Domů     Když se střevo zastaví
Když se střevo zastaví
16.11.2022

I když si to neuvědomujeme, naše střevo se neustále pohybuje. Jakékoli zpomalení pohybu, nebo dokonce zastavení znamená vždy akutní problém. A velmi bolestivý stav.

Jednou z nejzávažnějších komplikací u střeva je jeho neprůchodnost. Může se týkat jak tenkého, tak i tlustého střeva. Odborně se tento problém nazývá ileus a vypovídá o tom, že střevní obsah nepostupuje dál a není zpracováván.

Důvodů, proč se tak stane, je více, ve většině z nich je nutná operace. Bez pomoci lékařů může tento stav skončit smrtí.

Jaké jsou příčiny?

Jednou z častých je nějaká překážka, která se do střeva dostane. Lékaři často odstraňují dětem předměty, které spolkly.

Na vině ale mohou být i nestrávené zbytky jídla, nebezpečné je pojídání většího množství suchých jadérek, zrnek, slupek, pecek, dužiny tuhých pomerančů a podobně.

Možná jste ani netušili, že na vině mohou být střevní paraziti, typické jsou třeba škrkavky, nebo žlučové kameny. Jestli jste byli na operaci (a stačí jen „obyčejné“ slepé střevo), můžete mít srůsty, které jsou také příčinou stisknutí střeva a jeho cév.

Průběh je pak velmi rychlý a hrozí vám proděravění střevní stěny s velmi vážnými, až smrtelnými následky. Stisknutí střeva může způsobit i uskřinutá kýla, dokonce se může střevo samovolně otočit.

Za normálních okolností se svalovina ve střevní stěně rytmicky a pravidelně stahuje a vytváří jakési vlny pohybů, kterým říkáme peristaltické. Ty usnadňují posun potravy ve střevech.
Za normálních okolností se svalovina ve střevní stěně rytmicky a pravidelně stahuje a vytváří jakési vlny pohybů, kterým říkáme peristaltické. Ty usnadňují posun potravy ve střevech.

Když se střevo „zasune“

Někdy se stane, že se kousek střeva zasune do druhého. Říká se tomu vchlípení, lékaři tento stav pojmenovali invaginace, ale laicky je známý jako zauzlení střev. Stejně jako u stisknutí hrozí také v tomto případě odumření střeva a s ním celková otrava.

Vedle kruté bolesti je příznakem hlen a krev ve stolici. Pak rozhodně nemeškejte a rychle jeďte do nemocnice.

Další spouštěče

Existuje spousta dalších příčin, proč střevo přestane pracovat. Ochrnutí svalů, které máme ve střevní stěně, se může objevit samostatně, ale také jako následek jiného zdravotního problému.

Stačí, když budete zadržovat moč a může to být, aniž byste si to uvědomovali. Z nemocí, které ochrnutí způsobuje, to je zánět slinivky, pobřišnice nebo ledvinové pánvičky, může se vyskytnout také při cukrovce nebo selhání ledvin.

Také při zlomenině páteře následně hrozí ochrnutí svalů střevní stěny. Lékaři dokonce znají případy, kdy ochrnutím střeva tělo reagovalo na závažný nedostatek draslíku nebo sodíku.

Někdy je na vině tepna

Krevní sraženina v tepně, která zásobuje střevo, je dalším rizikem neprůchodnosti střev. Pokud se tepna ucpe, normální zásobování střeva krví je porušeno. Střevní stěna se při nedostatku kyslíku přestane pohybovat a posouvat střevní obsah dále.

Následný vývoj je stejný jako u zauzlení střev. Nedokrvená střevní stěna brzy odumře, střevní bakterie a toxiny, které produkují, proniknou do volné břišní dutiny a odtud se vstřebají do krve.

Velmi brzy se objeví zánět pobřišnice, který bez okamžitého lékařského zásahu končí smrtí.

Kdo je zastavením střev nejvíce ohrožen?

K rizikům patří například vyšší věk, starší lidé už mají střeva „unavená“ a pracují jim hůř a pomaleji.

Pozor byste si měli dát, jestli trpíte syndromem dráždivého tračníku nebo jinou chorobou trávicího ústrojí, nebo jestli jste v minulosti měli střeva poraněná, třeba v důsledku dopravní nehody. Dokonce i lidé, kteří příliš rychle zhubli, patří do rizikové skupiny.

Jak se nemoc projeví

Poznáte ji především velmi krutou bolestí břicha. Můžete i zvracet. Odchod stolice a plynů se zastaví, což je jeden z hlavních signálů, že se může jednat o počínající neprůchodnost střev. Můžete cítit plnost v břiše, břicho je nafouklé.

V tomto stadiu se sice může jednat o „pouhou“ poruchu trávení a špatné jídlo se časem uvolní samovolně. Když však místo toho, aby bolest ustupovala, naopak sílí, hrozí úplný střevní uzávěr. Pak je nutné co nejrychleji zamířit do nemocnice.

Nejčastější je operace

Je nezbytné, aby vás při zmíněných potížích vyšetřil zkušený lékař, nejlépe chirurg. Podle závažnosti stavu někdy lékař vyčká, zda se střevo samo nezprůchodní, a aby mu pomohl, předepíše léky, které činnost střev podporují.

Většinou se ale spíš přikloní k co nejrychlejšímu operativnímu řešení. Při operaci vám odstraní překážku, která potíže způsobila, a buď „opraví“, nebo odejmou poškozenou část střeva.

Pokud byl zákrok úspěšný, měla by se zhruba za pět dnů obnovit normální funkce střeva.

Víte, že…

… krátce po operaci tenkého i tlustého střeva (6 – 8 týdnů) byste si měli zařadit tzv. bezezbytkovou stravu. Co to znamená? Jíst taková jídla, která po zpracování trávicím ústrojím zanechávají jen minimum nestravitelných zbytků.

Tím se sníží mechanické dráždění střeva a jeho následná reakce. Z masa je vhodné například kuřecí bez kůže.

Zdroj: pralek.cz; cs.medlicker.com; zdravi.euro.cz

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
29.3.2024
Při náhlých zdravotních potížích saháme do domácí lékárničky. Zatímco u dospělých s tím nebývá problém, dětem by taková domácí léčba mohla uškodit. Dětský organizmus se od dospělého neliší jen váhou, rozdíly mohou nastat i v reakcích na léky, a to i na ty nejběžnější, které obvykle míváme doma. To jsou například tabletky a rozpustné nápoje s kyselinou acetylsalicylovou, užívané proti horečce neb
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mám zuby za všechny peníze
skutecnepribehy.cz
Mám zuby za všechny peníze
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to
Indické karbanátky z červené čočky
tisicereceptu.cz
Indické karbanátky z červené čočky
Pokud se nechcete vzdát masa, můžete polovinu čočky nahradit mletým hovězím masem. Budete mít zdravější verzi klasických masových karbanátků. Suroviny 200 g červené čočky 2 velké mrkve 1 cibul
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
21stoleti.cz
Nejoblíbenějším „domácím“ mazlíčkem argentinských lovců a sběračů byla liška
V lokalitě Cañada Seca na západě Argentiny objevili vědci hrob, který vedle koster nejméně 24 lidí obsahoval i částečnou kostru vyhynulého druhu lišky. Zkoumání naznačují, že byla zřejmě oblíbeným „do
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Patrasovou napadl psychopat!
nasehvezdy.cz
Patrasovou napadl psychopat!
Oblíbená herečka Dagmar Patrasová (67) brzy oslaví své osmašedesáté narozeniny. Nedávno ale přiznala, že se jich vůbec nemusela dožít. Zaútočil na ni totiž psychicky nemocný muž, který ji chtěl dokonc
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
epochaplus.cz
3x bourání v matičce Praze: Nepomohou ani protesty
Má kapacitu přes 2000 míst. Jde o největší synagogu v Praze a jednu z největších na světě. Řeč je o Vinohradském templu, postaveném v novorenesančním slohu s maurskými prvky. 14. února 1945 bohužel dostane zásah při spojeneckém bombardování.   Nacisté blokují jeho hašení, i tak by ale mohl být ještě opraven. Přesto je, přes protesty
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
historyplus.cz
Zasáhlo do bitvy u Kadeše 5000 bojových vozů?
Planina na dohled od řeky připomíná mraveniště. Těmi mravenci jsou bojové vozy, jejichž posádky spolu svádějí krvavý boj na život a na smrt. Největší bitva válečných vozů v historii za sebou zanechá tisíce mrtvých, ale nepozná jednoznačného vítěze. Jen krátká a nejasná hranice na samém východním okraji Středozemního moře nedaleko dnešního syrského Damašku odděluje ve 13.
Horoskop starých Řeků
nejsemsama.cz
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
enigmaplus.cz
Tajemství pláže Manzanita: Hledají zde duchové ztracený zlatý poklad?
Loď se zmítá v silné bouři. Kormidelník jen stěží udržuje galeonu v bezpečné vzdálenosti od skalisek. Náhle však přichází velká vlna. Ta největší, osudová! Ostrý útes párá trup lodi a ve vodní tříšti
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.