Domů     Mýty a fakta o hubnutí
Mýty a fakta o hubnutí
3.4.2020

Hubnutí má dva velké nepřátele: diety a stres. Přičemž diety samy vyvolávají stres. Možná řeknete, že bez změny jídelníčku přece nelze zhubnout. To je pravda, jenže mezi dietou a změnou jídelníčku je velký rozdíl.

Dieta

– Hlad vede ke stresu, ten pak podporuje ukládání energie do zásoby.

– Selhání, když sníme něco „zakázaného“, má stejný efekt jako hlad.

– Nedostatek jídla už po několika dnech vede k únavě a ta opět vyvolává stres.

– Omezení v množství tuků komplikuje hubnutí a škodí zdraví.

– Chybějící bílkoviny tělo bere ze svalů, tím se snižuje spalování energie.

– Tělo sníží výdaj energie, u čehož zůstává i po skončení diety, proto rychle přibereme.

Změna jídelníčku

+Odpadá hlad, ale stresovat může přivykání na jiné potraviny a způsoby úpravy.

+ Žádné potraviny nejsou kategoricky zakázané.

+ Nový jídelníček musí zasytit a obsahovat dostatek živin.

+ Tuky se z větší části nahrazují rostlinnými, rybami a ořechy, nedostatek nehrozí.

+ Bílkoviny se doplňují také luštěninami, nejen libovým masem a sýry.

+ Tělo se postupně přizpůsobuje novému způsobu stravování, hubnutí nastoupí pomaleji, ale je trvalé.

Co napáchá stres

Traduje se, že zatímco někdo ve stresu nepolkne ani sousto, jiný ho zajídá a tloustne. Oboje je pravda jen z části.

Reakce na stres probíhá jednak na úrovni nervové, což skutečně může u řady lidí vyvolat pocit sevřeného žaludku a neschopnosti jíst (podrobnosti o tom, jak souvisí stres s trávením, se dočtete na straně 10).

Současně ovšem tělo reaguje produkcí stresových hormonů. Proto máme najednou hodně energie a jsme neklidní a akční. Uvolněná energie se ale rychle spotřebuje a následná únava je výzvou rychle spálené kalorie doplnit.

Pokud to neuděláme nebo pokud stres stále pokračuje, což je bohužel běžné, stane se něco nemilého. Stresové hormony začnou nepříznivě ovlivňovat využívání živin a podporovat ukládání energie do zásob.

Je to logické, tělo zjistilo, že se podle všeho nachází ve složité situaci a energii bude později potřebovat. Jakmile tedy stres trvá déle a opakuje se, tloustneme.

Strach i bolest

Stres není jen nepříjemný souhrn pocitů, když nezvládáme své úkoly a každodenní povinnosti. Pokud se snažíte zhubnout a nejde vám to, pak přehlédněte svůj současný život a zauvažujte o tom, co vás trápí a jak silně:

Trpíte silnými bolestmi, třeba hlavy nebo zad? I to je pro tělo stres. Nemůžete vyřešit nějakou palčivou rodinou nebo osobní situaci? Trpíte dlouhodobou nespavostí? Nemůžete se vzpamatovat z únavy?

Všechny stavy, které bolí na těle nebo na duši, vyvolávají stres. A s tím se hubnout nedá.

3 cesty, jak se stresu zbavit

Racionální: Řada důvodů stresu se dá řešit, zvláště pokud jde o bolestivé stavy. Pokud vám zatím nepomohl praktický lékař, objednejte se do některé ordinace pro léčbu bolesti. Jsou v celé republice, seznam najdete na internetu na www.lecba-bolesti.cz.

Obdobně při tíživé rodinné situaci nemá cenu se jen trápit, spíš si najděte odborníka na rodinné vztahy a problém řešte. Už to přináší úlevu.

Meditační: Velmi dobře pomáhají při úzkostech a životní nejistotě. Meditačních metod je řada, od starých jógových praktik, zaměřených hlavně na meditační sledování dechu, až po moderní, k níž je k dispozici řada publikací v knihkupectví.

Tip: Meditace při starostech

• Následující návod je z knihy Léčivá síla mysli, autorem je tibetský mnich Tulku Thondup Rinpočhe. Usaďte se do meditační polohy se vzpřímenými zády a přivřete oči. Počkejte, až se v mysli přestanou honit aktuální myšlenky.

• Pak se zaměřte na hledání strachů v nitru, autor doporučuje přátelsky je vyzvat, aby se ukázaly a pak si je klidně a do podrobností prohlížet. Vnímejte každou nepříjemnou emoci a představte si obraz, který by byl jejím vyjádřením.

• Odpovídajícím obrazem může být temné světlo vycházející z jeskyně. Představte si, že toto světlo bylo ve vás skryto a uvízlo uvnitř. Nyní se otvírá a začíná zářit. S ním temné starosti opouštějí tělo a mizí. Jejich odcházení si uvědomte a říkejte si: „Nemám žádné starosti, cítím se krásně volně!“

Toto cvičení zabere napoprvé více času, ale čím častěji ho budete opakovat, tím bude snazší a rychlejší.

Bylinná: Velice příjemným prostředkem na uklidnění je meduňka, nejlépe je popíjet ji jako čaj, protože má velmi lahodnou chuť. Zklidňuje, pomáhá usnout, přitom působí tak šetrně, že se smí používat i v těhotenství.

Silnější účinek má kozlík, tradičně připravovaný v kapkách. Pozor ale při dávkování, které je nutné přesně dodržovat. Komu vadí pach kozlíku, může zkusit přípravky v kapslích, tabletách nebo sirupech, především mučenku.

K mání jsou také směsi, ke zmíněným bylinám obsahují obvykle také levanduli, chmel nebo mateřídoušku.

Trable s hormony

Stres není jediným důvodem zvýšeného vylučování hormonů nadledvin, může se za tím skrývat i zdravotní porucha či rozkolísané hladiny dalších hormonů v těle.

Problém je v tom, že tyto poruchy mají nejasné příznaky a tak mohou dlouho unikat pozornosti i odborníka.

Kromě stresových hormonů nadledvin má přímý vliv na ukládání energie v těle porucha štítné žlázy a ta je zejména u žen poměrně častá, aniž by o tom měly tušení.

Každopádně tedy pokud víte, že pro nadváhu u vás není jasné vysvětlení, pokud se nepřejídáte a přiměřeně se hýbete, pak je namístě uvažovat o endokrinologickém vyšetření, zda to není následek hormonální poruchy.

3 způsoby, jak tělo přimět, aby tloustlo

Hladovění: Příliš drastické diety, kdy sníme méně než nějakých 5000 kJ denně, jsou už hladověním, neboť tělo nedostává ani tolik energie, kolik potřebuje pro vlastní provoz orgánů a nutných pochodů v organismus.

Bazální metabolismus, jak se tento základní provoz označuje, u většiny z nás leží právě na úrovni 4500 až 5000 kJ. To je energie, kterou potřebuje i člověk, ležící na nemocniční posteli bez pohybu.

Je velký omyl myslet si, že když drasticky hladovíme, donutíme tím své tělo, aby místo jídla spalovalo tukové usazeniny na břiše. Taková matematika na živý organismus neplatí. Tělo začne s energií co nejvíce šetřit, a jakmile něco sníte, ztloustnete.

Opakované diety

Za ideálního stavu, pokud jíme jen to, na co má tělo chuť, a hodně se pohybujeme, funguje přirozená regulace váhy. Když si v neděli dopřejeme sváteční husu, nepřibereme.

Diety tuto regulaci rozbijí, protože tělo dostalo signál, že je třeba šetřit, a tak to dělá. Tenhle mechanismus nejde obelstít a vyřadit, je to geneticky zabudovaná ochrana pro přežití, kterou měli všichni naši předkové. Že žijeme v době dostatku a hlad je jen umělý, s tím tělo pracovat neumí.

Přesolené jídlo

V prehistorickém vývoji lidstva byla také etapa, kdy se naši předkové z tropických a subtropických krajů přesunuli do Evropy, kde je zaskočilo chladno a nedostatek potravy v zimě.

Organismus se s tím musel vypořádat, a tak si naši předkové vybudovali sklon k nižšímu výdaji energie. Předával se v genech dalším generacím a máme ho i my.

Oživit ho může například náruživá záliba v solených jídlech, jako jsou uzeniny, průmyslově vyráběná hotová jídla nebo ochucovací omáčky. Je to tím, že sůl je nejstarším konzervantem, který pomáhal uchovávat potraviny na zimu.

Tělu signalizuje, že je nouze a musí se energií šetřit. Pokud se tedy vyhýbáte sladkostem, pak můžete paradoxně přibývat ještě více na váze po slaných jídlech.

A jak tedy hubnout?

Pro rozumné a dlouhodobé hubnutí je nejlepší přejít na domácí stravu, připravovanou z čerstvých surovin. Tím se vyhnete nežádoucímu množství soli a často i tuku v polotovarech a mražených jídlech.

Tělo příznivě reaguje na jídelníček pestrý a obnovuje pak vlastní regulaci váhy, zkoušejte proto i zapomenuté potraviny, především různé druhy luštěnin, ale také zelenin.

Nezbytné jsou zdravé typy tuků, které najdete nejen v rostlinných olejích, ale hlavně v ořechách a semenech. Na kalorie se neohlížejte, vyváženost a pestrost jídelníčku je pro štíhlost důležitější.

Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn