Máte bulku pod kůží, vyděšeně na ni sáhnete a ona se nějak pohybuje. Nemusí jednat o nic nebezpečného.
Přesto je důležité vyhledat lékaře. Ten vám pravděpodobně sdělí, že jde o lipom, což je sice nádor, ale není zhoubný. Začne to tím, že se objeví bulka, která pomalu roste. Přitom nebolí a ani nezpůsobuje žádné problémy. Vadí tedy spíš z hlediska estetického.
Někdy se stává, že si lipomu všimnete až po nějaké době, například poté, co jste zhubli pár kil. Tělo se sice zbavilo části tuku, ale nádor zůstává stejný, z něj totiž tuk neubývá. Pokud byste přece jen cítili bolest, může to být tím, že lipom tlačí na nerv.
Objevit se může toto onemocnění v každém věku. Prý jím častěji trpí muži, u nichž se tvoří celé shluky, zatímco u žen se objevují spíš jednotlivě. A kde ho můžete najít?
Vlastně skoro kdekoliv, na zádech, na prsou, na dolních i horních končetinách, někdy na krku, dokonce i na tváři. Lipomy mohou vznikat také v různých orgánech a může dojít i ke krvácení, ale to nebývá příliš časté.
U žen lze častěji pozorovat samostatné bulky, zatímco u mužů jich bývá víc. Bohužel se mohou objevit kdykoliv během života.
Proč vznikají?
Příčiny nejsou úplně jasné. Ale předpokládá se, že určitou roli hrají genetické dispozice, o těch uvažujeme tehdy, když se lipomy v rodině vyskytly. Mohou ale vzniknout také jako následek úrazu, nebo v místech, kam jsme se jen více uhodili.
Zajímavé ale je, že příliš velkou roli nehraje přímo nadváha, ale spíš zvýšený cholesterol, který ji provází.
Pokud se některým pacientům tvoří celé shluky, nebo po odstranění zase rostou bulky nové, pak může jít o nedostatek některých vitamínů například C a E nebo chybějící lecitin.
Další možnou příčinou může být také vrozené oslabení tukové tkáně a poruchy spojené s tukovou látkovou přeměnou.
Co dělat?
Když lipom objevíte, je důležité neotálet. Nádor nezmizí sám od sebe, nezbavíte se ho ani tehdy, když budete hledat informace na googlu a používat různé nesmyslné metody, jako je potírání tea tree olejem, medem s moukou a další hlouposti.
Prostě se vydejte do ordinace kožního lékaře. Vždycky platí, že je třeba přijít včas a nenechat nádor narůst do obřích rozměrů. Vyšetření není nijak bolestivé. Lékař bulku prohlédne, a pokud to bude potřeba, může provést biopsii.
Když bulka neroste a nijak nepřekáží, nemusí k žádnému zákroku dojít. V opačném případě, nebo když vadí z estetických důvodů, rozhodne, jakým způsobem ji odstraní. Možnosti jsou dvě. Liposukce nebo chirurgické řešení.
Liposukce – provádí se malou kanylou napojenou na odsávačku. Zůstává po ní jizvička na tři až čtyři stehy. Mnozí lékaři ale považují tuto metodu za problematickou, protože pokud se nepodaří odstranit celou tukovou tkáň, hrozí riziko, že se lipom objeví znovu.
Chirurgické řešení – používá se častěji a u větších lipomů vždy. Zákrok není nikterak složitý, protože nádory jsou přesně ohraničené a nezasahují do okolních tkání. Pokud jde o jednotlivé útvary, provádí se při místním znecitlivění.
Řez je veden ve směru takzvané štěpitelnosti kůže, to znamená v místech, kde se tvoří přirozené vrásky. Platí, že čím menší zákrok, tím menší jizva, která se při dobrém hojení většinou zcela ztratí.
Při mnohočetných lipomech může operatér navrhnout krátkodobou hospitalizaci v rozmezí 2–4 dnů.
Po operaci
Po vyjmutí lipomu budete propuštěni do domácího léčení na 10–14 dnů do vyndání stehů. Tehdy byste se také měli dozvědět výsledek histologického vyšetření, na které se vždy posílá kousek odebrané tkláně.
Měli byste se vyvarovat větší fyzické aktivity, aby nedošlo k přetrhání stehů a špatnému hojení rány. Jinak není potřeba žádný zvláštní režim. Od druhého dne po operaci se můžete běžně sprchovat.
Jak lipomu předcházet
Na to není snadná odpověď, protože úplně zabránit jejich vzniku nejde, ale samozřejmě může pomoci zdravá a vyvážená strava a s tím související omezení nasycených tuků.
Měli bychom zařadit velké množství syrové, listové i kořenové zeleniny, některé mléčné výrobky např. kefír, kvalitní jogurty. Konzumovat pouze netučná masa a ryby, často a dostatečně pít. Vlastně je stravování podobné dietě při vysokém cholesterolu.
Existují potravinové doplňky s lecitinem, který čistí cévy, snižuje cholesterol a odbourává krevní tuk. Doporučují se i koupele a bylinné čaje a samozřejmě pohyb, ale ty mají význam také spíš pro zdravý životní styl, než že by přímo předcházely vzniku bulek.
Foto: Shutterstock