Domů     Kupujete gril? Jaký si vybrat?
Kupujete gril? Jaký si vybrat?
12.6.2020

Grilovat se letos začne určitě dřív. Může za to počasí, kdy jsme na zimu a mírné jaro čekali marně. Pokud si i vy chcete pořídit gril na zahradu, nebo jen malý balkon, který pro vás bude nejvhodnější?

Grilománie zasáhla Českou republiku už před několika lety a její obliba neklesá. Každý typ grilu má své výhody i nevýhody. V podstatě je jedno, na čem budete grilovat, hotové jídlo bude nakonec chutnat stejně.

Řiďte se hlavně tím, jak často budete gril používat, zda budete topit dřevěným uhlím, briketami nebo plynem či elektřinou, a které druhy masa budete upravovat.

Barbecue, nebo grilování?

Barbecue = pochází z anglicko-španělského slova barbara. Používá se hlavně pro označení společenského shromáždění lidí, při němž se venku griluje maso.

Grill = znamená v překladu z angličtiny rožeň, takže je jedno, zda používáte označení grilování nebo barbecue.

Plyn „frčí“

Jestli si chcete koupit nový gril, nemůžete mít ten na dřevěné uhlí a váháte, jaký vybrat, vsaďte na jistotu. Zvolte si plynový. Prakticky všichni výrobci už upustili od systému lávových kamenů. Ostatní sázejí na systém takzvaných flavorizérů.

Plynový gril lze použít na chalupě, na zahradě, malý přenosný i při kempování. Plynové grily mají jednoduchou instalaci, do několika minut je připravíte k provozu a po zahřátí můžete hned začít.

Výhodou je bezpečný provoz, čistota a rychlost, pokrm se nepřipravuje nad přepáleným tukem, nevzniká dým, jako u grilů na dřevěné uhlí.

Flavorizéry jsou ocelové, nerezové či smaltované profily, které jsou umístěné přímo nad hořáky, čímž brání kapání tuku a šťáv do plamenů. Fungují i jako aromatizéry, které zajišťují, že i potraviny grilované na plynovém grilu voní typickou „grilovací“ vůní.

Rozdíl mezi lávovými kameny a flavorizérem je ten, že zatímco u lávových kamenů se plynem ohřál materiál kamene, který pak předával teplo masu na mřížce, u flavorizéru plamen hořáku rozpaluje ocelový profil a ten pak rozpálí maso na mřížce.

Jednoduchost, dostupnost

Důležitým kritériem pro jeho výběr je i snadná obsluha a údržba. Zapalují se stiskem tlačítka, teplotu pak regulujete otočným knoflíkem a na plotně téměř není rozdíl v teplotě plochy. Na trhu najdete levnější grily, které se prodávají v hobbycentrech.

Pro spokojenost na dlouhá léta ale vsaďte na kvalitu a ověřené značky. Podle renomé značky, velikosti a provedení počítejte s cenou, která u kvalitních produktů začíná někde okolo tří tisíc korun a končí na několika desítkách tisíc korun.

přímé – griluje se rovnou na roštu (rychlá příprava)

nepřímé – maso se umístí do grilovací komory (pomalé opékání)

Někomu víc vyhovuje mřížka, jinému tál. Ideální je, když má gril možnost desky kombinovat, (lze je dokupovat). Na tálu se bude líp připravovat například zelenina, na mřížce maso. Právě na pečení větších kusů by měl mít gril ve víku teploměr.

Na uhlí

Příprava pokrmů na dřevěném uhlí je poněkud zdlouhavější než u jiných grilů. I proto se stala oblíbenou společenskou záležitostí, kterou zvládnou i začátečníci. Gril na dřevěné uhlí by měl být ze žáruvzdorného smaltu a vnitřní rošty z nerezové oceli. Rošt musí být polohovatelný, což je důležité pro regulaci teploty při pečení.

Výhodou je možnost zjemnit a ovlivnit chuť připravovaného pokrmu. Na žhavé uhlíky vložíme předem namočené lupínky dřeva z jabloně, třešně nebo ořechu. Také stačí navlhčené větvičky rozmarýnu, tymiánu, nebo přidáme bobkový list či bobule jalovce.

Nevýhodou je odkapávání tuku do ohně (vznikají karcinogenní zplodiny), které mohou ulpět na pokrmu. Je proto lepší použít alobalové tácky nebo misky určené pro grilování.

Pokud uhlíky od tuku začnou hořet, lehce je uhasíte roztokem vody s octem v poměru 5:1, který si předem připravíme do rozprašovače.

Příprava na grilování

Začněte asi dvě hodiny předem. Pokud není – důkladně očistěte mřížku ocelovým kartáčem. Naštípejte třísky a pomocí papíru nebo podpalovače rozdělejte oheň. Jakmile se rozhoří, zasypte ho dřevěným uhlím tak, aby pokrývalo celou plochu grilu.

Uhlí nechte hořet tak dlouho, dokud se uhlíky nerozžhaví a nemají bělavé okraje. To trvá asi 35 minut. Mezitím nechte okapat maso od marinády.

Také si připravte veškeré nádobí a příbory, ubrousky, omáčky a dipy, pečivo a zeleninu, abyste mohli hotové pokrmy ihned servírovat. Maso se solí až když je upečené, nikdy ne syrové. Před položením masa na gril potřete rošt olejem.

Na elektřinu

Přestože jsou nejčastěji používány grily na dřevěné uhlí, zastánci zdravé výživy mění klasické grily za moderní grily elektrické, na kterých je příprava pokrmů podstatně zdravější a rychlejší.

Na elektrickém grilu se totiž opékané pokrmy hned tak nespálí (díky nepřilnavé opékací ploše) a co především, tuk z nich neodkapává do rozžhavených uhlíků.

Pokud elektrický gril správně rozžhavíte, bude opečené maso chutnat stejně skvěle jako to z grilu na uhlí a brikety. Elektrický gril může být i přiklápěcí (jako toustovač) – na něm je maso hotové ještě rychleji a zůstane šťavnatější.

Na sele

Fungují stejně jako běžné grily, ale jsou vybaveny elektromotorem pro otáčení rožně. Lze je zakrýt poklopem, aby se sele rychleji upeklo. Doporučuje se prasátko zabalit do alobalu a až asi hodinu před dokončením rožnění obal sejmout.

Srovnání cen

Grily na dřevěné uhlí jsou obvykle podstatně levnější a konstrukce moderních grilů už dosáhla dokonalosti. Jen je třeba si dát při koupi pozor na kvalitu materiálů, zvláště ti, kdo grilují často.

Lacinější gril za tisícovku se může brzy začít vlivem žáru bortit, kdežto „mercedesy“ značek jako Barbecook či Weber vám vydrží prakticky po celý život. Elektrické grily je možné použít i v interiéru, lze u nich lehce regulovat teplotu.

Ceny nejmenších grilů začínají někde kolem 600 korun. Nejdražší jsou grily na sele – jejich cena se pohybuje od cca 18 tisíc korun výš (do 30 tisíc), proto je dobré zvážit, jak často budete prasátko rožnit. Tyto grily si totiž můžete půjčit v půjčovně.

Důležitá je stabilita grilu

Ne každý má možnost postavit gril na stabilní místo, často je třeba s ním manipulovat, proto by měl mít alespoň dvě kolečka. V tom případě si zkontrolujte už v obchodě, zda ho budete mít za co chytit a odvézt na určené místo. A také vyzkoušejte jeho stabilitu.

Solidní prodejce by měl gril mít v prodejně sestavený tak, jak to bude stát i u vás.

Tip Paní domu: Ať už gril na uhlí, či na plyn, neměla by mu chybět horní odkládací mřížka.

Nejenže je občas třeba suroviny dohřívat, protože hosté ještě nedorazili, ale například u silných steaků je třeba před podáváním nechat maso odpočinout, mírné teplo je na to ideální. Potěší i další výbava:

přídavný hořák, kde můžete připravit omáčky či nasadit pánev wok, háčky na zavěšení grilovacího nářadí, či možnost připojit teplotní sondu pro velké kusy masa.

Více na: www.svetgrilu.cz

Text: Marie Šrámková. Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.12.2023
Jemná masová pasta, která se maže na krajíčky čerstvého chleba nebo na opečené bagetky. I tak by se dala popsat paštika. Pokrm, který může být i luxusní delikatesou. V každém obchodě s potravinami a v lahůdkářství si můžete za pár korun nakoupit paštiky různých chutí a provedení. Přesto se pusťte do vlastní výroby a připravte si paštiku domácí. Až ji jednou zkusíte, nejspíš už nikdy nebudete chtí
5.12.2023
Tahle nebeská pochoutka obsahuje kakaové boby, které v sobě mají velké množství flavonoidů, látek, jež tělo zbavují škodlivin a také regenerují a zpevňují cévy. To samozřejmě není hlavní a jediný důvod, proč saháme po tmavě hnědé, tenké a omamně vonící tabulce, abychom z ní s jemným křupnutím odloupli čtvereček a téměř rituálním způsobem si ho vložili do úst a nechali rozplynout na jazyku. Co nám
29.11.2023
Francouzská kuchyně má skvělou pověst. Ale nejde jen o takzvanou vysokou gastronomii. Jídla mohou být i docela jednoduchá. Pojďte s námi některá vyzkoušet. Nejlepší cibulačka (4 porce) 1 kg cibule, 60 g másla, 2 lžíce oleje, 2 lžíce mouky, 125 ml suchého bílého vína, 1,25 l hovězího vývaru, 1 bobkový list, 2 lžičky tymiánových lístků, mořská sůl, kajenský pepř, čerstvě strouhaný muškátový oříše
24.11.2023
Jestli jste do této chvíle dělali jen švestková, je čas to vyzkoušet. Budou vám určitě chutnat. Výroba je snadná a postup je podobný jako u švestek. Budete potřebovat 3 kg hrušek, 450 g cukru krupice, 1 lžičku skořice, 2 lžíce octa, pár kapek rumu (nemusí být) 1) Hrušky zbavte stopek a jádřinců a nakrájejte na kousky. Tvrdší hrušky můžete oloupat. 2) Do pekáče dejte pečicí papír a na něj hru
22.11.2023
Také rádi vaříte nebo pečete? Pak pro vás máme hrst tipů, které mohou ulehčit práci a zlepšit výsledek * Jak na dokonalé zákusky? - Děláte cukrovou polevu a chcete, aby se vám zaručeně povedla? Ušlehejte 1 bílek se 150 g moučkového cukru, který dvakrát prosejete. Aby se poleva z moučníku neloupala a příliš rychle netuhla, přidejte do ní 2 kapky oleje či citronové šťávy. - Když moučkový cukr
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
epochanacestach.cz
Poutní chrám Panny Marie Pomocné: Svatostánek pro zázračný obraz
Ať už sem vystoupáme severním, nebo jižním schodištěm, nebo využijeme unikátního výtahu, čeká nás na Chlumku nejen výjimečná architektonická a církevní památka, ale také překvapivě daleký výhled do okolní krajiny. Baronka Marie Maxmiliana Slavatová z Chlumu a Košumberka neměla ve druhé polovině 17. století jednoduchý život. Přišla o všechny děti, přežila prvního manžela a v druhém manželství
Ptákem roku se stal rehek domácí
21stoleti.cz
Ptákem roku se stal rehek domácí
Rehek domácí je malý pěvec lidově též zvaný kominíček. Původně vysokohorský druh se během několika staletí stal souputníkem člověka – nejrůznější lidské stavby a zejména městská betonová džungle mu př
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Dcera jí připravila hořké zklamání
nasehvezdy.cz
Dcera jí připravila hořké zklamání
Už dříve se nechala herečka Dana Batulková (65) slyšet, že dceru Marianu (29) kvůli své vytíženosti tak trochu zanedbala. Neumí prý ani uvařit. A prádlo si nechává prát a žehlit u babičky Prachařo
První český filmař strašil diváky výstřelem
epochaplus.cz
První český filmař strašil diváky výstřelem
Obrázky míhající se na plátně. Magie filmu. Kdy a za jakých okolností se zrodila? Překvapivě první pokusy proběhnou už v 17. století, i když ke skutečnému filmu mají ještě opravdu hodně daleko.   Předchůdce kina, „magickou lucernu“ v podobě přístroje vybaveného objektivem schopným promítnout obraz na stěnu, představuje roku 1671 v Římě německý jezuita Athanasius Kircher (1601/1620–1680). Mezi
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
nasehvezdy.cz
Zemřel herec a dabér Ladislav Županič (†80)
„Herecká asociace Vás bohužel musí informovat o smutné zprávě, která nás velmi zasáhla. Podle informací rodiny dnes náhle zemřel kolega, skvělý herec, dabér, před časem i ředitel Hudebního divadla Kar
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
enigmaplus.cz
Záhada betlémské hvězdy: Jednalo se snad o astronomickou konjunkci?
Ježíš Nazaretský se s největší pravděpodobností nenarodil 24. prosince. Kromě dne však zřejmě nesouhlasí ani rok Ježíšova narození, protože náš kalendář nevznikl ihned po narození Krista, nýbrž až o n
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
tisicereceptu.cz
Ovesné perníčky s arašídovým máslem
Zdravější varianta oblíbených vánočních perníčků. Mouku nahradí jemné ovesné vločky a klasický cukr vyměňte za hnědý kokosový. Budete překvapeni, jak skvěle chutná kombinace arašídového másla a perník
Choval se jako nějaký blázen!
skutecnepribehy.cz
Choval se jako nějaký blázen!
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli