Domů     Nesahat! Nesbírat!
Nesahat! Nesbírat!
22.6.2020

V létě přicházíme často do kontaktu s přírodou. Stanování na louce, výlety do lesa, kempování u vody. Pobyt venku nám sice občas znepříjemňuje dotěrný hmyz, ale to není nic ve srovnání s nebezpečím, které na nás číhá ukryté za krásnou fasádou místní flóry.

V České republice se více či méně jedovaté a i jinak nebezpečné rostliny vyskytující se ve volné přírodě dají počítat na stovky. Ne se všemi se však během života střetneme.

Ale přesto je stále ještě dost těch, které potkáváme doslova na každém kroku, a jejich jedovatý obsah nám může při neopatrné manipulaci způsobit velmi vážné zdravotní komplikace a otravy, výjimečně i smrt. Které to jsou?

Paní domu připravila malý výběr rostlin, na které byste si měli dát venku v přírodě velký pozor.

15 nejjedovatějších českých bylin

Oměj šalamounek (Aconitum napelus) je vůbec nejjedovatější rostlina (z čeledi pryskyřníkovitých), kterou je možno v ČR nalézt. Má sytě modré květy. Vyskytuje se hlavně v horských polohách, v nížinách vzácně nebo vůbec. Jedná se o rostlinu chráněnou, takže netrhat ani neničit!

Obsahuje alkaloidy, například jeden z nejprudších a nejrychleji působících rostlinných jedů akonitin, dále kyselinu karboxylovou a akonitovou. Alkaloidy jsou obsaženy nejvíce v listech a v hlízách, maxima dosahují během zimy.

Durman obecný (panenská okurka, Datura stramonium), patřící (stejně jako třeba brambory) do čeledi lilkovitých, je oproti oměji mnohem lehčí najít. Má bílé nebo světle fialové květy ve tvaru trubky.

Vyskytuje se téměř všude – na kompostech, okrajích polí, hnojištích, v zanedbaných zahradách, na rumištích a u cest, na náspech, skládkách…

Obsahuje řadu tropanových alkaloidů v listech, semenu, v kořenech i ve stonku. Dále obsahuje rutin, kumarin, třísloviny, kyselinu jablečnou a oleje s kyselinou palmitovou a stearovou.

Otravy byly pozorovány jak u zvěře, tak u lidí, zejména u dětí, které se nechaly zlákat zajímavými plody s množstvím černých semen.

Rulík zlomocný (Atropa bella-donna) je vytrvalá vysoká bylina z čeledi lilkovitých. Květy ve tvaru zvonku jsou fialové, z nich uzrají nádherné černé (vzácně žlutozelené) plody podobné třešním.

Roste v podhorských oblastech, na pasekách a na okrajích smíšených a listnatých lesů. Všechny části rostliny jsou prudce jedovaté.

Obsahuje alkaloidy (především hyoscyamin a atropin), třísloviny a glykosid methylaeskulin.

Otravy rulíkem nastávají obvykle záměnou jeho bobulí za jiné plody.

Náprstník velkokvětý (Digitalis grandiflora) je vysoká vytrvalá bylina z čeledi krtičníkovitých. Nejvíce ho roste v pahorkatinách, na pasekách světlých lesů, u křovin, na okrajích cest a na mýtinách.

Kvete v jednostranných hroznech, květy v podobě náprstků, jsou žluté, bílé či dočervena, uvnitř s hnědou kresbou a s chlupatým dolním pyskem.

Obsahuje kardenolidní glykosidy, digitoxin, gitoxin a gitalotoxin. Tyto látky se užívají k výrobě léku upravujícího srdeční činnost. Nejvíc se jich vyskytuje v listech a odpoledne, nejméně v kořenech a po ránu.

Dále náprstník obsahuje saponiny (hlavně v semenech), enzymy, barvivo a malé množství organických kyselin. Nejjedovatější je náprstník velkokvětý, po něm červený a žlutý. Otravy náprstníkem nejsou časté, spíš byl užíván k vraždám a sebevraždám.

Blín černý (Hyoscyamus niger) je chlupatá, nepříjemně páchnoucí smrtelně jedovatá bylina z čeledi lilkovitých. Má špinavě žluté, fialově žilkované květy. Roste v teplejších oblastech (nížiny), hlavně na rumištích a podél cest.

V minulosti se používal v lidovém léčitelství, sbíral se hlavně list, ale i celá nať, kořen nebo semena.

Obsahuje alkaloidy (hlavně l-hyoscyamin, l-skopolamin a atropin), hořký glykosid hyoscyopikrin, třísloviny, silice a v semeni olej. Jeho sběr je krajně riskantní, otravy se projevují téměř stejně jako u rulíku.

Bolehlav plamatý (Conium maculatum) je velmi vysoká miskovitá bylina, páchnoucí při vadnutí po myšině. Květy jsou bílé složené okolíky na dlouhých stopkách.

Nacházíme ho běžně na rumištích, na kompostech a hnojištích, podél cest, v příkopech, na navážkách a březích potoků, ale i na zahradách a v polích.

Obsahuje ve všech svých částech jedovaté alkaloidy, zvlášť prudce jedovatý koniin. Dále silice a glykosid diosmin. Nejvíce jsou jedovaté plody, nejméně kořen. Sušením část alkaloidů vyprchá.

Otravy jsou velmi silné, léčí se okamžitým vyprázdněním žaludku a podáváním strychninu, opia a kofeinu. V minulosti byl odvar z bolehlavu užíván k popravám odsouzenců.

Kýchavice bílá a černá (Veratrum album a nigrum) – vytrvalá bylina z čeledi kýchavicovitých s vysokou dutou lodyhou, nahoře ochlupenou. Květy jsou nevýrazné, bílé se zeleným pruhem nebo žlutozelené nebo zelené.

Roste kolem pramenišť, v olšinách, na vlhkých loukách a horských pastvinách, ve světlejších lesích a v porostu kosodřevin.

Obsahuje řadu alkaloidů, z nichž nejjedovatější je protoveratrin. Nejvíc ho je v oddencích s kořeny. Dále obsahuje pryskyřice, tuk, glykosidní hořčinu veratramarin a organické kyseliny.

Otrava se při nadýchání pylu projevuje nezadržitelným kýcháním a pálením očí, po požití kýchavice za 3–12 hodin nastává smrt zástavou dechu a srdce.

■ Posed bílý (Bryonia alba) je vytrvalá, až 7 m dlouhá popínavá bylina. Květy vyrůstají v hroznech na stopkách a jsou žlutobílé se zeleným žilkováním, plody jsou velké černé bobule.

Roste v teplejších oblastech hojně u křovin a plotů, v zahradách a sadech, na okraji lesů a u cest.

Obsahuje (nejvíc v kořenech) alkaloidy, glykosidy bryonin a bryogenin, pryskyřice, třísloviny, fytosterin a stopy silice. Plody obsahují lykopen, semena saponiny. Šťáva dráždí pokožku. Nejvíc otrav vyvolá konzumace bobulí (15–40).

Vraní oko čtyřlisté (Paris quadrifolia) je nižší liliovitá bylina. Jediný květ roste na konci, na dlouhé stopce, čtyři okvětní lístky jsou zelené, čárkovité. Plodem je až 1 cm velká bobule, černá, modře ojíněná. Roste ve vlhčích listnatých a lužních lesích a u křovin.

Obsahuje jedovaté saponiny paristyfnin a paridin. Dále asparagin, kyselinu citronovou, v semenech tuk, v bobulích červené barvivo. Droga způsobuje podráždění žaludku a střev. Otravy jsou vzácné a nekončívají smrtí, protože se jedy obtížně vstřebávají.

Rozpuk jízlivý (Cicuta virosa) z čeledi miříkovitých má dužnaté lysé lodyhy s bílými okoličnatými kvítky. Voní jako petržel. Plody jsou okrouhlé, hnědavě žluté a tmavohnědě pruhované. Roste na vlhkých stanovištích – v mokřadech a příkopech.

Obsahuje jedovatý cikulotoxin, vyvolávající křeče a působící na nervovou soustavu. K otravě dochází nejčastěji záměnou za kořen petržele, nebo listí petržele, celeru či pastináku.

Hlaváček jarní (Adonis vernalis) je nižší pryskyřníkovitá bylina. Květy jsou světle až zlatavě žluté. Roste na výslunných travnatých a kamenitých stráních, stepních loukách a ve světlých borových lesích.

Obsahuje jedovaté srdeční glykosidy, nejvíce ve stonku a v listech. Dále alkohol adonit, kyselinu akonitovou, cholin, pryskyřice, tuk, fytosterin. V květech je dále přítomen flavonový glykosid, v kořenu kumarinový derivát vernadin. Smrt může nastat ochrnutím dýchacího ústrojí.

Lýkovec jedovatý obecný (vlčí pepř, Daphne mezereum) z čeledi vrabečnicovitých je malý keř s růžovými až červenými lístky, které se objevují ještě před listím. Roste ve světlých listnatých lesích i na křovinatých stráních.

V přírodě je vzácný a je řazen mezi ohrožené druhy. Zato se hojně pěstuje jako okrasná rostlina.

Obsahuje jedovaté kumariny, glykosidy a deriváty terpenoidů. Přiotrávit se lze i vdechováním vůně květů, vážnější je však otrava vstřebáním skrz kůži či sliznice či požitím kůry a plodů.

Ocún jesenní (Colchicum autumnale) je vytrvalá bylina z čeledi ocúnovitých. Kvete na podzim, plodí až příští jaro. Květy jsou růžové, značně veliké.

Roste na vlhkých lukách, převážně sečených a přihnojovaných, občas zaplavovaných, na slatinách a olšinách, v lužních lesích a na náspech. Obsahuje prudce toxické alkaloidy, především kolchicin.

V hlízách je i méně jedovatý demekolcin a glykosid kolchikosid. Zvěř se ocúnu nikdy nedotkne.

Konvalinka vonná (Convallaria majalis) je vytrvalá chřestovitá bylina s tenkým plazivým oddenkem. Stvol je jednoduchý, na jeho konci vyrůstá jednostranný hrozen bílých až narůžovělých květů. Plodem jsou jasně červené bobule.

Roste ve světlých listnatých i smíšených lesích a křovinách, na pasekách a horských loukách.

Obsahuje ve všech částech jedovaté glykosidy, dále saponiny, silice, asparagin, kyselinu jablečnou a alkaloidy. Nejvyšší obsah toxických látek je v čerstvých květech, dále v listech, méně v oddenku. Jedovatá je i voda, v níž byla kytice konvalinek.

Vlaštovičník větší (Chelidonium majus) z čeledi makovitých je vytrvalá bylina s oranžovým mlékem. Květy jsou žluté, se čtyřmi lístky. Roste na návsích a rumištích, v zahradách, podél cest, u zdí a ve vlhčích hájích.

Obsahuje v mléce okolo 20 alkaloidů, z nichž nejvýznamnější a nejtoxičtější je chelidonin, jehož účinek se blíží účinku morfinu.

Dále obsahuje kyseliny chelidonovou, jablečnou, citronovou a jantarovou, trochu silic a kyseliny nikotinové, flavonoidy, aminy a enzymy. Mléko se používá k odstranění bradavic, po jeho požití však dochází k poleptání sliznic a otravě.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock

Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty