžete pokrm ještě dokřupava dopéct.

Věděli jste, že…

… nejcitlivější částí pánve je její dno? Chránit ho můžete tak, že mezi pánve při ukládání vložíte bavlněný hadřík.

… pánev je vždy lepší umývat ručně? Je to šetrnější. Zejména lešticí cyklus poškozuje tenkou nepřilnavou vrstvu, a pánev tak časem svou nepřilnavou funkci ztratí.

Zdroj: chytryvyber.cz; alza.cz

Foto: Shutterstock a archiv firem

Další článek
reklama
Související články
8.6.2023
Koření obsahuje tolik éterických olejů, že už v nepatrném množství změní chuť jídla. A stejně mocně může působit na zdraví. Účinek se přirozeně liší druh od druhu, a to nejen v působení, ale i jeho intenzitě. Tentokrát jsme vybrali pět nejsilnějších druhů koření na nejběžnější neduhy. Skořice Ačkoli si toto koření spojujeme především s báječnou vůní moučníků a cukroví, dopřávat by si ho měli hl
7.6.2023
Přinášíme vám sadu tipů a rad od našich naniček, které se v kuchyni uměly otáčet. Česnek Chcete-li zmírnit ostrost česneku, můžete ponořit stroužky do studené vody. Když vám zbude oloupaný česnek, brzy se zkazí, ale vyhodit ho je škoda. Naložte stroužky do olivového oleje. Budete tak mít stále po ruce čerstvý česnek a získáte i olej na pokapání salátu či topinek. Málokdo ví, že se česnek hod
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
3.6.2023
V obchodech objevíte spoustu druhů, a pokud nemáte svůj oblíbený, můžete najednou být na rozpacích, který vlastně koupit. Asi nejdůležitější je vědět, na co budete olej používat, tedy jestli na teplou nebo studenou kuchyni. A pak je tu ještě několik dalších zásad, které se vyplatí při nákupu dodržet vždycky. Olej potřebuje tmu Dbejte tedy na to, aby olej, který chcete koupit, byl v tmavé skleně
29.5.2023
Dnes už se staly nepostradatelnou součástí domácnosti, zejména v městských bytech, ale službu udělají i v domech a na chalupách. Odsají páru, ale i vůni různých jídel, která by se jinak šířila po celém bytě. A vyrábějí se stále nové a dokonalejší. Jenže na trhu je jich tolik, že není snadné se v nabídce zorientovat. Takže pokud chcete vyměnit tu dosluhující či právě budujete novou kuchyň, vyplatí
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
epochanacestach.cz
Libštejn: Vězení nešťastného ducha
Jen o pár kilometrů od Krašova nás uprostřed lesů zaujme vypínající se věž zříceniny hradu Libštejn. Byl založen ve 14. století a svého času býval také proslulým vězením. Pro obléhání však neměl ideální umístění, protože sice stál na vysokém kopci, ale několik ještě vyšších bylo poblíž, takže odtud mohlo nepřátelské dělostřelectvo pálit ostošest. V období vrcholného
Plněná vejce
tisicereceptu.cz
Plněná vejce
Vejce vařená natvrdo podáváme s různými přílohami, rozpůlená plníme nebo obkládáme, při jejich přípravě používáme pomazánky, saláty i pěny. Jsou proto velmi vděčnou variantou ultra rychlého pohoštění,
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
epochalnisvet.cz
Tajemství Aljašského trojúhelníku: Kam zmizelo 16 000 lidí?
Bermudský trojúhelník zná každý, ten Aljašský je tak trochu v jeho stínu. Přitom jen od roku 1988 v něm zmizí více než 16 000 lidí! I v tomto případě obestírají místo nejrůznější konspirační teorie, p
Spojila se s matkou před narozením?
skutecnepribehy.cz
Spojila se s matkou před narozením?
Když mi matka řekla, že za ní naše Lucka ve snu chodí, říkala jsem si, že se už zbláznila. Pak mi to ale po letech dcera potvrdila. V rodině jsem nikdy nezažila moc dobré vztahy. Zejména s matkou jsem si rozuměla docela špatně. Štvalo mě, jak mi do všeho mluví a jak je přehnaně emotivní, někdy téměř až
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
epochaplus.cz
Čeští polárníci: Rakousko-uherská výprava měla jednu oběť z našich řad
Jeho druh každé sousto pečlivě a labužnicky přežvýkává. Trvá dlouho, než ho konečně spolkne. V civilizaci by mu kamarádovo chování nevadilo, ale tady ho přítelovy rituály dohánějí k šílenství. Ponorko
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
nasehvezdy.cz
Proč od sebe Frejová odhání chlapy?
Co se týče vztahů, je herečka Kristýna Frejová (51) ze Zákonů vlka tajemná jako hrad v Karpatech. Šuškalo se, že randí s jakýmsi Honzou, tomu je však už, zdá se, konec. Nedávno se totiž nechala slyš
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
nasehvezdy.cz
Zruší Písařovicová plánovanou svatbu?
Bude svatba? Anebo z ní vzhledem k nynějším politováníhodným událostem sejde? Zamilovaná Daniela Písařovicová (44) se již definitivně přestěhovala k Ondřeji Brzobohatému (40). Zdálo se tudíž, že j
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
iluxus.cz
Užijte si léto s bublinkami Cava Non Plus Ultra
Teplé letní dny jsou konečně tady, a jak si je lépe vychutnat než v příjemné společnosti. Ať už zamíříte ven s přáteli, s partnerem na romantickou večeři či si dopřejete chvilku o samotě v pohodlí dom
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
21stoleti.cz
Pronikněte do molekul, vesmíru i přírody. Dnes začíná Veletrh vědy 2023
Veletrh vědy, největší vědecká akce v České republice, otevírá své brány široké veřejnosti. Ode dneška se v areálu PVA EXPO PRAHA v Letňanech bude prezentovat více než 100 vědeckých pracovišť, firem i
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
enigmaplus.cz
VIDEO: Sezona kruhů v obilí začíná! Tady je letošní první obrazec z Anglie
První letošní kruh v obilí ve Velké Británii se objevil 28. května, když ho ráno našel farmář v Broad Hintonu v hrabství Wiltshire. Podle odborníků by mohl poukazoval na blížící se sluneční události,