Když se díváte na televizi, nebo máte zapnutý počítač či mobil těsně před spaním, svým očím tím neprospíváte. Naopak si tím zrak poškozujete.
Ani během spánku se naše oči nepřestávají pohybovat. Přesto potřebují odpočinek a kvalita spánku je pro ně velmi důležitá. Pod zavřenými víčky oči neustále vykonávají koordinované pohyby.
Během noci se střídají dva spánkové cykly a oba jsou důležité pro dostatečnou regeneraci očí po celodenní námaze. „V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí.
Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka. Oku obzvlášť škodí pohled do monitorů a displejů digitálních zařízení.
Spánkový hormon a modré záření
Máte zavedený některý z těchto zvyků? Ještě, než usnete, krátce před ulehnutím do postele nebo v posteli:
* vyřizujete e-maily v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,
* sledujete sociálních sítí v počítači, notebooku nebo v chytrém mobilu,
* díváte se na televizních programy a filmy,
* hrajete počítačové hry?
Jestli jste alespoň na jednu z uvedených otázek odpověděli kladně, pak svému spánku škodíte. Lékaři varují, že se těmito činnostmi odsouvá produkce spánkového hormonu melatoninu.
Modré záření z obrazovky totiž mozku signalizuje, že je den, a mozek pak organismus nepřipraví na spánek, oddálí usnutí a prakticky sníží celkovou kvalitu nočního odpočinku.
Potíží je víc
Když si oči dostatečně v noci neodpočinou, nehrozí vám pouze to, že budete během dne unavení a s nepěknými kruhy pod očima. Nekvalitní nebo nedostatečný spánek může způsobit také
* syndrom suchého oka (pálení a řezání v očích, zhoršené vidění, ale paradoxně i nadměrná tvorba slz),
* bolest očí (pálení a zarudnutí očí, tlak v očích, řezání, problémy s mrkáním)
* rozmazané vidění (nedokážete pořádně zaostřit ani na blízké, ani na vzdálenější objekty)
* otoky víček
* bolesti hlavy
(Ne)mějte oči otevřené
S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Nepříjemným a nebezpečným onemocněním je spánek s otevřenýma očima.
„Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození rohovky či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé,“ popsal Pavel Stodůlka. S návštěvou očního lékaře určitě neotálejte.
Příčin spánku s otevřenýma očima může být víc, proto je konzultace s ním důležitá, aby se našel ten nejlepší způsob léčby.
Změňte svůj večerní rituál
K žádné výše popsané zdravotní komplikaci ale nemusí dojít, když se zaměříte na prevenci. Jestli chcete nejen svým očím, ale celému svému tělu prospět, naučte se pár základních kroků, které vám s tím pomohou:
* Jestli je vaše práce spojená s koukáním do obrazovky monitoru, pak vyzkoušejte oční jógu. Je to soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak.
* Televizi, počítač a notebook vypínejte minimálně dvě hodiny před usnutím.
* Alespoň hodinu před usnutím odložte svůj mobilní telefon. Optimálně ho úplně vypněte a zapněte jej až ráno.
* Naučte se používat blokátory modrého světla.
* Přes den pobývejte co nejvíce venku, nejlépe v přírodě, kde si oči krásně odpočinou.
Co je to modré světlo?
Důležité je vědět, že modré světlo není žádný strašák. Je přirozenou součástí našeho života, a právě díky němu mozek rozlišuje den a noc a tím reguluje spánkový hormon melatonin.
Zjednodušeně řečeno, jedná se o denní světlo, které během dne přirozeně vstřebáváme a které s příchodem večera ubývá. Tak podle své intenzity podporuje nebo naopak tlumí naši bdělost a pozornost.
Když se ale vystavujeme modrému světlu z elektronických zařízení, zejména ve velké míře, může to být pro oči škodlivé a nebezpečné. Pokud ale tato zařízení používáte umírněně a zejména přes den, pak se obávat nemusíte.
Mýty o modrém světle
* Když před spaním snížím jas na obrazovce svého mobilního telefonu, je to ochrana proti modrému světlu. (Není, i přes menší jas je to stále modré světlo, které váš přístroj produkuje.)
* Oči si na toto světlo časem zvyknou. (Nezvyknout. Naše oko neumí modré světlo blokovat a pokud nepoužijete žádnou ochranu, zasáhne vaši sítnici plných sto procent modrého světla)
Pravidlo 20-20-20
Je vaše práce spojená s užíváním počítače? Pak každých 20 minut přerušte svou činnost a udělejte si dvacetisekundovou přestávku. Zahleďte se na nějaký vzdálený předmět.
Optimálně si několikrát vyjděte ven nebo vyhlédněte z okna a dívejte se na oblohu, na stromy, do trávy… Nejen vaše oči, ale i mozek si odpočinou a uvolní se.
Blokátory modrého světla
Jestli si neumíte digitální hračky odepřít, přemýšlejte o ochraně před modrým světlem. Co všechno máte k dispozici?
* Dioptrické brýle s ochranou speciální vrstvou.
* Speciální ochrannou fólii, která se dává na monitor počítače.
* Speciální monitory s technologií, která zamezuje pronikání modrého světla s snižuje tak namáhání očí a únavu (nabízejí je různé počítačové společnosti).
Chraňte oči před sluncem
Přesuňme se od počítačů, mobilů a televizních obrazovek ven. I tady, zejména v létě, je moc důležité chránit si své oči, a to před poškozením od slunečních paprsků. Že je dobré nosit sluneční brýle, je jasné.
Víte, jak se čočky dělí podle propustnosti světla a jaký vliv má na vidění barevnost čočky?
Sluneční filtr…
… označuje se číslicí od 0 do 4, která signalizuje propustnost světla
0 – čirý nebo velmi světlý filtr, propouští 80–100 % světla
1 – světlý filtry, propouští 40–80 % světla
2 – středně tmavý filtr, propouští 18–43 % světla
3 – tmavý filtr, propouští 8–18 % světla
4 – velmi tmavý filtr, propouští jen 3–8 % světla
Barevnost čočky…
… v tomto případě se bavíme o materiálu, protože povrchová úprava skel slouží jen na efekt a žádný vliv na zrak nemá.
* Hnědé nebo kouřové čočky – Hnědá reálné barvy mění velmi málo, a navíc dokáže filtrovat modré světlo, které působí jako šum. Proto jsou brýle s těmito čočkami vhodné pro cestu na dovolenou. Díky nim uvidíte jasněji, což oceníte hlavně při řízení.
Skvělým pomocníkem nejen při řízení je polarizace, díky níž se oči méně unaví. Dovede totiž zachytit světlo odražené od svislých ploch, jako například lesk vlhké vozovky na slunci.
* Čočky růžové a vínové – Nepleťte si je s „růžovými brýlemi“, naopak jsou užitečné, protože pomáhají ostrému vidění detailů na zeleném a modrém pozadí, takže především v přírodě. Opět se ale přesvědčte, že se jedná o barvu čočky, a ne o povrchovou úpravu.
Tip Paní domu: Když si budete sluneční brýle vybírat, zaměřte se také na protiskluzové prvky. Brýle díky nim dobře drží i na pokožce, která je zpocená nebo namazaná opalovacím přípravkem.
Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini; eyerim.cz
Foto: Shutterstock