Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty.
Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat?
Kam vás nohy povedou?
Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle náročnosti terénu. Je přece jenom rozdíl, jestli budete chodit po lesích, nebo se budete vydávat častěji do hor.
A i tady záleží, jestli půjde o jednodušší turistické cesty nebo složitější výšlapy. Ze všeho nejdůležitější ale je, že vybrané boty musí být za všech okolností pohodlné.
Nízké, nebo vysoké
Každý preferuje jiné, takže snad jen pár rad. Na krátké výlety stačí nízké boty s kvalitní podrážkou. Pokud to ovšem s chozením myslíte vážněji, pak už je třeba uvažovat o kotníkových botách nebo pohorkách.
Ty jsou těžší, ale noha je v nich stabilní, takže se vlastně méně namáhá. I to je důvod, proč je někteří, zejména starší turisté, volí i do lehčích terénů.
Musí být pohodlné
Ideální je, když budete nakupovat ve speciální prodejně s dobře vyškoleným personálem. A vybrané boty si vyzkoušejte v odpoledních hodinách, kdy už jste něco nachodili a noha je lehce nateklá. Mějte s sebou vždycky vhodné ponožky, takové, jaké plánujete nosit.
Špička bot musí být dostatečně široká, aby se prsty mohly volně pohybovat. Noha v botách nesmí klouzat. V některých prodejnách vám umožní vyzkoušet chůzi z kopce a do kopce.
To je skvělý vynález, protože tak můžete zjistit, jestli se vaše prsty nedotýkají při sestupu přední části boty či jestli boty netlačí na patě. Dobře si prohlédněte všechny švy. Musí být pevné a zejména těch vnitřních by mělo být nejméně. Nejproblematičtější místa bývají pod tkaničkami a pod jazykem.
Kůže je klasika
Boty vyrobené z hladké kůže, z nubuku nebo semiše jsou oblíbenou stálicí. Rozdíl je ten, že v prvních dvou případech je kůže lícem navrch, v případě semiše je to opačně. Lícová strana je odolnější a lépe odpuzuje vodu, semiš se zase lépe impregnuje.
Mírnou nevýhodou kožených bot je, že jsou méně prodyšné, takže pokud se vám hodně potí nohy, nákup zvažte.
O boty je potřeba také správně pečovat. Vždy nechte boty dobře vysušit a ošetřete vhodným prostředkem. Experimentování by se nemuselo vyplatit. Pokud kůže změkne příliš, budou boty méně odolné.
Kůže s membránou
Speciální vrstva mezi svrškem a podšívkou odvádí přebytečnou vlhkost zevnitř, ale zároveň nepropustí tu vnější. Boty jsou nepromokavé, ale prodyšné. Takže zvládnou i náročnější podmínky, například deštivé počasí.
Textilní jsou lehké
Nespornou výhodou bot ze syntetických textilních materiálů je, že jsou lehké. Hodí se na méně náročné výlety, zejména v jarním a letním období. Pokud se pro ně rozhodnete, podívejte se po těch, které mají i membránu.
Podrážka měkká, nebo tvrdá?
Jak kdy. Čím náročnější terén, tím tvrdší podrážku byste měli zvolit. A jak to poznat? Můžete botu zkusit ohnout. Čím větší odpor klade, tím je tvrdší. Ve specializovaných prodejnách se boty značí písmeny.
A je bota nejměkčí, vycházková a na léto, někdy nemá ani ochranu špičky, takzvaný okop. AB využijete hlavně na lesních nebo zpevněných cestách. B se hodí do členitějšího terénu a C náročnější turistické přechody s batohem. Jsou ještě další kategorie, ale ty už jsou speciální pro horolezce.
Aby dlouho vydržely
Všude se dozvíte, že důležitá je péče. A tak si možná myslíte, že kupujete boty na celý život. To ale není úplně pravda. To, že existují stále dokonalejší materiály, s sebou nese i jisté nevýhody, které jsou ovšem jakousi daní za komfort.
Například outdoorové boty mají často tlumící mezivrstvu z polyuretanu. Ta zajišťuje pohodlí při chůzi, ale má omezenou životnost, asi 8 až 11 let. Paradoxně pokud boty nosíte méně, odejdou vám dřív.
Existuje i materiál EVA (etylen-vinylacetát), který se používá pro obuv, jež má být lehká. Je složený z bublinek, které postupně praskají a ztrácejí funkčnost. Životnost se udává mezi 2000 až 3000 kilometrů.