Domů     Velká postel, velké pohodlí
Velká postel, velké pohodlí
10.5.2024

K dobrému spaní potřebujete mít prostor. Pro nohy, ruce a pro pohyb ve spánku. Postel proto vybírejte tak, abyste se do ní pohodlně vešli.

Většinou rám postele bývá tím prvním, co nás zaujme. Dodává totiž celé ložnici styl. S designem rámu ale souvisí i rozměr postele. Měli byste si proto vyzkoušet, jestli korpus má dostatečnou lehací plochu a nikde netlačí. Také se vám musí bez problémů vejít do ložnice.

Velikost rámu

Čím je postel delší, tím lépe se vyspíte. V opačném případě můžete být unavení, podráždění, budete trpět poruchami koncentrace a úbytkem energie. Velikost postele vybírejte podle výšky osoby, která do ní bude uléhat.

Rám by tedy měl být ideálně o 20 až 30 centimetrů delší, než jste vy sami. Šířka bývá u jednolůžka standardně 90 cm, u jeden a půl lůžka 120 až 140 cm.

Některé páry – zvláště ty mladšího ročníku – se sice často spokojí s menším rozměrem, ale pro postel, kde mají spát dva, je rozhodně nejlepší tzv. dvoulůžko. Tedy o rozměru 180 – 220 cm.

Výška rámu by se měla vybírat podle toho, jak by postel celkově měla být vysoká spolu s matrací. Lehací plocha ve výšce 50 cm je sice ideálem, ale někdo chce mít postel vysokou tak, aby se z ní pohodlně vstávalo. Dorovnat to můžete výškou matrace.

Výběr materiálu

Hlavu si musíte lámat také tím, z čeho je rám postele vyroben. V prodejnách s nábytkem, anebo ve studiích zdravého spaní je totiž nabídka převeliká. Na výběr máte dýhu, lamino, masivní dřevo, kov, či čalounění.

Nejoblíbenějším materiálem sice zůstává dřevo, kdy se na rámy nejčastěji používá smrk a borovice, protože bývají levnější, jenže v tom je někdy kámen úrazu. Může se vám totiž stát, že se rám postele uvnitř konstrukce prolomí.

Proto je vždy lepší si vybrat rám z pevnějšího dřeva, například z dubu, buku či břízy. Jejich ceny se sice mohou vyšplhat až na dvojnásobek, ale vyplatí se vám to.

Kombinovaný rám

Někteří výrobci nábytku nevýhodu levnějších dřevěných rámů jistí tím, že do vnitřní dřevěné konstrukce, která pak nese tíhu matrace a de facto i vašeho těla, vkládají podpěrné součásti z kovu, jde o zvláštní matrace s pružinovou konstrukcí (tzv.

boxspring). Z kovu jsou pak vyhotoveny i šrouby a další podpěrné vychytávky. Výběr je ale na vás. Samozřejmě, že pokud jste v životní situaci, kdy se musíte třeba narychlo stěhovat do jiného bytu, pak volíte to nejlevnější.

Kdo chce ušetřit, zpravidla si vybírá lamino, ale jeho životnost se rozhodně nedá s masivem srovnávat. Často se stává, že se právě tato postel po nějakém čase rozviklá a pak je třeba, tak jako tak, si pořídit postel novou. Takže prvotní finanční úspora v tomto případě nemá smysl.

Kovové postele

Ty v poslední době zažívají velký boom. Hodí se do moderně zařízených ložnic a k jejich přednostem patří dokonalá pevnost. Cena kovových rámů se odvíjí od náročnosti designu a řemeslného provedení.

Můžete vybírat z různých stylů, od vintage přes skandinávský až po moderní. Postel z kovu dokáže vykouzlit v interiéru skvělou industriální atmosféru, pokud ji vyladíte v černé tónině. Bílé zase dobře zapadnou do romantických pokojů a ložnic.

Za kolik?

Mějte na paměti, že ceny za postele jsou v obchodech zpravidla uváděny bez matrací a roštů. Abyste získali konečnou cenu za kompletní postel, musíte připočíst i náklady na tyto dvě nezbytnosti.

Jaký vybrat správný rošt?

Váha matrace by se měla na roštu pravidelně rozprostřít. Správný rošt je důležitý zejména tehdy, když máte problémy s krční, či bederní páteří.

Kvalitní a stabilní rošt může navíc vyrovnat zátěž slabší matrace a současně napomáhá odvětrávání, tedy proudění vzduchu z matrace ven a naopak. Proto ani na roštu nešetřete. Co se týče druhů roštu, je dobré se poradit s prodejcem postelí nebo matrací. Na výběr jsou rošty pevné, polohovací, výklopné, laťové, s lamelami a motorové.

Naše tipy:

*Lamelový rošt by měl mít nejméně 28 pružin uchycených v rámu.

*Vzdálenost lamel by neměla být větší než 4 cm, jinak by rošt mohl matraci poškodit.

*Každý rošt by měl dostatečně pružit.

*Při potížích s páteří je vhodný rošt, který se dá nastavit podle potřeby až téměř do polosedu, čímž zvláště nemocným usnadňuje dýchání.

*Chcete-li mít jistotu stabilní postele, volte tzv. boxspring, tedy dřevěný rám postele opatřený matrací s pružinovou konstrukcí, který ideálně rozkládá tlak absorbovaný nosnou matrací.

Matraci si vyzkoušejte

Neměla by nás tlačit, ale ani bychom se do ní neměli úplně „vnořit“. Jaká je tedy matrace tak akorát? Předně byste si ji měli vyzkoušet. Mnozí prodejci vám povolí si na postel se zvolenou matrací lehnout. Jedná se o předváděcí výrobek, takže stud stranou!

Zvolte pak ten typ, který vám bude nejlépe vyhovovat. Neméně důležitým kritériem volby je i to, nakolik matrace umožňuje odvádění potu a odvětrávání. Zpravidla si můžete vybrat z pěnové, latexové, taštičkové a pružinové matrace.

Do manželských postelí se doporučuje sáhnout po dělených. Každý z partnerů má totiž jinou hmotnost i jiné nároky na tuhost. Pokud se vám chce z postele dobře vstávat, volte výšku matrace minimálně 20 cm.

S úložným prostorem

U manželské postele se úložný prostor může nacházet přímo pod postelí. Pokud se úložný prostor nachází v posteli, je dobré sáhnout po výklopných roštech s kovovou konstrukcí, které se vyklápí od nohou postele pomocí speciálních pneumatických pístů.

Nejvhodnější je pod lůžko ukládat čisté povlečení, ručníky či jiné druhy prádla, které zabírají hodně místa. Lůžkoviny ne, neboť během spánku nasávají pot a v uzavřeném prostoru by pak vlhkost podporovala množení roztočů a plísní.

Čelo může hrát hlavní roli

Dobré pro čtení

Čela se většinou nachází u hlavy postele, jsou elegantní, praktická a mnohdy jsou tím hlavním, co upoutá pozornost. Navíc vám mohou i prakticky sloužit.

V takové posteli si můžete nejen dobře posnídat, ale i číst, protože se o čelo pohodlně opřete a nezničíte si tak malbu na stěně. A můžete si na něj přidělat lampičku ke čtení.

Čelo má však ještě jednu výhodu – pokud máte postel umístěnou v prostoru, drží polštáře na místě, takže vám v noci nepopadají na podlahu. Jestli vás okouzlí čela čalouněná, dřevěná nebo ta z lamina, je pak jen na vás.

Pozor na pelest u nohou

Existují ovšem lidé, kteří vyhledávají postele se zvýšenou pelestí i v oblasti nohou. V těchto případech by však postel měla být o dost delší, než je výška spáče, aby se nestalo, že mu bude malá. Pokud na tento typ postele nejste zvyklí, raději se mu vyhněte. Může totiž ve vás vyvolat pocit určité stísněnosti a nepohodlí.

Psychická ochrana

Máte někdy strach ze tmy anebo spíše z neznáma? Čelo vás ochrání, získáte díky němu pocit, že od temene hlavy „na vás nic nemůže zaútočit“, neboť je jakousi bariérou, či pojistkou vašeho bezpečí.

Prostě a jednoduše – člověk se ve většině případů cítí lépe, když je jeho lůžko v době spánku z jedné stany nějak kryté, ať už čelem, stěnou nebo jinak. Jde o prastarý instinkt. Podobné instinkty v nás sice postupně slábnou, ale stále v našem chování existují.

Nevýhody…

Nemůžeme si na nějakou vzpomenout. Postel se zadním čelem či pelestí je prostě hezké, trendy, může být i velkým doplňkem do jinak strohé ložnice, anebo vám doplní jednotný styl celého bytu.

Kdo totiž volí byt například v boho stylu, anebo s africkou příchutí, jistě bude velmi rád, když si může vybrat z velké nabídky ratanových čel.

Komu se líbí strohá moderna, tedy „designové“ řešení, tak ani ložnice v tomto stylu nemusí působit „studeně“ nebo jinak nepříjemně, když dá zavděk čelem z kůže, anebo z koženky.

Věčným evergreenem jsou pak romantické nebo selské ložnice, které volí střední a starší generace.

Pro inspiraci:

Postel by podle tradičního čínského učení feng shui měla být umístěna čelem ke zdi a být přístupná z obou stran. Pokud je to možné, nestavte ji přímo pod okno. Pro bezpečný pocit ji umístěte tak, abyste měli přímý výhled na dveře.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.5.2024
Chladný, elegantní, s dokonale hladký povrchem. Díky těmto vlastnostem je porcelán stále ještě nepřekonaným materiál pro stolní nádobí, ale okouzlí i na doplňcích. Bubble váza s s nástavcem v podobě děrované koule, která slouží k uchycení stonků ve správné poloze. K dostání ve dvou velikostech a s povrchovou úpravou bílou, perleťovou, zlacenou a platinovou. Autorský porcelán Luckavo.cz, cena o
16.5.2024
Tento trend bydlení je inspirován prostředím továrních hal a průmyslových prostor. Se svou střízlivostí a sklonem k minimalismu je protipólem romantických trendů bydlení. Možná to je ale přesně to, co se vám zalíbí. Zdálo by se, že zařídit si byt v industriálním trendu bude velmi lehké. Opak je pravdou, protože musíte přísně dodržet jednotný styl, který je na první pohled neútulný a strohý: odhal
7.5.2024
Po desetiletí byl tmavý dřevěný masiv synonymem kvalitního nábytku. Ale časy se změnily. Čím dál větší oblibě se těší interiér zařízený ve světlých tónech. Je to trend, který jen tak neustoupí, protože má své nepopíratelné výhody. Místnost vybavená ve světlých barvách působí prostorněji, čistěji a přívětivěji. Ani údržba není náročnější než u tmavého nábytku. A možností, jak takový interiér ladit
30.4.2024
Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku. Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké? 1. Používejte méně chemikálií Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemic
25.4.2024
Každý byt a dům má svůj typický pach, který může cizí lidi odrazovat. Proto je dobré si místnosti provětrat vůněmi, které jsou příjemné všem. Nejlepší volbou je přírodní cesta bez chemie ve vzduchu. Skvělým pomocníkem bývají čerstvé květiny, jenže kupovat je pravidelně není zrovna levné. Čím dalším lze provonět byt? Sušené květiny Dlouho vydrží a navíc vás nebude omezovat jejich údržba. Mezi ty
reklama
reklama
Šikovné tipy
Už žádné zbytky!
Nejen proto, že zero waste nebo hezky česky od čumáčku po ocásek je moderní, ale pokud se budete snažit zpracovat každý kousek suroviny, nebudete nic vyhazovat, ušetříte a můžete vymyslet i opravdu zajímavou kulinární kreaci. Možná jste si toho už všimli. Nějak se vám nedaří spotřebovat všechno, co nakoupíte, a tak lecjaká surovina končí v koši. […]
Do boje proti vodnímu kameni!
Také vás zlobí, že se usazuje všude? Na dlaždičkách, ve varné konvici, v pračce, na všech místech, která přicházejí do kontaktu s vodou. Jeho odstranění nemusí být nijak složité, stačí jen dát pozor na některé citlivé povrchy a rozhodnout se, zda použijete chemii, nebo některý z domácích přírodních prostředků. 3 zásadní otázky: * Co je […]
Ať se to jen blýská!
Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit. Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody. Měď *Koupelna Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě […]
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
iluxus.cz
Top Class hostil unikátní večeři s hodiářskou značkou Union Glashütte a posádkou slavného vozu Duckar
Když se magazín Top Class spojil s ateliérem Chronoshop, bylo jasné, že se chystá něco výjimečného. Výsledkem byla nezapomenutelná večeře, která přilákala skutečně zajímavé hosty. Hlavní hvězdou večer
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
enigmaplus.cz
Tajemný Stonehenge nepřestává lákat
Tajemná kamenná stavba je jednou z nejznámějších turistických atrakcí Británie. Návštěvníků se líbí tajuplná atmosféra místa, jehož účel ani okolnosti vzniku dodnes nebyly objasněny. Co o podivuhodné
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
tisicereceptu.cz
Chřestový krém s pošírovaným vejcem
Suroviny 25 g másla 350 g zeleného chřestu 3 šalotky 2 hrsti špenátu 2 stroužky česneku 700 ml zeleninového vývaru sůl 3 plátky chleba 4 vejce olivový olej Postup Máslo a olej rozehř
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
historyplus.cz
Fred Astaire: U filmu mu dali nejdřív košem
Elegán s graciézními pohyby tančí ve světle reflektorů. Miláček národa stále hledá partnerku, která mu bude důstojným protějškem. A pak jednoho dne spatří tu pravou. Světový film v tu chvíli získá legendu – duo Ginger a Fred. Přistěhovalec z Rakouska Fritz Austerlitz (1868–1923) pracuje v pivovaru v americké Nebrasce a se svým životem je docela spokojený. Zato
Manžel Rybové nevyznává lásku?
nasehvezdy.cz
Manžel Rybové nevyznává lásku?
Nestárnoucí herečka ze seriálu Ulice Linda Rybová (48) už mnoho let tvoří pár s hercem ze seriálu Specialisté Davidem Prachařem (65). Za všechny společné roky se ale tak moc nespekulovalo o krizi jak
Studená letní polévka
nejsemsama.cz
Studená letní polévka
Suroviny: 250 ml jahodového džusu 250 ml vody 160 g cukru 500 g jahod 200 g bílého jogurtu špetka skořice Na ozdobu: 8 jahod lístky máty 100 ml smetany ke šlehání Postup: V rendlíku zahřejte jahodový džus se 150 ml vody, přidejte špetku skořice a cukr a pomalu zahřívejte. Jakmile se směs začne vařit, stáhněte
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
21stoleti.cz
Syrovým mlékem proti ptačí chřipce? Rozhodně ne!
Sociálními sítěmi se jako lavina šíří nový gastronomický „trend“. V jeho rámci lidé bez odborného vzdělání radí Američanům, aby konzumovali syrové kravské mléko. Údajně by totiž právě takto měli získa
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
epochanacestach.cz
Pánské tenisky pro každodenní stylizaci
Tenisky jsou obuv, kterou můžete nosit většinu roku. Na jaře a na podzim se v nich však budete cítit nejlépe. Hodit se budou i v létě během chladnějších večerů nebo při sportovních aktivitách, jako je jízda na kole, volejbal nebo basketbal.   K čemu můžete nosit pánské tenisky? Pánské tenisky jsou velmi univerzální obuví. Už
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
skutecnepribehy.cz
Jak se má starat o dítě, když neuvaří kakao?
Příběh mé sestry je smutný. Ale je to ohromná bojovnice. Když se jedná o dítě, dokáže se s osudem pořádně poprat. Lidský život píše romány, někdy bohužel smutné a kruté. Takový je příběh mé sestry. Bývala to krásná holka, plná života, rozesmátá, kluci ze širokého okolí do ní byli zbláznění. Kolem osmnáctého roku to s ní začalo jít z kopce. Nejhorší
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
epochalnisvet.cz
Námořní střet u Cušimy: Japonci proti Rusům oprášili Nelsonův manévr
Na palubě ruské vlajkové lodi Suvorov vládne veselí. „Ať žije car!“ připíjejí si důstojníci. Panovníkovy narozeniny se přece musejí oslavit i na moři. Zrovna když je zábava v nejlepším, však přijde obávaná zpráva: Japonské válečné lodě jsou na dohled…   Bylo by to krásné překvapení pro cara – rozdrtit Japonce, s nimiž se už několik měsíců
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
epochaplus.cz
Tanya Kachová: Měsíce a roky v zajetí
K únosům dochází dnes se zvýšenou intenzitou po celém světě. Hlavně co se týče dětí. Někdy trvá i deset let, než jsou objeveny. To může potvrdit Tanya Kachová z USA, jež byla v zajetí deset let, nebo Fusako Sanová z Japonska. Ta mohla devět let jen sledovat televizi a nesměla se hnout se z domu.