Meningokok útočí zákeřně a superrychle

Ve světě je každou minutu diagnostikován nový pacient s invazivním meningokokovým onemocněním. Každých deset minut meningokok jednoho z nich připraví o život. Nedělejte si iluzi, že by se vás to nemohlo týkat.

Tato nakažlivá a životu nebezpečná infekce, kterou způsobuje bakterie známá jako meningokok, může zapříčinit zánět mozkových blan (meningitida), nebo celkovou sepsi organismu. I když toto onemocnění není u nás naštěstí tak časté, jde při jeho rozpoznání o čas.

Nejste-li očkovaní nebo nezavoláte-li včas lékaře, můžete zákeřné bakterii podlehnout během 24 až 48 hodin od projevení symptomů.

Koho nejvíc ohrožuje
Nejčastěji se onemocnění objevuje mezi kojenci mladšími devíti měsíců a batolaty. Právě kojenci mají až 20krát vyšší riziko onemocnění, než je průměr. Silně ohroženi jsou i mladiství (15 – 19 let), kteří procházejí velkými změnami životního stylu. Menší procento pak tvoří dospělí.

Způsob nákazy Je to neuvěřitelné, ale každý 10. člověk může být nositelem meningokoku, aniž by se u něj infekce projevila. Bakterie pak šíří kapénkami, tedy kašláním a kýcháním, nebo jen přímým kontaktem s jinými osobami. Inkubační doba je 5 – 14 dní. Za normálních okolností bakterie likviduje imunitní systém, ten ale může být zrovna oslabený.

Například velkou psychickou či fyzickou zátěží, nebo změnou způsobu života, které člověka vystavily novým či nezvyklým situacím a novému kolektivu. Může jít např. o přechod do školky, na základní nebo střední školu, chození na diskotéky, vstup do armády, cestování. Navíc se meningokok při vstupu do krevního řečiště umí dovedně skrývat a měnit své vlastnosti.

„To bohužel znamená, že se nemoc hodně často pozná, až když je už skoro pozdě,“ upozorňuje MUDr. Jan Pajerek, pediatr z Ústí nad Labem.

„Někdy se ani z prvního laboratorního vyšetření nedá poznat, jestli se jedná o invazivní meningokokové onemocnění.“

Příznaky Onemocnění vzniká náhle. Většina nakažených byla předtím naprosto zdravá. Nejprve to vypadá, že pacient má obyčejnou virózu, protože má horečku, bolí ho hlava, klouby, končetiny, je malátný.

Další alarmující symptomy, jako prudce stoupající teplota, ztuhlost šíje, chladné ruce a nohy, silná bolest hlavy až upadání do bezvědomí a hlavně nebolestivé petechie (prokrvácené podlitiny na kůži), které jsou větší než 2 mm a mohou splývat, se objeví až později. Přitom platí, že pro záchranu života je důležité nemoc rozpoznat včas a zahájit co nejdříve účinné léčení.

I půlhodinové zpoždění může být fatální. „Průběh nemoci je překvapivě rychlý, trvá pouhých 24 až 48 hodin, než meningokok napadne mozek anebo přivodí otravu krve,“ varuje MUDr.

Pajerek.

Účinná obrana Vzhledem k tomu, že možnost setkat se se zákeřnými bakteriemi je dost vysoká a že rozpoznat nemoc včas je hodně obtížné, je pro obranu před touto nemocí důležitá prevence. Nejefektivnější způsob, jak nebezpečnému meningokokovému onemocnění předejít, je očkování. V imunitním systému vyvolá tvorbu protilátek, které jsou připravené meningokoka při případném setkání zničit.

Existuje pět skupin meningokoků a proti všem byly vytvořeny vakcíny.

Nejčastěji se onemocnění objevuje mezi kojenci mladšími devíti měsíců a batolaty.

Očkovat by se měly především ti nejohroženější – kojenci. Je to těžké, když musí od narození absolvovat spoustu povinných očkování, ale lékaři dokážou najít v tomto systému „okénko“, aby miminka vakcínou co nejméně zatížili.

Antimeningokok Statistiky hovoří jasně a neúprosně. V letech 2009 – 2013 u nás onemocnělo meningokokem celkem 340 osob. Z toho 30 zemřelo. Z těch, kteří přežili, trpí zhruba každý pátý doživotními následky, jako jsou amputace končetin, mentální postižení, ztráta sluchu, zraku, poruchy paměti a učení, paralýza, záchvaty, poruchy jater, ledvin.

Lidem, kteří prošli invazivním meningokokovým onemocněním, pomáhá sdružení Antimeningokok.cz a No Foot No Stress. Jejich zakladatelkou je Andrea Brzobohatá. Jako dospělou, matku dvou dětí, ji meningokok před pěti lety připravil o obě nohy. Ona však nerezignovala a začala se aktivně věnovat pomoci druhým. Na Antimeningokok.cz se obracejí pacienti po tomto devastujícím onemocnění, které změnilo život nejen jim, ale celé rodině, a sdružení jim pomáhá s legislativou, rehabilitací, s protézami a poskytuje jim také duševní podporu.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky: , ,
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Jestřabí: Jurkovičova perla číslo dva
epochanacestach.cz

Jestřabí: Jurkovičova perla...

Postranní rozvinutá křídla,...
Pochopila jsem, že jistého nemá člověk nic!
skutecnepribehy.cz

Pochopila jsem, že jistého...

Do svého tichého a neprůbojného...
Slavnostní otevření nového dětského hřiště Emilův lesní svět u Stezky korunami stromů Krkonoše
epochaplus.cz

Slavnostní otevření nového dětského...

Stezka korunami stromů Krkonoše pro své návštěvníky...
Marně čeká na žádost o ruku
nasehvezdy.cz

Marně čeká na žádost o ruku

Herečku Anetu...
Zdravý rebarborový koláč s kokosem
tisicereceptu.cz

Zdravý rebarborový koláč s...

Vyzkoušejte koláč ve zdravější...
Montblanc Haus: Místo stvořené pro inspiraci ke psaní
iluxus.cz

Montblanc Haus: Místo...

Montblanc otevřel brány Montblanc Haus, místa, jež vypráví...
Vysoký tlak v plicích ohrožuje tisíce Čechů
21stoleti.cz

Vysoký tlak v plicích ohrožuje...

Jste bez dechu a cítíte bolest na hrudi po...
Komfort a elegance chaise longue
rezidenceonline.cz

Komfort a elegance chaise...

Jak dokládají staré fresky, ve své subtilní formě...
Místo svatby hrozí rozchod?
nasehvezdy.cz

Místo svatby hrozí rozchod?

Na pohled skvělá, a hlavně...
Uživatelů tabákových alternativ přibývá
epochaplus.cz

Uživatelů tabákových...

Namísto hořící cigarety nahřívaný tabák nebo elektronická cigareta –...
Na kontrolu očí choďte pravidelně
epochalnisvet.cz

Na kontrolu očí choďte...

Většina z nás dříve či později kvůli zraku...
Kdo skutečně zemřel na kříži? Historické rukopisy tvrdí, že to nebyl Ježíš!
enigmaplus.cz

Kdo skutečně zemřel na kříži?...

Ježíš na Golgotu v den, kdy se začala psát jedna z...
0 shares