Domů     Kupujete gril? Jaký si vybrat?
Kupujete gril? Jaký si vybrat?
12.6.2020

Grilovat se letos začne určitě dřív. Může za to počasí, kdy jsme na zimu a mírné jaro čekali marně. Pokud si i vy chcete pořídit gril na zahradu, nebo jen malý balkon, který pro vás bude nejvhodnější?

Grilománie zasáhla Českou republiku už před několika lety a její obliba neklesá. Každý typ grilu má své výhody i nevýhody. V podstatě je jedno, na čem budete grilovat, hotové jídlo bude nakonec chutnat stejně.

Řiďte se hlavně tím, jak často budete gril používat, zda budete topit dřevěným uhlím, briketami nebo plynem či elektřinou, a které druhy masa budete upravovat.

Barbecue, nebo grilování?

Barbecue = pochází z anglicko-španělského slova barbara. Používá se hlavně pro označení společenského shromáždění lidí, při němž se venku griluje maso.

Grill = znamená v překladu z angličtiny rožeň, takže je jedno, zda používáte označení grilování nebo barbecue.

Plyn „frčí“

Jestli si chcete koupit nový gril, nemůžete mít ten na dřevěné uhlí a váháte, jaký vybrat, vsaďte na jistotu. Zvolte si plynový. Prakticky všichni výrobci už upustili od systému lávových kamenů. Ostatní sázejí na systém takzvaných flavorizérů.

Plynový gril lze použít na chalupě, na zahradě, malý přenosný i při kempování. Plynové grily mají jednoduchou instalaci, do několika minut je připravíte k provozu a po zahřátí můžete hned začít.

Výhodou je bezpečný provoz, čistota a rychlost, pokrm se nepřipravuje nad přepáleným tukem, nevzniká dým, jako u grilů na dřevěné uhlí.

Flavorizéry jsou ocelové, nerezové či smaltované profily, které jsou umístěné přímo nad hořáky, čímž brání kapání tuku a šťáv do plamenů. Fungují i jako aromatizéry, které zajišťují, že i potraviny grilované na plynovém grilu voní typickou „grilovací“ vůní.

Rozdíl mezi lávovými kameny a flavorizérem je ten, že zatímco u lávových kamenů se plynem ohřál materiál kamene, který pak předával teplo masu na mřížce, u flavorizéru plamen hořáku rozpaluje ocelový profil a ten pak rozpálí maso na mřížce.

Jednoduchost, dostupnost

Důležitým kritériem pro jeho výběr je i snadná obsluha a údržba. Zapalují se stiskem tlačítka, teplotu pak regulujete otočným knoflíkem a na plotně téměř není rozdíl v teplotě plochy. Na trhu najdete levnější grily, které se prodávají v hobbycentrech.

Pro spokojenost na dlouhá léta ale vsaďte na kvalitu a ověřené značky. Podle renomé značky, velikosti a provedení počítejte s cenou, která u kvalitních produktů začíná někde okolo tří tisíc korun a končí na několika desítkách tisíc korun.

přímé – griluje se rovnou na roštu (rychlá příprava)

nepřímé – maso se umístí do grilovací komory (pomalé opékání)

Někomu víc vyhovuje mřížka, jinému tál. Ideální je, když má gril možnost desky kombinovat, (lze je dokupovat). Na tálu se bude líp připravovat například zelenina, na mřížce maso. Právě na pečení větších kusů by měl mít gril ve víku teploměr.

Na uhlí

Příprava pokrmů na dřevěném uhlí je poněkud zdlouhavější než u jiných grilů. I proto se stala oblíbenou společenskou záležitostí, kterou zvládnou i začátečníci. Gril na dřevěné uhlí by měl být ze žáruvzdorného smaltu a vnitřní rošty z nerezové oceli. Rošt musí být polohovatelný, což je důležité pro regulaci teploty při pečení.

Výhodou je možnost zjemnit a ovlivnit chuť připravovaného pokrmu. Na žhavé uhlíky vložíme předem namočené lupínky dřeva z jabloně, třešně nebo ořechu. Také stačí navlhčené větvičky rozmarýnu, tymiánu, nebo přidáme bobkový list či bobule jalovce.

Nevýhodou je odkapávání tuku do ohně (vznikají karcinogenní zplodiny), které mohou ulpět na pokrmu. Je proto lepší použít alobalové tácky nebo misky určené pro grilování.

