Domů     Mučenky nejsou žádné mučednice
Mučenky nejsou žádné mučednice
18.12.2019

Pokud chcete, aby vaše zahrada nebo byt rozkvetly opravdu atraktivními květinami, poohlédněte se mezi mučenkami. Jejich půvab předčí i orchideje a řada z nich vás potěší i velmi chutnými plody.

Mučenky jsou nenáročné a vděčné rostliny. Pyšní se podivuhodnými květy, které můžete obdivovat ve stovkách variací, a to je jeden z důvodů, proč tyto popínavé rostliny dobývají tzv.

nádobové zahrádky (většinou se pěstují ve větších nádobách na balkóně nebo na zahradě). Dokážou vytvořit krásnou kvetoucí zástěnu nebo zakrýt nevzhlednou zeď. Některé mučenky jsou dokonce částečně mrazuvzdorné, takže mohou být venku do prvních mrazíků.

Řadu druhů lze úspěšně pěstovat ale i na okně, např. mučenku modrou (Passiflora caerulea), která patřívala mezi oblíbené květiny našich babiček.

Jméno a původ

Jsou to liány, které z jejich domoviny v tropických pralesech Jižní Ameriky, kde dosahují délky až 30 metrů, přivezli do Evropy v 17. století misionáři. Právě oni jim dali název mučenky. V jejich květech viděli symbol umučení Krista:

Tři černé blizny znamenají hřeby, kterými byl Ježíš přibit na kříž. Deset okvětních lístků představuje 10 věrných apoštolů, špičaté listy zase kopí.

Pět tyčinek znamená pět ran Kristových, stopkatý semeník je kalich utrpení a věnec barevných vláken značí trnovou korunu. I latinský název passiflora to přiléhavě vystihuje – passio znamená utrpení, flora zase květ.

Bizarní květy 

Květy mučenek mají nejen jedinečný tvar, ale některé i neobyčejnou velikost – dosahují průměru až 15 cm.

Životnost jednoho květu je jeden až tři dny, ale v průběhu léta postupně vykvétá velké množství poupat, takže rostliny jsou obsypané květy po několik týdnů.

Krása i chuť

Řada mučenek vás také potěší velmi chutnými plody. Nejznámější rodí mučenka jedlá (Passiflora edulis), prodávají se jako ovoce pod názvem maracuja. Má vynikají aromatickou dužninu a  používá se také do sirupů, čajů a cukrovinek.

Jedlé oválné plody o velikosti vejce až jablka s lahodnou měkkou dužninou má mučenka purpurová (Passiflora granadila, z Brazílie pocházející mučenka obří zase nabízí podlouhlé plody, které mohou dosáhnout hmotnosti až 2 kg.

Jak je pěstovat?

Nejlépe jim vyhovuje těžká, jílovatá zemina ze zahrádky. V kupovaných substrátech sice dobře rostou, ale o to hůř rozkvétají. Mučenky rychle přirůstají a snaží se pnout po všech oporách, které se jim nabízejí.

Proto příliš dlouhé výhony kraťte – rostlinu dlouhou 2 – 3 metry klidně seřezávejte na jeden metr délky.

Přesazování: Mučenky je třeba každým rokem koncem února seříznout na tři až pět oček, protože kvetou pouze na nových výhonech. Do měsíce je pak přesaďte, pokaždé do květináče o 2–5 cm většího, a nezapomeňte na oporu. Vysazujte je k dřevěným, bambusovým nebo drátěným opěrným konstrukcím.

Světlo: Mají rády slunné a teplé stanoviště, ne však úpal. Při nedostatku světla sice rostou, ale nekvetou. V zimním období je můžete přisvětlovat speciálními lampami.

Zálivka: Od jara do podzimu rostliny vydatně zalévejte, ale dejte pozor, aby voda nestála v kořenech, ale na druhou stranu mučenky nesmějí zůstat zcela vyschlé.

Musíte je rovněž často rosit, protože jsou z tropických pralesů a mají rády vlhký vzduch.

Hnojení: Každých 14 dní mučenky přihnojujte kombinovaným hnojivem na muškáty. Nesmíte ho ale dát moc, to by rostliny sice bujně rostly, ale květů byste se nedočkali.

Množení: Rostliny se množí buď výsevem semen, nebo řízkováním. Pozor – kvetou zpravidla až druhým rokem.

Teplota: Dobře se jim daří na jižní straně, doma u okna, venku poblíž zdi domu.

V létě, můžou být mučenky i s květináčem zapuštěné do země, na podzim, kdy noci začínají být chladné, je přemístěte do zimoviště s teplotou 10 – 16 °C. Nižší teploty mohou způsobit opadání listů, ale rostliny na jaře zase obrazí.

Mučenky v bytě

V bytě stejně jako venku vyžadují mučenky co nejvíce světla, tepla a vláhy. Pěstujte je ve větším květináči a nechte je pnout po opěrné konstrukci, stačí třeba jen upevněný a natažený provázek od stropu.

Můžete je také nechat volně pnout se po bytě, nebo viset dolů ze skříněk. V době vegetace snášejí i teploty kolem 40 stupňů, což je výhoda panelových bytů, kde bývá v létě opravdu horko.

Pak ovšem musíte dostatečně větrat, abyste zajistili proudění vzduchu a samozřejmě dostatek vláhy. V místnosti je mějte na světlém místě poblíž okna.

Na slunné okenní parapety jsou vhodné především malokvěté druhy, jako Passiflora citrina nebo Passiflora gibertii. S nástupem zimy se v bytech bohužel neochladí a v přehřáté místnosti s ústředním topením může mučenka i zahynout.

Pokud jí nemáte možnost zajistit chladné přezimování, můžete ji pěstovat jako jednoletou vždy na jaře ze semen.

Nejznámější mučenky

Mučenka pletní (Passiflora incarnata). Pěstuje se zejména pro svou léčivou sílu. Z rostliny se používají listy. V čerstvém stavu jsou vhodné na kožní nemoci, nejúčinněji působí na kožní plíseň.

Čerstvé listy se rozmačkají a přiloží na postižené místo, kde je necháte pár hodin působit. Výsledek bude patrný po týdnu léčby.

Mučenka jedlá (Passiflora edulis) – pěstuje se zejména pro velmi kvalitní plody jménem maracuja, které poskytují lahodnou šťávu. Slupka plodů je tuhá kožovitá, vnitřek je vyplněný žluto-oranžovou rosolovitou hmotou.

Plody v plné zralosti samy opadávají. Zralé čerstvé plody se mohou konzumovat s cukrem, nebo se zpracovávají na šťávu, která obsahuje vitamín C.

Mučenka obří (Passiflora Alata) – používá se i jako stínící rostlina. Její květy jsou nádherné, pestrobarevné, v průměru až 15 cm velké, příjemně voní. Plody jsou vejčité 0,5 – 2 kg těžké.

Mučenka modrá (Passiflora Caerulea) – má velké množství příjemně vonících modrobílých květů o průměru 8 až 10 cm. Listy jsou tmavozelené, pětidílné, hluboce vykrajované. Na podzim můžete rostlinu hluboce seříznout a omezit zálivku. Na jaře po přesazení obrazí.

Mučenka Violacea (Passiflora Violacea) – patří k nejkrásnějším mučenkám, vykvete množstvím překrásných růžovofialových květů. Lze ji pěstovat i v závěsných květináčích. Dobře snáší slunné místo, v létě například i venku.

Mučenka citrina (Passiflora Citrina) – jediná žlutě kvetoucí mučenka. Je to druh, který roste pomaleji než ostatní, proto je velice vhodné její výhony stáčet do kruhu.

Mučenka Victoria (Passiflora victoria) má atraktivní květy světle růžové barvy s fialovo-modrým středem.

Mučenka Lady Margaret – novější odrůda s červenými květy, ačkoli typická barva mučenek je bílá, fialová či modrá.

Text: Laura Skrčená, Foto: Zahradnictvíkruh.cz, zahradnicentra.eu, rostiny-semena.cz, Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Už žádné lupy!
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
enigmaplus.cz
Pláž Dumas: Starodávné pohřebiště, kde mizí turisté
Tmavá písčitá pláž Dumas se nachází ve státě Gujarat 21 km od města Surat v jižní části Indie. V minulosti na této pláži hinduisté spalovali těla mrtvých. Kremace dle jejich víry umožní duši snáze op
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
historyplus.cz
Starověké Benátky ležely v deltě Nilu
Křivolakými vodními kanály se prodírají malé loďky. Míjejí vznosné budovy, proplouvají pod mosty, až dosednou k molu. Scéna se neodehrává v Benátkách, jak by se mohlo zdát, ale v Herakleionu. Ten si vyslouží řadu přezdívek. Kromě starověkých Benátek se mu říká antický Hongkong nebo egyptská Atlantida…   Stejně jako v případě Tróji i u egyptského
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
nasehvezdy.cz
Čvančarová přiznala, že je nešťastná?
Patří mezi atraktivní ženy a o její pozornost by stála spousta mužů. A možná, že brzy dostanou příležitost! Herečka Jitka Čvančarová (47) totiž jasně naznačuje, že její manželství s tanečníkem Petrem
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
21stoleti.cz
Srdeční selhání vyřeší titanové srdce
Mnoho lidí se potýká s kardiovaskulárními problémy, přičemž u některých dochází k selhání srdce. Orgánů vhodných k transplantaci není dostatek, nadějí pro čekatele na nové srdce se tak může stát titan
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
epochaplus.cz
Okrasa i lék: Odkud pochází nádherný šeřík?
Květy šeříku připomínají malé voňavé hvězdičky, které na jaře rozjasňují zahrady a parky. Tento půvabný keř však skrývá mnohem více, než jen krásu a vůni – jeho příběh sahá do dob osmanských sultánů, šeříková esence se využívá v parfémech a některé druhy mají také léčivé účinky. Inspiruje i umělce! Je krásný a jeho opojná vůně
Doplatila jsem na svou naivitu
skutecnepribehy.cz
Doplatila jsem na svou naivitu
Byla jsem po rozvodu, sama a nic mě netěšilo. Když přišla má kamarádka s nápadem na společné podnikání, znova mě to nakoplo. A to byla chyba. Radku jsem potkala v pro mne těžké době. Přestěhovala jsem se do nového města a změnila jsem práci. Chtěla jsem opustit starý život, ve kterém bylo hrozné manželství a domácí násilí. Nechala jsem
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
nejsemsama.cz
Zdraví začíná uvnitř, dopřejte si očistu
Když trávicí soustava nefunguje správně, má to vliv i na hmotnost. Pokud byste rádi pár kilo shodili, zahajte teď na jaře očistu těla. Máte problémy se zácpou, plynatostí, průjmy, nebo i depresemi? Příčinu hledejte ve střevech. Nejenže se v nich nachází drtivá většina naší imunity, ale zanesená střeva mají vliv i na váhu a náladu. Od čeho ruce pryč?
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století