Domů     Kapka ke kapce, pro užitek i osvěžení
Kapka ke kapce, pro užitek i osvěžení
17.6.2021

Voda je život a pro zahradu to platí dvojnásob. Existuje spousta způsobů, jak si ji na pozemek přivést. Vybírejte s námi.

Kde není voda, tam hynou rostlinky, usychá tráva a také my lidé strádáme vedrem. Zelenou přírodu zalijeme z konve nebo hadicí ze studny, nám poslouží úplně něco jiného. Jaké praktické pomocníky si můžete na zahradu pořídit?

Zahradní umyvadla

Jsou tím nejzákladnějším, co na své zahradě můžete mít. Pohotově poslouží k umytí rukou od hlíny, k opláchnutí čerstvě utržené ředkvičky ze záhonu i k opláchnutí obličeje pro osvěžení.

Často se umisťují přímo na zeď domu nebo do plotu z tvarovek, ale není to pravidlem. To „své“ umyvadlo si můžete dát tam, kde vám nejvíce vyhovuje. Jediný omezující prvek je přívod vody. Většinou se umyvadlo napojuje na vodovodní potrubí.

Aby bylo plně funkční, měl by vám s tím pomoci instalatér. Připraví odbočku z vodovodu s vyústěním na zdi domu.

Tip Paní domu: Jestli máte na domě polystyrenové zateplení, vybírejte z variant odlehčených umyvadel, která jsou vyrobena z hliníku. Na první pohled ani při používání rozdíl nepoznáte. Nezatěžují ale povrch fasády v místě uchycení.

V módě jsou opět stará nostalgická umyvadla ve vintage stylu. Hodí se téměř do každého stylu zahrady. Bývají z litiny a jejich ceny začínají u těch menších pod 2000 Kč.

Ptejte se, jestli je součástí umyvadla také kohoutek, jinak je to pro vás další výdaj kolem pětistovky. Někteří výrobci umožňují za další příplatek doobjednat ještě stříbrnou, zlatou, měděnou, zelenou nebo bronzovou patinu umyvadla. Jindy už je patina v ceně.

Máte doma šikovného kutila? Přesvědčte ho, ať vám postaví bytelnou kamennou zídku s velkoryse řešenou vanou. Punc starobylosti tomuto vodnímu zdroji dodá opět kohoutek.

Zvládnete si umyvadlo vyrobit sami? Využijte pařez, kmen stromu, kameny, keramiku…

Pro vylévání můžete zvolit některý z typů zahradní výlevky. Vybírejte takové, z nichž je možné vyjmout mřížku a snadno tak vyčistit odpad.

Fontány a kašny

Zatímco zahradním dřezům přísluší přívlastek „praktické“, fontány zdobí spojení „elegantní“. Dokážou zahradě dodat kouzelnou atmosféru a také „živou“ vodu, ve smyslu jejího pohybu. Fungují na principu uzavřeného obvodu s průtokovým čerpadlem.

Vybírejte si čerpadlo s tichým chodem. Vyrábějí se jak z kamene (nebo umělého kamene), tak i nerezu (ty se hodí do futuristických zahrad) a dalších materiálů.

Často bývají doplněny reflektory nebo LED osvětlením, podsvícení může být jednobarevné nebo s barevnými filtry, které se plynule střídají.

Polyresin je formou pryskyřice, skvěle odolává povětrnostním vlivům a je prakticky nerozbitný. Díky povrchové úpravě může vypadat jako dřevo, mramor, žula, měď, bronz, terakota, kámen…

Fontána může být i součástí jezírka, v němž barevné efekty vypadají krásně. Některé fungují díky solárnímu panelu a mohou být na dálkové ovládání. Výšku vodního proudu si také regulujete.

Víte, jaký je rozdíl mezi fontánou a kašnou?

* Fontána je ozdobná kamenná nebo kovová nádrž zpravidla s vodotryskem nebo s kaskádami. Voda v ní teče, proudí nebo tryská.

* Kašnou bývá zdobená nádrž (z kamene, kovu, keramiky aj.), která má do zahrady vnést noblesu. Zastupuje klidnou a stojatou vodu, která zrcadlí okolní rostliny a odráží sluneční paprsky a díky tomu působí relaxačně.

Vodovodní sloupky

Další možností, jak si na zahradu přivést vodu, jsou aquasloupky. Dají se rozmístit na jakékoli místo zahrady a můžete jich mít i vícero. Oproti umyvadlům, které se montují na dům, vám rozhodně neušpiní fasádu. A mají i více funkcí, než umyvadlo.

Vedle mytí rukou slouží i k zalévání zahrady. Proto jsou většinou vybaveny dvěma kohoutky, jedním vpředu (na mytí rukou), druhý je umístěný vzadu a níž a napojuje se na něj hadice. Proto bývá vzadu na sloupku i držák hadice.

Místo ní můžete na sloupek napojit také mlžítko pro děti nebo kapkovou závlahu skleníku. Sloupky dokážou zpracovat i dešťovou vodu.

Skvěle do zahrady zapadne sloupek, který vypadá jako by byl z přírodního tmavého dřeva. Je ale vyrobený z kvalitního plastu a díky tomu je odolný proti vlivům počasí a UV záření.

Zahradní sprchy

Oceníte je zejména v parném létě, kdy vás dokonale osvěží a smyjí pot. Možná při nákupu narazíte na výrobky z akátového dřeva.

Ty jsou na zahradu vhodné a díky své pevnosti, ohebnosti a vynikající odolnosti proti povětrnostním vlivům se pro výrobu venkovního nábytku dokonale hodí. Zároveň byste ale měli vybírat ty produkty, které mají certifikát FSC® dřevo.

Přísné směrnice FSC® (Forest Stewardship Council®) zajišťují zodpovědné lesní hospodářství – od stromu až po hotový produkt. Můžete se proto plně spolehnout, že při výrobě tohoto zboží byla chráněna biologická rozmanitost lesů.

Díky extra velké sprchovací hlavici může být osvěžení stejně příjemné, jako skok do bazénu. Praktická je i dřevěná deska s protiskluznými gumovými nožkami.

Pítka

To úplně nejmenší a nejjednodušší, co můžete na svou zahradu dát a co souvisí s vodou, jsou roztomilá pítka pro ptáčky. V zásadě byste přitom měli pamatovat na tři nejdůležitější zásady:

* když budou ve stínu, voda v nich vydrží o malinko déle čerstvá, než na sluníčku,

* nezapomeňte hlídat, aby v pítku vždy byla voda k dispozici, a často ji vyměňujte za čerstvou,

* zkuste vymyslet místo, které bude co nejvíce chráněné před kočkami, pohled na právě uloveného opeřence v tlamičce kočičího lovce není vůbec příjemný a i když se vám podaří ho okamžitě vysvobodit, většinou stejně uhyne.

Zahradní jezírka

Jezírka samozřejmě do rodiny prvků, které zahradě dodávají vodu, patří. Mnoho malých i větších živočichů zde najde svůj domov, budou se v nich koupat ptáci a pro vás se může stát oázou klidu a pohody.

Jejich pořízení už bývá složitější a vyžaduje více času i zkušeností. Rozhodněte se, jestli pro jezírko využijete nádobu nebo bude foliové. A také můžete vybírat, jestli si pořídíte jezírko pouze okrasné, nebo zda se v něm budete i koupat.

Stavbu jezírka a další postup je dobré předem pečlivě naplánovat. Na začátku je důležité správně vybrat místo:

* pod stromy budou jezírko znečišťovat padající listy a kořeny stromů budou škodit zespod,

* přímo na sluníčku bude trpět kvalita vody (přímé slunce by na vodní hladinu mělo dopadat maximálně 6 hodin denně).

Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL a archiv firem (novaline.cz, fontany.net, hornbach.cz, velkykosik.cz, rainshoop.cz, tchibo.cz,

Štítky:
reklama
Související články
21.6.2024
A přitom dokáže přinášet radost po převážnou část roku. Existuje spousta druhů, takže si vybere každý. A nebo si můžete na okně vytvořit celou sbírku. Když se o ni budete jen trochu starat, budou vás její květy těšit celá léta. Kde se vzala? Květina pochází z Tanzánie, kde ji v roce 1892 objevil baron Walter von Saint Paul-Illaire. Po něm také rostlina dostala své jméno Saintpaulia, což se v Če
10.6.2024
Petúnie jsou hned po muškátech nejoblíbenějším druhem truhlíkových rostlin. Osázet se jimi dají i mísy na terase, květináče na balkóně a dokonce i záhony. Každoročně se rozsáhlá nabídka petúnií a jejich nejbližších příbuzných surfinií rozrůstá o nové a nové druhy a kultivary. Ty se vzhledem buď prolínají a zdánlivě splývají, nebo se naopak výrazně liší od svých předchůdkyň. Jaké si vybrat? U p
30.5.2024
Milujete houby, ale do lesa už se nedostanete nebo chcete mít na talíři vždycky čerstvé, ať už je houbová sezona jakákoliv? Zkuste si je vypěstovat sami. Samozřejmě to nebudou hřiby, i když pokusy se v tomto směru dělají, jenže s nevalnými výsledky. Hřibovité houby totiž potřebují symbiózu s různými dřevinami a travinami a té v domácích podmínkách nedosáhnete. Vy potřebujete houby, které se živí
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského