Domů     Na čaj, nebo na kávu?
Na čaj, nebo na kávu?
4.8.2023

Víte, jaký je rozdíl mezi kávovou a čajovou soupravou? A umíte sáhnout po správné sklenici nebo šálku, když si připravujete různé typy kávy?

Do čeho si připravujete kávu nebo čaj vy? Sáhnete raději po hrníčku buclatého tvaru, který je ozdoben modrými puntíky, nebo použijete šálek a podšálek ze servisu? Anebo je vám to úplně jedno a vezmete si to, co vám právě přijde pod ruku?

Ještě za první republiky se u nás slušelo, aby se čaj podával v porcelánové soupravě, která obsahovala tak cukřenku, malou konvičku na mléko a dezertní talířky na sladké potěšení.

Nápoj se samozřejmě podával v konvičce a paní domu ho nalévala ostatním členům rodiny i hostům.

Čajová nebo kávová

Možná takovou soupravu máte doma. Třeba po babičce, ale třeba jste si ji pořídili sami. Také dnes se výrobci předhánějí v designu, tvarech, barvách a motivech. Materiál je prakticky daný.

Slušelo se dříve a platí to i dnes, že souprava by měla být z kvalitního porcelánu. Poznáte ale, zda máte servis kávový nebo čajový? Velmi snadno. Stačí se podívat na tvar konvice a na velikost šálků.

* Konvice na kávu bývá vyšší a úzká, oproti tomu konvice na čaj je spíš „baňatá“.

* Šálky na kávu kopírují kávovou konvici, jsou tedy také užší. Mocca šálky jsou opravdu malinké. Oproti tomu šálky na čaj bývají nahoře rozšířené do tvaru písmene V. Je to proto, aby nabídly větší plochu pro rozvinutí vůně. Jejich velikost je různá, ale jsou spíše větší.

Tak trochu jiný servis

Milovníci čajoven si oblíbí zcela jiný typ čajového servisu. Čajová souprava orientálního typu je vyrobena z keramiky, místo šálků se servírují kalíšky nebo misky a nechybí ani speciální nahříváčky, které udržují tekutinu stabilně horkou.

Jsou oblíbené zvlášť při relaxační přípravě čaje, kdy se jej chcete dokonale vychutnat a vnímat všemi smysly. Konvičky mívají často místo klasického ucha úchop z bambusu. Orientální čajový servis je spíše přírodní a méně zdobný.

Kalabasa
Kalabasa

* Jestli se čajovým rituálům věnujete víc, můžete si koupit speciální nádoby, například tzv. kalabasy, v nichž se servíruje yerba maté. Oficiální císařskou nádobou k popíjení čaje v Číně je gaiwan, ideální pro přípravu velkolistých čajů, hlavně zelených.

Ke snídani hrnek

Ne vždy je dnes čas vychutnat si oblíbený nápoj tímto způsobem, proto hlavně ke snídani používáme místo šálků větší hrníčky. Zvlášť, když si vaříme čaj. Už dávno není třeba, abyste doma měli minimálně šest hrníčků v sadě.

Na pultech se objevují skvostné kousky a stále více rodin to řeší tak, že má každý „ten svůj“ hrníček. Nebo si je vybíráme podle nálady, podle ročního období… Hrníčky mají nejčastěji obsah 200–250 ml, ale není nic divného, když jsou i větší.

Jejich cena se pak pohybuje od desetikorun až po několik stovek za jeden a je opravdu jen na vás, po jaké hrníčku sáhnete, aby vám z něj čaj chutnal. Jedním z hledisek, která cenu určují, je materiál. Hrnky nebývají jen porcelánové. Mohou být také keramické, ale i skleněné i jiné.

* Koneckonců, kdo říkal, že z hrnku pijeme jen čaj? Taková teplá čokoláda si o klasický hrníček přímo říká. A kakao samozřejmě také.

* Kdo si pamatuje dědečka, který seděl za kamny a popíjel z půllitrového hrnku meltu? Historie se opakuje a také tyto velké hrnky jsou dnes opět oblíbené. Bývají často smaltované nebo z nerezu.

Pod pokličkou

Na servírování bylinek se parádně hodí hrnek s pokličkou, pod kterou zůstane krásně aroma schované.

* Kupte si také speciální sítko, ve kterém bylinky zůstanou a nemusíte je vybírat z nápoje. Vhodné je keramické, které můžete mít v podobě klasického „vajíčka“ nebo ve tvaru válce s „ušima“, který vložíte do hrníčku.

Roztomilá jsou různá silikonová sítka, která seženete ve tvaru zvířátek, třeba jako labuť, apod.

* Při přípravě mleté zrnkové kávy si můžete vypomoci kávovým filtrem.

Je papírový, ve tvaru trychtýře, který jednoduše rozložíte (rozevřete), vložíte do konvičky nebo do hrníčku (podle velikosti filtru), dovnitř dáte mletou kávu a přelijete převařenou teplou vodou.

Je to lžička kávová ,nebo čajová?

Při srovnávání čajového a kávového servisu se naskýtá otázka, jestli je rozdíl i u lžiček. Přestože angličané mají pro obě stejný název (teaspon), čajová lžička bude větší, stejně jako je větší čajový šálek.

Káva podle pravidel

Mít doma kávovar už není nic výjimečného. A s ním přišla bohatá nabídka různých typů kávových nápojů. Můžete se rozhodnout, jestli si dáte capuccino, latté macchiato nebo další z celé řady kávových specialit.

Stačí zmáčknout to správné tlačítko nebo dát tu správnou kapsli a automat už si sám poradí. Na vás ale je, nabídnout mu tu správnou nádobu. Jak je to správně?

