Domů     Kupujete gril? Jaký si vybrat?
Kupujete gril? Jaký si vybrat?
od 12.6.2020

Grilovat se letos začne určitě dřív. Může za to počasí, kdy jsme na zimu a mírné jaro čekali marně. Pokud si i vy chcete pořídit gril na zahradu, nebo jen malý balkon, který pro vás bude nejvhodnější?

Grilománie zasáhla Českou republiku už před několika lety a její obliba neklesá. Každý typ grilu má své výhody i nevýhody. V podstatě je jedno, na čem budete grilovat, hotové jídlo bude nakonec chutnat stejně.

Řiďte se hlavně tím, jak často budete gril používat, zda budete topit dřevěným uhlím, briketami nebo plynem či elektřinou, a které druhy masa budete upravovat.

Barbecue, nebo grilování?

Barbecue = pochází z anglicko-španělského slova barbara. Používá se hlavně pro označení společenského shromáždění lidí, při němž se venku griluje maso.

reklama

Grill = znamená v překladu z angličtiny rožeň, takže je jedno, zda používáte označení grilování nebo barbecue.

Plyn „frčí“

Jestli si chcete koupit nový gril, nemůžete mít ten na dřevěné uhlí a váháte, jaký vybrat, vsaďte na jistotu. Zvolte si plynový. Prakticky všichni výrobci už upustili od systému lávových kamenů. Ostatní sázejí na systém takzvaných flavorizérů.

reklama

Plynový gril lze použít na chalupě, na zahradě, malý přenosný i při kempování. Plynové grily mají jednoduchou instalaci, do několika minut je připravíte k provozu a po zahřátí můžete hned začít.

Výhodou je bezpečný provoz, čistota a rychlost, pokrm se nepřipravuje nad přepáleným tukem, nevzniká dým, jako u grilů na dřevěné uhlí.

Flavorizéry jsou ocelové, nerezové či smaltované profily, které jsou umístěné přímo nad hořáky, čímž brání kapání tuku a šťáv do plamenů. Fungují i jako aromatizéry, které zajišťují, že i potraviny grilované na plynovém grilu voní typickou „grilovací“ vůní.

Rozdíl mezi lávovými kameny a flavorizérem je ten, že zatímco u lávových kamenů se plynem ohřál materiál kamene, který pak předával teplo masu na mřížce, u flavorizéru plamen hořáku rozpaluje ocelový profil a ten pak rozpálí maso na mřížce.

Jednoduchost, dostupnost

Důležitým kritériem pro jeho výběr je i snadná obsluha a údržba. Zapalují se stiskem tlačítka, teplotu pak regulujete otočným knoflíkem a na plotně téměř není rozdíl v teplotě plochy. Na trhu najdete levnější grily, které se prodávají v hobbycentrech.

reklama

Pro spokojenost na dlouhá léta ale vsaďte na kvalitu a ověřené značky. Podle renomé značky, velikosti a provedení počítejte s cenou, která u kvalitních produktů začíná někde okolo tří tisíc korun a končí na několika desítkách tisíc korun.

přímé – griluje se rovnou na roštu (rychlá příprava)

nepřímé – maso se umístí do grilovací komory (pomalé opékání)

Někomu víc vyhovuje mřížka, jinému tál. Ideální je, když má gril možnost desky kombinovat, (lze je dokupovat). Na tálu se bude líp připravovat například zelenina, na mřížce maso. Právě na pečení větších kusů by měl mít gril ve víku teploměr.

Na uhlí

Příprava pokrmů na dřevěném uhlí je poněkud zdlouhavější než u jiných grilů. I proto se stala oblíbenou společenskou záležitostí, kterou zvládnou i začátečníci. Gril na dřevěné uhlí by měl být ze žáruvzdorného smaltu a vnitřní rošty z nerezové oceli. Rošt musí být polohovatelný, což je důležité pro regulaci teploty při pečení.

Výhodou je možnost zjemnit a ovlivnit chuť připravovaného pokrmu. Na žhavé uhlíky vložíme předem namočené lupínky dřeva z jabloně, třešně nebo ořechu. Také stačí navlhčené větvičky rozmarýnu, tymiánu, nebo přidáme bobkový list či bobule jalovce.

Nevýhodou je odkapávání tuku do ohně (vznikají karcinogenní zplodiny), které mohou ulpět na pokrmu. Je proto lepší použít alobalové tácky nebo misky určené pro grilování.

Pokud uhlíky od tuku začnou hořet, lehce je uhasíte roztokem vody s octem v poměru 5:1, který si předem připravíme do rozprašovače.

Příprava na grilování

Začněte asi dvě hodiny předem. Pokud není – důkladně očistěte mřížku ocelovým kartáčem. Naštípejte třísky a pomocí papíru nebo podpalovače rozdělejte oheň. Jakmile se rozhoří, zasypte ho dřevěným uhlím tak, aby pokrývalo celou plochu grilu.

Uhlí nechte hořet tak dlouho, dokud se uhlíky nerozžhaví a nemají bělavé okraje. To trvá asi 35 minut. Mezitím nechte okapat maso od marinády.

Také si připravte veškeré nádobí a příbory, ubrousky, omáčky a dipy, pečivo a zeleninu, abyste mohli hotové pokrmy ihned servírovat. Maso se solí až když je upečené, nikdy ne syrové. Před položením masa na gril potřete rošt olejem.

Na elektřinu

Přestože jsou nejčastěji používány grily na dřevěné uhlí, zastánci zdravé výživy mění klasické grily za moderní grily elektrické, na kterých je příprava pokrmů podstatně zdravější a rychlejší.

Na elektrickém grilu se totiž opékané pokrmy hned tak nespálí (díky nepřilnavé opékací ploše) a co především, tuk z nich neodkapává do rozžhavených uhlíků.

Pokud elektrický gril správně rozžhavíte, bude opečené maso chutnat stejně skvěle jako to z grilu na uhlí a brikety. Elektrický gril může být i přiklápěcí (jako toustovač) – na něm je maso hotové ještě rychleji a zůstane šťavnatější.

Na sele

Fungují stejně jako běžné grily, ale jsou vybaveny elektromotorem pro otáčení rožně. Lze je zakrýt poklopem, aby se sele rychleji upeklo. Doporučuje se prasátko zabalit do alobalu a až asi hodinu před dokončením rožnění obal sejmout.

Srovnání cen

Grily na dřevěné uhlí jsou obvykle podstatně levnější a konstrukce moderních grilů už dosáhla dokonalosti. Jen je třeba si dát při koupi pozor na kvalitu materiálů, zvláště ti, kdo grilují často.

Lacinější gril za tisícovku se může brzy začít vlivem žáru bortit, kdežto „mercedesy“ značek jako Barbecook či Weber vám vydrží prakticky po celý život. Elektrické grily je možné použít i v interiéru, lze u nich lehce regulovat teplotu.

Ceny nejmenších grilů začínají někde kolem 600 korun. Nejdražší jsou grily na sele – jejich cena se pohybuje od cca 18 tisíc korun výš (do 30 tisíc), proto je dobré zvážit, jak často budete prasátko rožnit. Tyto grily si totiž můžete půjčit v půjčovně.

Důležitá je stabilita grilu

Ne každý má možnost postavit gril na stabilní místo, často je třeba s ním manipulovat, proto by měl mít alespoň dvě kolečka. V tom případě si zkontrolujte už v obchodě, zda ho budete mít za co chytit a odvézt na určené místo. A také vyzkoušejte jeho stabilitu.

Solidní prodejce by měl gril mít v prodejně sestavený tak, jak to bude stát i u vás.

Tip Paní domu: Ať už gril na uhlí, či na plyn, neměla by mu chybět horní odkládací mřížka.

Nejenže je občas třeba suroviny dohřívat, protože hosté ještě nedorazili, ale například u silných steaků je třeba před podáváním nechat maso odpočinout, mírné teplo je na to ideální. Potěší i další výbava:

přídavný hořák, kde můžete připravit omáčky či nasadit pánev wok, háčky na zavěšení grilovacího nářadí, či možnost připojit teplotní sondu pro velké kusy masa.

Více na: www.svetgrilu.cz

Text: Marie Šrámková. Foto: Shutterstock

reklama
Související články
24.1.2023
Tyto malé chuťovky jsou nejlepší horké, s roztaveným sýrem, ale oceníte je, i když vychladnou.  Ingredience 1 lžíce másla 1 lžíce hladké mouky 250 ml mléka sůl 140 g žampionů 1 lžíce oleje 1 vejce 140g šunky 85 g sýra 1 lžíce nasekaných bylinek 500 g listového těsta hrubá sůl na posypání Postup Troubu rozehřejte na 200 °C a plech vyložte pečicím papírem. V rendlíku nechte ro
22.1.2023
Přinášíme vám řadu tipů, ale i několik receptů, na osvědčené způsoby, jak připravovat drůbež. Drůbež solíme ihned při vkládání do hrnce, maso je tak chutnější. K dušení a k smažení se hodí drůbež mladá a menší kuřátka, porcovaná na čtvrtky. Nejlépe se smaží vykostěná drůbež. Větší a starší kusy před smažením povaříme. Smažíme zprudka na rozpáleném oleji, aby se maso nevysušilo. Drůbež se při p
17.1.2023
Při každém vaření zůstavají zbytky, někdy je jich více, jindy méně. Ale prakticky všechny se dají dále využít. Zeleninový bujón Právě u zeleniny lehce vznikají přebytky, které už se nehodí při vaření. Malé zbytky pórku, stonky z celeru, odkrojené špičky kořenové zeleniny, košťály zelí, kapusty nebo květáku. Omyjte je, krátce oblanšíruje a zchlaďte, pak je uložte na mrazák. Až se nashromáždí větš
15.1.2023
Nenechte se mýlit náklonností k bylinkám, i příroda může škodit. Opatrnosti je třeba i při užívání i těch nejběžnějších léčivek jako třeba levandule nebo kozlík. Aby mohly byliny léčily, musí obsahovat účinné látky a s těmi je stejný problém jako u léků. Ve větším množství nebo při dlouhodobém užívání se projeví jejich nežádoucí účinky. U bylin je situace tím komplikovanější, že oproti farmaceuti
10.1.2023
Syrovátka je obrovským výživovým hitem. Že o tom nevíte? To bude dáno tím, že se skrývá jako nosná složka v proteinových tyčinkách. Je totiž levná, přitom mimořádně bohatá na proteiny čili bílkoviny, ale také na vitaminy B1, B2, B6, B12, vitamíny C a E a dále hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, zinek a další. Díky mléčným bílkovinám v syrovátce se navíc omezuje riziko, že tělo bude v nouz
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
enigmaplus.cz
Záhadná kostra z Turkmenistánu: Důkaz 100 000 let staré operace srdce?
Kostra objevená v centrální Asii v roce 1969 nese nezpochybnitelné stopy po chirurgickém zákroku. Jsou-li domněnky vědců správné, jde o nejstarší důkaz úspěšné operace srdce na světě. Předběhla primit
Pokukuje po Klusovi?
nasehvezdy.cz
Pokukuje po Klusovi?
V seriálu ZOO se objevil nový kolega a Michaela Pecháčková (19) zbystřila. Říká se, že má pro Tomáše Kluse (36) slabost. „Je báječný!“ rozplývá se stále nezadaná blondýnka. Není pochyb o tom, že s
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
skutecnepribehy.cz
Jak jsem dostala lekci od sňatkového podvodníka
Vždycky jsem byla rozumná a racionální žena, nechápu, jak mi mohla láska tak zaslepit oči a zatemnit mozek. Uvěřila jsem podvodníkovi. Vracela jsem se ze služební cesty v Paříži. Držela jsem šálek v ruce a chtěla se napít, když turbulence otřásla letadlem. Káva vyšplíchla na muže vedle mě. Překotně jsem se začala omlouvat. Všimla jsem si, že má krásný úsměv
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
nasehvezdy.cz
Zamilovala se Angelina do mladého herce?
Kde hledat lepší útěchu po rozchodu se snoubenkou než v  náručí herečky Angeliny Jolie (47)? Takové štěstí má, jak se zdá, herec Paul Mescal (26). Nedávno byl totiž spatřen v jedné londýnské kavárn
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
epochaplus.cz
Studenti versus oxfordští obyvatelé: Spor o víno rozhodl až král
Walter s Rogerem nemají ve škole přednášky. Co s načatým dnem? „Mám vyprahlo v ústech. Spravil by to džbánek vína,“ navrhne Roger kolegovi. Ten souhlasí, a tak zapadnou do nejbližší taverny. Netuší, c
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
tisicereceptu.cz
Pikantní vepřové kotlety podle Zdeňka Pohlreicha
Tohle už je vaření pro pokročilé. Recept podle vyhlášeného kuchaře není úplně jednoduchý, ale určitě stojí za vaši námahu. Ingredience 6 ks vepřových kotlet Marináda 2 lžíce olivového olej
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
21stoleti.cz
Zemské jádro se zastavilo a poté začalo rotovat opačným směrem, tvrdí nová studie
Podle nové studie, která zkoumala nejhlubší části naší planety pomocí seismických vln vyvolaných zemětřeseními, se vnitřní jádro Země nedávno přestalo otáčet a nyní zřejmě obrací směr své rotace. Tyto