Domů     Kraj tisíců jezer
Kraj tisíců jezer
27.7.2020

Toužíte po klidu a relaxaci stranou od lidí, v lůně malebné přírody? Pokud se zrovna netoužíte opékat na rozpálených plážích v některé z exotických destinací, vydejte se v létě na dovolenou na východ Polska, do jezerního království.

Mazurská jezera už dávno ztratila punc „ztracené divočiny“, kterou sporadicky vyhledávali kromě Poláků jen náhodní návštěvníci ze sousedních zemí.

Po změně poměrů se lokalita postupně začala otevírat turizmu, vyrostly tu stylové rezorty nabízející pobytové zájezdy s koupáním v průzračných vodách pro celé rodiny a bohaté možnosti pro vodní sporty a pěší turistiku.

Tato divukrásná jezerní oblast však nenabízí jen koupání, plachtění či kanoistiku, ale i možnost sledovat zdejší ptactvo či se vydat za kulturními a historickými zajímavostmi.

Přesto jsou Mazurská jezera – přezdívaná také „zelené plíce Polska“ – ideálním místem pro odpočinek milovníků samoty a ráj rybářů.

Země zalitá vodou

Tato divukrásná jezerní oblast je dnes v Polsku nejnavštěvovanější dovolenkovou lokalitou. Leží na severovýchodě země poblíž města Olsztyn, nedaleko hranic s Litvou a Ruskem, dál na východ s Běloruskem.

V oblasti Velkých Mazurských jezer se rozlévá kolem 3300 vodních ploch, v širší lokalitě Mazur je to dokonce až 5000 využitelných jezer a jezírek. K největším patří jezera Šňardvy, Mamry a Niegocin.

Mazurská jezera oplývají bohatstvím ryb a každoročně přilákají stovky rybářů. Některá jsou přístupná ke koupání. Modravé vodní plochy však převážně lemují rozlehlé lesy nebo malebné rákosí. Mazury jsou oázou klidu a neuvěřitelně čisté, někde až panenské přírody.

Kam na výlet

Ideálním místem, ze kterého lze vyjíždět na výlety po okolí a kde si přitom přijdou na své i milovníci historie, je městečko Gizycko. Rozkládá se mezi jezery Niegocin a Kisajno.

Ve 14. století jej založili křižáci, kteří tu na obranu proti litevským nájezdníkům vystavěli kamenné hradiště Lötzen.

K zdejším pamětihodnostem rozhodně také patří i unikátní, ručně ovládaný otočný most přes Luczaňský kanál, dělostřelecká pevnost Boyen s hvězdicovým půdorysem a evangelický neoklasicistní kostel z roku 1827. Jedno z dalších míst, kam se stojí za to podívat, je kostel svatého Jiří v Kentšynu či letovisko Mikołajki, ležící na jihu u stejnojmenného jezera.

Je základnou pro výpravy na největší jezero Šňardavy, nebo na jezero Luknajno, kde je největší rezervace divokých labutí v Evropě.

Pozůstatky válek

Příznivci vojenské historie si určitě nenechají ujít válečná německá opevnění, za výlet rozhodně také stojí ruiny Vlčího doupěte v Gierloži, kde měl za 2. světové války svůj bunkr Adolf Hitler.

U Mazurských jezer se také odehrála významná bitva u Grunwaldu, které se zúčastnil i mladý Jan Žižka z Trocnova.

Plachty na obzoru

Když zafouká vítr, na hladině rozlehlých jezer zvedne i několikametrové vlny. Kýčovitě modrá obloha se odráží ve vlnách, jachty s běloskvoucími plachtami vyplouvají z mikolajlevské maríny a nad nimi letí hejno labutí.

Mazurská jezera jsou ideální pro vyznavače vodních sportů. Rozlehlé a přitom členité, vzájemně propojené vodní plochy nabízejí příležitost k dalekým vodním toulkám třeba k přírodním rezervacím (je jich tady nespočet).

Na východě, v Běloveském národním parku, můžete potkat stáda volně se pasoucích zubrů.

Ráj vodáků a cyklistů

Do východní části Mazur, přiléhající k Bělorusku, se zase vydávají vodáci, aby sjeli jednu z tras, z nichž některé měří i více než sto kilometrů. Kanoistika na Augustovském kanálu je považována za jednu z nejkrásnějších kanoistických tras v Polsku.

Vede ze starého Folwarku nebo Wigry a cestu si lze zpestřit návštěvou Kamedulského kláštera. Právě možnost proplutí několika jezer, jež jsou vzájemně propojena, sem přitahuje milovníky kanoistiky z celého světa.

Zajímavou atrakcí je lodní výtah na jednom z kanálů. Tato oblast je i ideálním místem pro pohodovou cykloturistiku. Spletitá síť cyklostezek vede mezi jezery téměř po rovině, po nefrekventovaných silničkách a cestách. Jízdu na kolech lze kombinovat i s lodní přepravou.

Světské atrakce Mazur

Pokud si chcete z dovolené na Mazurách odvézt nějaký suvenýr, pořiďte si tu ručně tkaný kobereček nebo látku se zdejším typickým vzorem. Na rozdíl od ostatních částí Polska nejsou zdejší tkaniny pestré, oblast totiž výrazně ovlivnil puritánský protestantismus.

S jídlem je to ale právě naopak. Zatímco se říká, že tradičním polským pokrmem je zelí se zelím, na Mazurech tomu tak rozhodně není. Zdejší kuchyně je ovlivněná kuchyní ruskou a litevskou.

K základním potravinám patří maso, mořské a sladkovodní ryby, zelenina a brambory. Maso, včetně drůbežího, se upravuje na všechny možné způsoby.

Jak se sem dostat

Nejsnáze se sem dostanete přes město Olsztyn – jsou odtud provozovány pravidelné spoje do většiny měst a vesnic v mazurské oblasti. Olzstyn se nachází zhruba 200 km od Varšavy, 150 km od Gdaňsku, 160 km od Toruně a 200 km od Bydgoště. Nejvýhodnější způsob dopravy je autem.

Mazurská jezera návštěvníkům nabízejí vysokou úroveň služeb za velice přijatelné ceny.

Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock, smarttravel.cz a xpolsko.cz

Předchozí článek
Další článek
Související články
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészáros.
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
19.1.2025
Když v roce 2021 vyšla kniha Magnetický vítr Gabriely Vránové, byla vůbec první knihou, která přináší souborný materiál o naší výrazné herecké osobnosti. Během následujících dvou let její autoři Pavel Mészáros a Ondřej Kepka dospěli k závěru, že se do ní spousta vzpomínek nevešla. Vznikla proto tak trochu neobvyklá, téměř pětihodinová koláž slova, hudby, poezie, a hlavně vzpomínek a emocí, kte
6.1.2025
Před lety prozradil, že jeho dětským snem bylo dělat nosiče v Tatrách. Zatím se stihl stát dvojnásobným mistrem republiky v závodech plachetnic, vystudovat „na elektrikáře“ i „na herce“ a založit divadelní spolek. A také se přiženit do slavné herecké rodiny! Martin Trnavský je Brňák. Jeho maminka bývala tanečnicí, později pracovala ve školství, tatínek vystudoval fakultu tělesné výchovy a sport
19.12.2024
Máte-li chuť udělat si výlet, historické město Slezska, Benátky střední Evropy, kterému my Češi také říkáme Vratislav, vás určitě nadchne. Navíc to sem nemáme daleko, zejména Slezané. Wroclav je totiž jen 60 km od našich hranic, a tak o české návštěvníky nemá nouzi. To platí i v době adventu, kdy historické centrum ovládnou vánoční trhy, které jsou stejně jako ty krakovské, vyhlášené široko dalek
reklama
Šikovné tipy
Jak si kdo lehne, tak se vyspí
Každý z nás má svou oblíbenou polohu při spánku. Že je oblíbená, ovšem zdaleka neznamená, že tělu prospívá. Pro dobrý spánek a regeneraci těla i psychiky hraje důležitou roli nejen správná matrace, ale také poloha při spánku. Pokud se v noci často neklidně převracíte v posteli a ráno se probouzíte s bolestivě ztuhlými svaly, pak […]
Líčení, které ubere roky
Touha být krásná s roky nevyvane, spíš ji nahrazuje rezignace. Nepodléhejte jí, i ve zralém věku vám šikovné líčení udělá radost při pohledu do zrcadla. Signálem mládí je hladká pružná pleť. Ta se sice vrátit nedá, ale šikovně použitým make-upem lze opticky zmírnit nápadnost povadlosti pokožky a nerovnoměrnou pigmentaci, což jsou hlavní známky přibývajících let. […]
Pečicí papír má mnoho talentů
Bez pečicího papíru se žádná hospodyňka neobejde. A určitě také ví, že se dá využít nejen v troubě, ale i v domácnosti k jiným účelům. Které to jsou? Pečicí papír můžete použít na vyložení jakékoliv nádoby, aby se její obsah nepřichytil na stěnu a nepřipálil. Když ho položíte na váhu, suroviny na ni pak můžete […]
Těžké ráno po oslavě?
Kocovině je lépe předcházet, než ji léčit. A pokud se ptáte, jak ji léčit, tak receptů, rad a návodů je mnoho. Ovšem efekt je individuální – na každého totiž platí něco jiného. K typickým příznakům kocoviny patří bolesti hlavy, průjem, nechutenství, třes, únava a nevolnost. Každý z nich vám naruší běžné denní činnosti. Co dělat, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
historyplus.cz
Místo vojáků dobyli Egypt Napoleonovi vědci
Kopyta koní se noří do rozpáleného egyptského písku. Trojice mužů tvoří předvoj armády, která se plouží za nimi. Náhle jeden z nich zvolá: „Voda!“ Na horizontu se zaleskne stříbrná hladina, která však vzápětí zmizí…   Francouzského geometra Gasparda Mongea (1746–1818), vynálezce deskriptivní geometrie, optický klam neodradí. Sesedne z koně, otře si zpocené čelo a vytáhne zápisník,
Modern Palazzo s italskými doteky
rezidenceonline.cz
Modern Palazzo s italskými doteky
Prostor pro bydlení, práci, relaxaci, přijímání návštěv… Interiér soudobého paláce s velkými otevřenými prostory vyzařuje harmonickou a elegantní atmosféru. Dvoupodlažní vila ve varšavské rezidenční čtvrti Wilanow skrývá za svou klasickou fasádou překvapivě dynamický interiér, vybavený luxusním nadčasovým nábytkem s trendovými prvky moderního designu. Přesně v duchu hesla „prostor je pro nás inspirací“ se autorskému duu
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
epochanacestach.cz
Záhada nápisů v Adršpašsko-teplických skalách: svá jména zde vytesali Britové zajatí u Dunkerque
Nádherná příroda a unikátní atmosféra jednoho z největších skalních měst v Evropě přímo vybízí k jedinečným výletům, procházkám či jen k zastavení a odpočinku. Byly však i časy, kdy Adršpašsko-teplickými skalami procházela historie, neméně dramatická jako zdejší prostředí skalních masivů. Za druhé světové války zde pracovali váleční zajatci, řada z nich zadržených německou armádou během slavné bitvy u Dunkerque. Mediálně
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
epochalnisvet.cz
Mýty a pravdy o pupeční šňůře
Pupeční šňůra je často vnímána jako spojení mezi matkou a dítětem, ale je to mnohem víc…Jde o jedinečný životodárný orgán, který spojuje vyvíjející se plod s placentou v děloze matky, kdy zajišťuje výživu, okysličení a odvod odpadních látek během těhotenství.   Za staletí se kolem ní vytvořila řada mýtů, pověr a tradic. Některé z nich
Špízy z lososa
tisicereceptu.cz
Špízy z lososa
Kdo by neměl rád jemné maso lososa! Úprava na grilu je šetrná a zachová jeho cenné látky. Potřebujete 600 g lososa bez kůže 2 citrony (nebo papriku, cuketu ) 60 ml olivového oleje 2 stroužk
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
nasehvezdy.cz
Místo svatby přijde u Aničky Slováčkové rozchod?
Vypadají jako dvě zamilované hrdličky. Jenže to nemusí dlouho trvat. Anna Slováčková (29) totiž přiznala, že to s partnerem mají občas vachrlaté. Podruhé bojuje Anna Slováčková (29) s rakovinou a s
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
epochaplus.cz
Grizzlymu tváří v tvář: Je tohle poslední, co uvidíte?
Medvěd grizzly je považován za vysoce agresivní druh. Obvykle je samotář, přes zimu se ukládá k zimnímu spánku a na jaře má hlad. A právě tehdy, roku 2021, jednoho takového zachytila fotopast amerického fotografa Zacka Clothiera. Snímek pořízený těsně předtím, než se medvěd na fotoaparát vrhl, nahání husí kůži. Cenu za nejlepší fotografii zvířat v jejich přirozeném
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
21stoleti.cz
Hojení ran a rakovina: Vědci odhalili překvapivou podobnost procesů
Hojení ran je klíčovým biologickým procesem, který umožňuje tělu regenerovat poškozené tkáně a obnovit svou funkčnost. Nedávný výzkum však odhalil překvapující skutečnost – mechanismy, které stojí za
Buřtguláš
nejsemsama.cz
Buřtguláš
Klasika, která chutná skvěle i druhý den. Do buřtguláše použijte kvalitní uzeninu. Bude chutnat i jen tak, ale s chlebem s křupavou kůrkou bude dokonalý. Ingredience: ● 300 g brambor ● 2 buřty ● 1 cibule ● 1 lžíce sladké mleté papriky ● ½ lžíce uzené mleté papriky ● ½ lžičky drceného kmínu ● 700 ml vývaru ● 1 červená paprika ● 1 červená feferonka ● 1 lžíce hladké mouky ● 1 lžíce
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
iluxus.cz
Nová trofej Tiffany & Co. x FIFA Club World Cup
Tiffany & Co. a FIFA se spojily, aby oslavily odhalení první trofeje FIFA Club World Cup ve vlajkovém obchodě Tiffany Landmark v New Yorku. FIFA odhalila novou oficiální trofej FIFA Club World
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
skutecnepribehy.cz
Copak by ta holčička chtěla, ptával se táta
Dostávala jsem od táty fantastické dárečky, celá škola mi záviděla. Ale oděvů už byla plná skříň, a tak jsem si přála něco úplně jiného. pro vévodkyni. A já když jsem ti tuhle koupila šaty, dostala jsi záchvat smíchu a řeklas, že si to na sebe nevezmeš.“ No jasně, byly to šaty z textilu na náměstí, tak nepodobné oslňujícím oděvům
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
enigmaplus.cz
Tajemství zámořských objevů: Dopluli do Jižní Ameriky jako první Féničané?
Před tím, než Jižní Ameriku v 16. století kolonizovali evropští dobyvatelé, navštívili tento kontinent možná ještě jiní cestovatelé. Archeologické nálezy totiž naznačují, že sem již před naším letopoč