Pokud uhlíky od tuku začnou hořet, lehce je uhasíte roztokem vody s octem v poměru 5:1, který si předem připravíme do rozprašovače.

Příprava na grilování

Začněte asi dvě hodiny předem. Pokud není – důkladně očistěte mřížku ocelovým kartáčem. Naštípejte třísky a pomocí papíru nebo podpalovače rozdělejte oheň. Jakmile se rozhoří, zasypte ho dřevěným uhlím tak, aby pokrývalo celou plochu grilu.

Uhlí nechte hořet tak dlouho, dokud se uhlíky nerozžhaví a nemají bělavé okraje. To trvá asi 35 minut. Mezitím nechte okapat maso od marinády.

Také si připravte veškeré nádobí a příbory, ubrousky, omáčky a dipy, pečivo a zeleninu, abyste mohli hotové pokrmy ihned servírovat. Maso se solí až když je upečené, nikdy ne syrové. Před položením masa na gril potřete rošt olejem.

Na elektřinu

Přestože jsou nejčastěji používány grily na dřevěné uhlí, zastánci zdravé výživy mění klasické grily za moderní grily elektrické, na kterých je příprava pokrmů podstatně zdravější a rychlejší.

Na elektrickém grilu se totiž opékané pokrmy hned tak nespálí (díky nepřilnavé opékací ploše) a co především, tuk z nich neodkapává do rozžhavených uhlíků.

Pokud elektrický gril správně rozžhavíte, bude opečené maso chutnat stejně skvěle jako to z grilu na uhlí a brikety. Elektrický gril může být i přiklápěcí (jako toustovač) – na něm je maso hotové ještě rychleji a zůstane šťavnatější.

Na sele

Fungují stejně jako běžné grily, ale jsou vybaveny elektromotorem pro otáčení rožně. Lze je zakrýt poklopem, aby se sele rychleji upeklo. Doporučuje se prasátko zabalit do alobalu a až asi hodinu před dokončením rožnění obal sejmout.

Srovnání cen

Grily na dřevěné uhlí jsou obvykle podstatně levnější a konstrukce moderních grilů už dosáhla dokonalosti. Jen je třeba si dát při koupi pozor na kvalitu materiálů, zvláště ti, kdo grilují často.

Lacinější gril za tisícovku se může brzy začít vlivem žáru bortit, kdežto „mercedesy“ značek jako Barbecook či Weber vám vydrží prakticky po celý život. Elektrické grily je možné použít i v interiéru, lze u nich lehce regulovat teplotu.

Ceny nejmenších grilů začínají někde kolem 600 korun. Nejdražší jsou grily na sele – jejich cena se pohybuje od cca 18 tisíc korun výš (do 30 tisíc), proto je dobré zvážit, jak často budete prasátko rožnit. Tyto grily si totiž můžete půjčit v půjčovně.

Důležitá je stabilita grilu

Ne každý má možnost postavit gril na stabilní místo, často je třeba s ním manipulovat, proto by měl mít alespoň dvě kolečka. V tom případě si zkontrolujte už v obchodě, zda ho budete mít za co chytit a odvézt na určené místo. A také vyzkoušejte jeho stabilitu.

Solidní prodejce by měl gril mít v prodejně sestavený tak, jak to bude stát i u vás.

Tip Paní domu: Ať už gril na uhlí, či na plyn, neměla by mu chybět horní odkládací mřížka.

Nejenže je občas třeba suroviny dohřívat, protože hosté ještě nedorazili, ale například u silných steaků je třeba před podáváním nechat maso odpočinout, mírné teplo je na to ideální. Potěší i další výbava:

přídavný hořák, kde můžete připravit omáčky či nasadit pánev wok, háčky na zavěšení grilovacího nářadí, či možnost připojit teplotní sondu pro velké kusy masa.

Více na: www.svetgrilu.cz

Text: Marie Šrámková. Foto: Shutterstock

reklama
Související články
13.9.2024
Už nikdy nechcete mít rýži příliš málo uvařenou, připálenou anebo dokonce rozvařenou? Kupte si rýžovar. Tohle vychytralé zařízení totiž pracuje na principu vaření v páře. Další hrnec navíc, řeknete si. Ale pokud si doma vaříte rýži často, nikdy neprohloupíte nákupem správného rýžovaru. Nebudete už totiž muset myslet na to, jak dlouho rýži musíte vařit, ani nic dalšího hlídat. Technika vše vyřeší
6.9.2024
Se zmrzlinami se hodně experimentuje, ale právě tato z avokáda není chuťově výstřelkem, ale naopak překvapivě lahodným dezertem. Avokádo má hned dva předpoklady stát se praktickou ingrediencí pro výrobu domácí zmrzliny. Především obsahuje vysoké množství tuku, navíc přirozeně krémové konzistence. K tomu si přičtěte jemnou, lehce trávovou chuť dužiny, která se dá dobře skloubit s dalšími přísadami
3.9.2024
Kedlubny jsou nízkokalorické, obsahují vitaminy i řadu tělu prospěšných látek a gurmáni tvrdí, že v tepelné úpravě jsou i velmi lahodné. Výhodou je, že se pěstují od jara až do pozdního podzimu, a tak si je můžete dopřávat v kuchyni téměř po celý rok. Největší lahůdkou jsou ale mladé jarní kedlubny. Před jakoukoliv úpravou kedlubny musíte nejprve zbavit tvrdé slupky. Co z nich připravujeme Zas
30.8.2024
Ta dobrota se jmenuje dulce de leche a možná už jste ji objevili v obchodech. Ale nepochybujte o tom, že doma připravená bude ještě lepší. Název je španělský a znamená jednoduše „mléčná sladkost“. Původ ovšem není úplně jednoznačný, o autorství této receptury se pře hned několik latinskoamerických zemí a k tomu Francie, kde se traduje, že tuto dobrotu omylem vytvořil Napoleonův kuchař díky své za
26.8.2024
Každý z nás je občas udělá. Mají spoustu variant a poslouží i jako malý oběd nebo svačinka ať už do práce nebo na cesty. Dají se připravit na pánvi, v sendvičovači, zapékat pod grilem. Použít můžete klasický toustový chléb, ale také třeba veku nebo nakrájenou bagetu. Jestli doma stále střídáte jen pár osvědčených receptů, máme pro vás další nápady z domova i ze světa. Zkuste třeba variaci na špan
reklama
reklama
Šikovné tipy
Krabička na kapesníky může být hezká
A vyrobit ji vůbec není těžké. Jestli rádi tvoříte, ale netroufáte si zatím na větší věci, tohle je nápad právě pro vás. Budete potřebovat: Krabičku (polotovar koupíte na internetu, v hobby marketech nebo ve výtvarných potřebách), větší a menší štětec, univerzální vodou ředitelné barvy Povrch krabičky před natíráním důkladně zbavte prachu a jiných nečistot. Bílou […]
Milujete pizzu? Kupte si na ni pec
Tajemství skvělé pizzy nespočívá jen v ingrediencích či tloušťce těsta. Pokud si ji chcete připravit ve vlastní kuchyni, musíte mít také kvalitní pec určenou právě na pizzu. Dnešní pizzy mají mnoho podob, chutí, při jejich přípravě střídáte různé ingredience, ale přece jen ta pravá italská je jen jedna. I ta může mít mnoho podob – […]
Patchwork: Vyrobte si polštářek s kočičkou
Nadchne především děti, ale naparádit s ním můžete i postel v ložnici. A když budete mít zbytky tmavších látek ladící s obývákem, bude se hodit i tam. Budete potřebovat: – zbytky barevně sladěných bavlněných látek – 0,5 m látky na vnitřní polštářek – duté vlákno na výplň – 2 knoflíky – 0,5 m jednostranně nalepovacího […]
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
iluxus.cz
DS Automobiles: designová studie SM TRIBUTE
„Pracujeme na genech našich ikonických modelů, abychom mohli získané zkušenosti využít pro přípravu podoby budoucích modelů, které se mají objevit na konci desetiletí,“ uvedl Thierry Metroz, šéfdesign
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
epochalnisvet.cz
Satyr, bájná bytost: Skutečně existuje?
Satyra známe jako tajemnou entitu, která se vyskytuje zejména v řecké a římské mytologii. Obvykle bývá zobrazován jako napůl člověk a napůl kozel. Má lidský trup i hlavu, avšak kozí nohy, rohy, oháňku a někdy i špičaté uši. Satyrové jsou známí pro svůj bujarý a smyslný život. Milují víno, tanec, hudbu a pronásledování nymf. Často
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
rezidenceonline.cz
Exkluzivní sídlo sira Roda Stewarta
Majestátní domov v barokním stylu, patřící jedné z největších hudebních hvězd současnosti, je vskutku okázalý, ostatně jako sám jeho majitel. Bohatě zdobené interiéry impozantní rezidence disponují luxusem, srovnatelným s Buckinghamským palácem. Pozemek v Los Angeles, v proslulé komunitě Beverly Park, koupil Stewart v roce 1991 za částku o něco málo přesahující dvanáct milionů dolarů. Dům
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
21stoleti.cz
Inspirujeme se v boji s rezistentní E.coli u goril?
Escherichia coli je bakterie, která se přirozeně vyskytuje ve střevní mikroflóře teplokrevných živočichů včetně člověka. Je mu prospěšná, pokud se nešíří, kam nemá. Patogenní kmeny této bakterie však
V Milánu se nudit nebudete
epochanacestach.cz
V Milánu se nudit nebudete
Pokud chcete vidět katedrálu, ze které vám spadne brada, nakoupit originální oblečení v místních buticích nebo zhlédnout jedinečné vynálezy a díla Leonarda da Vinciho, je pro vás Milán tím pravým tipem na dovolenou. Nejideálnějším obdobím k návštěvě jsou duben až květen a září nebo říjen. V tu dobu je tu totiž příjemně teplo a při
Naše láska začala krásně, ale tajně
skutecnepribehy.cz
Naše láska začala krásně, ale tajně
Nejevila jsem o kluky zájem až do doby, než se na gymnáziu objevil ten hezký učitel. Háček byl v tom, že se líbil nejen mně, ale všem holkám. Do svým bezmála osmnácti let jsem s nikým nechodila, žádný vrstevník mi nepřipadal dostatečně zajímavý. Kluci mě obléhali, ale já nosila nos nahoru a nikoho jsem si nevšímala. Vše se změnilo,
Proteinové lívance
tisicereceptu.cz
Proteinové lívance
Odměna po tréninku je tu pro vás. Suroviny na 1 porci 3–4 bílky 125 ml mandlového mléka (může být i kravské) 1 vanilkový koktejl v prášku špetka soli kokosový olej na smažení kakao s umělým
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
historyplus.cz
Balkánská pomsta: Černý Jiří se nevešel do rakve
Nemá sílu ho zabít sám, a tak si najme vraha. Ten zaskočí Černého Jiřího v úkrytu, zabije ho a usekne vůdci srbských povstalců hlavu, po níž touží osmanský sultán. Zákeřná vražda rozpoutá boj na život a na smrt mezi dvěma vládnoucími srbskými rody! Na vraždu si netroufal, ale hlavu soupeře už dokáže Miloš Obrenović (1780–1860)
Nejlepší oddech podle znamení
nejsemsama.cz
Nejlepší oddech podle znamení
Každá z nás má o ideálním relaxu jinou představu. Jedna chce ležet na pláži, druhá touží po rozhlédnutí z vrcholku hory. Jaké místo a aktivity se nejlépe hodí pro vás? Hvězdy vám prozradí, kde a jak si nejlépe dobijete energii. Beran 21. 3. – 20. 4. Pro energického Berana je zahálka a dobíjení baterek synonymem pro
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
epochaplus.cz
Krutá tečka za zlatou érou Zeppelínů: Stačí 34 sekund a Hindenburg shoří!
Expedice Umberta Nobileho se pomalu vrací z výpravy k Severnímu pólu. 25. května 1928 bude mít smůlu – vzducholoď Italia ztroskotá na Špicberkách! Nakonec se podaří zachránit jen polovinu z 16 účastníků expedice. To štěstí bude mít Nobile i náš krajan, fyzik a spisovatel František Běhounek (1898–1973). Píše se rok 1783. Bratři Montgolfierové oslní svět
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
enigmaplus.cz
Záhadný stav mysli deja vu: Nezvané záblesky z minulého života?
Už jste někdy zažili deja vu? Zvláštní pocit, že situace, ve které se zrovna nacházíte, se již jednou odehrála? Pravděpodobně i u vás se vzápětí ozve logika, jež se tomuto pocitu vzpouzí jako divoký k
Tají Maximová trpkou zradu?
nasehvezdy.cz
Tají Maximová trpkou zradu?
O svém soukromí toho sdílí jen málo, loni ale herečka Elizaveta Maximová (32) ze seriálu Jedna rodina přiznala, že se po letech rozešla s fotografem Markem Jarkovským (37). Partnerský vztah může po