Domů     Není vál jako vál… a co váleček?
Není vál jako vál… a co váleček?
23.12.2021

Při pečení cukroví se hodí jak vál, tak váleček, ale – umíte si vybrat správně?

Vál nemusí být jen klasický dřevěný, ale také ze silikonu. A váleček? Může být dřevěný, mramorovaný, umělohmotný, s nastavitelnou výškou těsta… A co takhle embosovaný?

VÁL

Pravda, těsto můžeme míchat jen tak na pracovní desce nebo třeba v robotu. Dosud nepřekonatelnou klasikou je ale vál. Vybrat si můžete dřevěný, který je v české kuchyni tradiční, nebo silikonový. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Dřevěný hodně vydrží

Také míváte při pohledu na zamoučněný vál nostalgické vzpomínky na babiččiny domácí pečené dobroty? A cítíte z něj tu vůni dřeva, vanilky a citronové kúry? Přesně proto se některé hospodyňky svého dřevěného válu nikdy nevzdají. Má ale i jiné přednosti.

Není to „jen“ jakási obyčejná dřevěná deska. Vyrábí se z různých dřevin. Je ve tvaru ležatého „Z“, spodní zarážkou se opře o kuchyňskou desku a vrchní hrana brání sesuvu sypkých surovin z desky. Použít se dá oboustranně.

Na co se zaměřit: Dobrý vál nemá být příliš těžký a dřevo by mělo být kvalitní a dobře opracované. Když je měkké, těsto se na něm snadno hněte, válí a vykrajuje. Vál z měkkého dřeva ale není vhodný k intenzivnímu krájení.

Vysoce kvalitní vály mohou mít i tři vrstvy, z nichž prostřední je tzv. biodeska. Zajistí, že se vál nebude kroutit, rozesychat ani jinak tvarově měnit.

Jak o vál pečovat: Určitě ho nedávejte do myčky nádobí. Nejlepší je seškrábat zbytky těsta a samotnou desku otřít navlhčeným hadříkem. Jednou za čas ho ošetřete kvalitním minerálním olejem.

Mezi nejoblíbenější vály patří klasický, přírodní, vyrobený z kvalitního bukového dřeva (Banquet, decodoma)

Vál ze speciálně lisovaného bambusu ocení milovníci přírody. Bambus vyroste o téměř 1 metr za den. Je tak ekologičtější než běžně zpracovávané druhy dřev. Je přirozeně antibakterální a odolný vůči vlhkosti. (Kela)

Olšové dřevo je lehké a má nádhernou červenou kresbu. Přední a zadní zarážka, která má zakulacené tvary, se velmi dobře udržuje v čistotě. (kuchynska-prkenka)

Luxusní provedení vám zajistí funkčnost i originalitu. Třívrstvý vál z jasanu je už ve výrobě napuštěn minerálním olejem medicinální kvality a včelím voskem. (Duspiva truhlářství; pottenpannen)

Silikon – materiál 21. století

Kuchyňský silikon díky svým vlastnostem nahrazuje velkou řádku doposud tradičních materiálů. Předností silikonového válu je celá řada:

* Je neuvěřitelně skladný.

* Skvěle se udržuje a čistí – může i do myčky nádobí.

* Dokonale přilne ke kuchyňské desce, takže neklouže.

* Těsto se na něj nelepí, proto se nemusí moc podsypávat moukou.

Na co se zaměřit: Když silikonový, tak s obrázkem… Tedy takový, který vám usnadní formování do různých rozměrů a tvarů, protože už jsou na něm předkreslené.

Jak o vál pečovat: Nevyžaduje žádnou zvláštní údržbu. Poškodit ho můžete jen ostrými noži. Proto se doporučuje používat vykrajovátka i nože plastové.

1. Pohodlné je, když se dá pracovní podložka pro přípravu těsta na koláče, sušenky, chléb, pizzu nebo těstoviny i s připraveným těstem vložit rovnou do trouby. (Rösle; kitchenstyle)

2. Někteří výrobci přidají jako dárek k silikonovému válu i silikonový nožík. (Eva)

VÁLEČKY

Z dob minulých známe váleček z kreslených vtipů, kdy ho nazlobená žena drží v ruce číhajíc na svého nezdárného chotě, vracejícího se ve značně podroušeném stavu z místního lokálu. To je jeho dřevěná varianta. Tedy- bývala…

1. Dřevěných variant je dnes daleko víc. Plastové kroužky na dřevěném válečku slouží k nastavení tloušťky těsta.

2. Netradiční tvar může být skvělou vychytávkou. Díky němu je váleček snadno použitelný i v hlubokém talíři. Výborně se hodí pro výrobu plněných ovocných i masových knedlíčků. (www.zenskyraj.cz)

3. Embosované válečky jsou také ze dřeva. Jsou speciální a krásné. Vtiskněte do těsta pohádkový motiv – třeba motýlky – a svým s láskou pečeným sušenkám a dalším cukrovinkám dodáte originalitu. (Goody Woody)

4. Těsto všude stejně široké? To zvládne plastový váleček s nastavitelnou tloušťkou, kterou zajistí po celé šíři plátu. Jednoduše, pouhým nastavením požadovaného čísla na rukojeti. (Delícia)

5. Kdo jednou vyzkouší keramický váleček, oblíbí si ho navždy. Nejenže se na něj těsto nelepí, ale je i velmi dekorativní a většinou je možné pořídit celou sbírku ve stejném provedení. (Creative Tops)

6. Mramor – materiál, který přežije věky! Jeho chladivou krásu můžete obdivovat i na svém válečku na těsto. (Premier Housewares)

7. Moderní alternativou je váleček s kovovým nepřilnavým povrchem a pogumovanými madly. (KitchenAid)

8. Máte rádi vtipné pomocníky? Pak je jako stvořený pro vás váleček ve tvaru tužky, vyrobený z odolného bukového dřeva. (Hoobbe)

Foto: Archiv firem

Další článek
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
historyplus.cz
Otec atomové bomby přitahoval ženy jako magnet
Profesor americké literatury John Tatlock se už drahnou dobu marně snaží dozvonit na svoji dceru Jean. Renomovaná psychiatrička po dlouhá léta udržuje komplikovaný vztah se světově proslulým fyzikem Robertem Oppenheimerem. Protože trpí depresemi, vleze její otec záhy do bytu oknem. Bojí se, že by si Jean mohla sáhnout na život… Pouštní krajinu Nového Mexika ozáří
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! S Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
nasehvezdy.cz
Uteče jí Jeřábek za mladší ženou?
Sblížící se padesátkou má herec Tomáš Jeřábek (49) ze seriálu Jedna rodina obavy, že už nikdy nesbalí žádnou mladou kočku. Že by to ještě na poslední chvíli zkusil? Toho se bojí hlavně jeho žena Ha
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
epochaplus.cz
Sakura: Strom japonské národní hrdosti
Když rozkvetou sakury, je to úchvatná podívaná. Pro mnoho měst, které je pěstují jako okrasné stromy, to často bývá vrchol turistické sezóny. Miliony lidí po celém světě se totiž vydává obdivovat nádherné pastelově zbarvené květy. Tato dřevina má jedinečnou historii a stejně fascinující současnost. Obvykle je máme spojeny s Japonskem, kde k nejznámějším místům se
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
nejsemsama.cz
Jak na to: Nalíčené oči i k vodě
Velmi svůdné a času, horku a vodě odolávající líčení vykouzlíte pomocí konturovací tužky. Jdeme na to! Připravte si podklad. Na pohyblivé oční víčko naneste bázi pro oční stíny, můžete také použít trochu korektoru nebo béžový oční stín. Díky tomu se vytvořené líčení ani nehne. Použijte konturovací tužku Čím ostřejší tužka, tím lépe se s ní pracuje. Barvu si
Vždycky můžete začít milovat
skutecnepribehy.cz
Vždycky můžete začít milovat
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let,
Přemožené kočky decimují australskou faunu
21stoleti.cz
Přemožené kočky decimují australskou faunu
Pro řadu lidí je symbolem roztomilosti. Ale i to předoucí klubíčko pořád zůstává šelmou. A to takovou, že dokáže rozvrátit celé ekosystémy. Kočka domácí, domestikovaná forma kočky plavé, člověka dopr
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
enigmaplus.cz
Tajemství kamenných bran v Saúdské Arábii: Šlo o vstupy do pekla?
V posledních letech se ukazuje, že naše planeta stále ukrývá mnohá tajemství. Před časem například vyšlo najevo, že v poušti na území Saúdské Arábie leží stovky záhadných kamenných útvarů z dávné minu
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Pilaf s rajčaty
tisicereceptu.cz
Pilaf s rajčaty
Pilaf je pokrm z rýže, do něhož lze použít různé druhy masa i zeleniny. Skvěle chutná i s indiánskou rýží. Ingredience na 4 porce 400 g jasmínové rýže 2 cibule 2 konzervy loupaných rajčat oli