Domů     Nakládání: Doma a chutně
Nakládání: Doma a chutně
11.1.2021

Toužíte po polici plné zavařovaček jen s domácími zeleninovými nebo houbovými dobrůtkami? Není nic jednoduššího, než si je pořídit. Stačí trochu práce a až se zima zeptá, budete znát odpověď.

Všichni samozřejmě nemáme možnost vypěstovat si vlastní zeleninu, ale nakupovat ji v sezoně od pěstitelů klidně můžeme.

Pokud je pro vás důležité vědět, co jíte a pijete, a k průmyslovým přísadám se stavíte podezřívavě, pusťte se do výroby lahodných domácích pochoutek sami.

Uvidíte, že budete mít radost z dobře vykonané práce a za čas, až budete předkládat své laskominy rodině či přátelům, vás zasloužená pochvala nemine.

Kde vzít

Je jasné, že ze nejlepší jsou čerstvé ingredience. A protože nepátráme po exotice, klidně vynecháme supermarkety a obrátíme se k místním pěstitelům. Zajděte na trh nebo na farmu, domluvte se se sousedy a kupte od nich jejich přebytky. Uvidíte, že budou rádi.

Když se totiž rozhodnete zavařovat, nemá smysl vkládat své úsilí do něčeho, co není té nejlepší kvality. Projevilo by se to na konečném výsledku. Pak je zde i otázka ceny. Vše je vždycky levnější v období, kdy je toho na trhu dostatek.

A pokud si něco vypěstujete sami, vyjde to ještě levněji. Pokud ne, alespoň vás vaše výpěstky potěší. Sbírání hub zase prospěje dvakrát. Poprvé vaší kondici, a podruhé, až je budete jíst.

Příprava sklenice

Začíná u většiny z nás hned poté, co vypotřebujeme původní obsah. Některé sklenice musíme koupit, ale dělat to při každém nakládání se nevyplatí.

Určitě s je dobré schraňovat sklenice, které mají třeba zvláštní tvar, protože právě do nich můžete zavařit to, čím chcete potěšit přátele. Dejte však pozor, aby sklenice a víčka byly neporušené.

Stačí totiž netěsnící víčko, či odštípnutý okraj a vaše práce přijde nazmar. Takže bez milosti vyhodit, i kdyby byla sebekrásnější. Navíc je před zavařováním nutné sklenice i víčka sterilizovat.

Sterilizace

Existují četné způsoby sterilizování, určitě znáte ten, kdy se sklenice vaří ve vodě. Ale možná vás nenapadlo zkusit to v troubě.

• Předehřejte troubu na 140 °C

• Rozložte na mřížku sklenice a víčka tak, aby se nedotýkaly

• Vždycky si připravte víc sklenic a víček, protože se může stát, že bude víc směsi, než jste očekávali.

• Zavřete dvířka a nechte sklenice 20 minut v žáru.

• Používáte-li k plnění trychtýř, musíte ho sterilizovat také. Je-li z plastu ponořte ho na několik minut do vařící vody.

Plnění sklenic

Pomocí chňapky vyjměte sklenice z trouby a postavte je na ohnivzdornou podložku. S plněním začněte, až když má budoucí obsah podobnou teplotu jako sklenice. To proto, že při velkých teplotních rozdílech by mohla sklenice prasknout.

Uzavření

Vždy před uzavřením otřete okraj sklenice, nejlépe vlhkou utěrkou, protože zbytky náplně brání neprodyšném uzavření, navíc se víčko přilepí. Chvilku nechte naložený produkt usadit a zavřete víčkem.

Sterilování

Asi nejoblíbenější a u nás nejznámější je nakládání zeleniny a hub do octa s kořením a následné sterilování. Většina lidí má už svůj recept, který se dědí, nebo od sousedů nebo ho někde vyčetli a zalíbil se jim.

Někdo zase používá nálev univerzální a nechá vyniknout ingrediencím. Zejména u hub oceníte jaké zajímavé chutě jednotlivé druhy mají, pokud se vám jich podaří nasbírat dost, abyste je mohli zavařovat podle zvlášť.

K tomu je třeba jen podotknout, že v receptu bývá pouze napsáno ocet, ale ne jaký. A tom bohužel může být kámen úrazu. Ocet totiž nejvýrazněji ovlivňuje chuť a kvalitu nakládané zeleniny.

Může se vám stát, že zavařovačku po čase otevřete a už po prvním kousnutí cítíte, že to není ono. I když jste použili stejný postup jako dřív, je vše úplně jiné, než jste byli zvyklí. Proto doporučujeme vždy používat kvalitní český 8% ocet. Tady se totiž šetření nemusí vyplatit.

Univerzální nálev na houby i zeleninu

2 ½ l vody

½ l octa

160 g cukru

80 g soli

13 kuliček nového koření

13 kuliček celého pepře

1 větší bobkový list

13 cukerínů (Ty dejte až do svařeného nálevu)

Vodu se solí a cukrem uvedeme do varu, krátce povaříme a pak přilijeme ocet. Necháme přejít varem a přidáme sladidlo.

Houby nakyselo

• Houby očistíme, nakrájíme na větší kousky a pořádně propereme ve vodě.

• Dáme vařit do osolené vody na deset minut. Během vaření se tvoří pěna, kterou sbíráme.

• Uvařené houby opět pořádně propláchneme vodou a dáme do skleniček. Navrch každé skleničky přidáme kolečko cibule. Zalijeme nálevem zavřeme a sterilujeme.

Náš tip: Pokud nemáte třeba na chatě zavařovací hrnec, stačí dát na dno obyčejného hrnce utěrku,nalít vodu, vložit sklenice a počkat až začne voda vařit. Pak vypněte a nechte pod pokličkou ještě 20 minut. Poté sklenice vyndejte a překlopte na víčka.

Na sklenice přilepte štítek s označením obsahu a datem výroby, abyste se později orientovali

Studené nakládání

Tento způsob konzervace uchová vzhled i texturu ingrediencí. Například takto naložené okurky si uchovají jasnou barvu a křupavost. Příprava zastudena spočívá zejména v nachystání zeleniny a jejím oloupání a pokrájení, jak je třeba.

Základní technika vyžaduje použití soli, aby vytáhla ze zeleniny co nejvíc vody, než ji naložíte.

Příprava

• Zeleninu očistěte. Odřízněte stonky nebo kořínky, oloupejte, nasekejte nebo pokrájejte na kolečka. Začněte klást do mísy nebo plastové nádoby a mezi jednotlivé vrstvy nasypte tenkou vrstvu soli. To opakujte, dokud nebude všechna zelenina spotřebovaná. Nechte přes noc stát v pokojové teplotě.

• Následujícího rána zbylou sůl pod tekoucí vodou smyjte. Zeleninu vložte do vysterilizovaných sklenic, smíchejte ocet s kořením a směsí pak přelijte zeleninu ve sklenicích, aby zůstala ponořená.

• Sklenice zavřete a před konzumací nechte několik týdnů dozrát. Nakládaná vydrží 6 měsíců.

Picalilly

Sametová omáčka a křehká zelenina povyšují tento způsob nakládání na speciální pochoutku. Dá se jíst k sýrům, studeným masům. S klobásou, prostě seznam by byl nekonečný.

Recept

Na 2,5 až 3 kg

1 květák, 1 cuketa, 3 cibule pokrájené na kostičky, 3 mrkve, pokrájené na kostičky, 1 okurka oloupaná a zbavená semínek a pokrájená na kostičky, 200 g zelených fazolek pokrájených na kousky (kostičky a kousky 1 cm)

100 g soli, 75 g hladké mouky, 1 lžíce mletého kari, 15 g čerstvé kurkumy, 45 g hořčičných semínek, 25 g čerstvého zázvoru 1 litr bílého sladového octa, 600 g cukru

Zeleninu vložte do velké mísy a promíchejte se solí, pak ji zakryjte an nechte 24 hodin stát. Poté dobře properte a nechte v cedníku 30 minut okapat.

Prosijte mouku a koření do velkého hrnce a postupně přilévejte ocet a za stálého míchání vytvořte hladkou pastu. Přilijte zbytek octa a přidejte zbytek cukru. Uveďte do varu a za stálého míchání povařte do zhoustnutí. Přidejte připravenou zeleninu a povařte 2 minuty.

Piccalilly nandejte do sterilizovaných sklenic a zavřete je. Před použitím nechte alespoň měsíc dozrát.

Tip: neotevřené sklenice vydrží 18 měsíců, pokud jsou uloženy v chladu a temnu. Po otevření vydrží v ledničce 6 týdnů.

Spoustu dobrých nápadů na zavařování najdete v knížce Dicka a Jamese Strawbridgeových Doma a chutně! Konzervování a zavařování, kterou vydal nakladatelství Metafora. www.metafora.cz

Text: Eva Hořánková

Foto: PX FUEL, Doma a chutně nakl. Metafora

Štítky:
Související články
3.7.2025
Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy? Jahodový džem s květy z černého bezu (4 sklenice 250 ml) 1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství) 1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstř
24.6.2025
Trochu netradiční recept s použitím kávy a citronového pepře vás potěší svou chutí a určitě mile překvapí. Na 4 porce budete potřebovat: 4 plátky vepřové kotlety bez kosti, citronový pepř, hladkou mouku na obalení, olej na smažení, 1 střední nadrobno nakrájenou cibuli, 1 šálek (200 ml) silné překapávané nebo turecké kávy bez lógru, 1 lžíci hladké mouky, šlehačku (250 ml), sůl Přílohy: hranolky
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
epochalnisvet.cz
Tisacali: Vesnice ukrytá v obří jeskyni!
Na obzoru se objeví plachetnice. Nepřátelé! Je jedno, jestli to jsou Římané nebo Kartáginci. Tak či onak přicházejí loupit a vraždit. Skupina lidí prchá tajnou stezkou do kopce. Tam, ve skrytu před kýmkoliv, je město, které je jejich poslední nadějí…   Je horký den roku 1910. Ettore Pais (1856–1939), slavný italský archeolog, se vydává na
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
rezidenceonline.cz
Variabilní hra s koupelnovým nábytkem
V koupelně se zdržujeme stále déle, relaxujeme zde a zbavujeme se stresu. Proto klademe velké nároky na dokonalou sanitu i esteticky působivý nábytek. Koupelna bezprostředně navazuje na ložnici, a proto stejně jako celý moderní interiér mění svůj vzhled. Proměňuje se ve vzdušnou místnost, která vedle praktického využití nabízí také estetický zážitek. Nábytek tvoří variabilní řady skříněk,
Steaky ze svíčkové
nejsemsama.cz
Steaky ze svíčkové
U steaků platí, že se pečou z každé strany tak dlouho, jak jsou vysoké v cm. Pokud máte tedy 3 cm vysoké maso, pečte z každé strany 3 min, aby bylo propečené akorát. Ingredience na 4 porce: 4 plátky ze svíčkové (vysoké 3 cm) 2 lžičky hrubé soli 2 lžičky drceného barevného pepře olivový olej Postup: Maso opláchněte
Tragický sen nás zachránil…
skutecnepribehy.cz
Tragický sen nás zachránil…
S manželem jsme byli před lety na služební cestě v Německu a druhý den jsme měli dál pokračovat vlakem. Naše plány nakonec změnil děsivý sen. Pokud nám hrozí vážné nebezpečí, dobré síly nám mohou poslat poselství, které plně oceníme až se zpětnou platností. Sama jsem něco takového zažila, takže vím, o čem mluvím. Varování před katastrofou Během spánku můžeme
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení kolonie Roanoke: Osadníci, kteří se vypařili do neznáma
V roce 1587 zmizela celá anglická kolonie na ostrově Roanoke bez jediné stopy. Osadníci, včetně žen a dětí, se jednoduše vypařili z povrchu zemského. Co se stalo s těmito lidmi a proč po sobě nezanech
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
epochanacestach.cz
Zázračná studánka na Křemešníku: Dokáže předpovědět válku?
Je to jeden z nejvyšších vrcholů Českomoravské vrchoviny, turistický cíl a poutní místo. Vypravte se na Křemešník za zázračnou studánkou, která má prý řadu výjimečných vlastností. Kousek od Pelhřimova se tyčí vrch Křemešník, který je významným poutním místem. Stojí zde kostel Nejsvětější Trojice, konají se sem náboženské poutě a turisty sem přitahuje Zázračná studánka. O
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
nasehvezdy.cz
Bojí se, že jí Němec uteče za jinou?
Ještě ani neproběhla svatba s partnerkou Petrou Hebkou, a herec Marek Němec (44) už se chlubí výrazným prstýnkem na prsteníčku. Zvídavým lidem v jeho okolí to nedalo spát a ptali se, jestli to nen
Letní bruschetta s rajčaty
tisicereceptu.cz
Letní bruschetta s rajčaty
Báječná jednoduchá pochoutka, kterou zvládnete za chvíli a s minimem ingrediencí. Ingredience chléb či bagety 4 rajčata 1 svazek čerstvé bazalky sůl a pepř 3 stroužky česneku olivový olej
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
21stoleti.cz
Entomoterapie: Když člověka léčí hmyz
Žádná novinka to vlastně není, určité druhy hmyzu se k léčení používaly už ve starověku a tato zkušenost se leckde uchovala dodnes v lidové tradici. Jenže medicína si musela pár století počkat na vývo
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
historyplus.cz
4 podlé zrady v egyptském válečnictví: Soupeře ochromí klisna i kočky
Faraon Thutmose III. je inteligentní a velkorysý, jedná s rozvahou. Jestli ale něco nesnáší, je to neúspěch. Jeho vojevůdce Džehuti dobře ví, že svého pána nesmí zklamat. Když hrozí, že se obléhání blízkovýchodního města Joppa potáhne příliš dlouho, musí vymyslet lest. Řadu let vyrůstal ve stínu své nevlastní matky, královny Hatšepsut (vláda v letech asi
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
epochaplus.cz
Černobyl: Město, které se stalo smrtícím monstrem a lákadlem pro dobrodruhy
26. dubna 1986 otřásly jadernou elektrárnou v Černobylu dvě mohutné exploze, které navždy změnily osud města Pripjať a okolní krajiny. Tato nejhorší jaderná katastrofa v historii lidstva proměnila kdysi prosperující oblast v uzavřenou zónu, kde se život zastavil a příroda pomalu přebírá svou vládu. Navzdory tragické minulosti je dnes Černobyl poměrně bezpečnou destinací pro organizované