Domů     Letíme daleko: Jet lag a další potíže
Letíme daleko: Jet lag a další potíže
29.6.2022

Nastává čas dovolených a toulek po světě, a tak vás možná čeká vysněná cesta za oceán. Pak se také poprvé potkáte s pásmovou nemocí.

Anglicky se nazývá jet lag a doslova znamená tryskáčové zpoždění. O co vlastně jde? Cestování časovými pásmy vám rozbourá denní rytmus.

Lidské tělo je, jak známo, nastavené na to, aby dělalo během 24 hodin spoustu činností – mezi jiným má svůj čas spánku a jídla.

Pokud rychle překonáte hned několik časových pásem, hrozí únava, třeštění hlavy, dehydratace, otupělost, nespavost, nevolnost, bolesti svalů či pocity podrážděnosti. Zajímavé je, že směrem na západ se dá jet lag překonat snadněji, směrem na východ zase hůře.

Pokud máte možnost volby, východním směrem létejte v noci a zkuste let prospat. Na západ naopak létejte ve dne. Nejhorší bývají první dva dny po příletu, později ale příznaky vymizí nebo se alespoň zmírní.

Navíc každý člověk je jiný, a tak i vážnost příznaků se může lišit. Některé studie tvrdí, že každou překonanou časovou zónu tělo zpracovává jeden den. Tudíž z letu do Asie byste se teoreticky mohli sbírat třeba týden.

Co můžete udělat, abyste příznaky jet lagu zmírnili? Zázraky nedokážete, ale něco přece jen ano.

Připravujte se předem

Upravte jídelníček. Ve dnech před odletem jezte jídla bohatá na bílkoviny, a to především maso, vejce a luštěniny. Nepijte kávu mezi 15. a 17. hodinou. Při večeři jezte jídla s vyšším podílem cukrů, jako jsou těstoviny, brambory, klidně i sladká jídla.

Dopřejte si dostatek odpočinku a spánku. Cestujete-li z východu na západ, několik dní před odletem choďte spát a vstávejte později než obvykle. Pokud naopak poletíte ze západu na východ, usínejte i vstávejte dřív.

Je také dokázáno, že nad pásmovou nemocí spíš zvítězíte, pokud budete při cestování hladoví. To platí i v případě letů delších než 10 hodin. Hlad prostě zkusíte zaspat.

Vezměte na pomoc techniku

Novinka, kterou máme na mysli, se jmenuje Re-Timer, a pokud létáte často, jako třeba sportovci, mohli byste o ní začít uvažovat. Jak to pracuje? Re-Timer vypadá jako brýle a vyzařuje mírné zelené světlo, které pomáhá při změně spánkových rytmů.

Pro úplnou aklimatizaci byste měli nosit tyto brýle půl hodiny denně tři dny před odletem a totéž po příletu. Tahle hračka se nabíjí přes USB připojení.

Aby trombóza neměla šanci

Během letu nezapomínejte na dodržování pitného režimu. Jedním z nejdůležitějších kroků k prevenci vzniku žilní trombózy je dostatečný příjem tekutin. Ideálním nápojem je čistá voda.

Pokud se hodně potíte, pak pijte vody více mineralizované a samozřejmě nesycené. Sycené totiž poměrně rychle potlačují pocit žízně, takže hrozí, že budete pít výrazně méně. Optimální příjem je 2–3 litry, při pocení a u rizikových osob i větší.

A nepředstavujte si pod pojmem rizikový jen člověka po operaci nebo s interním onemocněním.

Podle doc. MUDr. Jana Piťhy z pražské FN Motol a IKEMu klidně může jít třeba o mladou ženu s nadváhou, křečovými žilami, kuřačku, užívající antikoncepci (nebo naopak těhotnou), s vrozeně zvýšenou srážlivostí krve, která zanedbá pitný režim.

Na čas naopak úplně vynechte alkohol, kávu i čaj. Nejenže odvodňují organismus, ale také vás zbytečně udržují v bdělém stavu.

Cvičte

Měli byste si krátce zacvičit, ještě než nastoupíte do letadla, ať už doma, nebo přímo na letišti. Někde bývají i k tomu určené prostory. Protahujte se také v průběhu celého letu.

Přibližně jednou za hodinu procvičujte horní a dolní končetiny, opakujte krouživé pohyby, čas od času vstaňte a projděte se uličkou. Střídavě se stavějte na paty a na špičky, čímž také podpoříte krevní oběh.

Jinak by totiž mohlo docházet ke vzniku otoků, křečových žil, či dokonce hluboké žilní trombózy (zánětu žil). Případným otokům zabráníte i nošením elastických kompresních podkolenek či ponožek. Není to nesmysl, jak si mnozí myslí.

Výrazný preventivní účinek kompresních punčoch při dlouhých letech je vědecky ověřen.

Co vzít na palubu?