* espresso je docela malé, espresso šálek by to měl zohlednit a jeho objem by měl být mezi 60–90 ml.

* dvojité espresso – říká se mu také dopio a jak název napovídá, připravuje se z dvojité dávky kávy i vody. Nedejte se mýlit. I dopio patří do stejného šálku, jako espresso.

* macchiato – je vlastně espresso doplněné o mléčnou pěnu, stejně jako capuccino může být ozdobeno obrázkem (říká se mu late art), ale patří stále do menšího šálku, tedy o velikosti 60–90 ml.

* cappucino – ke své přípravě potřebuje teplé mléko a na něm aspoň 2cm vysokou čepici mléčné pěny. Jeho základ je ale opět v espressu. Na capuccino si připravte šálek o objemu 150–180 ml.

* americano – žádá si stejný šálek, jako cappucino, jeho příprava spočívá v tom, že klasické espresso dolijete horkou vodou. Je tedy poněkud slabší.

* café latte – patří vedle cappuccina k nejoblíbenějším kávovým specialitám. Jeho objem má byt kolem 250 ml a patří do sklenice o objemu 220, 300 nebo 360 ml.

Ve srovnání s cappuccinem má méně mléčně pěny.

* latte macchiato – je variantou café latte, rozdíl přípravy je v tom, že se do sklenice nejprve naleje napěněné mléko a asi po 30 sekundách teprve klasické espresso. Tím vzniknou tři barevné úrovně. Je jasné, že takový nápoj patří do skleněné nádoby, aby efekt vynikl.

Tip Paní domu: Café latte i latte macchiato můžete připravit ve sklenici s ouškem, velmi módní jsou ale sklenice s dvojitou stěnou, v nichž nápoj vypadá fantasticky. Sklenice s dvojitou stěnou se prodávají i na klasické espresso a capuccino.

Foto: Shutterstock a archiv firem

Štítky:
reklama
Související články
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
reklama
Šikovné tipy
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Opravdu jsou si souzeni?
nasehvezdy.cz
Opravdu jsou si souzeni?
Zpočátku vše nasvědčovalo tomu, že moderátorka Daniela Písařovicová (44) našla v mladším hudebníkovi Ondřejovi Brzobohatém (40) osudového partnera. Před pár měsíci se dokonce zasnoubili a moderátork
Červený hrnec plný dobrot
iluxus.cz
Červený hrnec plný dobrot
Restaurace Babiččina zahrada je už od léta desetiletá. Krásný věk, to bezpochyby. Spokojení zákazníci se vracejí a noví přibývají. Neustále větší zájem ovšem není na úkor gastronomického zážitku. Vždy
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
epochanacestach.cz
V komediích Divadla Kalich se scházejí největší herecké hvězdy
Herecké osobnosti první velikosti na jednom jevišti nabízí vyhlášené Divadlo Kalich, které je vedle precizně provedených muzikálů vyhlášené také svým výběrem výborně napsaných komedií, do kterých zve ty největší české hvězdy. Díky tomu si Divadlo Kalich rychle vybudovalo pověst elitního hereckého klubu, v jehož komediích se vždy potkáte s nejoblíbenějšími hereckými tvářemi. Činoherní repertoár divadla
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
skutecnepribehy.cz
Manžel se dostal z dluhů svým vlastním rituálem
Naletěli jsme podvodníkovi a dostali se do nepředstavitelných potíží. Zuřila jsem, že se můj muž uzavřel do sebe, pořád si něco maloval, dlabal ve dřevě a mumlal si při tom. Může se to stát opravdu každému, jak jsme si vyzkoušeli v naší rodině. V podnikání je zapotřebí se opřít o velmi zdatného odborníka, aby se vám na kobylku nedostal nějaký
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
nasehvezdy.cz
Na dně! Čeká ji další rozchod?!
Přiznala, že pořád chodí na terapie. Prošla nepříjemnou osobní krizí a zdá, že to ještě neskončilo. „Nevím, kudy kam,“ přiznala okouzlující hvězda seriálu Zlatá labuť, Beáta Kaňoková (34). Z jejíc
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
epochalnisvet.cz
V Caligulově plovoucím paláci nechyběly vinice
„Doneste mi další víno,“ rozkáže římský císař Caligula, když se usadí na jednom z bohatě zdobených lehátek na přídi své obrovské lodi. Plaví se s ní rád, nejčastěji po hladině sopečného jezera Nemi, k
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
enigmaplus.cz
Bílá paní z hradu Duino: Měl tento přízrak reálný předobraz?
Legendy o bílé paní najdeme v mnoha kulturách celého světa. Většinou se jedná o do bílého oděvu oblečený přízrak tragicky zemřelé ženy. Její duch z nějakého důvodu nenalézá po smrti klid. Příběh bílé
Velký problém mikrorozměrů
21stoleti.cz
Velký problém mikrorozměrů
Jsou menší než zrnko soli, a jsme s nimi v kontaktu možná víc, než bychom si uvědomovali. Kolují nám v krvi, zaplňují naše plíce, dokonce i střeva. A to pořád není to nejhorší… Podle posledních záv
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
epochaplus.cz
Protančíme noc! Královský tanec trvá celou věčnost, valčík pohoršuje
Komteska skrz zdobenou škrabošku znuděně pokukuje po královském páru. Přemýšlí, kolik peněz musely stát královniny šperky. Na pohyb se příliš nesoustředí. Její tanečník se jí dvakrát nezamlouvá, ale tenhle večer s ním musí vydržet. Bohužel jde zrovna o nejdelší tanec plesové historie – 16 figur se střídá v nekonečném reji více jak hodinu!