Domů     S dcerou jsme jako sestry
S dcerou jsme jako sestry
18.12.2019

Když se vám narodí vaše zmenšená kopie, je jasné, že se pak celé roky na sebe díváte jako do zrcadla. Holčička se stejně češe i obléká jako maminka a všichni žasnou, že vypadáte jako sestry.

Stát se to může i bez věrné podoby, ale je pravdou, že stejný vzhled matku a dceru sblíží podobně silně jako jednovaječná dvojčata. Jsou pro sebe ostrůvkem shody a normality v rozháraném světě, jedna v druhé automaticky cítí oporu a odezvu pro své názory.

Pro okolí to zrovna příjemné není, neboť tandem souznící matky a dcery vyzařuje převahu, proti níž se těžko postupuje. Vždycky máme v jednání s nimi nevýhodnou pozici.

Když už dcera není malá

Fyzicky je podoba nejsilnější, když je dceři kolem dvaceti a má dospělé ženské proporce. Současně se ale v tuto dobu dostane do nevýhodné pozice „mladé staré“. Tím, že se od matky neoddělila, stále se stejně češe, podobně obléká i mluví, tím okolí znejistí.

Už to není holčička, ale kým tedy je? Postoje a názory přebírá od matky, aniž by za nimi byla reálná životní zkušenost.

Krize matky

V ideálním případě by matka měla situaci zrale vyhodnotit a v zájmu dcery úzký svazek uvolnit. Nemusí to být žádná tragédie, přesto taková představa vyvolává v matkách úzkost.

Nutí je uvědomit si velký věkový rozdíl i odlišnost vyhlídek, které život v tuto dobu přirozeně otvírá ženám dvou různých generací, a cítí se ošizeny.

Je to pochopitelné, protože najednou by měly pomyslně zestárnout a přijmout roli starší a zralejší, roli matky, zatímco dosud byly s dcerou sestry.

Svět se nezhroutí

Pokud jste takovou matkou a odhodláte se těsné sudební spojení s dcerou uvolnit, pak si ze všeho nejdřív uvědomte, že to neznamená konec. Jedna druhou neztratíte, na to je vztah dcera – matka příliš silný a vydrží velkou zátěž.

Nebojte se ani toho, že nezaplujete do konfliktních mezigeneračních vztahů. K tomu není žádný důvod, budete se mít dál rády. Naopak, odstoupením od sebe se začnete lépe vnímat jako dvě rozdílné osobnosti.

Paradoxně tím získáte, neboť zatím jste byly jedna duše ve dvou tělech a vlastně mezi vámi mohla probíhat jen omezená komunikace. Znaly jste se tak dobře, že jedna myšlenku začala a druhá dokončila.

Když se stanete dvěma nezávislými osobnostmi, budete si mít i víc o čem vyprávět.

Mimochodem. I když si to neuvědomujete, vaše dcera není jen vaší kopií, i ona vás hodně ovlivnila. Možná víc, než byste si byla ochotná přiznat. Vzpomeňte si přece, jaká jste byla před jejím narozením. Trochu někdo jiný, že?

Příliš úzké propojení s matkou bere dceři příležitost být skutečně mladá, nezralá a sbírat vlastní poznatky o životě. Zdá se, jako by to už měla za sebou.

Krok za krokem

1. Jak tedy začít s oddělováním? Nejvýrazněji působí změna vzhledu a na té se nejvíce podílí účes. Měla byste nejen změnit barvu a střih, ale hlavně si vybrat takovou úpravu, o níž víte, že ji dcera neschválí a nebude následovat.

Pro ni to bude šok, až vás uvidí v úplně jiné podobě, nezvyklé a ještě rozbíjející vaši jednotu. Proto berte její reakce s klidem, dcera neví, že to vlastně děláte kvůli ní.

2. Pokračujte tím, že si najdete novou zálibu, které se budete naplno věnovat, i když víte, že dcera pro ni nemá pochopení.

Pravděpodobně ji podráždí, že vám zabírá tolik času aktivita, kterou ona nemá ráda, a nejspíš vás napodobí a vyrukuje také s novým koníčkem, pro nějž zase vy nebudete mít pochopení. Podporujte ji v něm a dejte jí najevo spokojenost s tím, že zkouší něco nového.

Zažehnáte konflikt a dcera nejspíš zjistí, že má skutečně chuť zkoušet nové věci a na vlastní pěst.

3. Po razantní změně účesu je čas oddělit i váš šatník. Nikdo vás nenutí oblékat se usedle, ale vyřaďte kusy nápadně podobné tomu, co nosí vaše dcera. Změňte barvu a střihy, začněte nosit jiné značky oblečení.

Můžete to brát jako zajímavou hru, kdy experimentujete a hledáte svůj nový styl. Může to být vzrušující a nakonec se můžete v novém oblečení cítit mnohem atraktivnější. Tato změna nespěchá, dejte si načas a vybírejte pomalu.

4. Prostor mezi vámi a dcerou by měl pomalu narůstat a s tím budete přirozeně objevovat nové momenty, v čem se lišíte. Určitě budete s výsledkem spokojené obě. Po několika měsících uvidíte své dřívější já i svou dceru úplně jinýma očima.

A uleví se vám, že jste ji konečně osvobodila. Věkový skok, kterým jste tím prodělala, už nejspíš také nepociťujete jako ujmu, možná se naopak v nové pozici cítíte spokojenější.

Co vám zůstane

• Duševní spřízněnost s dcerou je dar, o nějž žádnou změnou životního stylu nepřijdete. Vaše vzájemná blízkost dceru utvářela od narození po celé dětství, a tak si vždy budete dobře rozumět.

• Budete se moci stále spolehnout na to, že když jednu z vás potkají problémy, ta druhá ji pochopí a pomůže jí.

• Váš vnitřní pocit síly bude stále založen na skutečnosti, že jste v jistém ohledu v tomto světe dvakrát. Užívejte si ho.

• Zůstane vám i povedená dcera, neboť oddělením zjistíte, že se přece jen vyvíjela dál svým směrem, že některým věcem rozumí lépe a je zralejší. I to je dar, o který jste se jako milující matka zasloužila.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
2.10.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co ná
30.9.2023
Je běžně v regálech – balíček nepřichuceného kakaového prášku. Stejného, kterého si staří Aztékové a Mayové vysoce cenili pro jeho mimořádné účinky. Některé jsou spíš bájné, ale další už věda potvrdila. * Proti stárnutí Za stárnutí víc než plynutí času může klesající schopnost buněk bránit se poškození, které jim způsobují agresivní volné radikály. Ty jsou všudypřítomné, jsou uvnitř těla stejn
25.9.2023
Možná nevěřícně kroutíte hlavou. Každý přece ví, jak starý je. Omyl. Biologický věk se – podle odborníků – může značně lišit od data v rodném listě. Proč někdo stárne, jak se zdá, rychleji a někoho máte touhu zeptat se, kde koupil elixír mládí? To je právě otázka biologického věku. Věku, který dokáže určit skutečné stáří vašeho těla a prozradí na vás, jak dobře (nebo nedobře) se o něj staráte.
21.9.2023
V takovém případě mnohdy pomůže cvičení. Možná to víte a už máte své oblíbené cviky, které provádíte alespoň občas. Našli jsme pro vás další a jsou skutečně účinné. NA KRČNÍ PÁTEŘ Protažení v záklonu 1) Můžete provádět ve stoje i v sedě. Držte krk, ramena a trup rovně. Bradu držte také rovně a pohled je namířený dopředu. 2) Jemně zaklánějte hlavu směrem dozadu, takže pohled očí míř
19.9.2023
Tvrdá pravda o migréně – žádné „bolení hlavy“. Kdo tento krutý stav nikdy nezažil, neumí si představit, jak paralyzující bolest spojenou s dalšími nepříjemnými jevy nemocný prožívá. Každý desátý člověk trpí migrénou. Naprostou většinu tvoří ženy. Je to závažné neurologické onemocnění, které doprovází nevolnost, poruchy vidění, citlivost na světlo a zvuky, pocení, extrémní únava a depresivní sta
reklama
Šikovné tipy
Zažloutlé nehty a zplihlé vlasy? Zkuste tyhle kosmetické tipy
Fígl na zažloutlé nehty! Pokud si lakujete nehty, pak už víte, že jednu barvu musí vzápětí nahradit nová. Jinak po odlakování zůstane na nehtech nepěkná zažloutlá stopa, někdy až do oranžova. Je to kvůli vpíjení zejména červených pigmentů do vrchní keratinové vrstvy nehtů. A teď ten fígl: Pokud nechcete pro zakrytí zažloutlého nádechu hned nanášet […]
Vydejte se na jeřabiny
Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste. Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou […]
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
epochaplus.cz
Plzeňské pivo si oblíbil i František Palacký
Co si vybavíte, když se řekne Plzeň? Jednoznačně pivo. Dějiny piva se v tomhle městě táhnou zpátky v čase až do roku 1292, kdy král Václav II. poskytl 260 plzeňským měšťanům právo várečné. Nejslavnější pivařská kapitola ale začíná v 19. století. Obyvatelé Plzně si v roce 1839 zakládají Měšťanský pivovar. Bavorský sládek Josef Groll v něm první pivo uvaří
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
21stoleti.cz
Síla motivace: Co ovlivňuje myšlení?
Přežeňme tu metaforu V seriálu The last of us napadne lidstvo cizopasná houba, která mění myšlení i chování a přinutí člověka, aby jednal v souladu s cíli vetřelce, které nutno říci nejsou zrovna m
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
iluxus.cz
W Restaurant & Whiskey Bar: Chrám, kde se gastronomie potkává s byznysem
V Praze se nachází hodně vytříbených restaurací, které poskytují vhodné zázemí pro obchodní jednání. Jedna z nich je ale v lecčems unikátní. W Restaurant & Whiskey Bar v Maiselově ulici je podnik
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
skutecnepribehy.cz
Kavky si mě tehdy vybraly, a zahnaly tak mou samotu
Našla jsem ji zraněnou v parku a vzala domů. Kavka se rychle uzdravila, přivolala ale celou svou rodinu. Věděla, jak moc mě trápí, že jsem osamělá. Od chvíle, kdy jsem nastoupila do důchodu, jsem začala žít samotářský život. Plánovala jsem si toho hodně, co budu dělat a na co budu mít čas, najednou bylo ale toho času až
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
enigmaplus.cz
Tajemná místa z celé planety: Kde se magie cítí jako doma?
Jsou místa, která nás nechávají naprosto chladnými. A pak jsou taková, která jsou skrz naskrz prodchnutá tajemnou energií. ENIGMA PLUS vás provede destinacemi, které vyhledávají okultisté z celého svě
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Lásce je konec!
nasehvezdy.cz
Lásce je konec!
Herečka Simona Lewandowská (24) ze Zlaté labutě prožívala donedávna romanci jako z pohádky. S partnerem, hercem Goranem Maiellem (24), začali brzy společně bydlet, klapalo jim to a malovali si pohádko
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
epochalnisvet.cz
Ježíšův kříž: Kam se poděla slavná relikvie?
Náboženské relikvie jsou již od středověku žádaným zbožím mezi obyčejnými věřícími i církví, ty nějak spojované s Kristem obzvlášť. Těch je ale zároveň jen velmi málo. Často se jedná o fragment kříže,
SKOČTE SI DO PARDUBIC
epochanacestach.cz
SKOČTE SI DO PARDUBIC
Podzimní městské slavnosti nabízejí bohatý program: Spanilá jízda kočárů, vystoupení zpěvačky Moniky Absolonové, staročeské tržiště, Pigy a Lily, kapela Electrophonix, HORSE SHOW,  Saxana dětem, Ivana Korolová s kapelou, Oldtimer Corso veteráni, T.J. Sokol Pardubice, Šlapeto, PM Stars, Dny medu, lampionový průvod, Běh Univerzity Pardubice, ELÁN KontraBand, Vinařský minifestival, poutové atrakce, Laserová a světelná show. http://pardubice.eu/podzimni-mestske-slavnosti-6-7-10-2023
Kvůli milenci dostal ihned padáka
nasehvezdy.cz
Kvůli milenci dostal ihned padáka
Když Filip Rajmont (45) začal po škole učit na DAMU, náramně si to užíval; jenže jen chvíli. Praskl na něj totiž poměr se studentem, a dostal okamžitě padáka. Tím nebyl nikdo jiný než herec Ivan Lu