Máte doma plech na pečení? Možná si řeknete, co je to za otázku? Určitě máte a ne pouze jeden. Přesto je dobré vědět, jak si plechy vybírat, na co se přitom zaměřit a co trh nabízí.
Plech je z plechu… napadne vás možná. Ale úplně pravda to není. Materiálů, ze kterých se pečící plechy vyrábějí, je mnohem víc. Mohou být z nerezu, smaltu, litiny nebo kvalitního hliníku, ale také s nepřilnavým (tzv. antiadhezivním) povrchem. A třeba pekáče (to je také jeden z typů plechů) bývají i z keramiky nebo skla.
A konkrétně…
Každý materiál má své přednosti, ale i nedostatky. Například litina velmi dobře vede teplo a můžete v ní péct jen s minimem tuku, ale je těžká.
Plechy s nepřilnavým povrchem není třeba vymazávat, co je na nich, se nepřipaluje, ale při použití kovových nástrojů se snadno poškrábou.
Keramické pekáče jsou odolné vůči pachům, a navíc vypadají velmi hezky a mohou sloužit i jako dekorace, ale při nárazu snadno prasknou. Neměly by se ani mýt v myčce nádobí.
Skleněné nádobí můžete vystavit i vysokým teplotám a jeho údržba je snadná (lze je dát i do myčky), ale při rychlém zchlazení může také prasknout.
Tip Paní domu: Vedle litinových pekáčů jsou kvalitní i ty z titanu. Stejně jako ten litinový dlouho drží teplo a v kuchyni vám vydrží desítky let.
Jaké plechy si můžete pořídit?
Jestli jste doposud využívali plechy, které jste dostali při zakoupení sporáku, možná jste si ani nevšimli, že existuje více variant i velikostí. Když se tedy vypravíte do obchodu, je dobré vědět, co můžete poptávat.
Mělké nebo hluboké
Klasika mezi plechy…
* Ty hluboké jsou ideální na litý koláč nebo kynuté buchty, ale dát do nich můžete také maso, zapékat brambory, zeleninu, smažit v troubě řízky… Vhodné jsou i na pokrmy, které je třeba při pečení podlévat.
Některé hospodyňky je využívají při zavařování – skleničky do nich postaví a podlijí vodou
* Mělké plechy využijete na pečení cukroví, závinů a domácí pizzy, můžete na nich připravit hranolky nebo rozpéct pečivo.
Plech na pečení bez okrajů
Jestli rádi pečete cukroví, musíte ho mít. Je perfektní také na pizzu, makronky, perníčky a sušenky. Je slabý, rovný a bez vyvýšených okrajů, proto vám umožní maximální využití celé plochy. Navíc se z něj krásně „sesunují“ upečené kousky.
Děrovaný, perforovaný plech
Ano, je opravdu po celém svém dně pokrytý dírkami, které slouží k tomu, aby rohlíčky na něm upečené byly zvlášť křupavé. Díky perforování uniká nadbytečná vlhkost z plechu rychle pryč, a právě to zaručí dokonale zlatavý křupavý povrch.
Tento plech je ideální na pečení housek, rohlíků, sušenek, cukroví, brownie, ale také vánoček, copů a dalších dobrot z kynutého těsta.
Grilovací plech
Je určený na přípravu masa, ryb, zeleniny a hub v troubě, ale také na grilu. Naložené maso nebo zeleninu či houby rozložíte rovnoměrně na povrch a můžete začít grilovat. Výhodou speciálního plechu na gril je, že jej můžete použít i na přímý plamen.
Roztahovací plech
Věděli jste, že ne každý plech se vejde do každé trouby? Raději si zjistěte velikost své trouby a teprve pak jděte za nákupy. Může se totiž stát, že si koupíte plech, který se vám do trouby nevejde. A nebudete první, komu se to stalo.
Existuje ale plech, se kterým tato starost odpadne, a to je plech, který se dá podle potřeby roztáhnout. Má ale jednu nevýhodu – místy, kde se plech natahuje a zase stahuje, může vytékat těsto nebo šťáva z masa. Proto je lepší, když pečete vždy na pečicím papíru.
Pekáče a zapékací mísy
Materiál už jste si promysleli, ale teď je důležité vybrat i velikost. Je zbytečné investovat do velkého pekáče, když jste doma jen dva. To si raději vyberte skleněnou nebo keramickou zapékací mísu velkou „tak akorát“.
Naopak pro velkou rodinu vybírejte dostatečně rozměrný pekáč, aby se do něj pohodlně vešlo vše, co má. Ještě na jedno se zaměřte, a to na tloušťku dna.
Kvalitní pekáč má dostatečně tlusté dno, které zajistí, že pečeně z něj bude opravdu šťavnatá a dobře propečená. A všímejte si také úchytů, aby byly dostatečně velké pro snadnou manipulaci s horkým pekáčem.
Tip Paní domu: Každý pekáč by měl mít víko. Nebo si kupte dva stejné pekáče a jedním přikryjte ten druhý. Pečeně bude krásně šťavnatá, voňavá, chutná a příjemně měkoučká.
FORMY na pečení
Pečete často a rádi? Pak je téměř nezbytné, abyste měli doma vedle plechů také různé formy. Je jich obrovské množství, jen namátkou jmenujme formy:
* na bábovku (se středovým otvorem, vybírat můžete z mnoha tvarů a dekorů)
* dortové (kulaté, s mechanismem na snadné oddělení dna od bočnice)
* na muffiny
* na donuity
* koláčové (nízké s vroubkovaným okrajem)
* na pizzu
* na chléb
* speciální na cukroví (např. na rohlíčky, ořechy)
* na cukrářské piškoty
* speciální tvary (například na vánočku, na beránka, ve tvaru stromečku, vláčku…)
Malé zapékací misky z keramiky můžete servírovat každému stolovníku zvlášť. Vypadá to velmi efektně.
Forma na tarte: Forma na typický francouzský ovocný koláč má odnímatelné dno pro snadné vyjímání. Díky nepřilnavém povrchu na vnitřní straně těsto neulpívá na stěnách a forma se snadno čistí.
Forma na dort 2x: Profesionální sada na pečení dortů je ideální na pečení patrových kousků. Je vyrobena z karbonové oceli, která
Moderní a pohodlný silikon
Vedle ostatních materiálů se formy vyrábějí také ze silikonu. Je potravinářský, nezávadný a vzhledem ke svým vlastnostem stále mezi kuchaři stále oblíbenější. Jeho nevýhodou je, že ho při neopatrném zacházení můžete protrhnout. Výhod má ale mnohem víc.
Hlavní výhody silikonových forem
* upečené těsto se z něj velmi dobře vyklápí
* je nepřilnavý, nemusí se vymazávat
* snadno se udržuje a čistí
* je nenáročný na skladování
Foto: Shutterstock a archiv firem
Ispirace: Tescoma.cz; Tchibo.cz; profishop.cz; oriondomacipotreby.cz