Domů     Dospělí a stále jako z hadích ocásků?
Dospělí a stále jako z hadích ocásků?
22.6.2020

Porucha pozornosti, často doprovázená hyperaktivitou, nepostihuje jenom děti školou povinné. V mnoha případech provází člověka celý život a obrazně řečeno mu hází klacky pod nohy.

Lehká mozková dysfunkce neboli LMD, poruchy pozornosti, hyperaktivita, to všechno jsou termíny, které jsme si zvykli používat jen tak z „voleje“, aniž bychom vlastně věděli, co znamenají.

Dítě, které je živější než jeho sourozenec, je „hyperaktivní“ a hotovo, a někdy se za „poruchami pozornosti“ ukrývá rozmazlený prevítek, kterému by místo úlev prospěla spíš důslednost.

Jenže ve skutečnosti hyperaktivita není živý temperament a porucha pozornosti , anglickou zkratkou ADHD (nebo českým názvem lehká mozková dysfunkce, LMD) není něco, co bychom mohli „vyléčit“ přísností nebo tresty.

V dětském věku a během dospívání jsou poruchy pozornosti a hyperaktivita nejčastější psychickou poruchou – odhaduje se, že postihne kolem čtyř procent dětí. Hlavním příznakem je neschopnost koncentrovat pozornost na delší dobu.

Člověk s poruchou pozornosti může a také nemusí být zároveň hyperaktivní. Ve skutečnosti může být naopak pomalý a nenápadný. Jen ta pozornost…

Nejen děti, i dospělí

Všichni tak nějak tušíme (a v případě rodičů dítěte s diagnózou LMD doufáme a horoucně se za to modlíme), že dítě „z toho jednou vyroste“. To je v zásadě pravda, část dětí dozraje a problémy se v dospělosti ztrácejí.

Jenže to by bylo, aby tu nebylo nějaké „ale“. Asi polovina dětí si „klinicky významné“, to znamená výrazné, příznaky poruchy přinese i do dospělého věku.

Ono se o tom moc nemluví, a když už, tak někde internetem proběhne poplašná zpráva o tom, jak jsou takoví „hyperaktivní dospělí“ nevhodní do manželství, protože jsou nespolehliví, přelétaví a kdesi cosi.

Ale žít se s tím dá

Jestli máte co do činění s takovým partnerem, anebo na vlastní kůži zažíváte, co znamená žít s poruchou pozornosti, neklesejte na duchu.

Důležité je vědět, o co jde a co se s tím dá dělat, a případně se i obrátit na odborníka a probrat s ním, jestli by se nevyplatilo užívat nějaké léky, které mohou pomoci.

Problémy, spojené s poruchami pozornosti v dospělém věku, se často úplně zbytečně považují za lenost, liknavost a tak dále… Dospělý s poruchou pozornosti to má prostě těžší a jeho okolí jakbysmet.

Je toho tolik…

Příliš mnoho podnětů. Kdo se v tom má vyznat? Už děti s LMD trpí tím, že jejich mozek jako by postrádal síto, skrz které filtruje, co je důležité a co ne. Nikdo nedokáže vnímat všechno, co se děje kolem něj.

Všichni nevědomky vybíráme důležité podněty a těm věnujeme pozornost, zatímco to nedůležité se vůbec nedostane do našeho vědomí. Člověk s LMD tohle nedovede. Všechno je důležité, všechno vás dokáže zaujmout, rozptýlit, a to vyčerpává…

…jako na smrt!

Abychom si něco zapamatovali, musíme tomu věnovat pozornost. Jenže lidé s poruchou pozornosti mají právě s tím ten největší problém. Co si nezapamatují opravdu vědomě, často jako by ani „nepotkali“.

Ztrácíte klíče jako na běžícím páse, neustále hledáte mobil, peněženku nebo hrnek s čajem, který jste měli před chvilkou v ruce? Když odložíte mobil a vědomě se nedonutíte se na to soustředit, máte jistotu, že si tuhle informaci za chvíli nevybavíte z paměti.

