V obou případech se jedná o zdravý způsob posílení obranyschopnosti organismu. Zatímco u otužování je pomocníkem studená voda, v sauně účinně zasahuje horký vzduch.
Který způsob tedy zvolit? Vlastně můžete propojit a kombinovat oba. Ale na začátku si vyzkoušejte ten, který je vám příjemnější. Někdo se děsí pomyšlení, že se bude sprchovat studenou vodou, a jiný si neumí představit, že by se potil v přetopené sauně.
Dobrou zprávou je, že když budete své tělo zvykat postupně, není to vůbec nepříjemné a nakonec vás to bude i bavit.
OTUŽOVÁNÍ
Víte, že otužilcem se stáváte až po dvou letech pravidelného praktikování? Alespoň to tvrdí odborníci. Ale nebojte se, nemusíte se hned vrhat do ledové řeky. Vlastně se to ani nedoporučuje. Začít s otužováním byste měli doma.
A ani studená sprcha nemusí být na startovní čáře. Kromě toho, že otužování posiluje imunitu, dokáže pomoci také se snížením krevního tlaku a pozitivně působí proti alergiím.
Tak s čím tedy začít?
To záleží na tom, jaký máte vztah k chladu. Pokud se s ním moc nekamarádíte, začněte se otužovat vzduchem.
* Pro začátek vypněte topení v ložnici.
* Pak pootevřete okno.
* Po ránu si dejte sprchu, klidně teplou, ale ne horkou.
* Postupně ubírejte teplotu vody a přejděte na vlažnou.
* Nakonec zkuste lehce studenou… ale nemusíte si hned sprchovat celé tělo. Pro začátek si opláchněte jen chodidla a ruce.
* Později přidejte celé nohy, pak břicho, záda… Až nakonec se osprchujte celí. V zimě by nemělo být sprchování studenou vodou delší než 1–3 minuty. Ale to pro váš cíl úplně stačí.
* A jestli chcete jít ještě dál, pak už pomalu můžete vyjít k řece nebo rybníku. Ale tam nejlépe po poradě s lékařem a za doprovodu někoho zkušeného.
Tip Paní domu: Při sprchování vynechejte hlavu. Ta pod studenou vodu nepatří.
Důležité je vědět, že tělo si odolnost vůči chladu pamatuje jen omezenou dobu. Takže když například 14 dnů studenou sprchu vynecháte, můžete proces začít zase od začátku.
A jak dál?
Jestli se vám podaří pravidelně se ráno sprchovat, byť jen odraženou vodou, máte vyhráno. Sami se přesvědčíte, že po sprše budete mít lepší náladu a dobrý pocit. Tělo totiž vyplaví přirozené opiáty – endorfiny, nosiče radosti a euforie.
Postupně volte stále studenější vodu a přidejte si studenou sprchu i večer. Po sprchování je velmi důležité se pořádně otřít, nejlépe froté ručníkem. Nejen že se osušíte, ale ručník zároveň působí jako masážní nástroj a pokožku vám krásně prokrví.
Připravte se na to, že po studené sprše vaše tělo ožije. Perfektně vás nastartuje do nového dne. Budete mít hodně energie a elánu. A ještě něčeho vám přibude, totiž bílých krvinek.
Leukocyty – bojovníci proti nemocem
Naše těla jsou navržena tak, aby byla co nejodolnější vůči všelijakým vetřelcům, kterým jsme denně vystaveni. V boji proti infekcím v těle pomáhají například leukocyty. Když se nějaká infekce objeví, počet bílých krvinek (leukocytů) se zvýší.
Dokážou rozpoznat, co do těla nepatří a co mu škodí, a takové vetřelce doslova pohltí. A je prokázáno, že šok studené vody leukocyty v krevním řečišti stimuluje. Vybudování účinné obranyschopnosti organismu trvá asi 2 měsíce od první pravidelné studené sprchy.
Pro koho není vhodné
Sprchování studenou vodou je sice zdravé, přesto má i svá omezení. Jestli trpíte oběhovými či srdečními potížemi, určitě se o svém záměru nejdříve poraďte s lékařem.
Také při akutní fázi nachlazení, virózy nebo jiného respiračního onemocnění tělo pod studenou vodu nepatří. Stejně tak se nesprchujte studenou vodou při požití alkoholu.
SAUNA
Pro mnoho z nás je to příjemná relaxace, ale pro někoho je sedět v horké místnosti a potit se velkým utrpením. Dobrou zprávou je, že existují i sauny, ve kterých není teplota tak vysoká. Proto si jejich blahodárný účinek může dopřát opravdu každý.
A jedno pravidlo, které platí po celém světě – do sauny vstupujte nazí. U nás je ale zavedeno pravidlo, že z hygienických důvodů používáme ručník, na který si sedneme. Bude-li dostatečně velký, můžete se jím i zahalit, nechcete-li zůstat úplně nazí.
Účinky sauny
Milovníci saunování dosvědčí, že ohřátí těla nad normální tělesnou teplotu může být velmi příjemné. Ale je i zdravé. Stejně jako otužování má pozitivní vliv na imunitní systém. Při pobytu v sauně se navíc uvolňují unavené svaly a zklidní se mozek.
Sauna funguje na principu termoterapie, kdy se mírné přehřátí organismu příznivě odrazí na zdraví. Chrání tělo před civilizačními chorobami, posiluje jeho odolnost, a dokonce prý saunování zpomaluje stárnutí.
Další pomocníci
V sauně nemusíte jen tak nečinně sedět nebo ležet. Po způsobu Finů se můžete šlehat březovými větvičkami. Jednak si tím prokrvíte tělo a také vdechujete vonné esence z čerstvých březových větví. Nebo místo nich použijte masážní žínky a kartáče.
Studená voda
I při saunování na vás čeká ochlazení v podobě studené vody. Ti méně otužilí mohou použít sprchu, ostatní mají většinou k dispozici ochlazovací bazének.
Střídání tepla a studené vody je vhodné opakovat (počet opakování není stanoven a záleží jen na vás, co je vám příjemné). Vždy ale do sauny vstupujte až poté, co si ručníkem dokonale vysušíte pokožku. I tady ručník působí zároveň jako masážní nástroj.
Příjemná relaxace
Na závěr saunování je dobré si lehnout nebo sednout na lehátko (zahaleni do velkého prostěradla, případně přikryti dekou) a dopřát si chvilku relaxace a zklidnění.
Pro koho není vhodná
Vyhnout sauně (alespoň té klasické) byste se měli, pokud máte vysoký krevní tlak a migrénu. Vhodná není ani pro lidi se závažnými srdečními problémy. Pokud byste ji přece jen i v těchto případech chtěli vyzkoušet, poraďte se s lékařem.
A vybírejte takový typ sauny, který má nižší teplotu a tím také mnohem pomalejší postup pocení. Ohleduplní byste měli být, pokud trpíte kožním onemocněním. Sauna v takovém případě není zapovězena, ale určitě byste neměli vstupovat do té pro veřejnost.
Druhy sauny
Nepsaným pravidlem je, že jakýkoli typ sauny je postaven z dřevěných obkladů, uvnitř jsou dřevěné lavice a kamna.
Finská:Teplota se pohybuje kolem 75 až 90 °C a vlhkost vzduchu je v rozmezí od 20 do 35 %. Kamna jsou opatřena lávovými kameny, která se během saunování polévají vodou, čímž se vlhkost vzduchu zvyšuje.
Pro mnoho lidí polévání kamenů neodmyslitelně patří k saunování a dodá tu pravou atmosféru.
Klasická: Teplota se pohybuje kolem 100 °C. Většinou se ale v této sauně nepolévají kamna vodou. Proto je v ní také vlhkost vzduchu jen 5 až 10 %.
Je třeba připomenout, že tento typ sauny je pro organismus velkou zátěží (mnohde se proto od těchto saun ustupuje). Kvůli nízké vlhkosti se v ní člověk hůř potí a také se tady hůř dýchá.
Určitě není vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, astmatem a se srdečními nemocemi.
Pára:Teplota není tak vysoká jako u klasické sauny, ale vlhkost je stoprocentní. Je přínosná pro lidi s dýchacími potížemi a usnadňuje vykašlávání. Umí také krásně pročistit pokožku a působení páry odstraní škodlivé látky z těla.
Doporučuje se při léčbě revmatismu. Jako jediná nemá parní sauna obložení ze dřeva, ale většinou z dlaždiček nebo mozaiky.
Biosauna: Teplota se pohybuje kolem 60 °C a vlhkost vzduchu v rozsahu 30–50 %. Jedná se o kombinaci finské a parní sauny. Ideální je pro lidi, kterým vysoké teploty nedělají dobře. Proto se doporučuje kardiakům. Pobyt v této sauně dokáže zmírnit psychické napětí.
Infrasauna: Teplota se zde pohybuje mezi 40 a 60 °C. Tato sauna má ale úplně jiný zdroj tepla, vyhřívaná je speciálními infrazářiči, které jsou umístěné na stěnách. Produkují infračervené záření, které tělo prohřívá hloubkově.
Ovšem tělo se nepotí. Proto není třeba saunovacího cyklu s ochlazováním. Protože v infrasauně se pouze sedí, bývá její kabina menší.
Připravila: Dana Pešková
Foto: Shutterstock