Studené, horké, střídavé nebo s bylinami. Koupele nohou uleví nejen unaveným svalům a oteklým chodidlům.
Jaký účinek bude koupel mít, to záleží na teplotě vody i výběru přísad. Často stačí suroviny, které máte běžně doma.
Střídavá
Střídavá koupel intenzivně podporuje prokrvení, a tím zahřívá studená chodidla a mírní únavu nohou. Příznivě ale působí také na stav cév a obranyschopnosti těla. Jak na to? Nohy nejprve ponořte do příjemně teplé, nikoli horké vody.
Po 5 minutách je přesuňte na několik vteřin do studené lázně. Totéž ještě jednou zopakujte a pak nohy osušte.
Mátová
Přídavek máty zesílí ulevující účinek teplé koupele při únavě nohou. Kromě toho zmírní svědění a bolestivost otlaků a podpoří hojení drobných oděrek.
Na koupel použijte výluh z hrsti čerstvé máty nebo ze 2 lžic sušené. Místo výluhu lze sáhnout také po esenciálním oleji z máty, nejlépe v kombinaci s olejem eukalyptovým, který jeho efekt podpoří. Od každého druhu dejte po 4 kapkách.
Rozmarýnová
Tato bylinka povzbuzuje krevní oběh, a tím zvyšuje prokrvení nohou. Proto se hodí hlavně při prochladnutí a problémech se studenými končetinami. Chodidla se rychleji prohřejí a teplo si déle udrží po ukončení lázně. Na koupel si připravte výluh ze 2 lžic rozmarýnu a přidejte do teplé vody.
Ve vlažné nebo chladnější vodě pomůže rozmarýn proti otokům chodidel.
Levandulová
Ulevuje po dlouhém pochodu nebo při otlacích a bolestech chodidla způsobených novou obuví. Připravte si příjemně teplou lázeň s několika kapkami levandulového oleje a nohy v ní nechte 20 až 30 minut. Levandule blahodárně působí i na pokožku, vyhladí ji a zmírní začervenání.
Tip: Večerní levandulová koupel nohou pomáhá proti nespavosti.
Heřmánková
Trápí vás popraskaná kůže mezi prsty nebo špatně se hojící odřeniny? Spařte hrst sušeného heřmánku 0,5 l vroucí vody a po 10 minutách vlijte výluh do teplé lázně.
Heřmánek je mimořádně hojivý a antiseptický, jen je třeba počítat s tím, že kůži silně vysušuje a stahuje. Proto je třeba po koupeli chodidla natřít krémem.
Tip: Heřmánková koupel prospívá i při ošetřování kuřího oka.
Čajová
Čajovník má v koupeli podobné účinky jako dubová kůra, na rozdíl od té ho ovšem máte prakticky pořád po ruce. Spařte asi 6 sáčků vroucí vodou, nechte 5 minut a pak vlijte do vlažné koupele.
Díky tříslovinám a dalším látkám pomáhá čajovník proti pocení a pachu chodidel, podporuje stahování a hojení prasklinek a odřenin i léčení zanícené kůže.
Tip: Proti pocení nohou můžete zkusit také břečťan nebo osvědčenou dubovou kůru.
S jablečným octem
Jablečný ocet je příjemný prostředek proti zápachu nohou, protože likviduje bakterie, které ho působí. Nesmíte ale na octu šetřit, do lázně vlijte celý šálek.
Příjemná je octová koupel i za horkých dní, zmírňuje otoky nohou a osvěžuje při únavě. V tomto případě použijte chladnou vodu.
Tip: Silnější dezinfekční účinek má běžný kvasný ocet, jablečný ale tolik nedráždí čich a příjemně voní.
S hořčičnou moukou
Mouka z mletých semen, z nichž se vylisoval olej, se běžně prodává a slouží hlavně pro domácí přípravu hořčice nebo pikantních dresinků, ale třeba i k zahušťování omáček, neboť dodá pikantní chuť.
Zůstávají v ní totiž éterické oleje a právě ty působí i v koupeli. Použijte teplou vodu a přidejte nejprve menší množství mouky, může dráždit nejen kůži, ale i dýchací cesty.
Touto svou vlastností je současně užitečná – podporuje prokrvení a zahřívá, užitečná je proto při bolestech kloubů nebo na zahřátí studených chodidel.
Tip: Hořčičná koupel se doporučuje pro úlevu při bolestech hlavy nebo záchvatu migrény.
Se solí
Stačí lžička soli a lázeň získá antiseptické a protizánětlivé účinky, takže se hodí hlavně při potížích se zápachem chodidel. Ale pozor, aby kůže nebyla odřená.
Solná koupel má ale ještě další účinek – ulevuje při opuchlosti nohou, což oceníte za horkého počasí nebo po dlouhém stání. V tomto případě by voda měla být vlažná až chladná.
Foto: Shutterstock