Domů     Olivový olej není jen jeden
Olivový olej není jen jeden
3.6.2023

V obchodech objevíte spoustu druhů, a pokud nemáte svůj oblíbený, můžete najednou být na rozpacích, který vlastně koupit.

Asi nejdůležitější je vědět, na co budete olej používat, tedy jestli na teplou nebo studenou kuchyni. A pak je tu ještě několik dalších zásad, které se vyplatí při nákupu dodržet vždycky.

Olej potřebuje tmu

Dbejte tedy na to, aby olej, který chcete koupit, byl v tmavé skleněné láhvi, v plechovce nebo v keramickém obalu. Určitě se vyhněte olejům v plastu. Olej, který je vystaven světlu, ztrácí chuť i vůni a v horším případě může i žluknout.

Pozor také na oleje v supermarketu, které jsou vystaveny na regálu pod světlem a v teple. V tmavé láhvi sice neuvidíte barvu, ale to nevadí, protože barva nemá žádný vliv na chuť či vůni.

Snad jen pro pořádek, zelenější oleje pocházejí z raných sběrů, zlaté a žlutavé oleje jsou získávány ze zralých oliv ke konci sezony.

Příliš levné nekupujte

Každý chce ušetřit, ale stejně jako byste si nekoupili některé levné potraviny, protože víte, že se prostě za tu cenu nedají vyrobit a musí být ošizené, totéž platí i u olivového oleje.

Většinou jsou do takového oleje přimíchány jiné, jako například řepkový nebo slunečnicový, nebo se smíchají podřadnější druhy oleje. Aby vypadaly jako velmi kvalitní, zfalšuje se na etiketě jejich složení.

Čtěte etikety

Z nich byste se měli dozvědět, jak byl olej zpracován. Tedy zda byl jen lisován mechanicky zastudena nebo také filtrován a upravován chemicky. A také jestli je přímo z oliv nebo až z pokrutin, což jsou zbytky po předešlém filtrování.

Důležitá je informace o původu oleje. Vždy ji najdete na etiketách panenských olejů. Může to být konkrétní stát, třeba Řecko nebo Itálie, pak to znamená, že v těchto zemích byly olivy vypěstovány a olej také vylisován.

Pokud byly olivy sklizeny v jednom státě a lisované v druhém, musí být na etiketě státy oba. Mnohé z nich jsou ovšem označeny jako směsi původem z Evropské unie nebo mimo ni. Jak už to v případě směsí bývá, ztrácejí se tu specifické chuťové vlastnosti.

Druhy olejů

Extra panenský – je získaný přímo z oliv mechanicky a zastudena. Na obalu bývá napsáno extra vergine, extra virgin nebo extra vergin. Nejkvalitnější oleje této kategorie jsou z říjnové sklizně.

To jsou olivy správně zralé a musí se sklidit co nejrychleji a co nejrychleji zpracovat.

Panenský – je vyrobený z oliv pouze mechanickými postupy. Jediný rozdíl mezi tímto olejem a extra panenským je ve vyšší kyselosti.

Rafinovaný – získává se za vysokých teplot a pomocí tlaku. Teplota až 90 °C ovšem ničí všechny zdraví prospěšné látky.

Z pokrutin – olej vyrobený z odpadu, který zbyl po prvním lisování (slupek, pecek dužiny). Při výrobě se používají různá chemická rozpouštědla a jde o nejméně kvalitní olej ze všech. Prodáván bývá pod názvy Olio di Sansa di oliva, Pomace oil a Orujo.

Použití

Rozdíl v používání panenských za studena lisovaných olejů a rafinovaných olejů je všeobecně známý. Tak jen pro připomenutí.

Zastudena lisované panenské oleje se používají zejména ve studené kuchyni třeba jako zálivka do salátů, zakápnout jimi můžete i hotové pokrmy, jako jsou pizza, rizoto, těstoviny. Hodí se i na některé krémové polévky či snídaňové kaše.

Do salátů by se měl dávat vždycky dřív než sůl, aby zůstaly šťavnaté. Na rafinovaném olivovém oleji a oleji z pokrutin můžete smažit, protože jsou tepelně stabilnější.

Je-li to možné, ochutnejte

To samozřejmě v supermarketu nemůžete, ale lze to udělat na trzích, někdy pořádají ochutnávky prodejny s biopotravinami. V zemích, kde se olivy pěstují, je ochutnávka u výrobců celkem běžná.

Degustace olivových olejů je podobná té, při které se ochutnává víno, a měla by mít svá pravidla. Ochutnávat by se měl olej za vyšší teploty, než je pokojová, asi 28 °C. Nalit by měl být v malých, pokud možno tmavých skleničkách.

To proto, aby vás neovlivnila barva oleje. Profesionální degustátoři používají takové, které mají tvar jako sklenice na koňak, ale bez nožky a dají se zakrýt sklíčkem. To před zkoumáním vůně vždy na chvíli odklopí. Vy si doma můžete vypomoci právě těmi koňakovými.

– Nejdřív krátce přičichněte. Poté se sklenicí zakružte, aby olej pokryl její stěnu a uvolnilo se aroma a opět se přičichněte.

– Následuje ochutnání. Olej by se měl dostat na celý povrch jazyka až k hrdlu. Nejdříve jej převalujte v přední části úst. Důležité je, aby olej v ústech postupoval co nejpomaleji k zadní části jazyka. Tady vnímáte hořkost, ale také palčivost. Podle druhu můžete cítit také příjemnou ovocnou nebo bylinkovou vůni a chuť.

– Mezi jednotlivými vzorky je potřeba chuť neutralizovat. Stejně jako u vína můžete zajíst kouskem chleba či zapít douškem vody.

Foto: Shutterstock

Související články
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
28.5.2025
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto nadlehčí. O tento efekt se stará hydrogenuhličitan sodný smíchaný s kyselou přísad
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá