Domů     Když se střevo zastaví
Když se střevo zastaví
16.11.2022

I když si to neuvědomujeme, naše střevo se neustále pohybuje. Jakékoli zpomalení pohybu, nebo dokonce zastavení znamená vždy akutní problém. A velmi bolestivý stav.

Jednou z nejzávažnějších komplikací u střeva je jeho neprůchodnost. Může se týkat jak tenkého, tak i tlustého střeva. Odborně se tento problém nazývá ileus a vypovídá o tom, že střevní obsah nepostupuje dál a není zpracováván.

Důvodů, proč se tak stane, je více, ve většině z nich je nutná operace. Bez pomoci lékařů může tento stav skončit smrtí.

Jaké jsou příčiny?

Jednou z častých je nějaká překážka, která se do střeva dostane. Lékaři často odstraňují dětem předměty, které spolkly.

Na vině ale mohou být i nestrávené zbytky jídla, nebezpečné je pojídání většího množství suchých jadérek, zrnek, slupek, pecek, dužiny tuhých pomerančů a podobně.

Možná jste ani netušili, že na vině mohou být střevní paraziti, typické jsou třeba škrkavky, nebo žlučové kameny. Jestli jste byli na operaci (a stačí jen „obyčejné“ slepé střevo), můžete mít srůsty, které jsou také příčinou stisknutí střeva a jeho cév.

Průběh je pak velmi rychlý a hrozí vám proděravění střevní stěny s velmi vážnými, až smrtelnými následky. Stisknutí střeva může způsobit i uskřinutá kýla, dokonce se může střevo samovolně otočit.

Za normálních okolností se svalovina ve střevní stěně rytmicky a pravidelně stahuje a vytváří jakési vlny pohybů, kterým říkáme peristaltické. Ty usnadňují posun potravy ve střevech.
Za normálních okolností se svalovina ve střevní stěně rytmicky a pravidelně stahuje a vytváří jakési vlny pohybů, kterým říkáme peristaltické. Ty usnadňují posun potravy ve střevech.

Když se střevo „zasune“

Někdy se stane, že se kousek střeva zasune do druhého. Říká se tomu vchlípení, lékaři tento stav pojmenovali invaginace, ale laicky je známý jako zauzlení střev. Stejně jako u stisknutí hrozí také v tomto případě odumření střeva a s ním celková otrava.

Vedle kruté bolesti je příznakem hlen a krev ve stolici. Pak rozhodně nemeškejte a rychle jeďte do nemocnice.

Další spouštěče

Existuje spousta dalších příčin, proč střevo přestane pracovat. Ochrnutí svalů, které máme ve střevní stěně, se může objevit samostatně, ale také jako následek jiného zdravotního problému.

Stačí, když budete zadržovat moč a může to být, aniž byste si to uvědomovali. Z nemocí, které ochrnutí způsobuje, to je zánět slinivky, pobřišnice nebo ledvinové pánvičky, může se vyskytnout také při cukrovce nebo selhání ledvin.

Také při zlomenině páteře následně hrozí ochrnutí svalů střevní stěny. Lékaři dokonce znají případy, kdy ochrnutím střeva tělo reagovalo na závažný nedostatek draslíku nebo sodíku.

Někdy je na vině tepna

Krevní sraženina v tepně, která zásobuje střevo, je dalším rizikem neprůchodnosti střev. Pokud se tepna ucpe, normální zásobování střeva krví je porušeno. Střevní stěna se při nedostatku kyslíku přestane pohybovat a posouvat střevní obsah dále.

Následný vývoj je stejný jako u zauzlení střev. Nedokrvená střevní stěna brzy odumře, střevní bakterie a toxiny, které produkují, proniknou do volné břišní dutiny a odtud se vstřebají do krve.

Velmi brzy se objeví zánět pobřišnice, který bez okamžitého lékařského zásahu končí smrtí.

Kdo je zastavením střev nejvíce ohrožen?

