Domů     Nemusíte dělat vůbec nic. Jen dýchat
Nemusíte dělat vůbec nic. Jen dýchat
od 27.1.2020

Nemáte na nic čas, žijete v neustálém stresu, šíje a ramena jsou ztuhlá a hlava bolí? Jde to snadno změnit. Stačí, když se naučíte meditovat.

Meditace není pošetilost ani ztráta času. Rychle uvolní tělo, zklidní mysl a sníží hladinu stresu. Po ní se budete cítit mladší a plní energie, dokážete se lépe soustředit, budete mít lepší náladu a kvalitnější spánek.

Nádech a výdech

Základem všeho je správné dýchání. Nemusíte odříkávat texty v sanskrtu ani sedět dlouhé hodiny v lotosovém květu na tvrdé podlaze, nejdůležitější je soustředit se na dech. Nádech a výdech … nádech a výdech.

Bleskové meditace

Pro vás, kteří nemáte čas a neustále opakujete, že nestíháte, budou nejlepší bleskové meditace. Jsou velmi krátké, nepotřebujete k nim žádné pomůcky – ani tichou místnost, uklidňující hudbu, vonné esence, ani cvičební podložku.

reklama

Můžete je praktikovat kdykoliv a kdekoliv. Při chůzi na ulici, jízdě hromadnou dopravou, když na někoho čekáte, při mytí nádobí, žehlení nebo když se v noci pokoušíte usnout. Jediné, co potřebujete, je naučit se, jak na to.

Tři oddechnutí

Klasickou bleskovou meditací jsou tři oddechnutí. Oddechnutí neboli úlevný hluboký povzdech je ideálním fyziologickým protilékem na stres. Při povzdechu dává tělo mozku signál – už se můžeš uvolnit, já už oddechuji. Cvik má tři fáze:

nádech, výdech a pauzu mezi nimi.

1. Hluboký nádech uvolní strnulé svaly na krku a ramenou. Při nádechu se snažte vyklenout břicho a spodní žebra. Hrudník se nesmí zvedat dřív než břicho.

reklama

2. Samotné oddechnutí, tedy výdech, je dlouhé, uvolněné. Končí až ve chvíli, když z plic vypustíte veškerý vzduch.

3. Na konci výdechu následuje pauza, v níž se vše na pár sekund zastaví. V této fázi pochopíte skutečný význam slova ticho. Počkejte, až spontánně přijde nový nádech, a celé vše opakujte 3 krát.

Takových bleskových meditací můžete udělat 10 – 20 denně, a to i při obrovském frmolu. Změřte si to, tři oddechnutí trvají asi 30 sekund a za tu dobu vás zbaví stresu, pomůžou s lepší koncentrací na práci a udrží vás bdělé po celý den.

Jak si prodloužit mládí

Roky stresu přebudují tělo na vězení, v němž plíce nemají dost prostoru, aby se mohly správně rozpínat.

A protože dýcháním do plné kapacity plic alespoň jednou za den si můžete prodloužit mládí – tento způsob dýchání zpomaluje proces stárnutí – je dobré naučit se hluboké, plynulé a přirozené dýchání.

reklama

Cílem je dýchat do břicha a spodní části hrudníku (viz bod 1 výše). Soustřeďte se na pohyb bránice a břicha, ramena by se neměla zvedat a klesat. Pohyb břicha si představujte jako pohyb ven a dovnitř, ne nahoru a dolů.

S každým hlubokým výdechem úplně vyprázdněte plíce. Hluboké dýchání je skvělou meditací při chůzi, protože tak využijete přebytečnou energii, kterou vám dech dodává.

Meditace v domácnosti

Jde to i při umývání nádobí a žehlení. Důležité je zapojit při tom zrak, sluch, čich i hmat a nechat myšlenky běžet jakoby na pozadí.

Soustřeďte se na tvar talířů a nádobí, zvuk tekoucí vody, vůni prádla, na jednoduché a rytmické pohyby žehličkou… A při tom všem nezapomínejte na svého věrného společníka, na dech.

Zklidnění vsedě

Máte-li více času, můžete se naučit zklidňovat mysl v křesle. Nejlepší to je půl hodiny před tím, než jste normálně zvyklí vstávat, nebo vpodvečer.

Bederní páteř si podepřete polštářkem, a pokud není v místnosti úplný klid, dejte si do uší špunty nebo nasaďte sluchátka. Záda držte co nejvíce vzpřímená, ale tělo je uvolněné. Ruce mějte volně složené v klíně.

Pak si najděte bod na stěně přímo před sebou, zaměřte na něj pozornost a nechte všechno kolem zmizet. Třikrát až šestkrát se pomalu zhluboka nadechněte a vydechněte.

Rozostřete pohled a zvolna zavřete oči. Soustřeďte se na zvuky, které přicházejí zvenku (auta, vítr, štěkání psa). Pak se zaměřte na zvuky v místnosti. Uslyšíte tikání hodin, vrnění ledničky, kroky v bytě nad vámi. Poté obraťte pozornost na zvuky ve svém těle. Uvědomujte si dech, tlukot srdce, slabé šustění v uších.

A sem do vnitřního světa by měla směřovat vaše pozornost. Ne ven. Když se ztratíte v moři myšlenek, vraťte se zpět ke svému dechu. Pocítíte-li nepohodlí, nepatrně změňte polohu a vraťte se zpět ke svému dechu. Nádech a výdech, hezky pomalu a plynule.

Pokud se vám mysl stále rozutíkává, zkuste odříkávat konkrétní slova, např. já – jsem, tady – teď. Představte si, že všechny ty neodbytné nechává vybublat jako šampaňské.

A vraťte se zase k pomalému a hlubokému nádechu a výdechu a uvědomujte si, jak mysl i tělo zpomalují. Přibližně po 20 minutách přeneste vědomí zpět do místnosti a svého těla. Několikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte a opatrně otevřete oči. Než vstanete, zůstaňte ještě minutu dvě v klidu sedět.

Když to budete umět

Až se v meditaci zdokonalíte, naleznete zdroj neuvěřitelného klidu. Je to, jako byste byli v místnosti, kde není vůbec nic, ani vy. Nemusíte nikam chodit. Nemusíte s nikým být. Nemusíte dělat vůbec nic. Jen dýchat.

Text: Laura Skrčená, Zdroj: E. Harrison: Rychlé meditace pro zklidnění těla a mysli, M. Johnstone: Zklidněte svou mysl, Nakl. Grada, Foto: Shutterstock

reklama
Související články
16.3.2023
Máte pocit, že vás v Čechách už nic nepřekvapí? Nechte se zlákat na výlet do královského města Kolína. Ať už přijedete na kole, vlakem, autem či dorazíte pěšky, čeká na vás řada krásných, dosud málo objevených míst. Historie kolínské židovské komunity Kolínský židovský klenot, Jeruzalém na Labi, představuje ojedinělý soubor židovských památek, bývalá židovská čtvrť právem náleží k nejcennějš
16.3.2023
Jarní veletrh krásy a zdraví FOR BEAUTY, který se koná ve dnech 24.–25. března v PVA EXPO PRAHA, se blíží. Na jednom místě najdete mnoho profesionálních značek ze světa kosmetiky, nail designu, pedikúry a vlasové péče. Kromě výhodných nákupů za veletržní ceny se návštěvníci mohou těšit i na bohatý doprovodný program. Tváří veletrhu se pro rok 2023 stala modelka a Česká Miss roku 2015 Nikol Švantne
15.3.2023
Kdysi v seriálu Hop, nebo trop předvedl, že na lyžích to fakt umí. Hrál v něm sportovního nadšence, místy až šílence. Ve skutečnosti to ale u něj se sportem není tak žhavé, tedy až na ty lyže – na těch vyrostl, a celoživotní fandění fotbalovému týmu z Teplic. Holt kluk od Krušných hor. Jako místo narození uvádí Ústí nad Labem, dětství však prožil v nedalekém Chlumci. Krušné hory na dosah, a tak n
3.3.2023
Jeho úkolem je chránit svého nositele a účinkuje pouze tehdy, když ho máte neustále při sobě. Vybírat si ho můžete podle svého znamení, nebo podle účelu, ke kterému je určen. Věříte na „cosi mezi nebem a zemí“? Na nadpřirozeno, které nás obklopuje? Na zlé síly, proti kterým je třeba se bránit? Jestli jste odpověděli, že ano, pak si určitě pořiďte amulet. Bude vás chránit před negativní energií
23.2.2023
Možná vás k tomu přemluvily děti a vy si říkáte, že to možná není špatný nápad, protože to nebude tak náročné. Ano i ne. Chov želvy není sice náročný, ale bez práce to rozhodně nebude. A počítat musíte s tím, že to bude starost na léta. Suchozemské želvy se totiž dožívají přibližně 30 let, ale někteří chovatelé uvádějí i 60. Jak si vybrat? Druhů, které se hodí pro chov v domácnosti, je ně
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel