Domů     Není maso jako maso
Není maso jako maso
5.1.2021

A pro maso na grilování to platí obzvlášť. Pokud se vám posledně moc nedařilo, možná jste někde udělali chybu. Je čas to napravit.

Zdá se to jednoduché. Koupíme nějaké maso, nakrájíme na požadované porce a dáme na mřížku opékat. Jenže výsledkem je nezřídka podrážka, která nechutná ani vám.

Kvalita je základ

Chcete-li kvalitní a správně vyzrálé maso, pak je lepší nakupovat přímo v řeznictví. Zejména si musíte dát pozor při nákupu hovězího. Aby totiž nezůstalo po úpravě tuhé, je potřeba je nechat vyzrát. A jak to poznáte?

Po zatlačení prstu do svaloviny vám ve správně vyzrálém kousku zůstane otisk, v nezralém naopak ne. Bohužel vyzrálé hovězí dnes málokde seženete. Po porážce většinou putuje hned k prodejci, protože dozráváním ztrácí na váze a výrobci z něj mají menší zisk.

Maso na grilování by mělo být prorostlé tukem, který tvoří tzv. mramorování. To zajistí, že nebude po úpravě suché, ale krásně šťavnaté, křehké a s intenzivní chutí.

Doma je pak skladujte v chladničce, červené maso při teplotě maximálně do 7 °C, drůbeží pak do 4 °C.

Mrazit, či nikoliv?

Chcete-li dosáhnout chuťově dokonalého výsledku, rozhodně kupte maso chlazené a pokud možno je ihned spotřebujte. Zmrazování není zrovna ideální. Zmrazením totiž dochází k vytvoření velkých krystalů, které potrhají svalová vlákna.

Následkem toho se po rozmrazení uvolní šťáva, takže bude maso po tepelné úpravě suché. Pokud už musíte zmrazené maso použít, například proto, že nemáte řezníka právě při ruce, rozmrazujte je v ledničce, nikdy v mikrovlnné troubě nebo při pokojové teplotě.

Během rozmrazování při pokojové teplotě dochází ke zvýšení teploty v okrajových částech masa, zatímco střed je stále zmrzlý. Pokojová teplota je navíc ideální k množení nežádoucích mikroorganismů.

Příprava

Velice důležité je vyndat maso z lednice alespoň dvě hodiny před grilováním. Pokud totiž dáte studené maso rovnou na gril, ztuhne. Pozornost věnujte také porcování masa. Zvláště u steaků je důležité nakrájet maso na přiměřeně široké kousky. Doporučovaná šířka u hovězího je 3 cm a u vepřového 2 cm, stejně tak u kuřete.

Marináda

Délka marinování záleží na mase. Kuřecímu stačí opravdu krátký čas – už cca po hodině v marinádě je maso připraveno ke grilování. Vepřové maso vyžaduje delší čas. Doporučená doba je 2, maximálně však 12 hodin. Hovězí a telecí maso marinujte až 24 hodin.

Před umístěním na gril nechte maso okapat a znovu potírejte, až se na grilu zatáhne. Při přípravě marinády myslete na to, že méně je někdy více – zejména solí šetřete.

Opravdu záležet si však dejte na výběru kvalitního oleje a nebojte se používat různé kombinace bylinek – na grilování je výborný rozmarýn, šalvěj, tymián, oregano, bazalka, paprika, muškátový oříšek a také chilli.

Pokud si netroufáte marinádu na poprvé udělat, kupte hotovou. Alespoň zjistíte, co jak působí, a pak už se bez rozpaků pustíte do výroby té své jedinečné.

Které maso vybrat?

Záleží na vaší chuti. Na gril se hodí téměř všechna masa. Důležité je dát si při výběru záležet na konkrétním typu a zejména kvalitě. Jak tedy na jednotlivé druhy?

Asi tabulka

Hovězí

Z hovězího masa se na grilování hodí hovězí svíčková, roštěnec, žebírka nebo ořech. Zkusit můžete také méně tradiční pupek.

Malý steakový slovníček

Rib Eye neboli Entrecote je označení pro steaky vykrojené ze střední části vysokého roštěnce a patří mezi ty delikátní. Jedná se o nejměkčí část hovězího po svíčkové.

Rump steak z horní části kýty květové špičky je libovější, ale méně křehký kus masa.

Flank steak je jemňoučké maso ze spodní části pupku, charakteristické svou vyzrálou chutí.

Hanger steak, po česku „veverku“, seženete na řeznických pultech jen výjimečně. Jedná se o svalový úpon bránice. Za delikatesu to považují zejména Francouzi.

Tento řeznický kousek je typický svou silnou chutí hovězího masa s tendencí k houževnatosti, peče se krátce na grilu nebo rozpálené pánvi.

Kuřecí

Na gril se vyplatí koupit rovnou celé kuře. Drůbež se totiž rychle vysušuje, a je proto lepší s kůží. Nejčastěji se připravují kuřecí prsa, někdo zase nedá dopustit na kuřecí stehna a křidýlka.

Vepřové

Na grilování vepřového masa jsou vhodnější libové části. Použít můžete krkovičku, kotletu či panenku. Pokud zvolíte panenku, před grilováním ji nakrájejte na medailonky.

Ryby a mořské plody

U ryby a mořských plodů dbejte především na čerstvost. Rybu je dobré před grilováním naříznout a v těchto částech prosolit. U grilovaných ryb nesmí chybět máslo, citronová šťáva a bylinky.

Jehněčí

Jehněčí nepatří sice k běžně používaným masům na gril, ale přitom je velice chutné a doporučujeme je vyzkoušet. Na grilování je vhodné maso ze hřbetu. Jehněčí má málo tuku, takže je nutné je před grilováním naložit do marinády nebo potřít olejem.

Čas je důležitý

Doba grilování masa je závislá na druhu masa a jeho tloušťce. Obecně platí, že na každý centimetr výšky připadají 2 minuty grilování. Pokud tedy máte steak o výšce 3 cm, grilujte jej celkem 6 minut, tedy 3 minuty na každé straně.

Při grilování maso otáčejte nejlépe jen jednou a vždy kleštěmi, abyste je zbytečně nepropichovali a nepřipravovali se tak o šťávu.

Jak na grilu připravit mleté maso?

Dokonalý burger uděláte jen na grilu. Na jeho přípravu je vhodné jak vepřové, tak hovězí. Mělo by se 2x pomlít a následně jen osolit a opepřit. Více burgery nepotřebují.

Aby si bochánek zachoval svůj tvar a nevyboulil se, udělejte do něj ještě zasyrova malý důlek uprostřed.

Koutek pro vegetariány

Přestože nepatříte k masomilcům, grilování se vzdávat nemusíte. Místo klasického steaku si dejte tofu, které můžete použít např. místo párku a pochutnat si na chutném hotdogu.

Na grilu je možné připravovat také nepřeberné množství zeleniny nebo hub. Stále oblíbenější jsou také různé druhy sýrů, jako např. hermelín, oštiepok, halloumi, nebo dokonce grilované ovoce.

Na grilu můžete připravit ananas, jablka, ale i broskve nebo banány – ty je ovšem vzhledem k jejich jemnosti nutné grilovat ve slupce.

Rada na závěr

Pamatujte, že koření má pomoci chuti masa vyniknout, ne ji přebít, takže vymýšlejte, experimentujte, ale nepřehánějte.

Text Eva Hořánková, tescorecepty.cz, ZEMAN maso-uzeniny

Foto PX FUEL

Štítky:
Související články
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
27.9.2024
Obdivujete nádherné fondánem nebo marcipánem potažené dorty v kuchařkách i na internetu a přemýšlíte, že se do toho jednou také pustíte, ale pořád ne a ne se k tomu odhodlat? Obavy z toho, jestli potahování zvládnete, jsou pochopitelné, protože práce s marcipánem nebo fondánem už vyžaduje trochu cukrářských zkušeností, a tak by se vám možná hodilo pár rad cukrářky Olgy Ceralové. Nakonec zjistíte,
23.9.2024
Podzim se blíží, ale je ještě přece jen až „za rohem“. Takže ještě hodně grilovaček určitě zvládnete. A připravit si můžete třeba pravé řecké speciality. Souvlaki (viz úvodní foto) 600 g vepřového masa, olivový olej, 50 ml bílého vína, 3 lžíce citronové šťávy, 1 lžička majoránky, 1 lžička tymiánu, 1 bobkový list, sůl, pepř 1) Maso nakrájejte na kostky o průměru 4 centimetry a dejte do mísy. 2)
reklama
Šikovné tipy
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Domácí kosmetika s vůní medu
Med se k pěstění krásy používá od nepaměti. A ve vlastnoručně vyrobené kosmetice budete mít jistotu, že je ho tam poctivá porce. Med umí hodně. Intenzivně hydratuje pleť i vlasy, hojí rty, regeneruje suchou pokožku, brání infekcím na kůži. Umí dokonce změkčit zatvrdlou kůži na patách. Hodí se pro všechny typy pleti, pozor jen při […]
Vybrat správné ponožky není jen tak
Měli byste jim věnovat stejnou pozornost, jako když si vybíráte boty. Protože i na ponožkách záleží, jak se vám bude chodit a jestli se budete cítit příjemně a pohodlně. Ponožky musí udržet vaše nohy v suchu, v zimě v teple, v létě by zas měly zabraňovat pocení a zápachu, jejich lemy nesmí škrtit a švy by vás neměly nikde […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Symfonie podzimu v Hliněné baště
iluxus.cz
Symfonie podzimu v Hliněné baště
Nastává nejbarevnější roční období. Pestrostí překypuje příroda i její dary, které se v kuchyni proměňují v jedinečnou symfonii chutí, vůní a barev. Dominují i podzimnímu menu restaurace Hliněná bašta
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
epochalnisvet.cz
Nečekaný objev v Izraeli: Dokazuje malá tabulka, že je Bible starší, než jsme si mysleli?
Bible je nejposvátnější text křesťanství a judaismu, který lidé používají už tisíce let. O jeho vzniku toho ale stále mnoho nevíme. Nejstarší pasáže byly údajně sepsány někdy mezi 9. a 12. století př. n. l., což je pouze velmi nepřesný odhad. Nyní ale vědci přišli s unikátním objevem, který by mohl tuto záhadu konečně vyřešit!  
Orlí hnízdo na útesu
rezidenceonline.cz
Orlí hnízdo na útesu
Rezidence zasazená do úchvatného skalního masivu, tyčícího se nad jezerem Valle de Bravo v Mexiku, je příkladem organického spojení architektury, designu i přírody. Právě proto dostala příhodný název Symbiosis. Primárním záměrem sice bylo vytvořit harmonické propojení obytné zástavby s okolním prostředím, elegantní projekt, který vyrostl na velkorysém pozemku o rozloze tisíc čtverečních metrů, strategicky umístěném
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
nasehvezdy.cz
Norisová opustila přítele a šla za jiným?
Jejich vztah měl být vždy tak trochu jiný, tajemný. V poslední době se ale zdá, že už si Soňa Norisová (51) žije jen vlastním životem. Hodně dlouho se mluví o tom, že hvězda seriálu Policie Modrav
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
nejsemsama.cz
Dcera i vnučka se zachovaly stejně jako já
Některé sklony se patrně v rodinách dědí. Alespoň u nás to tak bylo. Rodiče se obvykle snaží své děti vychovávat, aby nedělali stejné chyby, jako kdysi oni. Ne vždy se to ale povede. Vidím to na příkladu naší rodiny. Je mi teprve 55 let a už mám pravnouče. Nikomu ale nemůžu nic vyčítat. Nezabránila jsem
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
skutecnepribehy.cz
Horoskop nám řekl, že se k sobě nehodíme
Věřila jsem, že si jsme s manželem souzeni. Pozdě jsem zjistila, že si mám na znamení při výběru lidí ve své blízkosti dávat daleko větší pozor. Bylo mi sedmnáct, přivydělávala jsem si na brigádě v jedné paštikárně a tam jsem potkala kluka, černovlasého s modrýma očima. Hned jsem se do něho zamilovala až po uši. Rodiče z toho nebyli nadšení,
Drůbeží rizoto
tisicereceptu.cz
Drůbeží rizoto
Suroviny na 6 porcí 6 kuřecích křídel směs zeleniny (mrkev, hrášek, kukuřice) 1 velká cibule 1 lžíce sladké mleté papriky 1 lžička čubrice (bulharské koření) 1 lžíce sójové omáčky podle chuti
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
enigmaplus.cz
Evoluce, nebo zázrak? Tajemní vesničané jsou odolní vůči arsenu
Zvracení, průjmy, svalové křeče, ochrnutí, zástava srdce a následná smrt. Takové jsou účinky jednoho z nejspolehlivějších jedů na světě, arsenu. Do potíží vás dostane už jeho malé množství. V Argentin
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
21stoleti.cz
Záplavy v Evropě: Připomínka hrozby extrémního počasí
Ničivé záplavy, které zasáhly střední Evropu a vyhnaly z domovů tisíce lidí, jsou varovným signálem rostoucí hrozby extrémního počasí. Katastrofa postihla šest zemí a upozorňuje na měnící se klima, kt
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
epochanacestach.cz
Zlatý podzim je tu! Utečte z města do nitra středních Čech
Pro někoho je podzim tím nejmilejším ročním obdobím, pro jiného je to právě naopak. Podzim může mít mnoho podob. Může být sychravý, uplakaný, ale také zářivý a slunečný. A právě sluneční paprsky, které rozsvítí lesy halící se do zlaté barvy, jsou hlavní motivací, proč uniknout nudné šedi betonového města a vydat se na čerstvý vzduch
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
epochaplus.cz
Ladislav Pohrobek: Dítě s královskou korunou
Říkají mu Ladislav Postumus, protože přichází na svět až po smrti svého otce. Udržet dítě na trůnu dá práci jak v Čechách, tak v nevyzpytatelných Uhrách, kde odmítají uznat nemluvně za vladaře. V Čechách se naštěstí může kralevic spolehnout na statečného a obratného správce Jiřího z Poděbrad. Jaký ale vůbec Ladislav byl? Jak vypadal? Čím
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
historyplus.cz
Postavili Slované velkoměsto o 500 domech?
Žena chystá oběd. Opatrně přihodí žhavé uhlíky z ohniště na desku z mazanice. Počká chvíli, než se její plocha rozpálí. Potom uhlíky opatrně smete zpátky a na pražnici nasype pár hrstí obilných zrn.   Do čtvercové polozemnice na levém břehu Vltavy, v místech u dnešních Roztok u Prahy, mezitím vstoupí muž. Ucítí škvařící se obilí: „Co máš