K rizikům patří například vyšší věk, starší lidé už mají střeva „unavená“ a pracují jim hůř a pomaleji.

Pozor byste si měli dát, jestli trpíte syndromem dráždivého tračníku nebo jinou chorobou trávicího ústrojí, nebo jestli jste v minulosti měli střeva poraněná, třeba v důsledku dopravní nehody. Dokonce i lidé, kteří příliš rychle zhubli, patří do rizikové skupiny.

Jak se nemoc projeví

Poznáte ji především velmi krutou bolestí břicha. Můžete i zvracet. Odchod stolice a plynů se zastaví, což je jeden z hlavních signálů, že se může jednat o počínající neprůchodnost střev. Můžete cítit plnost v břiše, břicho je nafouklé.

V tomto stadiu se sice může jednat o „pouhou“ poruchu trávení a špatné jídlo se časem uvolní samovolně. Když však místo toho, aby bolest ustupovala, naopak sílí, hrozí úplný střevní uzávěr. Pak je nutné co nejrychleji zamířit do nemocnice.

Nejčastější je operace

Je nezbytné, aby vás při zmíněných potížích vyšetřil zkušený lékař, nejlépe chirurg. Podle závažnosti stavu někdy lékař vyčká, zda se střevo samo nezprůchodní, a aby mu pomohl, předepíše léky, které činnost střev podporují.

Většinou se ale spíš přikloní k co nejrychlejšímu operativnímu řešení. Při operaci vám odstraní překážku, která potíže způsobila, a buď „opraví“, nebo odejmou poškozenou část střeva.

Pokud byl zákrok úspěšný, měla by se zhruba za pět dnů obnovit normální funkce střeva.

Víte, že…

… krátce po operaci tenkého i tlustého střeva (6 – 8 týdnů) byste si měli zařadit tzv. bezezbytkovou stravu. Co to znamená? Jíst taková jídla, která po zpracování trávicím ústrojím zanechávají jen minimum nestravitelných zbytků.

Tím se sníží mechanické dráždění střeva a jeho následná reakce. Z masa je vhodné například kuřecí bez kůže.

Zdroj: pralek.cz; cs.medlicker.com; zdravi.euro.cz

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
6.6.2023
Zaměřit se na příjemné emoce, vracet se ke kladným životním zážitkům a zkušenostem. Rozvíjet své dobré vlastnosti – optimismus, smysl pro humor a sebedůvěru. O tom všem je pozitivní psychologie. Žijeme v uspěchané době, plné chaosu a stresových situací, která s sebou mimo jiné také nese potřebu svěřit se do péče psychologů, psychoanalytiků, koučů… Jestli o takové péči také uvažujete, zvolte odbor
4.6.2023
Přemýšleli jste někdy, jak se liší veganské, vegetariánské, RAW a bezlepkové jídlo oproti tomu běžnému, klasickému? Víte, co v nich chybí a čím je vhodné nedostatky nahradit? Každý ví, že strava by měla být pestrá, rozmanitá, výživná a hlavně zdravá. Přesto máme své vyzkoušené recepty, které rádi a často opakujeme a střídáme. Ve spíži máme své oblíbené potraviny a – ruku na srdce – ne vždy je náš
1.6.2023
Víme, že játra jsou jedním z nejdůležitějších orgánů, a přesto se o ně většinou nestaráme tak, jak bychom měli. Spoléháme na to, že mají velkou schopnost regenerace. Jenže aby mohlo k jejich očistě a obnově dojít, musíme jim pomoci a ne jim škodit. Jak? Začněte stravou. Jsou totiž potraviny, které játrům škodí, nebo alespoň neprospívají, a jiné, které byste naopak jíst měli. A které to jsou? Seřa
30.5.2023
Pálení v očích sice zdraví neohrožuje, zato dokáže pěkně znepříjemnit život. Samo od sebe navíc přestane jen málokdy. Běžně si to sotva uvědomíme, ale během jediné minuty desetkrát, a někdy i častěji mrkneme. Tento drobný automatický pohyb je vysoce důležitý. Udržuje totiž povrch oka vlhký tím, že po něm roztírá tekutinu ze slzných váčků. Jak moc oči tuto vlhkost potřebují, zjistíme ve chvíli, k
28.5.2023
Zkusili jste někdy spočítat, kolikrát v životě ohnete chodidlo či našlápnete? Asi to nejde, ale jasné je, že naše nohy to nemají lehké. Proto bychom se o ně měli starat. A i když své nohy nezanedbáváte, věnujete jim péči doma nebo chodíte i na pedikúru, přesto se může stát, že zaznamenáte, že něco není v pořádku. Může jít o různé deformace prstů či vbočený palec, ale také zarůstající nehty, prask
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
epochalnisvet.cz
Marie Antoinetta posvatební masakr oplakala
„To je strašné,“ vzlyká Marie Antoinetta. Právě se s manželem dozvěděli, že při velkolepém ohňostroji v Paříži na počest jejich svatby zahynuly desítky lidí. Přitom se na tu velkou slávu připravovalo
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Kamarádka mi dobře poradila
skutecnepribehy.cz
Kamarádka mi dobře poradila
Ještě že mám vedle sebe moji nejlepší kamarádku Zdenku. Jsme taková nerozlučná dvojka, která si vždy poradí. Můžu se na ni ve všem spolehnout. Jen občas jsem v úzkých, to když Zdena někam vyrazí. Ona strašně ráda cestuje, nalévá si do duše úžasné zážitky, jak sama říká. No jo, ale pak ji potřebuji a ona si nalévá.
Spásný botox: 31 body k úlevě?
21stoleti.cz
Spásný botox: 31 body k úlevě?
Injekce botulotoxinu nemají své místo pouze v estetické medicíně. Čím dál častěji se totiž začínají prosazovat jako efektivní léčba k chronické migréně. Stačí jen vydržet 31 „bodnutí“. Vůbec poprvé
Na kom se herečka přiživuje?
nasehvezdy.cz
Na kom se herečka přiživuje?
Momentálně si má Simona Lewandowská (23) ze Zlaté labutě užívat lásku s hereckým kolegou Goranem Maiello (24), známým ze seriálu ZOO. Přátelé jsou už ze školy, jiskra však přeskočila až nedávno. Pře
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
epochaplus.cz
Do kartuziánských klášterů nesmějí ženy ani vkročit
Řád kartuziánů zakládá svatý Bruno (1027/1030–1101) v letech 1084–1086, ovšem psaná pravidla po sobě nezanechává. Ta sestavuje až opat Gvigo z kláštera v Chartreuse poblíž francouzského Grenoblu v let
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
enigmaplus.cz
Mumie Sin-Čuej: Co stojí za její zachovalostí?
Sin-Čuej, známá jako Lady Dai, je svého času manželkou jednoho z dávných ministerských předsedů z dynastie Západní Chan (vládnoucí v období 202 př. n. l. - 9 n. l.). Po své smrti je mumifikována a ulo
Rybí filety s bramborovou kaší
tisicereceptu.cz
Rybí filety s bramborovou kaší
Rybí maso je také lehké, zdravé a výživné, s kmínem si velmi dobře rozumí a s bramborovou kaší je to lahůdka. Potřebujete 800 g rybích filet (nebo filé) sůl drcený kmín mletou sladkou papriku
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
iluxus.cz
Tiffany & Co. odhaluje kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue
Tiffany & Co. uvádí svou legendární „Modrou knihu“, kolekci Blue Book 2023: Out of the Blue představující nejnovější, každoročně očekávanou kolekci high jewelry reprezentující to nejlepší z nejlep
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
nasehvezdy.cz
Kdo bude hereččiným novým partnerem?
Sympatická herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) je podle svých slov znovu připravena se zamilovat. A to i přesto, že v posledních letech přišla o dva muže, které moc milovala. Srdce má ale ot