Pilaf nebo také pilav je jídlo, kde tvoří základ rýže nebo pšenice (bulgur). Většinou se osmaží na oleji a potom vaří v kořeněném bujónu. Je spousta druhů pilafů, záleží na tom, v které zemi se vaří, může obsahovat různé příměsi – zeleninu, ovoce, různé druhy masa a nesmí chybět koření.
Pilaf a podobná jídla jsou obvyklá ve východní Evropě, na Středním východě, nebo v jihoasijské kuchyni. V Ázerbájdžánu je pilaf národním jídlem. Velmi často se vaří např. v Turecku, zemích bývalého SSSR, na Balkáně nebo v Íránu.
Na 4 porce
1 kg skopového masa
200 g kořenové zeleniy
1 cibule
300 g dlouhozrnné rýže
pár zrnek nového koření
4 hřebíčky
na špičku nože muškátového květu
sůl
120 g sádla
petrželka
Maso vcelku dusíme doměkka v tlakovém hrnci v troše slané vody s kořením. Ke konci přidáme zeleninu. Maso pokrájíme na kostky, zeleninu na nudličky. Opranou rýži osmažíme na části sádla, zalijeme procezenou šťávou z masa, přidáme horkou vodu a udusíme. Vymastíme ohnivzdornou mísu. Smícháme osmaženou rýži s masem a zeleninou a dáme do mísy. Pečeme v troubě asi 30 minut při 200 °C.
Před podáváním posypeme petrželkou.
Už jste jedli nutrii?
Pomaloučku – polehoučku se na pulty vybraných řeznictví vrací nutrie, zvířata podobná velké šedivé myši, ale s masem velmi vysoké kvality. V 80. letech toto „dietní“ maso hrálo prim na nemocničním jídelníčku. Je zdravé, lehce se stravuje a složením se podobá králičímu.
Nejde však o levnou záležitost, kilogram vyjde cca na 170 Kč, avšak celá nutrie váží přibližně od 2,5–3 kg.
Dáte si? Šálek vody svaříme s octem, solí, bobkovým listem a šesti kuličkami jalovce. Do nálevu uložíme nutrii na dva dny do lednice.
Poté maso osušíme, oddělíme kýty, hřbet protkneme slaninou, osolíme a opepříme.
Slaninu (100 g) nakrájíme na nudličky a rozehřejeme na pánvi. Přidáme jemně usekanou středně velkou cibuli a za stálého míchání necháme zrůžovět.
Vložíme připravené porce nutrie a pod pokličkou dusíme doměkka. Před dokončením šťávu zjemníme kouskem másla a zakapeme citronovou šťávou.
Podáváme s bramborovým knedlíkem.
Desatero od maminky
- Maso uchováme déle čerstvé, když jej zabalíme do listů kopřiv, obložíme plátky cibule, nebo zabalíme do plátna namočeného v octu.
- Rýže bude chutnější, když ji před vařením opražíme na pánvičce.
- Mírně připálenou rýži můžeme ještě zachránit, když na ni přiložíme krajíc chleba, který pohltí zápach a chuť po spálenině.
- Strouhanku můžeme ještě před obalováním dochutit bylinkami a kořením. Můžeme taky přidat plátky mandlí a křupinky.
- Mléko a pudink se nám při vaření nebudou připalovat, když hrnec nejdříve vymažeme máslem.
- Aby mléko brzy nezkyslo, přidáme do něj špetku soli.
- Chuť čerstvého křenu zjemníme, když kořen na hodinku ponoříme do kysaného mléka.
- Bramborové knedlíky se nesrazí, pokud je před rozkrojením propíchneme na několika místech vidličkou tak, aby pára mohla volně uniknout. Ovocné knedlíky budou chutnější, když do vody, v níž je budeme vařit, přidáme maličko rumu nebo vanilkového cukru.
- Pečivo z křehkého těsta bude jemné a nadýchané, když v něm máslo nahradíme buď stejným množstvím, nebo přibližně dvěma třetinami zakysané smetany.
- Chléb a pečivo vydrží déle čerstvé, když k němu vložíme do sáčku půlku jablka.
Umíte jíst mango?
Stává se vám, že si koupíte v obchodě lákavý exotický plod a nevíte, jak se správně podává a upravuje? Paní domu vám poradí:
Kdy je zralé? Mango se sbírá nezralé (zelené a tvrdé), aby se převozem nepoškodilo. Zralé zežloutne, zčervená nebo zezlátne a změkne. Má silně aromatickou vůni. Koupíte-li ještě nezralý plod, vložte ho do papírového sáčku společně s jedním banánem a nechte dozrát.
Jak se porcuje? Vezměte ostrý nůž, mango položte a uřízněte silný podélný plátek, co nejblíž u pecky. Pak plod otočte a udělejte totéž z druhé strany. Zbude vám střed manga s trochou dužiny a s peckou.
Jak ho servírujeme? Pokud připravujete nápoj nebo chcete ovoce rovnou jíst, dužinu z obou odkrojených plátků vydlabejte. Do kompotů a salátu se víc hodí, kdy dužinu v obou půlkách naříznete do mřížky (1×1 cm) tak, aby se nepoškodila slupka. Ta se potom prohne a vznikne „ježek“ s úhlednými kostkami, které od dužiny odřežete.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock
Komentáře