Co jsem to jenom…

Roztěkanost je dalším typickým znakem lidí s ADHD. Udržet soustředění je skoro nad lidské síly. Telefonujete a zároveň se vám v hlavě odehrává něco úplně jiného. Bavíte se s někým a ztratíte nit.

Partner může mít pocit, že ho neberete vážně, protože mu doopravdy nenasloucháte. A v něčem bude mít pravdu. Udržet pozornost a zůstat u věci je strašně těžké, zvlášť když jde o dlouhou, nezáživnou činnost.

Když už se to s vynaložením velkého úsilí povede a my se chvíli soustředíme, nesmí nás nikdo vyrušit. Od člověka s poruchou pozornosti nemůžeme chtít, aby rychle střídal pozornost.

Nezkoušejte ho potěšit tím, že mu přinesete k počítači kávu, „aby se mu líp pracovalo“, nebo se „jen rychle zeptáte“, kde jsou dejme tomu rohlíky.

Co teď a co potom

Zmatenost a neschopnost „normálně“ plánovat je další typický příznak poruchy pozornosti. Jako každý rok i letos trávíte hodiny a hodiny hledáním důležitých dokumentů k daňovému přiznání. A to jste si dali závazek, že všechno bude včas a uspořádané!

Nezavolali jste do školy, abyste omluvili nemocné dítě, a zase jste zapomněli na termín u lékaře. Pomoc!

Zítra je taky den

Lidé s poruchou pozornosti sami přiznávají, že jsou mistry v odkládání povinností. Není to ale lenost, jak by se to mohlo jevit na první pohled. Podvědomě se snaží vyhnout monotónní nebo nezáživné činnosti a obvykle se k tomu donutí až pět minut po dvanácté.

Daňové přiznání po termínu, neustálé zmatky v placení složenek… Život člověka s poruchou pozornosti bývá často provázený trvalou úzkostí z blížících se termínů.

Tah na branku? Co to je?

Jestli něco člověku s poruchou pozornosti nejde, je to dotahování věcí do konce. Problémy, které vás trápily už ve škole, vás asi provázejí i v dospělosti. Těžko očekávat, že v práci pochopí, že věci dokončujete jen s obtížemi.

„Normální“ člověk, když narazí na nezáživný, nudný úkol, který musí splnit, zatne zuby a hotovo. Člověk s poruchou pozornosti to (často) nedokáže, i kdyby mu hrozil vyhazov. Někdy radši onemocní.

Řešením je najít takovou práci, která bude kreativní a bude přinášet pořád nové podněty, jinak se budete trápit a nadřízení nebudou chápat, co se děje.

Lidi s ADHD nijak nenadchnete, když jim slíbíte vzdálenou odměnu, a to platí pro děti stejně jako pro dospělé. Odložená odměna je nemotivuje, oni se potřebují motivovat předem.

Impulzivita a výbušnost

Někdy vybuchnete jako Etna, jindy to přejdete s úsměvem, a to jde o stejnou situaci. I tak se může projevovat porucha pozornosti. Nízká frustrační tolerance, jak se říká malé schopnosti zvládnout zátěž, se projevuje jako výbušnost a někdy i agresivita.

Lidé s poruchou pozornosti bývají impulzivní, takzvaně „co na srdci, to na jazyku“. Říkají první, co je napadne, a přemýšlejí až potom, a někdy se do toho i sami zamotávají.

Stejně jako děti, které často vyhrknou odpověď, aniž by počkaly na zbytek otázky, i dospělí bývají s věcmi často příliš rychle hotoví, a často to není zrovna příjemné ani jim ani ostatním.

Nuda je nepřítel vztahů

Sbohem lásko, musím dál… to je častý refrén lidí s ADHD. Tak jako ve všem, i ve vztahu se mohou začít rychle nudit, hlavně v tom klidném a stabilním, bez velkých emočních výkyvů a překvapení.

Kromě toho i další doprovodné symptomy poruchy pozornosti (zapomětlivost, roztěkanost, výbušnost) mohou nabourávat vztahy nejen partnerské, ale i vztahy s rodinou a přáteli. Kdo to má vydržet…

Neklid a nervozita

U dětí, u kterých se poruchy pozornosti pojí s hyperaktivitou, je na první pohled jasné, o co jde.

Dospělí se obvykle dokážou ovládnout, takže neskáčou a nešplhají po nábytku (i když mají sto chutí), ale jsou neklidní, chvíli neposedí a každou chvíli někam odbíhají. Mohou si okusovat nehty, mluvit rychle a skákat lidem do řeči (prostě to nemohou vydržet).

Kroutí prstem vlasy, kývou se na židli, bubnují prsty do desky stolu, na židli pořád mění polohu.

Možná k práci potřebují úplný klid bez vyrušování, ale k tomu, aby se přinutili k výkonu a vybudili se k aktivitě, musí si často dodat energii zvenčí – poslechnout energickou hudbu, jít si na chvíli zaběhat ven, nebo se aspoň projít po chodbě.

Jen nemuset čekat

Netrpělivost je další „nectností“ lidí trpících poruchou pozornosti. Nedokážete počkat, protože vydržet ticho, prázdno, nečinnost, to je nad vaše síly. Pořád se musí něco dít, jinak začnete být protivní, náladoví, unudění, nesnesitelní.

Takové spořádané čekání ve frontě je pro vás děs a hrůza. Ne proto, že jste „rozmazlení“, ale proto, že to prostě nejde. Vyčkej času, jako husa klasu, to je moudrost, kterou by lidé s poruchou pozornosti nejradši vymazali z povrchu zemského.

Sklony k hazardování

Lidi s poruchou pozornosti často potřebují silné a nové, neokoukané podněty. Mívají sklon k hazardnímu chování. Impulzivita a špatný odhad vlastních možností je vede často k agresivní a riskantní jízdě autem.

Vzrušení hledají v hazardních hrách, casinech, adrenalinových sportech, někdy i mimomanželských vztazích. Hlavně ne klid!

Souboj s časem

Chcete po člověku s LMD, aby chodil na schůzky včas jako švýcarské hodinky? Svatá prostoto! Chtít můžete, ale to je tak všechno. Cit pro vnímání času je jim vzdálený a nepochopitelný. Proč je to tak, na to se zatím nepřišlo.

Jedno z vědeckých vysvětlení je, že možná žijí až příliš v přítomnosti. Každopádně u člověka, který úspěšně zvládá svůj hendikep, by vás nemělo překvapit množství zápisů v diáři a systém různě nastavených budíků, které ho upozorňují, že je čas něco udělat.

Tunelové vidění

Naopak přílišná koncentrace pozornosti je další potíž, se kterou se můžete setkat u lidí s poruchou pozornosti. Zní to divně, vždyť soustředěná pozornost je to, čeho se vám nedostává, ale ne, je to logické.

Občas se stane, že vás něco „chytne“ a pohltí tak, že se dokážete soustředit jen a jen na to. Bohužel to obvykle nebývá nudný pracovní úkol nebo látka na zkoušku, spíš nějaké zajímavé hobby. A netrvá to dlouho…

Štítky:
Předchozí článek
Související články
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
4.6.2025
Každý z nás pociťuje bolest trochu jinak. Není to jen záležitost vnitřní síly a sebeovládání, ale především drobných rozdílů ve fungování organizmu. Ty jsou také důvodem, proč ženám dává bolest zabrat více. Roli hrají především odlišnosti v reakci nervů a vliv hormonů. Pro ženy jsou nevýhodné: Od přírody mají nastavený nižší práh bolesti, což znamená, že i slabší podnět, kterého si muži ani nevš
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá