A pro maso na grilování to platí obzvlášť. Pokud se vám posledně moc nedařilo, možná jste někde udělali chybu. Je čas to napravit.
Zdá se to jednoduché. Koupíme nějaké maso, nakrájíme na požadované porce a dáme na mřížku opékat. Jenže výsledkem je nezřídka podrážka, která nechutná ani vám.
Kvalita je základ
Chcete-li kvalitní a správně vyzrálé maso, pak je lepší nakupovat přímo v řeznictví. Zejména si musíte dát pozor při nákupu hovězího. Aby totiž nezůstalo po úpravě tuhé, je potřeba je nechat vyzrát. A jak to poznáte?
Po zatlačení prstu do svaloviny vám ve správně vyzrálém kousku zůstane otisk, v nezralém naopak ne. Bohužel vyzrálé hovězí dnes málokde seženete. Po porážce většinou putuje hned k prodejci, protože dozráváním ztrácí na váze a výrobci z něj mají menší zisk.
Maso na grilování by mělo být prorostlé tukem, který tvoří tzv. mramorování. To zajistí, že nebude po úpravě suché, ale krásně šťavnaté, křehké a s intenzivní chutí.
Doma je pak skladujte v chladničce, červené maso při teplotě maximálně do 7 °C, drůbeží pak do 4 °C.
Mrazit, či nikoliv?
Chcete-li dosáhnout chuťově dokonalého výsledku, rozhodně kupte maso chlazené a pokud možno je ihned spotřebujte. Zmrazování není zrovna ideální. Zmrazením totiž dochází k vytvoření velkých krystalů, které potrhají svalová vlákna.
Následkem toho se po rozmrazení uvolní šťáva, takže bude maso po tepelné úpravě suché. Pokud už musíte zmrazené maso použít, například proto, že nemáte řezníka právě při ruce, rozmrazujte je v ledničce, nikdy v mikrovlnné troubě nebo při pokojové teplotě.
Během rozmrazování při pokojové teplotě dochází ke zvýšení teploty v okrajových částech masa, zatímco střed je stále zmrzlý. Pokojová teplota je navíc ideální k množení nežádoucích mikroorganismů.
Příprava
Velice důležité je vyndat maso z lednice alespoň dvě hodiny před grilováním. Pokud totiž dáte studené maso rovnou na gril, ztuhne. Pozornost věnujte také porcování masa. Zvláště u steaků je důležité nakrájet maso na přiměřeně široké kousky. Doporučovaná šířka u hovězího je 3 cm a u vepřového 2 cm, stejně tak u kuřete.
Marináda
Délka marinování záleží na mase. Kuřecímu stačí opravdu krátký čas – už cca po hodině v marinádě je maso připraveno ke grilování. Vepřové maso vyžaduje delší čas. Doporučená doba je 2, maximálně však 12 hodin. Hovězí a telecí maso marinujte až 24 hodin.
Před umístěním na gril nechte maso okapat a znovu potírejte, až se na grilu zatáhne. Při přípravě marinády myslete na to, že méně je někdy více – zejména solí šetřete.
Opravdu záležet si však dejte na výběru kvalitního oleje a nebojte se používat různé kombinace bylinek – na grilování je výborný rozmarýn, šalvěj, tymián, oregano, bazalka, paprika, muškátový oříšek a také chilli.
Pokud si netroufáte marinádu na poprvé udělat, kupte hotovou. Alespoň zjistíte, co jak působí, a pak už se bez rozpaků pustíte do výroby té své jedinečné.
Které maso vybrat?
Záleží na vaší chuti. Na gril se hodí téměř všechna masa. Důležité je dát si při výběru záležet na konkrétním typu a zejména kvalitě. Jak tedy na jednotlivé druhy?
Asi tabulka
Hovězí
Z hovězího masa se na grilování hodí hovězí svíčková, roštěnec, žebírka nebo ořech. Zkusit můžete také méně tradiční pupek.
Malý steakový slovníček
Rib Eye neboli Entrecote je označení pro steaky vykrojené ze střední části vysokého roštěnce a patří mezi ty delikátní. Jedná se o nejměkčí část hovězího po svíčkové.
Rump steak z horní části kýty květové špičky je libovější, ale méně křehký kus masa.
Flank steak je jemňoučké maso ze spodní části pupku, charakteristické svou vyzrálou chutí.
Hanger steak, po česku „veverku“, seženete na řeznických pultech jen výjimečně. Jedná se o svalový úpon bránice. Za delikatesu to považují zejména Francouzi.
Tento řeznický kousek je typický svou silnou chutí hovězího masa s tendencí k houževnatosti, peče se krátce na grilu nebo rozpálené pánvi.
Kuřecí
Na gril se vyplatí koupit rovnou celé kuře. Drůbež se totiž rychle vysušuje, a je proto lepší s kůží. Nejčastěji se připravují kuřecí prsa, někdo zase nedá dopustit na kuřecí stehna a křidýlka.
Vepřové
Na grilování vepřového masa jsou vhodnější libové části. Použít můžete krkovičku, kotletu či panenku. Pokud zvolíte panenku, před grilováním ji nakrájejte na medailonky.
Ryby a mořské plody
U ryby a mořských plodů dbejte především na čerstvost. Rybu je dobré před grilováním naříznout a v těchto částech prosolit. U grilovaných ryb nesmí chybět máslo, citronová šťáva a bylinky.
Jehněčí
Jehněčí nepatří sice k běžně používaným masům na gril, ale přitom je velice chutné a doporučujeme je vyzkoušet. Na grilování je vhodné maso ze hřbetu. Jehněčí má málo tuku, takže je nutné je před grilováním naložit do marinády nebo potřít olejem.
Čas je důležitý
Doba grilování masa je závislá na druhu masa a jeho tloušťce. Obecně platí, že na každý centimetr výšky připadají 2 minuty grilování. Pokud tedy máte steak o výšce 3 cm, grilujte jej celkem 6 minut, tedy 3 minuty na každé straně.
Při grilování maso otáčejte nejlépe jen jednou a vždy kleštěmi, abyste je zbytečně nepropichovali a nepřipravovali se tak o šťávu.
Jak na grilu připravit mleté maso?
Dokonalý burger uděláte jen na grilu. Na jeho přípravu je vhodné jak vepřové, tak hovězí. Mělo by se 2x pomlít a následně jen osolit a opepřit. Více burgery nepotřebují.
Aby si bochánek zachoval svůj tvar a nevyboulil se, udělejte do něj ještě zasyrova malý důlek uprostřed.
Koutek pro vegetariány
Přestože nepatříte k masomilcům, grilování se vzdávat nemusíte. Místo klasického steaku si dejte tofu, které můžete použít např. místo párku a pochutnat si na chutném hotdogu.
Na grilu je možné připravovat také nepřeberné množství zeleniny nebo hub. Stále oblíbenější jsou také různé druhy sýrů, jako např. hermelín, oštiepok, halloumi, nebo dokonce grilované ovoce.
Na grilu můžete připravit ananas, jablka, ale i broskve nebo banány – ty je ovšem vzhledem k jejich jemnosti nutné grilovat ve slupce.
Rada na závěr
Pamatujte, že koření má pomoci chuti masa vyniknout, ne ji přebít, takže vymýšlejte, experimentujte, ale nepřehánějte.
Text Eva Hořánková, tescorecepty.cz, ZEMAN maso-uzeniny
Foto PX FUEL