Domů     Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
29.6.2022

Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí.

Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus.

Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla.

Pokud rychle překonáte hned několik časových pásem, hrozí únava, třeštění hlavy, dehydratace, otupělost, nespavost, nevolnost, bolesti svalů či pocity podrážděnosti. Zajímavé je, že směrem na západ se dá jet lag překonat snadněji, směrem na východ zase hůře.

Pokud máte možnost volby, východním směrem létejte v noci a zkuste let prospat. Na západ naopak létejte ve dne. Nejhorší bývají první dva dny po příletu, později ale příznaky vymizí nebo se alespoň zmírní.

Navíc každý člověk je jiný, a tak i vážnost příznaků se může lišit. Některé studie tvrdí, že každou překonanou časovou zónu tělo zpracovává jeden den. Tudíž z letu do Asie byste se teoreticky mohli sbírat třeba týden.

Co můžete udělat, abyste příznaky jet lagu zmírnili? Zázraky nedokážete, ale něco přece jen ano.

Připravujte se předem

Upravte jídelníček. Ve dnech před odletem jezte jídla bohatá na bílkoviny, a to především maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, klidně i sladká jídla.

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku. Cestujete-li z východu na západ, několik dní před odletem choďte spát a vstávejte později než obvykle. Pokud naopak poletíte ze západu na východ, usínejte i vstávejte dřív.

Je také dokázáno, že nad pásmovou nemocí spíš zvítězíte, pokud budete při cestování hladoví. To platí i v případě letů delších než 10 hodin. Hlad prostě zkusíte zaspat.

Vezměte na pomoc techniku

Novinka, kterou máme na mysli, se jmenuje Re-Timer, a pokud létáte často, jako třeba sportovci, mohli byste o ní začít uvažovat. Jak to pracuje? Re-Timer vypadá jako brýle a vyzařuje mírné zelené světlo, které pomáhá při změně spánkových rytmů.

Pro úplnou aklimatizaci byste měli nosit tyto brýle půl hodiny denně tři dny před odletem a totéž po příletu. Tahle hračka se nabíjí přes USB připojení.

Aby trombóza neměla šanci

Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci vzniku žilní trombózy je dostatečný příjem tekutin. Ideálním nápojem je čistá voda.

Pokud se hodně potíte, pak pijte vody více mineralizované a samozřejmě nesycené. Sycené totiž poměrně rychle potlačují pocit žízně, takže hrozí, že budete pít výrazně méně. Optimální příjem je 2–3 litry, při pocení a u rizikových osob i větší.

A nepředstavujte si pod pojmem rizikový jen člověka po operaci nebo s interním onemocněním.

Podle doc. MUDr. Jana Piťhy z pražské FN Motol a IKEMu klidně může jít třeba o mladou ženu s nadváhou, křečovými žilami, kuřačku, užívající antikoncepci (nebo naopak těhotnou), s vrozeně zvýšenou srážlivostí krve, která zanedbá pitný režim.

Na čas naopak úplně vynechte alkohol, kávu i čaj. Nejenže odvodňují organismus, ale také vás zbytečně udržují v bdělém stavu.

Cvičte

Měli byste si krátce zacvičit, ještě než nastoupíte do letadla, ať už doma, nebo přímo na letišti. Někde bývají i k tomu určené prostory. Protahujte se také v průběhu celého letu.

Přibližně jednou za hodinu procvičujte horní a dolní končetiny, opakujte krouživé pohyby, čas od času vstaňte a projděte se uličkou. Střídavě se stavějte na paty a na špičky, čímž také podpoříte krevní oběh.

Jinak by totiž mohlo docházet ke vzniku otoků, křečových žil, či dokonce hluboké žilní trombózy (zánětu žil). Případným otokům zabráníte i nošením elastických kompresních podkolenek či ponožek. Není to nesmysl, jak si mnozí myslí.

Výrazný preventivní účinek kompresních punčoch při dlouhých letech je vědecky ověřen.

Co vzít na palubu?

Do příručního zavazadla přibalte špunty do uší, ponožky a masku na oči. Nezapomeňte se pohodlně obléci. Oděv by měl být volný, prodyšný, nejlépe z přírodních materiálů. Ideální je bezešvé spodní prádlo a pro ženy také pohodlná podprsenka bez kostic.

Sundejte si boty, sklopte sedadlo a přikryjte se dekou nebo velkou šálou. Zkuste spát, ale nenuťte se do toho.

I pleť potřebuje péči

Klimatizace nesvědčí ani pleti. Pokles vlhkosti v kabině letadla zapříčiňuje, že pokožka brzy ztrácí vláhu a rychle zčervená. Do kabelky si přibalte ochranný a hydratační krém a minerální nebo růžovou vodu, která osvěží a má na pleť blahodárné účinky.

Melatonin někdy dokáže divy.
Melatonin někdy dokáže divy.

Léky

Pokud trpíte opakovaným výskytem žilních trombóz, určitě se před cestou poraďte s lékařem. Někdy lékaři doporučují jednorázovou aplikaci injekce léků (heparinu) i za cenu mírně zvýšeného rizika krvácení.

Přesto, či právě proto, je i v tomto případě nutné dodržet dostatečný příjem tekutin a alespoň menší pohybovou aktivitu.

Melatonin

Hormon, který vzniká v mozku a diriguje náš spánek či bdění, může pomoci vyrovnat se s jet lagem. Zkušení cestovatelé radí:

V případě, že poletíte na východ, užijte před spaním jednu tabletku melatoninu, který usnadňuje usínání, poletíte-li na západ a hned první noc se probudíte příliš brzy, užijte také malou dávku melatoninu. V mnoha zemích je dostupný jako doplněk stravy.

U nás je situace už léta nejasná, takže doporučení opět zní: poradit se s lékařem, který ho může předepsat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes