Minerálky nejsou totéž, co stolní vody, mohou zdraví prospívat, ale i škodit. Jen při správném výběru pomáhají, pak mohou být vítanou úlevou hlavně u chronických potíží.
Ať už si vybíráte lázeňský pobyt, nebo léčivé vody kupujete v lékárně, potřebujete vědět, co hledat. O léčebném účinku se dá mluvit až u vod označovaných jako středně nebo velmi silně mineralizované.
Z druhů dostupných na trhu tam patří Poděbradka, Hanácká, Zaječická, Šaratice, Bílinská, Vincentka nebo Mlýnský pramen. K čemu se hodí, to lze vyčíst z informace o jejich složení na etiketě. Poradíme, jak se v něm vyznat.
Na žaludek a střeva
Hledejte alkalické léčivé vody bohaté na hydrogenuhličitan. To znamená, že by na etiketě mělo být uvedeno: HCO3- více než 1300 mg na 1 l. Právě tato složka totiž působí podobně jako přípravky užívané při „překyselení“ žaludku.
Váže nadbytečnou kyselinu a zmírňuje zvýšenou produkci žaludeční šťávy. Hydrogenuhličitanové vody tak přinášejí úlevu při pálení žáhy, pocitech plnosti v žaludku, nevolnosti, říhání, ale mají i blahodárný vliv na činnost střev, kde pomáhají při chronické zácpě.
Obecně vodu lze pít třikrát denně v množství až 0,5 l, ale vždy se řiďte doporučením pro konkrétní druh.
Játra, žlučník a slinivka
Pomáhají sirné vody. Pro dostatečný účinek by obsah sirných sloučenin měl být aspoň 1200 mg na 1 l. Tyto minerálky zlepšují trávení, protože podporují tvorbu trávicích šťáv a správnou funkci žlučníku a slinivky. Urychlují i odtok žluči a upravují zácpu.
Vodu je třeba pít asi 30 minut před jídlem. Léčebná kúra by měla trvat 4 až 6 týdnů, ale může být i delší.
Tip: Sirné vody díky svému složení pomáhají předcházet tvorbě určitého typu ledvinových kamenů – fosfátových. O případné kúře se ale poraďte se svým praktickým lékařem.
Osteoporóza
Problém řídnutí kostí se točí kolem vápníku a ten dokážou některé minerální vody dodávat ve vysokém množství. Konkrétně hledejte údaj, že na 1 l obsahuje voda aspoň 250 mg vápníku (Ca).
Výhodou je, že tělo dokáže vápník z minerálek vstřebávat stejně dobře jako z mléka a sýrů a že tyto vody jsou vhodné pro dlouhodobé popíjení. Vápník totiž zdaleka nepotřebujeme jen pro pevné kosti.
Je naprosto nepostradatelný také pro správné fungování nervů a pro práci srdce. Denní spotřeba pro ženy ve zralém věku se udává cca 1,2 g vápníku.
Nervové potíže
Pokud souvisejí s nedostatkem hořčíku, pak se opět dají dobře řešit pitím minerální vody – měla by obsahovat aspoň 100 mg hořčíku na 1 l. Nedostatek hořčíku je velmi běžný, protože má i běžné příčiny, tou hlavní je stres.
Že vám chybí hořčík, můžete usuzovat ze sklonu k závratím, neklidu a svalovým záškubům. Jeho nedostatek úzce souvisí také s migrénami a bolestmi vycházejícími z křečovitého stažení svalů.
Hořčík z minerálních vod dokáže tělo dobře využít, zejména pokud jimi budete zapíjet jídlo.
Cukrovka
U cukrovky 1. typu pití léčivých vod nepomáhá, ale u mnohem rozšířenější cukrovky 2. typu prospívají minerálky s hydrogenuhličitanem. Vhodné jsou především jako prevence – pokud jste ve věku nad 40 let a víte, že vaše tělesná váha zdaleka není ideální.
Hydrouhličitanové vody svým pozitivním vlivem na trávení pomáhají udržovat normální hladinu cukru v krvi.
Prospěšné jsou ale i minerálky se zvýšeným obsahem hořčíku. Lékařské studie ukázaly, že tyto vody dokážou přinejmenším oddálit propuknutí cukrovky 2. typu, ba dokonce jí i zabránit.
Dostatek hořčíku je totiž nutnou podmínkou toho, aby tělo správně reagovalo na inzulín.
Ledvinové kameny
Pití vod prospívá už jen čistě mechanicky – zvýšený příliv tekutiny „proplachuje“ ledviny a močové cesty. A to je důležité, protože ledvinové kameny se často tvoří u lidí, které málo pijí a mají příliš koncentrovanou moč.
Kameny se složením liší, a tak je nutné znát přesný typ, než se rozhodnete pro pitnou kúru. Důležitou součástí některých typů je vápník, proto je vhodné vyhnout se pití minerálek s vyšším obsahem tohoto prvku.
U kamenů tvořených šťavelanem vápenatým (oxalátových) a kyselinou močovou (urátových) prospívají hydrogenuhličitanové vody. U kamenů, které vznikly jako následek zánětu (tzv.
struvitové kameny z fosforečnanu hořečnatoamonného), se zase doporučují sirné vody nebo přirozeně perlivé kyselky, bohaté na oxid uhličitý. Obecně je vhodné vypít během dne, ale i při nočním probuzení asi 1,5 až 2,25 l minerálky v několika dávkách. Opět ale platí, že je třeba řídit se doporučením pro konkrétní druh vody.
Pozor: Pokud se skutečně s ledvinovými kameny léčíte, pak výběr vhodného typu vody proberte se svým ošetřujícím lékařem.
Vysoký cholesterol
Ač se to nezdá, mohou i v případě zvýšené hladiny cholesterolu v krvi pomoci minerálky. Vedle vod bohatých na vápník a hořčík je velice prospěšné pití hydrogenuhličitanových minerálek.
Studie totiž ukázaly, že udržují naše cévy v lepším stavu a pomáhají snižovat celkovou hladinu cholesterolu, včetně jeho škodlivé LDL varianty. K tomu účelu se doporučuje denně vypít 0,75 l až 2,25 l minerálky rozdělené do několika dávek.
Ke zlepšení krevních hodnot cholesterolu také nepřímo napomáhají sirné vody, protože v jisté míře brání vstřebávání tuku ve střevě. V tomto případě se opět doporučuje v několika dávkách denně vypít 0,75 l až 2,25 l, a to 30 minut před jídlem.
Ale pozor…
Středně a silně mineralizované vody jsou nevhodné nejen pro dlouhodobé pití, ale už v mnohem menším množství mohou uškodit kardiakům a lidem s vysokým krevním tlakem.
Opatrnosti je třeba také při ledvinovém selhávání, kde může vysoké množství minerálů stav zkomplikovat. Vincentka je zase pro vysoký obsah jódu nevhodná pro lidi s onemocněním štítné žlázy.
Text: Lenka Korandová, foto: Px Fuel