Obilky, otruby i mouka – z ovsa se připravuje víc surovin než jen vločky. A všechny se dají v kuchyni šikovně použít.
Oves je díky své nasládlé chuti s lehkým ořechovým nádechem bezesporu nejlahodnějším druhem obilí. Navíc je lehce stravitelný a přirozeně bezlepkový, takže se hodí pro i děti a lidi s chronickými trávicími obtížemi.
Výhodný je i pro milovníky tučných hutných jídel. Výzkumy totiž ukázaly, že přídavek ovsa dokáže chránit cévy před negativním vlivem živočišného tuku a zvláště cholesterolu.
A to stále ještě není všechno, oves prospívá také lidem se sklonem k cukrovce, protože pomáhá bránit velkým výkyvům hladiny cukru v krvi. Výčet pozitivních vlastností by mohl pokračovat, známé je například jeho blahodárné působení na nervy a na pleť.
Pojďme se ale spíš podívat, jak ho v kuchyni využít v celé šíři variant, které se nabízejí.
* Obilky
Narazíte na ně v obchodech se zdravou výživou. Jsou stejně lahodné jako vločky, ale hodí se k jiným úpravám. Uvařené připomínají těstovinou rýži, ale nahradit se jimi dají také kroupy, i když je třeba počítat s tím, že ovesné obilky jsou mnohem měkčí.
Jak je připravit: Hrnek obilek propláchněte a nechte asi hodinu máčet ve vodě. Pak vařte na mírném plameni podobně jako rýži. Pokud chcete, aby obilky zůstaly pevné, pak budou hotové asi za půl hodiny. Můžete je ale vařit déle a pak použít jako základ pomazánek.
Co z nich připravit: Vařené obilky se hodí do polévek. Co nespotřebujete, lze v malých porcích zamrazit a použít příště. Hodí se také do sladkých nákypů a žemlovky, kde nebudou chuťově ani konzistencí rušit a přidají cenné živiny.
Z rozvařených obilek lze připravit pomazánky, například přidáním osmažené cibulky a paprik nebo rajčat.
Tip: Ovesné obilky se výborně hodí při onemocnění žaludku. Zvláště blahodárný je šlem, který při vaření vzniká.
* Vločky
Tradiční využití našly ve snídaňových směsích – ale pozor: Oves obsahuje látky zvané lektiny. Ty narušují trávení a omezují vstřebávání živin. Lektiny lze naštěstí snadno rozložit, když vločky předem namáčíme nebo povaříme.
Pokud je budete jíst bez úpravy, snížíte jejich prospěšnost pro zdraví. Jedovaté však jsou až ve velkých dávkách, které při běžném jídelníčku nehrozí.
Co s vločkami kromě müsli:
– Využít se dá jejich schopnost přidat pokrmu na objemu. V takovém případě jsou vhodnější jemné čili drcené vločky. Těmi se dají nastavit nádivky nebo jídla z mletého masa.
– Nedrcené vločky se zase přidávají do sladkých těst – obvykle nasucho opražené jako náhražka ořechů. Opražené jsou ale chutné i jako zavářka v polévkách.
– Vločky lze použít také místo strouhanky při obalování masa na smažení. Řízek je pak křupavější.
Ořechová drobenka
Jemně drcené vločky promíchejte s mletými ořechy nebo mandlemi, 1 díl ořechů na 5 dílů vloček. Nasucho opražte, po vychladnutí pomocí vidličky promíchejte s kouskem másla a cukrem.
Bylinkové placičky
* 250 g vloček * 250 g bylinkového tvarohu * 3 vejce * 1 cibule* 125 g strouhaného sýra* 1 lžička mleté papriky * svazek čerstvých bylin (pažitka, tymián apod.) * špetka soli * špetka pepře*
Cibuli pokrájíme nadrobno a smícháme s vločkami, tvarohem, vejci a strouhaným sýrem, aby vznikla jednolitá hmota. Tu necháme asi 30 minut odpočinout v lednici.
Směs znovu prohněteme a přidáme sůl, koření a nasekané bylinky. Tvoříme menší placičky a opékáme na oleji asi 4 až 5 minut.
* Otruby
Otruby jsou vedlejším produktem mletí bílé mouky. Je to především obal zrnka a zčásti také moučnaté vnitřní části, každopádně nejde o slupky. Ovesné otruby mohou být vcelku, nebo mleté. Od otrub z jiných druhů obilí se liší měkkostí už zasyrova.
Hodí se na zahuštění polévek, do nákypů, nádivek nebo sekané. Pro svou jemnější texturu se snadno rozvaří a spojí s dalšími ingrediencemi, takže v pokrmu nepůsobí rušivě.
Brownies s otrubami
* 200 g otrub * 150 g cukru * 100 g nasekaných ořechů * 50 g kakaa * 100 g čokoládové čočky * prášek do pečiva * 200 g čokolády na vaření * 3 vejce * zralé banány * 100 ml řepkového oleje Otruby rozemelte nebo rozmixujte, pak je promíchejte s práškem do pečiva , kakaem, cukrem, ořechy a čokoládovou čočkou.
Pak nasekejte čokoládu na vaření a rozpusťte ji při mírném zahřívání v 50 ml oleje. Nechte vychladnout.
Do vychladlé čokolády tyčovým mixérem vmíchejte rozmačkané banány, vejce a zbylý olej. Směs pak vlijte do mísy s otrubami a dobře promíchejte.
Těsto nalijte na plech vyložený pečicím papírem, rozetřete a dejte péct při teplotě 160 °C asi na 25 minut.
* Mouka
Je příjemné chuti a výborně se hodí na zahuštění omáček nebo na sladké pečení. Pro třená nebo kynutá těsta je ovšem nutné ji použít jen jako příměs v pšeničné mouce – v poměru 1 díl ovesné ku 3 dílům pšeničné.
Chybí jí totiž lepek, který je nutný pro dobrou konzistenci těsta. Samotná ovesná mouka se hodí jen pro tuková sušenková těsta.
Mandlové sušenky
* 250 g ovesné mouky * 150 g mletých mandlí * 70 g másla * 100 g medu * 1 prášek do pečiva*
Máslo s medem utřete do pěny. Postupně pak přidávejte mouku s práškem do pečiva a mleté mandle.
Dobře prohnětené těsto pak zabalte do potravinářské fólie a dejte na 1 hodinu do lednice.
Poté těsto vyválejte a vykrajujte formičkou tvary. Pečte při teplotě 160 °C asi 10 minut.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock