Kdysi dávno jsem si koupila boty, které se mi líbily, ale zdeformovaly mi nohy. Měly širokou špičku, ale problém byl podpatek. Způsobil mi podivné výrůstky. Ortoped řekl, že mám boty vyhodit nebo že mi tu vyčnívající kost usekne. A mé mladé a nezkušené já zvolilo bohužel druhou variantu.
Rok jsem nohu dávala do kupy a neblahé následky nesu dodnes. Naštěstí zásah na druhé noze už jsem odmítla. Boty pak šly stejně do koše, bolely mě z nich holeně i záda. A přitom stačilo tak málo. Nosit boty, které nohám dělají dobře.
Snažila jsem se vždy vybírat alespoň ty se širokou špičkou, ale vadilo mi, že jsou buď těžké, mají neohebnou podrážku nebo jsou moc úzké, prostě to pořád nějak nebylo ono.
Uběhlo pár let, narodila se mi dcera a nohy se začaly více ozývat. Zná to určitě každá maminka, že se nohy po porodu mění, zvětší se někdy i o číslo a kvůli běhání kolem dětí je potřeba hlavně pohodlné obutí.
Pak chcete jít po letech na ples a zjistíte, že se do špičatých lodiček, co jste nosila před porodem, neobujete. Mezitím dítě začne chodit a když vidíte tu roztomilou dětskou nožku, nechcete ji zkazit nevhodnou obuví.
Děti jsou instinktivně nejradši bosy, a tak se často stane, že právě ony dovedou maminky k barefoot neboli bosým botám.
První krůčky dcerka odchodila v běžných sandálkách s pevným kotníkem, držela jsem se ještě tradičních názorů na styl dětských bot. Babičky zkušeně přizvukovaly. Další dětské boty jsme dostali od našeho známého, který prodává obuv s přízviskem „„zdravá””.
Měly tvrdou neohebnou podrážku, ušité byly z tvrdé kůže, měla jsem pocit, že mám dítě s kopýtky. Začala jsem pochybovat a více si všímat, co nosí jiné děti. Moje bolavé nohy už také volaly po změně.
Zjistila jsem, že některé mé kamarádky i jejich děti si obouvají barefoot. Najednou jsem měla pocit, že je to to, co jsem hledala.
Podobným procesem prošla i moje kamarádka i Eva Hrušková, produkční na rodičovské dovolené. „K barefoot obuvi mě tak nějak přirozeně dovedlo mateřství a moje touha mít pro mé děti to nejlepší, respektive to, co mi dává smysl.
Nepřipadalo mi moudré obouvat děti do tvrdých bot, kde je noha zmáčknutá a nemá dostatečnou svobodu pro vývoj. To už byl jen krůček k tomu, abych dala „„svobodu”” i svým nohám (které jsou ze všeho nejraději bosy).
Zpočátku mi připadaly barefoot boty trochu jako ploutvičky, ale je to jen otázka zvyku, za ten komfort to rozhodně stojí a výběr je už tak obrovský, že si mezi barefoot obuví může vybrat opravdu každý.”
Je pravda, že když jsem se zhruba před osmi lety začala rozhlížet, jaké boty dcerce a posléze i sobě koupím, ještě tak velký výběr nebyl.
Teď už je situace mnohem lepší. V rozhodnutí přesedlat na barefoot boty, mě ještě podpořila návštěva u fyzioterapeutky Ivy Fiškandlové, která se věnuje ženám s diastázou.
U ní jsem ke svému velkému překvapení poprvé zjistila, že břicho i postavení pánve souvisí právě s nohama. K Ivě jsem se dostala díky kamarádce Magdě Žižkové, mamince tří kluků a mzdové účetní, se kterou jsem pak sdílela i přechod na barefoot boty.
Magda shrnuje výhody jejich nošení: „Nosím barefoot proto, že jsou mi pohodlné. Nikde mě netlačí, nesvazují, mám převážně značku Leguano, která mi dobře sedí na noze.
Když si obuji některé klasické boty, tak mám otlačené prsty, mozoly a celkově jdu toporněji než v barefoot. Mám pocit, že nemůžu jít volně, neohnu nohu v klenbě, a tak nějak plácám nohama.”
S dcerkou jsme později kvůli držení těla navštívily i fyzioterapeutku Lucii Ternovou, která říká: „Jiné než „„bosoboty”” už dětem nedoporučuji, a to ani těm s valgózními (vbočenými – pozn. red.) kotníky nebo plochými nožkami.
Čím více se učím o anatomii, fyziologii pohybu, psychomotorickém vývoji a ontogenezi dětské nohy a čím více dětských klientů mi prochází rukama, tím jsem o přínosech barefoot obuvi nejen pro děti přesvědčená.”
Dcerka si první barefoot boty, a i ty další, zamilovala. Stačí se na dítě podívat a vidíte zřetelný rozdíl v pohybu oproti běžným botám. Je tam lehkost a přirozenost.
Já jsem začala nejprve kurzem výroby bosých sandálů, kde jsem od lektora a maséra i fyzioterapeuta v jednom (bohužel už vím jen to, že byl z Plzně) získala další informace o prospěšnosti co nejtěsnějšího kontaktu chodidel s povrchem i o nutnosti mít v botách dostatečný prostor.
Najednou mi starší boty, co mi bylo líto vyhodit, už nebyly pohodlné. Když totiž jednou zkusíte barefoot, není cesty zpět. A v dnešní době už se dají sehnat i boty velmi elegantní.
Koupit je můžete například v prodejnách naBOSo.cz.
Tento článek je reklamním sdělením.