Domů     S dcerou jsme jako sestry
S dcerou jsme jako sestry
18.12.2019

Když se vám narodí vaše zmenšená kopie, je jasné, že se pak celé roky na sebe díváte jako do zrcadla. Holčička se stejně češe i obléká jako maminka a všichni žasnou, že vypadáte jako sestry.

Stát se to může i bez věrné podoby, ale je pravdou, že stejný vzhled matku a dceru sblíží podobně silně jako jednovaječná dvojčata. Jsou pro sebe ostrůvkem shody a normality v rozháraném světě, jedna v druhé automaticky cítí oporu a odezvu pro své názory.

Pro okolí to zrovna příjemné není, neboť tandem souznící matky a dcery vyzařuje převahu, proti níž se těžko postupuje. Vždycky máme v jednání s nimi nevýhodnou pozici.

Když už dcera není malá

Fyzicky je podoba nejsilnější, když je dceři kolem dvaceti a má dospělé ženské proporce. Současně se ale v tuto dobu dostane do nevýhodné pozice „mladé staré“. Tím, že se od matky neoddělila, stále se stejně češe, podobně obléká i mluví, tím okolí znejistí.

Už to není holčička, ale kým tedy je? Postoje a názory přebírá od matky, aniž by za nimi byla reálná životní zkušenost.

Krize matky

V ideálním případě by matka měla situaci zrale vyhodnotit a v zájmu dcery úzký svazek uvolnit. Nemusí to být žádná tragédie, přesto taková představa vyvolává v matkách úzkost.

Nutí je uvědomit si velký věkový rozdíl i odlišnost vyhlídek, které život v tuto dobu přirozeně otvírá ženám dvou různých generací, a cítí se ošizeny.

Je to pochopitelné, protože najednou by měly pomyslně zestárnout a přijmout roli starší a zralejší, roli matky, zatímco dosud byly s dcerou sestry.

Svět se nezhroutí

Pokud jste takovou matkou a odhodláte se těsné sudební spojení s dcerou uvolnit, pak si ze všeho nejdřív uvědomte, že to neznamená konec. Jedna druhou neztratíte, na to je vztah dcera – matka příliš silný a vydrží velkou zátěž.

Nebojte se ani toho, že nezaplujete do konfliktních mezigeneračních vztahů. K tomu není žádný důvod, budete se mít dál rády. Naopak, odstoupením od sebe se začnete lépe vnímat jako dvě rozdílné osobnosti.

Paradoxně tím získáte, neboť zatím jste byly jedna duše ve dvou tělech a vlastně mezi vámi mohla probíhat jen omezená komunikace. Znaly jste se tak dobře, že jedna myšlenku začala a druhá dokončila.

Když se stanete dvěma nezávislými osobnostmi, budete si mít i víc o čem vyprávět.

Mimochodem. I když si to neuvědomujete, vaše dcera není jen vaší kopií, i ona vás hodně ovlivnila. Možná víc, než byste si byla ochotná přiznat. Vzpomeňte si přece, jaká jste byla před jejím narozením. Trochu někdo jiný, že?

Příliš úzké propojení s matkou bere dceři příležitost být skutečně mladá, nezralá a sbírat vlastní poznatky o životě. Zdá se, jako by to už měla za sebou.

Krok za krokem

1. Jak tedy začít s oddělováním? Nejvýrazněji působí změna vzhledu a na té se nejvíce podílí účes. Měla byste nejen změnit barvu a střih, ale hlavně si vybrat takovou úpravu, o níž víte, že ji dcera neschválí a nebude následovat.

Pro ni to bude šok, až vás uvidí v úplně jiné podobě, nezvyklé a ještě rozbíjející vaši jednotu. Proto berte její reakce s klidem, dcera neví, že to vlastně děláte kvůli ní.

2. Pokračujte tím, že si najdete novou zálibu, které se budete naplno věnovat, i když víte, že dcera pro ni nemá pochopení.

Pravděpodobně ji podráždí, že vám zabírá tolik času aktivita, kterou ona nemá ráda, a nejspíš vás napodobí a vyrukuje také s novým koníčkem, pro nějž zase vy nebudete mít pochopení. Podporujte ji v něm a dejte jí najevo spokojenost s tím, že zkouší něco nového.

Zažehnáte konflikt a dcera nejspíš zjistí, že má skutečně chuť zkoušet nové věci a na vlastní pěst.

3. Po razantní změně účesu je čas oddělit i váš šatník. Nikdo vás nenutí oblékat se usedle, ale vyřaďte kusy nápadně podobné tomu, co nosí vaše dcera. Změňte barvu a střihy, začněte nosit jiné značky oblečení.

Můžete to brát jako zajímavou hru, kdy experimentujete a hledáte svůj nový styl. Může to být vzrušující a nakonec se můžete v novém oblečení cítit mnohem atraktivnější. Tato změna nespěchá, dejte si načas a vybírejte pomalu.

4. Prostor mezi vámi a dcerou by měl pomalu narůstat a s tím budete přirozeně objevovat nové momenty, v čem se lišíte. Určitě budete s výsledkem spokojené obě. Po několika měsících uvidíte své dřívější já i svou dceru úplně jinýma očima.

A uleví se vám, že jste ji konečně osvobodila. Věkový skok, kterým jste tím prodělala, už nejspíš také nepociťujete jako ujmu, možná se naopak v nové pozici cítíte spokojenější.

Co vám zůstane

• Duševní spřízněnost s dcerou je dar, o nějž žádnou změnou životního stylu nepřijdete. Vaše vzájemná blízkost dceru utvářela od narození po celé dětství, a tak si vždy budete dobře rozumět.

• Budete se moci stále spolehnout na to, že když jednu z vás potkají problémy, ta druhá ji pochopí a pomůže jí.

• Váš vnitřní pocit síly bude stále založen na skutečnosti, že jste v jistém ohledu v tomto světe dvakrát. Užívejte si ho.

• Zůstane vám i povedená dcera, neboť oddělením zjistíte, že se přece jen vyvíjela dál svým směrem, že některým věcem rozumí lépe a je zralejší. I to je dar, o který jste se jako milující matka zasloužila.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!