Trpíme tím všichni: Jakmile venkovní teploty klesnou k nule, ztratí rty svou hladkost a začnou se na nich tvořit šupiny a praskliny. Pokud proti tomu chcete zakročit, tak raději dříve než později.
Mazat a zase mazat
Problém se rty nám vlastně připravila sama příroda: Zatímco kůže na obličeji má tloušťku 2 mm, u povrchu rtů je to jen 0,2 mm. Oproti kůži zde navíc chybí mazové žlázky. Proto jsou tak suché a choulostivé a to zvlášť v zimě.
Jako náhrada chybějícího tuku na rtech se nejlépe hodí bambucké máslo a mandlový a jojobový olej, protože se nejvíce podobají kožnímu mazu.
Než si tedy koupíte balzám na rty, podívejte se, jestli tyto složky ve výčtu ingrediencí nechybí.
Měsíček a vitaminy
Pokud jsou už rty popraskané a pálí, pak pomáhají balzámy, které obsahují dexpanthenol, panthenol nebo bisabolol. Hojivě působí i výtažky z léčivých rostlin, především z měsíčku, ale i heřmánku nebo květu růže.
Mohou chybět vitaminy
Jestliže se praskání povrchu rtů týká převážně nebo výhradně koutků, může jít o následek nevyváženého jídelníčku. Takto se totiž projevuje nedostatek vitaminů B2 a B12 a také železa. Může to tedy znamenat, že jíte málo mléčných výrobků, vajec a masa.
Zvláště obtížně řešitelný bývá nedostatek železa, úprava jídelníčku nemusí stav zlepšit. Pozapomenutým, ale účinným prostředkem pak může být železité víno, dostupné v lékárnách.
Pozor, slunce!
Na rozdíl od kůže rty postrádají přirozenou obranu proti poškození sluncem – chybí tu pigmentové buňky, které tvoří ochranné zhnědnutí. Proto je třeba rty chránit před UV zářením i v zimě, pokud napadne sníh.
Ten tvoří reflexní vrstvu, od níž se záření odráží a tím se zesiluje. Nezbytností jsou proto balzámy s ochranným filtrem nejen při pobytu na horách, ale i za slunečného dne, pokud napadl čerstvý sníh. Starší a prostředím znečištěný sníh už záření tak dobře neodráží.
Rtěnka místo balzámu
Možná máte zkušenost, že rtěnka udrží povrch rtů stejně hladký jako balzám. Není to jen přídavkem speciálně pečujících látek, ale samotným základem, který obvykle tvoří směs lanolinu s vosky a jistým podílem parafínu a ricinového oleje.
Už jen tím rty zvláčňují a výrazně chrání proti vysychání. Proti žluknutí olejů a vosků se navíc přidává vitamín E, který současně chrání rty před nepříznivými vlivy prostředí.
Jako vysloveně pečující složky se do rtěnek běžně přidává kyselina hyaluronová, panthenol, výtažek z aloe vera, jojobový olej nebo bambucké máslo.
Domácí peeling
Jednou týdně rtům prospěje jednoduchý peeling z domácích zdrojů: Promíchejte krystalový cukr s malým množstvím oleje na soudržnou hmotu. Naneste na měkký kartáček a tím pak rty jemnými krouživými pohyby masírujte.
Nepřehánějte, stačí jen krátce, aby se odstranila vnější vrstva odumřelých buněk.
Vyrobte si: Měsíčkový balzám
Rozpusťte ve vodní lázni 4 lžičky bambuckého másla a pak přidejte tolik sušených květů měsíčku, kolik tuk pojme. Udržujte v rozpuštěné 3 hodiny, aby se účinné látky z měsíčku vylouhovaly. Pak přeceďte přes plátýnko a dobře vymačkejte.
Přidejte pár kapek vitaminu E, působí jako konzervant. Můžete použít i běžně dostupný vitamín E v kapslích: Dvě kapsle nechte pár minut změknout ve studené vodě, pak z nich obsah vymačkejte. Dobře promíchejte s měsíčkovým máslem.
Jako parfumaci můžete přidat několik kapek esenciálního oleje, vhodné jsou citrusové druhy nebo růže.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock