Domů     Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
Mallorca akné a faraonova kletba: Jak přežít dovolenou ve zdraví
17.6.2021

Zařídit si před cestou včas všechna potřebná očkování nestačí. Dovolenou totiž mohou zkazit i na první pohled banální příčiny jako ochutnávka místních specialit nebo zapomenutý repelent. Na co si dát pozor?

Jednou z nejčastějších potíží, která vás donutí trávit čas v hotelovém pokoji místo pláže, je cestovatelský průjem.

Ať už se mu podle místa, kam se vydáte, říká faraonova kletba nebo Montezumova pomsta, až v 70 % ho vyvolávají fekální bakterie, které se dostaly do jídla.

Hlavní příčina je tedy zjevná, je jí špatná hygiena při přípravě jídla, zejména studených pokrmů, jako jsou saláty. Ty mohou být znečištěny už při pěstování, pokud se fekálie používají jako hnojivo.

Při nedostatečném omytí v kuchyni se pak bakterie v hotových salátech rychle pomnoží. Mnohem vzácněji cestovatelské průjmy vyvolávají původce závažnějších nemocí jako salmonelóza nebo cholera.

Kde hrozí: Vyšší riziko cestovatelského průjmu představují z blízkých cílů především jižní a západní část Středozemí, tedy africké pobřeží, Libanon, Turecko. Z exotických cílů pak jižní Asie, Střední a Jižní Amerika a většina Afriky.

Nezvyklá strava

Průjmové potíže ovšem dokážou vyvolat i v zásadě neškodné nebo nepříliš škodlivé bakteriální kmeny a viry. Stává se to především lidem celkově oslabeným nebo trpícím jinou nemocí. Problém je v tom, že organismus musí reagovat na mikroby, na které není zvyklý.

Pak se může stát, že trávicí trakt odpoví prudkou reakcí. Přitom může jít o mikroby, které se na potravinách vyskytují běžně, takže místním lidem žádné potíže nepůsobí.

Není to výsada ciziny, totéž platí to i obráceně, i my máme v našich krajích vybudovanou obranu vůči zdejším málo škodlivým mikrobům, s nimiž se běžně setkáváme. Pro citlivé jedince mezi turisty mohou ale znamenat nepříjemnou epizodou pobytu u nás.

Roli hraje i stres

Ne vždy je cestovatelský průjem infekční, střevní potíže může vyvolat i stres spojený s odjezdem na dovolenou, změnou podnebí a časového pásma. V takovém případě stačí den nebo dva odpočívat a potíže se samy upraví.

První pomoc z toho, co je po ruce

Největším rizikem průjmů je rychlá ztráta tekutin a minerálů, což může způsobit zvláště za výrazného pocení v teplém počasí mnohem větší celkové potíže, než představovaly vlastní bolesti břicha a křeče.

Rychlou pomocí jsou tzv. rehydratační nápoje, které se prodávají v lékárně. Ze zdrojů, které jsou běžně po ruce je můžete napodobit.

V 1 l čisté vody rozpusťte:

– 8 lžiček cukru (ještě lepší bude hroznový)

– 1 zarovnanou lžičku soli

– ¾ lžičky jedlé sody

Zapíjejte ovocnou šťávou nebo snězte banán.

Když není voda…

…pak velice praktickou pomůcku představují cestovní bezoplachové dezinfekce na ruce. Doporučuje se nosit je stále při sobě a použít před každým jídlem, i kdyby to byla jen zmrzlina.

Čemu se na cestách vyhnout

– saláty zeleninové i ovocné

– zmrzlina bez originálního továrního obalu

– voda bez originálního továrního obalu

– kostky ledu v nápoji

Pozor na komáry a mušky

Mohou přenášet nepříjemné infekce, a to nejen v tropických destinacích, ale i v oblasti Středozemního moře. Očkování proti nim neexistuje. Proto se nevyplácí podceňovat ochranu proti bodavému hmyzu. To znamená používat repelenty a spát pod moskytiérami.

Večer, kdy jsou komáři nejaktivnější, je nutné oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi.

Infekce běžné kolem Středozemního moře

Řadu z nich přenáší bodavý hmyz. Dalším a záludným zdrojem mohou být místní pochoutky z nepasterovaného mléka, kravského, ovvčího i kozího.

V Africe je zase třeba mít důsledně napaměti, že je nebezpečné koupat se v jakékoli jiné sladkovodní nádrži než v hotelovém bazénu, riziko parazitických červů ve vodě je totiž mimořádně vysoké. Týká se to i Egypta.

– Horečka papatači

Nákazu přenáší komár Phlebotomus papatas. Průběh je většinou lehký, 3 a 4 dny po bodnutí nemoc propukne horečkou, kterou doprovázejí silné bolesti především hlavy a za očima, ale i ve svalech a kloubech.

Tím nemoc končí, obvykle ale po ní zůstává delší dobu trvající únava. Vzácně se po doznění příznaků nemoc znovu vrací v podobě zánětu mozkových blan.

– Legionářská nemoc

Vyskytuje se v celé Evropě, pod názvem „legionella“ ji známe i z tuzemska. Tato bakterie osidluje potrubí s teplou vodou, nakazit se tedy lze z vody z kohoutku, sprchy nebo i zapnuté klimatizace v hotelu.

Ideální prostředí pro ni představují teploty mezi 20 – 45 °C, takže se může držet také ve vířivkách a jiných nádržích teplé vody. Nákaza začíná vdechnutím vodní páry s legionellou. První projevy vypadají na horečnatý průjem, pak se ale přidává zápal plic. Více ohrožení jsou lidé oslabení jinou nemocí nebo s poruchou imunity.

– Maltská horečka

Dnes ji najdete spíš pod označením brucelóza a je to infekce častá v celé oblasti Středomoří.

Zdrojem je dobytek a nejběžnějším způsobem nákazy u turistů je ochutnávka nepasterovaného mléka, zvláště ovčího a kozího, přírodních sýrů a dalších místních specialit, které se ze syrového mléka připravují.

Nemoc má delší inkubační dobu, propuknout může až 4 týdny po nakažení. Onemocnění typicky začíná horečkou, která několik dní stoupá, pak postupně klesá a tento cyklus se opakuje. Potrápí vás i nechutenství a pachuť v ústech, malátnost a bolesti.

Závažnost choroby je velmi proměnlivá, protože infekce může napadnout jakýkoli orgán, nejčastěji ale postihuje trávení.

– Západonilská horečka

Je to viróza, kterou přenášejí komáři. Průběh může být velmi lehký a bez příznaků, případně se podobá lehčí chřipce s náhlou horečkou a silnými bolestmi hlavy. Na hrudníku a pažích se může vytvořit vyrážka, jiné komplikace jsou vzácné.

– Nové nebezpečí – horečka dengue

Horečka dengue není novou nemocí, ale infekcí, která se díky rozvoji turistiky a oteplování podnebí se rozšiřuje z tropů do nových oblastí. Při nekomplikovaném průběhu připomíná pravou chřipku s vysokými horečkami a vyrážkou na trupu.

V horším případě se následuje další fáze s krvácivými projevy. Ty mohou vést k těžkému šoku a může dokonce vést k úmrtí.

Proti horečce dengue neexistuje očkování ani cílená léčba, jedinou prevencí je důsledná ochrana proti komárům, kteří původce nemoci přenášejí.

– Schistosomóza

Původcem jsou miniaturní červi (motolice), kteří se hojně drží ve sladkovodních jezerech a nádržích, narazit na ně můžete zejména při dovolené v Egyptě a dalších severoafrických státech.

Do těla se dostávají velmi rychle tím, že provrtají kůži a pak putují do míst, kde se usadí. Zpočátku způsobí jen svědivou vyrážku na poškozené kůži. Až za několik týdnů pak následují horečky s průmy, bolestmi břicha a svalů a suchým kašlem.

I když ustanou, po delší době měsíců až let infekce pokračuje specifickými potížemi podle typu motolice. Některé napadají močové útrojí, jiné poškozují střeva, slinivku, játra, plíce, ale i mozek.

Jedinou ochranou je důsledně se v těchto krajích vyhýbat sladkovodním nádržím. Pro léčbu se používají přípravky proti parazitům.

– Vzteklina

Vyskytuje se na Balkáně i v severní Africe. Nákaza se přenáší slinami, takže nemusíte být přímo pokousaní, stačí se dotknout srsti nemocného zvířete. Vzteklina se projeví až 1 až 3 měsíce od nákazy.

Nemoc začíná teplotou, slabostí, bolestmi hlavy či nechutenstvím. V průběhu několika dalších dnů dochází k záchvatům halucinací, zmatenosti, typický je strach z vody a křeče polykacích svalů. Bohužel naděje na přežití je velmi nízká.

Po nechtěném incidentu s místním psem se proto nechte okamžitě naočkovat. To stačí, aby se nemoc vůbec neprojevila.

Reakce při opalování

Říkává se jí Mallorca akné a viníkem ve skutečnosti bývá kosmetika nebo opalovací přípravek. UV záření může s některými složkami reagovat a vytvořit dráždivé sloučeniny. Ty pak spustí zánětlivou reakci, kdy se vytvoří vyrážka podobná akné.

Častěji se tomu stává u mastné pleti a za použití mastné kosmetiky. Jistou obranou je tedy vyzkoušet lehčí kosmetické přípravky a ochranné krémy na bázi gelu, kde je riziko dráždění menší.

Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL

reklama
Související články
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
7.5.2024
Známý divadelník, fotograf a někdejší spoluzakladatel legendárního Kladivadla v těchto dnech pokřtil už pátý díl své pozoruhodné encyklopedie „Malý průvodce po hrobech velkých“, mapující místa posledního odpočinku slavných osobností českých dějin. Jak už napovídají koláže fotografií na všech pěti dílech, nejde jen o dějiny dávné, ale i ryze současné. Protože, jak říká sám autor: „Jde vlastně o nek
17.4.2024
„Publikum by mi neodpustilo, kdybych jim nedopřál aspoň dva prezidenty, kteří jsou pro každého imitátora skutečnou lahůdkou – a to jsou samozřejmě Václav Klaus a Miloš Zeman. Ostatní politiky fakt nedělám, protože to je nevděčné. A navíc máme takovou spoustu jiných, krásných hlasů“, prozradil populární bavič a imitátor Petr Martinák, který byl hostem březnového talk-show Hovory W. Tomuto pořadu pa
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského