Domů     Mražení podle pravidel
Mražení podle pravidel
od 21.9.2020

Jedním z možných způsobů, jak uchovat potraviny po pozdější konzumaci či přípravu jídla, je dát je zmrazit. Než to však uděláte, musíte je správně připravit, aby si uchovaly čerstvost a kvalitu.

Mražení potravin má svá pravidla. Před uložením do mrazáku je některé nutné naporcovat, jiné uvařit vhodnou technikou. Ideální pro mražení je maso, některá zelenina a ovoce a houby. Víte ale, co se nemá nikdy mrazit a jak dlouho můžete jídlo skladovat?

Hlavní zásady

•Potraviny zamrazujeme čerstvé. Nekvalitní nebo pomačkaná zelenina rozhodně do mrazáku nepatří, stejně tak maso těsně před vypršením trvanlivosti.

reklama

•Jednotlivé potraviny mrazíme vždy v oddělených boxech, jinak by přijímaly chuť okolních surovin. Používáme potravinářskou fólii, speciální uzavíratelné a mikrotenové sáčky či krabičky.

•Každý balíček opatříme štítkem s názvem potraviny a datem zamražení.

• Teplota v mrazáku musí dosahovat alespoň -18 °C. Ve chvíli, kdy je třeba, stačí potravinu vyndat a rozmrazit. Jednou rozmražené potraviny už nezamrazujeme.

MRAZICÍ TECHNIKY

Chlazení

Je to jedna z nejdůležitějších fází přípravy vařených jídel na zmrazení. Jídlo vkládané do mrazáku musí mít pokojovou teplotu, případně být ještě studenější – na chvíli ho můžete dát do chladničky.

Blanšírování

Tento postup je důležitý u mnoha druhů zeleniny, aby si během mražení uchovala kvalitu. Očištěnou zeleninu vložíte na 1–2 minuty do vařicí vody a poté ponoříte do studené, abyste zastavili vaření. Zelenina se pak nechá důkladně okapat a teprve potom se zmrazí.

Volné mražení

Některé potraviny, jako moučníky a dorty, dušené pokrmy, sladké pečivo a pěny, se mohou mrazit krátkou dobu nezabalené a zabalí se, až když ztuhnou. Tím se zajistí, že je obal při mražení nepoškodí.

Tímto způsobem můžete dát zmrazit třeba i borůvky, rakytník a další malé bobuloviny.

Tvarování

Tekutá jídla, jako jsou polévky, dušené pokrmy a vývary, nalijte do pevné nádoby vyložené igelitovým sáčkem a nechte je otevřené. Když zmrznou, jídlo se sáčkem vyjměte a uskladněte do mrazáku bez nádoby. Tak zaberou méně místa.

Dvojité balení

Potraviny se silnou vůní by se měly balit jako ty normální a pak ještě jednou do fólie či igelitu, aby jejich pachem nenasákly jiné potraviny.

MRAŽENÍ POTRAVIN

Maso

Obsahuje málo vody a tuku, a tak je možné ho skladovat až jeden rok. K zamrazení je vždy vhodnější maso libové než tučné.

reklama

Pokud chcete prodloužit dobu, po kterou můžete mít maso v ledničce, pak z něj odstraňte tukovou vrstvu a rozmražené maso ihned tepelně upravte.

Ryby

Všechny ryby by se měly mrazit čerstvé, a to ihned po zakoupení. Před zmražením odstraňte hlavu a ocas, rybu umyjte a důkladně osušte. Rozmrazovat je před pečením a smažením není potřeba.

Houby

K mražení jsou vhodné všechny lesní houby, které jsou pevné, mladé a nečervivé. Nejprve je řádně očistěte, dejte blanšírovat v osolené vodě a pak uvařte.

reklama

Bez této úpravy není jejich skladování zamrazením vhodné, protože v nich mohou zůstat zdraví škodlivé látky. Po uvaření je propláchněte, nechte vychladnout, naporcujte do sáčků a vložte do mrazáku.

Zelenina

Před zmrazením ji blanšírujte, neztratí tak chuť ani barvu. Tímto způsobem vydrží zmrazená až rok a ještě si zachová většinu vitaminů a nutričně cenných látek, u nepředvařené zeleniny je to jen 3-6 měsíců.

Nakrájenou zeleninu uložte do igelitových sáčků v takovém množství, které po vyjmutí z mrazničky zpracujete najednou. Jednou rozdělaný pytlík je totiž schopný nasát do sebe okolní pachy a výsledek pak není na talíři zrovna vábný.

Ovoce

Většina druhů vydrží v mrazáku 8–12 měsíců, citrusové plody 4–6. Aby za tu dobu nezhnědlo a zůstalo svěží, před zamrazením opláchněte každý kus pod tekoucí vodou a nakrájejte na menší kousky.

U třešní a jablek je při mrazení potřeba přidat kyselinu askorbovou, meruňky, broskve, nektarinky, jahody a ananas uskladněte v sirupu z 1 dílu cukru a 2 dílů vody.

Bylinky

Čerstvé bylinky je nejlepší nasekat na požadovanou velikost a uchovávat v alobalových vaničkách. Vyrobit si můžete také bylinkové kostky:

do tvořítka na led namačkejte co nejvíce nasekaných bylinek a zalijte vodou (ne až po okraj, voda při mrazení zvětšuje svůj objem). Hotovou kostku pak stačí vymáčknout a použít do polévky nebo omáčky.

Sýr, ořechy

Zmrazit lze i sýr, avšak po rozmražení je vhodný nikoliv k přímé konzumaci, ale spíše k vaření, na pizzu apod. Jádra oříšků nasypte do sáčku a uložte do mrazničky, kde vydrží až 4 měsíce, po rozmražení je použijte třeba do vánočního cukroví.

Co se nemá mrazit

Nikdy nemrazíme: vajíčka, veškeré ovoce s vysokým obsahem vody, syrové banány, avokádo,

syrový celer, listový salát, rajčata, okurku, jogurty, majonézy, vařené brambory (bramborová kaše však zmrzne bez problémů), nápoje s bublinkami (láhev může prasknout).

Text: Laura Skrčená, foto: Shutterstock

 

reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel