Domů     Když se střevo zastaví
Když se střevo zastaví
16.11.2022

I když si to neuvědomujeme, naše střevo se neustále pohybuje. Jakékoli zpomalení pohybu, nebo dokonce zastavení znamená vždy akutní problém. A velmi bolestivý stav.

Jednou z nejzávažnějších komplikací u střeva je jeho neprůchodnost. Může se týkat jak tenkého, tak i tlustého střeva. Odborně se tento problém nazývá ileus a vypovídá o tom, že střevní obsah nepostupuje dál a není zpracováván.

Důvodů, proč se tak stane, je více, ve většině z nich je nutná operace. Bez pomoci lékařů může tento stav skončit smrtí.

Jaké jsou příčiny?

Jednou z častých je nějaká překážka, která se do střeva dostane. Lékaři často odstraňují dětem předměty, které spolkly.

Na vině ale mohou být i nestrávené zbytky jídla, nebezpečné je pojídání většího množství suchých jadérek, zrnek, slupek, pecek, dužiny tuhých pomerančů a podobně.

Možná jste ani netušili, že na vině mohou být střevní paraziti, typické jsou třeba škrkavky, nebo žlučové kameny. Jestli jste byli na operaci (a stačí jen „obyčejné“ slepé střevo), můžete mít srůsty, které jsou také příčinou stisknutí střeva a jeho cév.

Průběh je pak velmi rychlý a hrozí vám proděravění střevní stěny s velmi vážnými, až smrtelnými následky. Stisknutí střeva může způsobit i uskřinutá kýla, dokonce se může střevo samovolně otočit.

Za normálních okolností se svalovina ve střevní stěně rytmicky a pravidelně stahuje a vytváří jakési vlny pohybů, kterým říkáme peristaltické. Ty usnadňují posun potravy ve střevech.
Za normálních okolností se svalovina ve střevní stěně rytmicky a pravidelně stahuje a vytváří jakési vlny pohybů, kterým říkáme peristaltické. Ty usnadňují posun potravy ve střevech.

Když se střevo „zasune“

Někdy se stane, že se kousek střeva zasune do druhého. Říká se tomu vchlípení, lékaři tento stav pojmenovali invaginace, ale laicky je známý jako zauzlení střev. Stejně jako u stisknutí hrozí také v tomto případě odumření střeva a s ním celková otrava.

Vedle kruté bolesti je příznakem hlen a krev ve stolici. Pak rozhodně nemeškejte a rychle jeďte do nemocnice.

Další spouštěče

Existuje spousta dalších příčin, proč střevo přestane pracovat. Ochrnutí svalů, které máme ve střevní stěně, se může objevit samostatně, ale také jako následek jiného zdravotního problému.

Stačí, když budete zadržovat moč a může to být, aniž byste si to uvědomovali. Z nemocí, které ochrnutí způsobuje, to je zánět slinivky, pobřišnice nebo ledvinové pánvičky, může se vyskytnout také při cukrovce nebo selhání ledvin.

Také při zlomenině páteře následně hrozí ochrnutí svalů střevní stěny. Lékaři dokonce znají případy, kdy ochrnutím střeva tělo reagovalo na závažný nedostatek draslíku nebo sodíku.

Někdy je na vině tepna

Krevní sraženina v tepně, která zásobuje střevo, je dalším rizikem neprůchodnosti střev. Pokud se tepna ucpe, normální zásobování střeva krví je porušeno. Střevní stěna se při nedostatku kyslíku přestane pohybovat a posouvat střevní obsah dále.

Následný vývoj je stejný jako u zauzlení střev. Nedokrvená střevní stěna brzy odumře, střevní bakterie a toxiny, které produkují, proniknou do volné břišní dutiny a odtud se vstřebají do krve.

Velmi brzy se objeví zánět pobřišnice, který bez okamžitého lékařského zásahu končí smrtí.

Kdo je zastavením střev nejvíce ohrožen?

K rizikům patří například vyšší věk, starší lidé už mají střeva „unavená“ a pracují jim hůř a pomaleji.

Pozor byste si měli dát, jestli trpíte syndromem dráždivého tračníku nebo jinou chorobou trávicího ústrojí, nebo jestli jste v minulosti měli střeva poraněná, třeba v důsledku dopravní nehody. Dokonce i lidé, kteří příliš rychle zhubli, patří do rizikové skupiny.

Jak se nemoc projeví

Poznáte ji především velmi krutou bolestí břicha. Můžete i zvracet. Odchod stolice a plynů se zastaví, což je jeden z hlavních signálů, že se může jednat o počínající neprůchodnost střev. Můžete cítit plnost v břiše, břicho je nafouklé.

V tomto stadiu se sice může jednat o „pouhou“ poruchu trávení a špatné jídlo se časem uvolní samovolně. Když však místo toho, aby bolest ustupovala, naopak sílí, hrozí úplný střevní uzávěr. Pak je nutné co nejrychleji zamířit do nemocnice.

Nejčastější je operace

Je nezbytné, aby vás při zmíněných potížích vyšetřil zkušený lékař, nejlépe chirurg. Podle závažnosti stavu někdy lékař vyčká, zda se střevo samo nezprůchodní, a aby mu pomohl, předepíše léky, které činnost střev podporují.

Většinou se ale spíš přikloní k co nejrychlejšímu operativnímu řešení. Při operaci vám odstraní překážku, která potíže způsobila, a buď „opraví“, nebo odejmou poškozenou část střeva.

Pokud byl zákrok úspěšný, měla by se zhruba za pět dnů obnovit normální funkce střeva.

Víte, že…

… krátce po operaci tenkého i tlustého střeva (6 – 8 týdnů) byste si měli zařadit tzv. bezezbytkovou stravu. Co to znamená? Jíst taková jídla, která po zpracování trávicím ústrojím zanechávají jen minimum nestravitelných zbytků.

Tím se sníží mechanické dráždění střeva a jeho následná reakce. Z masa je vhodné například kuřecí bez kůže.

Zdroj: pralek.cz; cs.medlicker.com; zdravi.euro.cz

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
11.9.2023
I když jsou si slova podobná a často se zaměňují, je tu rozdíl. To první nám může prospět, před druhým bychom se měli chránit. Samotu si totiž můžete dobrovolně vybrat, prožívat ji jen na chvíli nebo na dobu nezbytně nutnou, osamění se může vplížit nenápadně a ochromit vaše tělo i vaši duši. Chci být sám Každý to někdy vysloví a obvykle tím nemyslí nic tak strašného. Vždyť kolik lidí vám s 
7.9.2023
Léto je čas výletů. Ne vždy je ale po cestě otevřené občerstvení. Proto se láhev hodí. Ve vedrech ji oceníte dvojnásob, i když jdete jen na koupaliště. Navíc vás může hřát pocit, že nepoužíváte jednorázové PET lahve, a tím pomáháte životnímu prostředí. Takže jakou vybrat? Materiálů a provedení je spousta, od skleněných, kovových po plastové. Láhve mají různé povrchy i tvar, takže se podívej
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk