Domů     Na čaj, nebo na kávu?
Na čaj, nebo na kávu?
4.8.2023

Víte, jaký je rozdíl mezi kávovou a čajovou soupravou? A umíte sáhnout po správné sklenici nebo šálku, když si připravujete různé typy kávy?

Do čeho si připravujete kávu nebo čaj vy? Sáhnete raději po hrníčku buclatého tvaru, který je ozdoben modrými puntíky, nebo použijete šálek a podšálek ze servisu? Anebo je vám to úplně jedno a vezmete si to, co vám právě přijde pod ruku?

Ještě za první republiky se u nás slušelo, aby se čaj podával v porcelánové soupravě, která obsahovala tak cukřenku, malou konvičku na mléko a dezertní talířky na sladké potěšení.

Nápoj se samozřejmě podával v konvičce a paní domu ho nalévala ostatním členům rodiny i hostům.

Čajová nebo kávová

Možná takovou soupravu máte doma. Třeba po babičce, ale třeba jste si ji pořídili sami. Také dnes se výrobci předhánějí v designu, tvarech, barvách a motivech. Materiál je prakticky daný.

Slušelo se dříve a platí to i dnes, že souprava by měla být z kvalitního porcelánu. Poznáte ale, zda máte servis kávový nebo čajový? Velmi snadno. Stačí se podívat na tvar konvice a na velikost šálků.

* Konvice na kávu bývá vyšší a úzká, oproti tomu konvice na čaj je spíš „baňatá“.

* Šálky na kávu kopírují kávovou konvici, jsou tedy také užší. Mocca šálky jsou opravdu malinké. Oproti tomu šálky na čaj bývají nahoře rozšířené do tvaru písmene V. Je to proto, aby nabídly větší plochu pro rozvinutí vůně. Jejich velikost je různá, ale jsou spíše větší.

Tak trochu jiný servis

Milovníci čajoven si oblíbí zcela jiný typ čajového servisu. Čajová souprava orientálního typu je vyrobena z keramiky, místo šálků se servírují kalíšky nebo misky a nechybí ani speciální nahříváčky, které udržují tekutinu stabilně horkou.

Jsou oblíbené zvlášť při relaxační přípravě čaje, kdy se jej chcete dokonale vychutnat a vnímat všemi smysly. Konvičky mívají často místo klasického ucha úchop z bambusu. Orientální čajový servis je spíše přírodní a méně zdobný.

Kalabasa
Kalabasa

* Jestli se čajovým rituálům věnujete víc, můžete si koupit speciální nádoby, například tzv. kalabasy, v nichž se servíruje yerba maté. Oficiální císařskou nádobou k popíjení čaje v Číně je gaiwan, ideální pro přípravu velkolistých čajů, hlavně zelených.

Ke snídani hrnek

Ne vždy je dnes čas vychutnat si oblíbený nápoj tímto způsobem, proto hlavně ke snídani používáme místo šálků větší hrníčky. Zvlášť, když si vaříme čaj. Už dávno není třeba, abyste doma měli minimálně šest hrníčků v sadě.

Na pultech se objevují skvostné kousky a stále více rodin to řeší tak, že má každý „ten svůj“ hrníček. Nebo si je vybíráme podle nálady, podle ročního období… Hrníčky mají nejčastěji obsah 200–250 ml, ale není nic divného, když jsou i větší.

Jejich cena se pak pohybuje od desetikorun až po několik stovek za jeden a je opravdu jen na vás, po jaké hrníčku sáhnete, aby vám z něj čaj chutnal. Jedním z hledisek, která cenu určují, je materiál. Hrnky nebývají jen porcelánové. Mohou být také keramické, ale i skleněné i jiné.

* Koneckonců, kdo říkal, že z hrnku pijeme jen čaj? Taková teplá čokoláda si o klasický hrníček přímo říká. A kakao samozřejmě také.

* Kdo si pamatuje dědečka, který seděl za kamny a popíjel z půllitrového hrnku meltu? Historie se opakuje a také tyto velké hrnky jsou dnes opět oblíbené. Bývají často smaltované nebo z nerezu.

Pod pokličkou

Na servírování bylinek se parádně hodí hrnek s pokličkou, pod kterou zůstane krásně aroma schované.

* Kupte si také speciální sítko, ve kterém bylinky zůstanou a nemusíte je vybírat z nápoje. Vhodné je keramické, které můžete mít v podobě klasického „vajíčka“ nebo ve tvaru válce s „ušima“, který vložíte do hrníčku.

Roztomilá jsou různá silikonová sítka, která seženete ve tvaru zvířátek, třeba jako labuť, apod.

* Při přípravě mleté zrnkové kávy si můžete vypomoci kávovým filtrem.

Je papírový, ve tvaru trychtýře, který jednoduše rozložíte (rozevřete), vložíte do konvičky nebo do hrníčku (podle velikosti filtru), dovnitř dáte mletou kávu a přelijete převařenou teplou vodou.

Je to lžička kávová ,nebo čajová?

Při srovnávání čajového a kávového servisu se naskýtá otázka, jestli je rozdíl i u lžiček. Přestože angličané mají pro obě stejný název (teaspon), čajová lžička bude větší, stejně jako je větší čajový šálek.

Káva podle pravidel

Mít doma kávovar už není nic výjimečného. A s ním přišla bohatá nabídka různých typů kávových nápojů. Můžete se rozhodnout, jestli si dáte capuccino, latté macchiato nebo další z celé řady kávových specialit.

Stačí zmáčknout to správné tlačítko nebo dát tu správnou kapsli a automat už si sám poradí. Na vás ale je, nabídnout mu tu správnou nádobu. Jak je to správně?

* espresso je docela malé, espresso šálek by to měl zohlednit a jeho objem by měl být mezi 60–90 ml.

* dvojité espresso – říká se mu také dopio a jak název napovídá, připravuje se z dvojité dávky kávy i vody. Nedejte se mýlit. I dopio patří do stejného šálku, jako espresso.

* macchiato – je vlastně espresso doplněné o mléčnou pěnu, stejně jako capuccino může být ozdobeno obrázkem (říká se mu late art), ale patří stále do menšího šálku, tedy o velikosti 60–90 ml.

* cappucino – ke své přípravě potřebuje teplé mléko a na něm aspoň 2cm vysokou čepici mléčné pěny. Jeho základ je ale opět v espressu. Na capuccino si připravte šálek o objemu 150–180 ml.

* americano – žádá si stejný šálek, jako cappucino, jeho příprava spočívá v tom, že klasické espresso dolijete horkou vodou. Je tedy poněkud slabší.

* café latte – patří vedle cappuccina k nejoblíbenějším kávovým specialitám. Jeho objem má byt kolem 250 ml a patří do sklenice o objemu 220, 300 nebo 360 ml.

Ve srovnání s cappuccinem má méně mléčně pěny.

* latte macchiato – je variantou café latte, rozdíl přípravy je v tom, že se do sklenice nejprve naleje napěněné mléko a asi po 30 sekundách teprve klasické espresso. Tím vzniknou tři barevné úrovně. Je jasné, že takový nápoj patří do skleněné nádoby, aby efekt vynikl.

Tip Paní domu: Café latte i latte macchiato můžete připravit ve sklenici s ouškem, velmi módní jsou ale sklenice s dvojitou stěnou, v nichž nápoj vypadá fantasticky. Sklenice s dvojitou stěnou se prodávají i na klasické espresso a capuccino.

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
13.6.2024
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g višní bez pecek, 100 ml sladkého červeného vína, mletý pepř, sůl, olivový ol
Trochu připomíná bramborovou kaši, ale chuť je úplně jiná. Servírovat ji můžete opravdu jako dip s topinkami, ale hodí se i jako příloha k rybám či pečené zelenině. Recept se vám hodí, i když jste uvařili víc brambor než sníte. Budete potřebovat 6 brambor, 6–8 stroužků česneku, ½ šálku olivového oleje, 2 lžíce červeného vinného octa, ½ šálku vody z brambor, sůl, pepř Postup 1) Uvařte brambory
Kdo má rád lehké pomazánky, v nichž je alespoň trochu masa, jistě ocení tuto variantu s tuňákem. Potřebujete 1 konzervu cizrny 1 konzervu tuňáka 2 lžíce sezamové pasty Tahini 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky římského kmínu 1 stroužek česneku 1/2 citronu hrst čerstvého koriandru sůl, pepř čerstvou petrželku nebo list salátu 1 mrkev Postup Cizrnu slijte a nálev uchovejte. Tuňák
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Co Preisse budí ze spaní?
nasehvezdy.cz
Co Preisse budí ze spaní?
Herec Viktor Preiss (77) se nedávno svěřil, že má problémy se spánkem. Dodnes ho prý děsí traumata z minulosti, kvůli kterým se mu nedaří usínat! Pronásledují ho věci, které už dávno prožil, přesto
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
iluxus.cz
Miss Tourism World Czech Republic 2024: Večer spojující krásu, podnikání a charitu se blíží
Agentura Black&White Productions ve spolupráci s Restaurantem Střelecký ostrov pořádá dne 27. června 2024 jedinečnou událost – Miss Tourism World Czech Republic 2024. Tato prestižní akce slibuje n
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
historyplus.cz
Uvalil papež klatbu na Přemyslovce?
Jeho volba nebyla jednomyslná. Vladislav II. ví, že si vládu nad knížectvím bude muset upevnit. Nejdříve zakročí proti moravským příbuzným. Vladislava Olomouckého, svého nejvážnějšího soka v boji o moc, zbavuje vlády nad jeho údělem. Konrád Znojemský a Vratislav Brněnský pak uznají jeho svrchovanost. Ovšem jen dočasně… Ve snaze posílit svou moc se v prvních měsících
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
enigmaplus.cz
Zabijáci z říše rostlin: Ya-te-veo
Rozleptané torzo lidského těla, tlející kozí zdechlina nebo rozdrcená dětská lebka Při prvním pohledu si nejspíš každý řekne, že jde o výsledek běsnění šíleného vraha nebo krví posedlého maniaka. P
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
21stoleti.cz
Rudá planeta osmažená sluneční bouří
Není to tak dávno, co rozsáhlé sluneční bouře významně narušily pozemskou magnetosféru, čehož důsledkem byla polární záře viditelná i v našich zeměpisných šířkách. Několik dní po světelné show na Zemi
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
epochaplus.cz
Synové hor Hanč a Vrbata: Tragédie v ledovém pekle
Lyžařský závod v roce 1913 zaplatí životy dva výborní sportovci a sokolové, Hanč a Vrbata. Zatímco jeden možná přeceňuje síly, nebo jenom přeslechne volání po přerušení závodu kvůli nepřízni počasí, druhý se ho snaží zachránit. Kvůli mlze a chybějícímu oblečení ale nakonec zahynou oba. Bohumil Hanč je sportovec, lyžař a běžec na lyžích. V
Ovocný dort s marcipánem
tisicereceptu.cz
Ovocný dort s marcipánem
V Británii se s oblibou podává ovocný dort simnel. Ingredience 400 g rozinek 50 g kandovaných třešní 80 g kandované kůry z citronu a pomeranče 230 g hladké mouky 1 lžíce prášku do pečiva šp
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
skutecnepribehy.cz
Byla chyba, že jsem nerozuměla řeči květin
Ten kluk byl tak nesmělý! Snažil se ke mně hovořit květinami, já ho ale nepochopila. Pozdě mi došlo, co chtěl říct. Jako mladá jsem měla kolem sebe nápadníků hodně, já si ale nevybrala dobře. Zvítězil Jarda. S ním jsem si pořídila děti a trpce toho litovala. Byl to opilec. Jak čas šel, čím dál víc jsem myslela
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Klid a zuby v teple…
nejsemsama.cz
Klid a zuby v teple…
Nemůžete si vychutnat studený nebo horký drink, zmrzlinu nebo kyselou okurku bez nepříjemného trnutí či bolesti? Pak máte citlivé zuby. Citlivost zubů trápí spoustu lidí, a to i když o svůj chrup dobře pečují. Mezi příčiny patří opotřebení zubní skloviny, ustupování dásní a odhalení zubních krčků, nešetrné bělení, někdy i neléčený kaz. Na co zub reaguje? Asi nejběžnější je citlivost