Do příručního zavazadla přibalte špunty do uší, ponožky a masku na oči. Nezapomeňte se pohodlně obléci. Oděv by měl být volný, prodyšný, nejlépe z přírodních materiálů. Ideální je bezešvé spodní prádlo a pro ženy také pohodlná podprsenka bez kostic.

Sundejte si boty, sklopte sedadlo a přikryjte se dekou nebo velkou šálou. Zkuste spát, ale nenuťte se do toho.

I pleť potřebuje péči

Klimatizace nesvědčí ani pleti. Pokles vlhkosti v kabině letadla zapříčiňuje, že pokožka brzy ztrácí vláhu a rychle zčervená. Do kabelky si přibalte ochranný a hydratační krém a minerální nebo růžovou vodu, která osvěží a má na pleť blahodárné účinky.

Melatonin někdy dokáže divy.
Melatonin někdy dokáže divy.

Léky

Pokud trpíte opakovaným výskytem žilních trombóz, určitě se před cestou poraďte s lékařem. Někdy lékaři doporučují jednorázovou aplikaci injekce léků (heparinu) i za cenu mírně zvýšeného rizika krvácení.

Přesto, či právě proto, je i v tomto případě nutné dodržet dostatečný příjem tekutin a alespoň menší pohybovou aktivitu.

Melatonin

Hormon, který vzniká v mozku a diriguje náš spánek či bdění, může pomoci vyrovnat se s jet lagem. Zkušení cestovatelé radí:

V případě, že poletíte na východ, užijte před spaním jednu tabletku melatoninu, který usnadňuje usínání, poletíte-li na západ a hned první noc se probudíte příliš brzy, užijte také malou dávku melatoninu. V mnoha zemích je dostupný jako doplněk stravy.

U nás je situace už léta nejasná, takže doporučení opět zní: poradit se s lékařem, který ho může předepsat.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
15.1.2025
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak příčinou může být právě nevhodná poloha při spánku. Není to banalit
9.1.2025
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. K tomu nepotřebujete spoustu líčid
7.1.2025
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete pokládat bez nádoby. I v mikrovlnce je nenahraditelným pomocníkem. A víte, že ho nemusí
31.12.2024
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, aby vás nepřeválcovaly? 7 rad „před“ i „po“: * Alkohol prokládejte
27.12.2024
Vánoce a Silvestr jsou svátky rodinného setkávání, ale také dobrého jídla a pití. A málokdo dokáže odolat různým lákadlům a laskominám. Víme, že už máme dost, ale oči a mlsný jazyk nás nutí hodovat dál. A tak není nic divného, že může nastat nějaký problém. Pálí nás žáha, bolí žlučník, třeští hlava… První pomoc lze najít ve spíži. Pálení žáhy Příčinou je většinou překyselení žaludku, které jsme
reklama
Šikovné tipy
Svícny z hrníčků
Skvělé je, že jejich výrobu zvládne každý a nezabere příliš času. Stačí jen zapojit fantazii. A většinu věcí, které budete potřebovat, najdete doma. Připravte si * různé hrníčky * balicí papír * mech * modřínové či jiné větvičky * drobné šišky * kousky kůry pokryté mechem * různé druhy a velikosti svíček * krajky * […]
Svítící domečky pro pohodovou atmosféru
Den se krátí, brzo je tma a podvečer je ten pravý čas na šálek horkého nápoje a tvoření. Třeba kouzelných domečků s vánoční atmosférou. Už jste zkoušeli samotvrdnoucí hmotu? Ta se vám pod rukama může proměnit doslova v cokoliv. My vám přinášíme návod na domečkové svícínky, které si s trochou trpělivosti vymodeluje i úplný začátečník. Budete potřebovat: […]
Květiny na vánoční stůl
Nejen kapr a cukroví, pro sváteční dojem by na prostřeném stole neměly chybět ani květiny. Klasikou je vánoční hvězda, krásná je sama o sobě, což pak teprve v parádním aranžmá. Poinsettie ve voskové misce Skutečně, miska, v níž je toto aranžmá usazené, vznikla z vosku, či spíše z parafínových svíček. Není to nic složitého a […]
Když se z pejska stává dědek…
U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život. HŮŘE TRÁVÍ Přijde k misce, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Samotná podstata času v srdci Serpenti
iluxus.cz
Samotná podstata času v srdci Serpenti
Rok 2025, který je podle čínského kalendáře rokem Hada, přináší značce Bulgari jedinečnou příležitost odhalit převratnou reinkarnaci své ikonické legendy Serpenti. Čínský kalendář letos oslavuje tento
Pozor! Neviditelnost je tu!
epochalnisvet.cz
Pozor! Neviditelnost je tu!
Kdo si občas nepřál na chvíli zmizet ze světa, a pak se zase vrátit zpět. Jak ale něco takového zařídit? Jednoduše, stačí se stát neviditelným!   Dlouho to byl jen sen, teď už je skutečností! Neviditelným se může stát úplně každý, stačí si na internetu objednat neviditelný plášť. Nebo přesněji neviditelný štít. Takto jednoduché se
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
epochanacestach.cz
Olomoucké tvarůžky: Velký příběh o výjimečné chuti
Olomoucké tvarůžky jsou zrajícím sýrem z netučného kyselého tvarohu a podle chuti a vůně si je s ničím jiným nespleteme. Vítězí nejen v kuchyních, ale i v diplomacii – Evropská komise je zařadila mezi chráněná zeměpisná označení EU. Tvarůžky jsou výchozí surovinou i způsobem výroby natolik spojeny s mlékem a svým vesnickým domovem, že nebude možné nikdy určit chvíli,
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
skutecnepribehy.cz
Držíme spolu, a to je nejdůležitější
Někdy ten náš život vypadal už beznadějně. Díky soudržnosti a taky notné dávce štěstí se nám ale podařilo všechny nástrahy osudu úspěšně překonat. Moji rodiče se velmi milovali a svoji vzájemnou lásku si dávali denně najevo. Tatínek třeba dal jen tak mamince pusu a ona ho jen letmo pohladila po vlasech. Vždycky jsem si přála, abych i já našla podobnou
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
21stoleti.cz
Nejčastější dotazy pacientů: Potřebuji na virózu antibiotika?
Když se necítíme dobře, často hledáme rychlé řešení, jak se co nejdříve uzdravit. Antibiotika jsou mocným nástrojem moderní medicíny, ale ne vždy jsou tou správnou volbou. Zde jsou nejčastější dotazy
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
nasehvezdy.cz
Lásku Němcové zabila děsivá tsunami
Jedné z našich nejslavnějších modelek vzala vlna tsunami přítele. Jeho křik slyší Petra Němcová (45) dodnes. Ona sama měla na čtyřech místech roztříštěnou pánev, utrpěla i další zranění. Největší
Langoš bez kynutí
nejsemsama.cz
Langoš bez kynutí
Klasický maďarský fastfood si můžete dopřát v různých variantách. Tou nejjednodušší a zároveň velmi chutnou je potřít ho prolisovaným stroužkem česneku, ke kterému zkuste přidat trochu sušeného tymiánu. Ingredience: ● 450 g hladké mouky ● 1 vejce ● 250 ml kefíru ● 1 lžíce cukru ● ½ lžičky jedlé sody ● ½ lžičky soli ● 2 lžíce oleje ● olej na smažení Na dohotovení: ● zakysaná smetana ● nastrouhaný sýr Postup: Do mísy
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
rezidenceonline.cz
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod
Eleganci i kvalitu a přináší současný design komod Jejich historie sahá do sedmnáctého století, kdy francouzští aristokraté včetně samotného krále Ludvíka XIV. měli ve svém mobiliáři umělecky zdobené komody navržené těmi nejlepšími řemeslníky. Tehdy měla tato nábytková klasika podobu modelů s promyšlenými proporcemi, zaoblenými liniemi a ozdobnými nohami, časté bylo zdobení luxusními intarziemi, vyřezávanými detaily
Hovězí na česneku
tisicereceptu.cz
Hovězí na česneku
Vydatný oběd, který má říz, když nešetříte česnekem. Ale buďte bez obav, červené zelí jeho chuť v ústech přirozeně zneutralizuje. Suroviny na 4 porce 800 g hovězí kýty 3 lžíce oleje 2 cibule
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
epochaplus.cz
Jaký byl důvod exploze raketoplánu Challenger?
Challenger byl v pořadí druhým raketoplánem NASA, vypuštěným na oběžnou dráhu Země. Na první misi vyrazil 4. dubna 1983, následně vykonal ještě osm dalších vesmírných cest. Po necelých třech letech aktivní služby byl zničen při startu své desáté mise. Lety raketoplánů byly následně až do roku 1988 pozastaveny. Podobný osud jako Challenger, ovšem při návratu,
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
enigmaplus.cz
Temné varování: Vize smrti, která se ukázala v zrcadle
Manželé Sally a Tom Batesovi se na podzim roku 1961 vydávají k jednomu z londýnských domů ve viktoriánském stylu, aby si jej prohlédli a zvážili případnou koupi. Vše vypadá přesně tak, jak si vysnili…
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
historyplus.cz
Zval bankéř Preiss Masaryka na zabijačky?
Přezdívají mu Žralok od Prašné brány nebo Kapitán českého průmyslu. Právník Jaroslav Preiss se nikdy nestane ministrem, přesto více než deset let ovládá prvorepublikovou ekonomiku. A Živnobanka díky němu bude vůbec nejvýznamnější čs. bankou. Jaroslav Preiss (1870–1946) pochází z rodiny berního úředníka v Přešticích u Plzně. Rodiče se brzy přestěhují do Domažlic, kde mladík vychodí gymnázium. Absolvuje