Domů     Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
29.6.2022

Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí.

Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus.

Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla.

Pokud rychle překonáte hned několik časových pásem, hrozí únava, třeštění hlavy, dehydratace, otupělost, nespavost, nevolnost, bolesti svalů či pocity podrážděnosti. Zajímavé je, že směrem na západ se dá jet lag překonat snadněji, směrem na východ zase hůře.

Pokud máte možnost volby, východním směrem létejte v noci a zkuste let prospat. Na západ naopak létejte ve dne. Nejhorší bývají první dva dny po příletu, později ale příznaky vymizí nebo se alespoň zmírní.

Navíc každý člověk je jiný, a tak i vážnost příznaků se může lišit. Některé studie tvrdí, že každou překonanou časovou zónu tělo zpracovává jeden den. Tudíž z letu do Asie byste se teoreticky mohli sbírat třeba týden.

Co můžete udělat, abyste příznaky jet lagu zmírnili? Zázraky nedokážete, ale něco přece jen ano.

Připravujte se předem

Upravte jídelníček. Ve dnech před odletem jezte jídla bohatá na bílkoviny, a to především maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, klidně i sladká jídla.

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku. Cestujete-li z východu na západ, několik dní před odletem choďte spát a vstávejte později než obvykle. Pokud naopak poletíte ze západu na východ, usínejte i vstávejte dřív.

Je také dokázáno, že nad pásmovou nemocí spíš zvítězíte, pokud budete při cestování hladoví. To platí i v případě letů delších než 10 hodin. Hlad prostě zkusíte zaspat.

Vezměte na pomoc techniku

Novinka, kterou máme na mysli, se jmenuje Re-Timer, a pokud létáte často, jako třeba sportovci, mohli byste o ní začít uvažovat. Jak to pracuje? Re-Timer vypadá jako brýle a vyzařuje mírné zelené světlo, které pomáhá při změně spánkových rytmů.

Pro úplnou aklimatizaci byste měli nosit tyto brýle půl hodiny denně tři dny před odletem a totéž po příletu. Tahle hračka se nabíjí přes USB připojení.

Aby trombóza neměla šanci

Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci vzniku žilní trombózy je dostatečný příjem tekutin. Ideálním nápojem je čistá voda.

Pokud se hodně potíte, pak pijte vody více mineralizované a samozřejmě nesycené. Sycené totiž poměrně rychle potlačují pocit žízně, takže hrozí, že budete pít výrazně méně. Optimální příjem je 2–3 litry, při pocení a u rizikových osob i větší.

A nepředstavujte si pod pojmem rizikový jen člověka po operaci nebo s interním onemocněním.

Podle doc. MUDr. Jana Piťhy z pražské FN Motol a IKEMu klidně může jít třeba o mladou ženu s nadváhou, křečovými žilami, kuřačku, užívající antikoncepci (nebo naopak těhotnou), s vrozeně zvýšenou srážlivostí krve, která zanedbá pitný režim.

Na čas naopak úplně vynechte alkohol, kávu i čaj. Nejenže odvodňují organismus, ale také vás zbytečně udržují v bdělém stavu.

Cvičte

Měli byste si krátce zacvičit, ještě než nastoupíte do letadla, ať už doma, nebo přímo na letišti. Někde bývají i k tomu určené prostory. Protahujte se také v průběhu celého letu.

Přibližně jednou za hodinu procvičujte horní a dolní končetiny, opakujte krouživé pohyby, čas od času vstaňte a projděte se uličkou. Střídavě se stavějte na paty a na špičky, čímž také podpoříte krevní oběh.

Jinak by totiž mohlo docházet ke vzniku otoků, křečových žil, či dokonce hluboké žilní trombózy (zánětu žil). Případným otokům zabráníte i nošením elastických kompresních podkolenek či ponožek. Není to nesmysl, jak si mnozí myslí.

Výrazný preventivní účinek kompresních punčoch při dlouhých letech je vědecky ověřen.

Co vzít na palubu?

Do příručního zavazadla přibalte špunty do uší, ponožky a masku na oči. Nezapomeňte se pohodlně obléci. Oděv by měl být volný, prodyšný, nejlépe z přírodních materiálů. Ideální je bezešvé spodní prádlo a pro ženy také pohodlná podprsenka bez kostic.

Sundejte si boty, sklopte sedadlo a přikryjte se dekou nebo velkou šálou. Zkuste spát, ale nenuťte se do toho.

I pleť potřebuje péči

Klimatizace nesvědčí ani pleti. Pokles vlhkosti v kabině letadla zapříčiňuje, že pokožka brzy ztrácí vláhu a rychle zčervená. Do kabelky si přibalte ochranný a hydratační krém a minerální nebo růžovou vodu, která osvěží a má na pleť blahodárné účinky.

Melatonin někdy dokáže divy.
Melatonin někdy dokáže divy.

Léky

Pokud trpíte opakovaným výskytem žilních trombóz, určitě se před cestou poraďte s lékařem. Někdy lékaři doporučují jednorázovou aplikaci injekce léků (heparinu) i za cenu mírně zvýšeného rizika krvácení.

Přesto, či právě proto, je i v tomto případě nutné dodržet dostatečný příjem tekutin a alespoň menší pohybovou aktivitu.

Melatonin

Hormon, který vzniká v mozku a diriguje náš spánek či bdění, může pomoci vyrovnat se s jet lagem. Zkušení cestovatelé radí:

V případě, že poletíte na východ, užijte před spaním jednu tabletku melatoninu, který usnadňuje usínání, poletíte-li na západ a hned první noc se probudíte příliš brzy, užijte také malou dávku melatoninu. V mnoha zemích je dostupný jako doplněk stravy.

U nás je situace už léta nejasná, takže doporučení opět zní: poradit se s lékařem, který ho může předepsat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
14.3.2024
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu věc je potřeba myslet, a tou je zdraví. Takže až budete příště nakupovat, zkuste vybí
5.3.2024
Lavička. Máte ji na zahradě, rádi na ní sedáváte, ale už se na ní podepsalo počasí i čas. Přišla chvíle dát jí nový kabát. Zkuste tentokrát vyměnit barvu za lazuru. Obnova dřevěného zahradního nábytku je čas od času nutná. Dřevo má své nesporné přednosti, jako je kvalita, svěží vzhled, nadčasovost, kresba, struktura… Ale také nevýhody, tou největší je nižší odolnost vůči klimatickým vlivům. Časem
21.2.2024
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať
19.2.2024
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte si: Překližku
4.2.2024
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý lak * různé kamínky na výstelku * misky nebo
reklama
reklama
Šikovné tipy
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Něco na zub pro ptáčky
Jen si to představte. Sedíte v teple, venku zima a vy pozorujete ptáčky. Není to báječné? Tolik druhů ptáků byste možná ani nečekali, některé snad ani neznáte. Udělejte krmítko A nevymlouvejte se, že to nestojí za to. Do jara je ještě pěkně daleko. Můžete je koupit, ale i vyrobit, a to celkem bez námahy ze dřeva, […]
Vyrobte si samy: Zahradní květiny, které vydrží věčně
Pusťte se s chutí do tvoření, které vám připomene rozkvetlé léto…Milou dekoraci do bytu i do zahrady si vyrobíte z obyčejných houbiček na nádobí. Vlastnoručně vyrobené kvítky potěší nejen na podzim, kdy ostatní květiny pomalu odkvétají, ale také na jaře, než se příroda probudí ze zimního spánku. Ostatně parádu vám mohou dělat po celý rok. Co budete […]
Druhý život prázdných sklenic
Po sezoně zavařování zbyde pár prázdných sklenic, které už nebyly potřeba. Mohou počkat do příštího léta, anebo ještě lépe – být na parádu. Zde je pár tipů pro inspiraci. Ledová krása (viz úvodní foto) Světelné LED řetězy jsou báječný ozdobný prvek s jedinečným kouzlem. A vejdou se i do sklenice od kompotu. Usadit se dají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tři dívky v domě hrůzy
epochaplus.cz
Tři dívky v domě hrůzy
Napohled obyčejný pohodlný dům v rezidenční čtvrti v Clevelandu obývá sympatický muž, kterého si sousedé nemohou vynachválit. Nikdo z nich netuší, jak hrůzné tajemství se za jeho zdmi skrývá. Městečko Yauco na karibském ostrově Portorico má něco přes 30 tisíc obyvatel a 10. července 1960 k nim přibývá také Ariel Castro. Jeho rodiče Pedro Castro
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Jak shodit kila a nepřibrat
nejsemsama.cz
Jak shodit kila a nepřibrat
Přejídáte se, jenže pak si vyčítáte nadbytečná kila? Do posilovny vás nikdo nedostane? Moc toho nenaspíte a v práci máte stres? Zkuste na to jít jinak. Asi vás překvapí, že váš chytrý metabolismus sám od sebe spálí 1300 až 2000 kalorií denně, bez jakékoli aktivity. Kolik přesně, to už záleží na vaší váze, výšce i jiném. Už to je ale přece dobrý
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
epochalnisvet.cz
Kameny Ica: Dokazují, že jsme žili s dinosaury?
Na více než 15 000 kamenech s rytinami najdeme údajně potvrzení prakticky všeho, o čem dnešní záhadologové sní. Obrázky zachycují dinosaury, pokročilé lékařské zákroky nebo pokročilé technologie, nápadně připomínající ty moderní. Jsou kameny skutečné? Kdo je mohl vytvořit a co všechno by měly dokazovat?   Peruánský lékař Javier Cabrera Darquea (1924–2001) slaví 42. narozeniny. Mezi dary se
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
21stoleti.cz
Průmyslové potraviny jako zhouba našeho zdraví?
Člověk je tvor nepoučitelný, zejména co se skladby jídelníčku týká. Jakmile má možnost dopřát si potraviny s vysokým obsahem cukru, soli nebo tuku, nedokáže odolat. Přitom by měl. S každou další porcí
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
historyplus.cz
Richard Lví srdce krutostí šokoval muslimy i křižáky
S rukama pevně svázanýma za zády je postupně vyvádějí z města do pouště. Tam na ně již čekají kati. Marně budou muslimští vojáci sultána Saladina bušit do křesťanských řad, aby zachránili své souvěrce. Jejich osud je zpečetěn. Přezdívají mu Lví srdce. Už jeho současníci pohlížejí na anglického krále Richarda I. (1157–1199) jako na hrdinu, rytíře
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
tisicereceptu.cz
Plněná cuketa s kuskusem, zeleninou a šunkou posypaná sýrem
Suroviny 4 rajčata 3 cibule 8 lžic kuskusu 150 g uzené slaniny 200 g šunky 200 g strouhaného sýra Postup Cuketu podélně rozřízněte a vnitřek vydlabejte. Vydlabaný vnitřek nakrájejte na m
Velikonoce s Baronem
iluxus.cz
Velikonoce s Baronem
Velikonoce klepou na dveře, a jak lépe je strávit než v přítomnosti prvotřídních českých ovocných specialit a pálenek Baron Hildprandt. Nenechte se zaskočit dospělými koledníky, a kromě obarvených vaj
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
epochanacestach.cz
Hrádek u Nechanic: Po stopách šlechtického rodu Harrachů
Reprezentační sídlo starobylého rodu Harrachů je ideálním prostředím k udržování starých tradic. A na zámku Hrádek u Nechanic dobře vědí, co zajímavého pro své návštěvníky připravit. Známý novogotický zámek Hrádek u Nechanic byl vystavěn hraběcí rodinou Harrachů mezi lety 1839 až 1857 jako jejich letní lovecké a reprezentační sídlo. Vyznačuje se nejen anglickou architekturou, bohatě zdobenými
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
skutecnepribehy.cz
Jak jsem zkoumala svůj rozvětvený rod
Seděla jsem nad archivem dlouho do noci a kolem mě se promenádovali duchové mých předků. Pak zamířili do jídelny ke kulatému stolu. Do toho domu po prarodičích jsem se přistěhovala nově, bydlela jsem tu zatím jen pár dní. Domek byl hodně dlouho opuštěný, protože babička s dědou už před lety odešli bydlet do domova seniorů, kde měli
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
nasehvezdy.cz
Radostná událost v rodině Leoše Mareše!
U Marešových se slaví! Syn Jakub (18) se dostal na prestižní univerzitu Florida Southern College v Americe, kde se kromě studií byznysu bude také věnovat vodnímu lyžování, ve kterém je opravdu dobrý.
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
enigmaplus.cz
Co vše skrývá zřícenina hradu Házmburk?
Zřícenina gotického hradu Házmburk, jež najdeme u vsi Klapý, asi 3,5 kilometru severozápadně od města Libochovice v okrese Litoměřice, je opředena nejednou bájí a pověstí, tak jako ostatně každé staro