Víte, jaký je rozdíl mezi kávovou a čajovou soupravou? A umíte sáhnout po správné sklenici nebo šálku, když si připravujete různé typy kávy?
Do čeho si připravujete kávu nebo čaj vy? Sáhnete raději po hrníčku buclatého tvaru, který je ozdoben modrými puntíky, nebo použijete šálek a podšálek ze servisu? Anebo je vám to úplně jedno a vezmete si to, co vám právě přijde pod ruku?
Ještě za první republiky se u nás slušelo, aby se čaj podával v porcelánové soupravě, která obsahovala tak cukřenku, malou konvičku na mléko a dezertní talířky na sladké potěšení.
Nápoj se samozřejmě podával v konvičce a paní domu ho nalévala ostatním členům rodiny i hostům.
Čajová nebo kávová
Možná takovou soupravu máte doma. Třeba po babičce, ale třeba jste si ji pořídili sami. Také dnes se výrobci předhánějí v designu, tvarech, barvách a motivech. Materiál je prakticky daný.
Slušelo se dříve a platí to i dnes, že souprava by měla být z kvalitního porcelánu. Poznáte ale, zda máte servis kávový nebo čajový? Velmi snadno. Stačí se podívat na tvar konvice a na velikost šálků.
* Konvice na kávu bývá vyšší a úzká, oproti tomu konvice na čaj je spíš „baňatá“.
* Šálky na kávu kopírují kávovou konvici, jsou tedy také užší. Mocca šálky jsou opravdu malinké. Oproti tomu šálky na čaj bývají nahoře rozšířené do tvaru písmene V. Je to proto, aby nabídly větší plochu pro rozvinutí vůně. Jejich velikost je různá, ale jsou spíše větší.
Tak trochu jiný servis
Milovníci čajoven si oblíbí zcela jiný typ čajového servisu. Čajová souprava orientálního typu je vyrobena z keramiky, místo šálků se servírují kalíšky nebo misky a nechybí ani speciální nahříváčky, které udržují tekutinu stabilně horkou.
Jsou oblíbené zvlášť při relaxační přípravě čaje, kdy se jej chcete dokonale vychutnat a vnímat všemi smysly. Konvičky mívají často místo klasického ucha úchop z bambusu. Orientální čajový servis je spíše přírodní a méně zdobný.
* Jestli se čajovým rituálům věnujete víc, můžete si koupit speciální nádoby, například tzv. kalabasy, v nichž se servíruje yerba maté. Oficiální císařskou nádobou k popíjení čaje v Číně je gaiwan, ideální pro přípravu velkolistých čajů, hlavně zelených.
Ke snídani hrnek
Ne vždy je dnes čas vychutnat si oblíbený nápoj tímto způsobem, proto hlavně ke snídani používáme místo šálků větší hrníčky. Zvlášť, když si vaříme čaj. Už dávno není třeba, abyste doma měli minimálně šest hrníčků v sadě.
Na pultech se objevují skvostné kousky a stále více rodin to řeší tak, že má každý „ten svůj“ hrníček. Nebo si je vybíráme podle nálady, podle ročního období… Hrníčky mají nejčastěji obsah 200–250 ml, ale není nic divného, když jsou i větší.
Jejich cena se pak pohybuje od desetikorun až po několik stovek za jeden a je opravdu jen na vás, po jaké hrníčku sáhnete, aby vám z něj čaj chutnal. Jedním z hledisek, která cenu určují, je materiál. Hrnky nebývají jen porcelánové. Mohou být také keramické, ale i skleněné i jiné.
* Koneckonců, kdo říkal, že z hrnku pijeme jen čaj? Taková teplá čokoláda si o klasický hrníček přímo říká. A kakao samozřejmě také.
* Kdo si pamatuje dědečka, který seděl za kamny a popíjel z půllitrového hrnku meltu? Historie se opakuje a také tyto velké hrnky jsou dnes opět oblíbené. Bývají často smaltované nebo z nerezu.
Pod pokličkou
Na servírování bylinek se parádně hodí hrnek s pokličkou, pod kterou zůstane krásně aroma schované.
* Kupte si také speciální sítko, ve kterém bylinky zůstanou a nemusíte je vybírat z nápoje. Vhodné je keramické, které můžete mít v podobě klasického „vajíčka“ nebo ve tvaru válce s „ušima“, který vložíte do hrníčku.
Roztomilá jsou různá silikonová sítka, která seženete ve tvaru zvířátek, třeba jako labuť, apod.
* Při přípravě mleté zrnkové kávy si můžete vypomoci kávovým filtrem.
Je papírový, ve tvaru trychtýře, který jednoduše rozložíte (rozevřete), vložíte do konvičky nebo do hrníčku (podle velikosti filtru), dovnitř dáte mletou kávu a přelijete převařenou teplou vodou.
Je to lžička kávová ,nebo čajová?
Při srovnávání čajového a kávového servisu se naskýtá otázka, jestli je rozdíl i u lžiček. Přestože angličané mají pro obě stejný název (teaspon), čajová lžička bude větší, stejně jako je větší čajový šálek.
Káva podle pravidel
Mít doma kávovar už není nic výjimečného. A s ním přišla bohatá nabídka různých typů kávových nápojů. Můžete se rozhodnout, jestli si dáte capuccino, latté macchiato nebo další z celé řady kávových specialit.
Stačí zmáčknout to správné tlačítko nebo dát tu správnou kapsli a automat už si sám poradí. Na vás ale je, nabídnout mu tu správnou nádobu. Jak je to správně?
* espresso je docela malé, espresso šálek by to měl zohlednit a jeho objem by měl být mezi 60–90 ml.
* dvojité espresso – říká se mu také dopio a jak název napovídá, připravuje se z dvojité dávky kávy i vody. Nedejte se mýlit. I dopio patří do stejného šálku, jako espresso.
* macchiato – je vlastně espresso doplněné o mléčnou pěnu, stejně jako capuccino může být ozdobeno obrázkem (říká se mu late art), ale patří stále do menšího šálku, tedy o velikosti 60–90 ml.
* cappucino – ke své přípravě potřebuje teplé mléko a na něm aspoň 2cm vysokou čepici mléčné pěny. Jeho základ je ale opět v espressu. Na capuccino si připravte šálek o objemu 150–180 ml.
* americano – žádá si stejný šálek, jako cappucino, jeho příprava spočívá v tom, že klasické espresso dolijete horkou vodou. Je tedy poněkud slabší.
* café latte – patří vedle cappuccina k nejoblíbenějším kávovým specialitám. Jeho objem má byt kolem 250 ml a patří do sklenice o objemu 220, 300 nebo 360 ml.
Ve srovnání s cappuccinem má méně mléčně pěny.
* latte macchiato – je variantou café latte, rozdíl přípravy je v tom, že se do sklenice nejprve naleje napěněné mléko a asi po 30 sekundách teprve klasické espresso. Tím vzniknou tři barevné úrovně. Je jasné, že takový nápoj patří do skleněné nádoby, aby efekt vynikl.
Tip Paní domu: Café latte i latte macchiato můžete připravit ve sklenici s ouškem, velmi módní jsou ale sklenice s dvojitou stěnou, v nichž nápoj vypadá fantasticky. Sklenice s dvojitou stěnou se prodávají i na klasické espresso a capuccino.
Foto: Shutterstock a archiv firem